אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 22 אוקטובר 2023
 
מדינת ישראל נחטפה

משבר החטופים ברצועת עזה הוא בסדר גודל שישראל והעולם טרם התמודדו איתו.

ארגון טרור רצחני וחסר מעצורים מחזיק לפחות 210 חטופים – המספר המדויק אינו ידוע לישראל או לארה"ב, וייתכן שגם לא ידוע להנהגת חמאס. החטופים מפוזרים במקומות מסתור שונים, בשליטת ארגונים שונים ואולי גם בידי עזתים שהצטרפו מיוזמתם להתפרעויות בלי הכוונה מלמעלה, ועכשיו מחזיקים חטופים ישראלים, שכלואים בשטח שאותו חיל האוויר הישראלי מפציץ באינטנסיביות כבר שבועיים.

קיר הקריה בל אביב עמוס בתמונות החטופים והנעדרים. על חלקם כבר עודכן הסטטוס ל"נרצח/ה". 21 באוקטובר 2023 (צילום: אמיר בן-דוד)
קיר הקריה בל אביב עמוס בתמונות החטופים והנעדרים. על חלקם כבר עודכן הסטטוס ל"נרצח/ה". 21 באוקטובר 2023 (צילום: אמיר בן-דוד)

בין החטופים תינוקות וילדים קטנים, עם או בלי הוריהם, נשים, קשישים, חיילות וחיילים. זו זוועה שקשה לדמיין.

לאיש בישראל אין כרגע מושג אמיתי מה מצבם של החטופים או באילו תנאים הם מוחזקים. המשפחות מתארגנות למאבק, והציבור קרוע בין הזעם והרצון הטבעי לנקמה בחמאס על זוועות שבעה באוקטובר, ובין תחושות הסולידריות והדאגה למשפחות שמבקשות לחלץ בשלום את אהוביהן.

מול שערי הקריה בתל אביב נאספים אזרחים מודאגים שמגיעים לתמוך במשפחות החטופים וקוראים לממשלת ישראל להיכנס מיד למשא ומתן ולעשות כל מה שניתן כדי לשחרר את החטופים. על קירות הקריה נתלו כרזות באדום-שחור-לבן עם תמונות החטופים, והקיר הארוך עד מאוד, מזכיר מחזות שנראו במנהטן אחרי 11 בספטמבר 2001. על חלק מהתמונות נוספה מילה שצוירה בחיפזון בטוש: "נרצח".

על קירות הקריה נתלו כרזות עם תמונות החטופים, והקיר הארוך מזכיר מחזות שנראו במנהטן אחרי 11 בספטמבר 2001

יהודית ונטלי רענן, שתיים מהחטופות, בעלות אזרחות אמריקאית, זכו להיות הראשונות ששוחררו בשלום מהשבי. בחמאס כבר הבינו שהחטופים בעלי האזרחויות הזרות עלולים לסבך אותם מול ארצות העולם, ומאחר שהם ממילא מחזיקים במספר בלתי נתפס של חטופים, לא תהיה להם בעיה להמשיך ולהשתמש בשחרורים יזומים כאלה, כדי להפעיל לחץ על ישראל לדחות את הכניסה הקרקעית, או כדי להשיג הקלות שונות ולשפר את תדמיתם.

הארגון גם הבטיח לפרסם בקרוב סרטון שמוכיח – לטענתם – שישראל אחראית בעצמה להרג חטופים. גם מלחמת ההסברה תהיה אכזרית, וגם בה ישראל נתפסה לא מוכנה. זה לא מקרי שהשרה הראשונה שמיהרה לברוח מהמערכה היא שרת ההסברה. 

גם בלעדיה, יש מי שדואגים שאפילו בנסיבות האיומות האלו, ישראל תצליח להותיר רושם רע בעולם. ראש הממשלה בנימין נתניהו – שעל פי עדויות רבות שמתפרסמות, מקדיש זמן בלתי סביר לניהול המערכה התדמיתית שלו על דעת הקהל בישראל, גם על חשבון בכירי צה"ל שאמורים להוביל עכשיו את הצבא למלחמה – מינה לאחראי על נושא החטופים והנעדרים את תא"ל גל הירש.

הירש כינס כמאה שגרירים ודיפלומטים זרים כדי להסביר להם את המצב הסבוך, וניצל את ההזדמנות כדי לנבוח עליהם – אין תיאור אחר למה שארע שם – ולהאשים אותם ואת הקהילה הבינלאומית על כך ש"לחצה על ישראל לחתום על הסכמי אוסלו ולבצע את ההתנתקות מרצועת עזה". לכן, הסביר, מדינותיהם אחראיות למצב שנוצר.

אחרי שחרורן של יהודית רענן ובתה נטלי ביום שישי בערב, הירש מיהר לקבל את פניהן, לבוש שכפ"ץ קרבי, לצילום משותף ומביך, שבו הוא מוביל אותן אל החופש כשהוא אוחז בידיהן.

יהודית טאי רענן ונטלי שושנה רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, עם גל הירש ביניהן, 20 באוקטובר 2023
יהודית טאי רענן ונטלי שושנה רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, עם גל הירש ביניהן, 20 באוקטובר 2023

"לישראל לא היה שום חלק בשחרור החטופות", כותב יוסי ורטר ב"הארץ", "זה היה דיל אמריקאי-קטארי-חמאסי. לנהג הטנדר שהסיע את האם ובתה למחסום בגבול הרצועה הייתה מעורבות משמעותית יותר בשחרור מאשר להירש הטרמפיסט וחולה הפרסום. אם יש תכונת אופי שאסור שתהיה לאדם שנושא בתפקיד הזה, זה אגו מנופח ועין צופה לקריירה פוליטית".

"לנהג הטנדר שהסיע את האם ובתה למחסום בגבול הרצועה הייתה מעורבות משמעותית יותר בשחרור מאשר להירש חולה הפרסום"

ועדת החקירה שתקום בתום המלחמה תפגוש הרבה טרמפיסטים חולי פרסום עם אגו מנופח ועין צופה לקריירה, שחברו יחד כדי להסיע אותנו אל התהום שממנה אנחנו מנסים עכשיו להיחלץ.

 
מלוא כל הארץ עקורים ופליטים
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש עיריית שדרות אלון דוידי מבקרים מפונים מהצפון ומהדרום במלון רמדה בירושלים. 18 באוקטובר 2023 (צילום: דוברות בצלאל סמוטריץ')
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וראש עיריית שדרות אלון דוידי מבקרים מפונים מהצפון ומהדרום במלון רמדה בירושלים. 18 באוקטובר 2023 (צילום: דוברות בצלאל סמוטריץ')

רשות החירום הלאומית (רח"ל) הוסיפה הבוקר 14 ישובים נוספים הסמוכים לגבול לבנון, לתוכנית הפינוי במימון המדינה, לקראת הסלמה אפשרית בלחימה מול חזבאללה.

בין היישובים המפונים: דן, הגושרים, מצובה, סאסא, רמות נפתלי ועוד. מתחילת המלחמה פונו מבתיהם כמעט 200 אלף ישראלים על ידי המדינה.

בין המפונים, אשר מנסים עכשיו להסתגל לתנאי המגורים החדשים, בידיעה שככל הנראה יחלפו עוד חודשים בטרם יוכלו לחזור לבתיהם, יש עשרות אלפי ישראלים שניצלו מהטבח בקיבוצי עוטף עזה, בשדרות, נתיבות ואופקים.

רבים מהם איבדו בני משפחה וחברים רבים שנרצחו בשבעה באוקטובר, ומכירים אישית רבים מהחטופים ברצועת עזה.

רבים מהם איבדו בני משפחה וחברים רבים שנרצחו בשבעה באוקטובר, ומכירים אישית רבים מהחטופים ברצועת עזה

המלונות, הקיבוצים ובתי ההארחה שהוסבו למגורים זמניים, ושכבר עתה מגיעים לתפוסה מלאה, הם מטבע הדברים אתרים מוכי טראומה, חרדה ויגון.

 
שתיקת הכבשים
הפגנת ענק נגד ישראל בלונדון, אנגליה, 14 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Kin Cheung)
הפגנת ענק נגד ישראל בלונדון, אנגליה, 14 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Kin Cheung)

מאז מלחמת העולם השנייה, העולם המערבי לא ידע טבח ברברי כמו זה שהוציא חמאס לפועל בשבעה באוקטובר. אירועים כאלה מתרחשים לרוב באזורים נחשלים, לא במדינה מתועשת עם צבא חזק.

1,400 אזרחים נרצחים ביום אחד, מעשי זוועה הכוללים כריתת ראשם של ילדים מול הוריהם, אונס נשים מול ילדיהם, ועוד – אלו דברים שלא נראים בעולם.

ודווקא על רקע הקיצוניות של האירוע, ניתן היה לצפות שאינטלקטואלים ואנשי תרבות ואמנות בכל העולם יצאו בגינוי נרגש ונחרץ נגד חמאס – וזאת מבלי לפגוע ולו במעט בתמיכתם בזכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית ושחרור מהכיבוש הישראלי.

במקום זאת, מה שקורה כעת ברחבי העולם נע בין שתיקה מביכה לגינוי ישראל, דווקא, מבלי לומר מילה על טבח חמאס.

במקום זאת, מה שקורה כעת ברחבי העולם נע בין שתיקה מביכה – לגינוי ישראל דווקא, מבלי לומר מילה על טבח חמאס.

האתר "דדליין" מדווח הלילה כי איגוד התסריטאים בהוליווד – שרבים מחבריו הם יהודים – החליט שלא לפרסם הודעת גינוי בשל "חילוקי דעות עזים בקרב חברי האיגוד".

עוד קודם לכן, פרסם האתר מכתב ששלחו כאלפיים אמנים ואינטלקטואלים בריטים לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בו הם מוקיעים את התקפות ישראל על עזה ואת תמיכת הממשל האמריקאי – כמו גם מדינות אחרות – במה שהם מכנים "פשעי מלחמה" ו"קטסטרופה". אף מילה לא מזכירה את טבח חמאס.

מקרב השמות היותר מפורסמים שחתומים על המכתב: השחקנית זוכת האוסקר טילדה סווינטון, השחקן צ'רלס דאנס (המגלם את טייווין לאניסטר ב"משחקי הכס") והצלמת היהודייה נאן גולדין, שנודעה במלחמתה במשפחת סאקלר.

מאכזבים במיוחד הם הישראלים שחתומים על המכתב הזה – ביניהם האמנית אורית אשרי, החיה בלונדון; ואייל ויצמן, אדריכל בעל שם עולמי.

 
סעודיה נגד חמאס
רשא נביל, מגישה בערוץ הסעודי-אמירתי "אל-ערבייה"' מראיינת את חאלד משעל, אחד מראשי חמאס המתגורר בקטאר, 20 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, אל ערבייה)
רשא נביל, מגישה בערוץ הסעודי-אמירתי "אל-ערבייה"' מראיינת את חאלד משעל, אחד מראשי חמאס המתגורר בקטאר, 20 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, אל ערבייה)

קסניה סבטלובה, פרשנית העולם הערבי של זמן ישראל, מדווחת כי בשבוע החולף חלה תפנית מעניינת בתקשורת הסעודית בפרט ובגישה הסעודית למלחמה בעזה בכלל.

ההתייחסות הסעודית הראשונית הייתה מגומגמת למדי ולא כללה שום גינוי של חמאס, למרות שידוע כי אין יחסי חיבה בין ראשי הממלכה לבין ארגון הטרור השולט בעזה. אך לאחר הפגישה בין יורש העצר מוחמד בן סלמאן לבין שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן חל שינוי.

הנסיך טורקי אל-פייסל, בעבר שגריר ערב הסעודית בארה"ב, התבטא במהלך שיחה שהתקיימה באוניברסיטה באוסטין, טקסס, נגד חמאס והאשים את הארגון בכך שהוא פועל נגד ערכי האסלאם כאשר הוא חוטף נשים וילדים.

לאחר כיממה ראיינה רשא נביל בערוץ הסעודי-אמירתי "אל-ערבייה" את חאלד משעל, אחד מראשי חמאס המתגורר בקטאר. נביל השוותה בין חמאס לדאע"ש, האשימה את משעל בזלזול בחיי האזרחים בעזה וטענה שחמאס אינו מייצג את הפלסטינים מכיוון שהנציג הלגיטימי והמוכר בזירה הבינלאומית הוא אש"ף.

נביל השוותה בין חמאס לדאע"ש, האשימה את משעל בזלזול בחיי האזרחים בעזה וטענה שחמאס אינו מייצג את הפלסטינים

חלף עוד יום, והגנרל עבדאללה ג'אנם אל-קחטאני, מומחה צבאי, צייץ בטוויטר אזהרה על שהציר האיראני ובתוכו חמאס רוצה לערער את היציבות במזרח התיכון וכי מדובר באשפי השקרים והפייקים.

סעודיה לא תפסיק לגנות את ישראל על הפגיעה בתושבי רצועת עזה, אך במקביל היא תמשיך באמצעות אימפריית התקשורת שלה לספר את הסיפור האמיתי על אכזריותו של חמאס ועל התעללות שלו בחיי העזתים. גם זה משהו בימים טרופים אלה.

 
הלב הפתוח של "אברהם הוסטל"
משפחות מפונים מעוטף עזה על הגג הירוק של אברהם הוסטל בתל אביב, אוקטובר 2023 (צילום: אביב טישלר, נדב דורון. פרסום באישור המשפחות)
משפחות מפונים מעוטף עזה על הגג הירוק של אברהם הוסטל בתל אביב, אוקטובר 2023 (צילום: אביב טישלר, נדב דורון. פרסום באישור המשפחות)

מעוז ינון, ממייסדי רשת "אברהם הוסטל" ופעיל חברתי מוכר, איבד ב-7 באוקטובר את הוריו, בלהה ויעקובי ינון, תושבי נתיב העשרה שנרצחו בידי מחבלי חמאס.

באופן כמעט בלתי נתפס, בעודו שקוע באבל כבד, הפך מעוז כתובת לתושבי העוטף ולרבים אחרים שזקוקים לסיוע.

אביב לביא מדווח בזמן ישראל כי שערי "אברהם הוסטל" – באילת, ירושלים ותל אביב – נפתחו מייד לרווחה למפוני העוטף, שמחליפים כעת את האווירה הבינלאומית של התיירים ונושמים קצת אוויר על הגג הירוק.

בעלי הרשת לא המתינו לאישור או להסכם עם המדינה בטרם קלטו את המפונים, ולכן הם לא מקבלים שקל מהקופה הציבורית. האירוח כולו על חשבונם, ומי יודע כמה זמן זה יימשך.

בעלי הרשת לא המתינו לאישור או להסכם עם המדינה בטרם קלטו את המפונים, ולכן הם לא מקבלים שקל מהקופה הציבורית

"בגלל שאנחנו רואים שהמצב ילך ויימשך, אנחנו מתחילים בקמפיין לגיוס תרומות עבור אירוח וטיפול משפחות המפונים באברהם", הם הודיעו השבוע בפנייה ישירה לציבור, "נודה על תרומה של זמן, ציוד, מזון וגם תרומה כספית".

 
עוד כותרות בשעת מלחמה
תמונת ארכיון: חייל חרדי מתפלל במהלך אימון של גדוד אומר בחטיבת גבעתי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
תמונת ארכיון: חייל חרדי מתפלל במהלך אימון של גדוד אומר בחטיבת גבעתי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
  • צה"ל חיסל הבוקר חוליית מחבלים בג'נין שתכננה, לפי ההערכות, לבצע טבח ביישוב ישראלי, בדומה לטבח חמאס ב-7 באוקטובר. החוליה חוסלה בהפצצת מסגד בג'נין שבו הסתתרו חברי החוליה. באורח נדיר, ההפצצה בוצעה על ידי מטוסי קרב של חיל האוויר – לראשונה מאז האינתיפאדה השנייה.
  • שב"כ הקים יחידה חדשה בשם ניל"י (נצח ישראל לא ישקר) שמטרתה חיסול כל מי שהיה מעורב בתכנון ובהוצאה לפועל של הטבח ביישובי עוטף עזה.

שב"כ הקים יחידה חדשה בשם ניל"י שמטרתה חיסול כל מי שהיה מעורב בתכנון ובהוצאה לפועל של הטבח ביישובי עוטף עזה

  • לראשונה מאז נרצח ראש הממשלה יצחק רבין, לא תתקיים אזכרה ממלכתית לזכרו, כך הודיע מרכז רבין. האזכרה הייתה אמורה להתקיים בהר הרצל ביום חמישי, אולם בשל המלחמה הוחלט לבטלה. "ליבנו עם משפחות החיילים, ואני מייחלים לשובם המהיר בשלום של החטופים", נמסר.
  • דובר צה"ל חשף אתמול כי עד כה אלפיים חרדים ביקשו להתנדב לשירות צבאי בעת המלחמה. מחר (שני) אמור צה"ל להתחיל בגיוסם, כשבאגף כוח אדם בונים תוכנית לקליטתם.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה