אמיר בן-דוד  
 
מהדורת חג: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 5 אוקטובר 2023
 
גל הרציחות נמשך

יסמין מחמיד ג'בארין נרצחה כמו ראש ארגון פשע בסרט מאפיה אמריקאי: ביריות מטווח קצר על ידי רעולי פנים שהתנקשו בחייה כשיצאה מחתונה באום אל-פחם, ונכנסה למכוניתה שחנתה 400 מטר בלבד מתחנת משטרת עירון.

אבל יסמין מחמיד ג'בארין לא הייתה עבריינית אלא אחות במקצועה ואמא לשני פעוטות, שאותם התאמצה לגדל לבדה. חייה היו זולים רק כי היא אישה וערביה – צירוף שבמדינת ישראל של 2023 עלול להיות קטלני.

מחאה נגד העלייה ברציחות בחברה הערבית, 27 בספטמבר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
מחאה נגד העלייה ברציחות בחברה הערבית, 27 בספטמבר 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)

בשנה וחצי האחרונות היא התגוררה בבית הוריה ביישוב מועאוויה, כל הנראה בגלל סכסוך במשפחה. לפני ארבעה חודשים הגישה תלונה במשטרה על איומים, אבל משטרת ישראל לא מסוגלת היום לשמור על חיי אזרחי ישראל הערבים.

ראש עיריית אום אל-פחם, ד"ר סמיר סובחי, הגיע אתמול לזירת הרצח והזכיר שזהו רצח שני תוך פחות מחודש של שתי נשים תושבות העיר, שנרצחו באותה שיטה – ירי מנשק אוטומטי מטווח קצר על ידי רעולי פנים.

זמן קצר לאחר מכן נרצחה באותה שיטה אישה נוספת, כבת 40, בשפרעם; ובמקביל נמצאה בדירה באום אל-פחם גופתו של גבר בן 40, שכנראה נרצח כבר לפני כמה ימים, אבל רק אתמול אותרה גופתו. בכך עולה מניין הנרצחים מתחילת השנה בחברה הערבית ל-196, על פי הספירה של עמותת "יוזמות אברהם".

זמן קצר לאחר מכן נרצחה באותה שיטה אישה נוספת, כבת 40, בשפרעם; ובמקביל נמצאה בדירה באום אל-פחם גופתו של גבר בן 40

השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר, שבמשמרת שלו מתרחשת הזוועה הזו, אמר אתמול:

"במשמרת שלי נעשים שינויים ששנים לא עשו, וכשמנהלים מלחמה עיקשת ונחושה והופכים כל אבן, אז יוצאים כל הנחשים ואנחנו לא נבהלים מזה".

רק שלא ברור על איזו מלחמה עיקשת ונחושה הוא מדבר מלבד המלחמות שהוא מנהל באולפנים השונים. ואולי בתור התחלה, כדאי להיות מעט צנוע יותר – ובטח לא להתייחס לאזרחי המדינה כאל נחשים.

 
מקיפים את העליון
יו"ר "ראש יהודי" ישראל זעירא בבית המשפט המחוזי בתל אביב, 4 באוקטובר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
יו"ר "ראש יהודי" ישראל זעירא בבית המשפט המחוזי בתל אביב, 4 באוקטובר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אחרי המהומות והעימותים שליוו את תפילות יום הכיפורים, מתעקשים בארגון "ראש יהודי" ללמד את התל אביבים שמחת תורה מהי.

אתמול דחה בית המשפט המחוזי בעיר את עתירת הארגון נגד עיריית תל אביב, שביטלה את ההיתרים שניתנו ל"ראש יהודי" להקים סוכה ולקיים הקפות שניות בכיכר דיזנגוף. היום תעלה הסוגיה לדיון בערעור בבית המשפט העליון.

יו"ר ארגון "ראש יהודי" ישראל זעירא אמר אתמול כי יש ציבור חילוני ומסורתי ענק בתל אביב שצמא למסורת וצמא לרקוד בהקפות שניות ולתת כבוד לתורה.

"לא יעלה על הדעת שבגלל גורמי שוליים קיצוניים, שניפצו את כל הקדוש והיקר לעם ישראל ביום כיפור, העירייה תיתן להם פרס ותעניש את 'ראש יהודי'", הצהיר זעירא. "זה עוול שזועק לשמיים".

"לא יעלה על הדעת שבגלל גורמי שוליים שניפצו את כל הקדוש ביום כיפור, העירייה תיתן להם פרס ותעניש את 'ראש יהודי'"

בעיריית תל אביב הזכירו שלארגון ניתן היתר לקיים תפילה ביום כיפור בכיכר דיזנגוף בלי הפרדה מגדרית, אבל הארגון בחר להפר את ההנחיה הברורה, שקיבלה אישור גם בהחלטה של בית המשפט העליון, ומאחר שכך קרה – העירייה איבדה אמון בארגון ובראשיו.

מהעירייה נמסר עוד כי היא מזמינה את אנשים "ראש יהודי" להצטרף לכל אחד מ-45 אירועי הקפות שניות המתקיימים ברחבי העיר במרחב הציבורי, ולשמוח שם בשמחת התורה.

 
השקל ממשיך להיחלש
השקל מול הדולר. אילוסטרציה (צילום: iStock)
השקל מול הדולר. אילוסטרציה (צילום: iStock)

שער הדולר הגיע אתמול ל-3.87 שקלים במהלך המסחר, והוא מתקרב במהירות לשער העגול הסמלי של 4 שקלים. זהו נתון שלא ראינו כמותו מאז 2016.

איתן אבריאל מונה הבוקר ב"דה מרקר" כמה סיבות למגמה הזאת:

חשש של הסוחרים מפני הורדת דירוג האשראי על ידי סוכנות מודי'ס (שכזכור הורידה את תחזית הדירוג של ישראל מ"חיובית" ל"ניטרלית" בעקבות ההפיכה המשטרית); עליית הדולר בחו"ל עקב נותנים המעידים על בלימת האינפלציה בארה"ב;

גל הירידות בבבורסה בוול סטריט בתקופה האחרונה, בגלל הריבית האטרקטיבית; הדו"ח של OECD שפורסם אתמול וכולל המלצות לישראל לשנות מקצה לקצה את המדיניות הכלכלית; עצירת ההשקעות הזרות בישראל; ועליית הגירעון.

אבל מעל כל הסיבות הללו, כותב אבריאל, עומדת ההפיכה המשטרית:

"ללא המהלך ההרסני של ממשלת נתניהו, לא היתה למודי'ס סיבה להרהר בהורדת דירוג; ההשקעות הזרות היו יורדות בשל ההאטה העולמית בהייטק אבל לא בשיעור הגבוה שנרשם בישראל; ישראלים לא היו עוסקים בהוצאות כספים אל מעבר לים, בהעברת חסכונות למסלולים דולריים וברכישת דירות ביוון; ואם הכלכלה הישראלית היתה מנוהלת, והגירעון התקציבי היה נשמר".

 
גל קורונה חדש
מצב התפשטות נגיף הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)
מצב התפשטות נגיף הקורונה. אילוסטרציה (צילום: iStock)

אם עדיין לא חליתם לאחרונה בקורונה, אתם בוודאי מכירים מישהו שחלה. אחרי תקופה שנדמה היה שהמחלה שעיצבה את חיינו בתחילת העשור מתפוגגת, היא חוזרת ונוכחת שוב, אבל תמונת התחלואה המלאה מעורפלת למדי, מאחר שאין היום מתחמי בדיקות, ואין חובה להיבדק בבתים או לדווח על תסמינים.

תמונת התחלואה המלאה מעורפלת למדי, מאחר שאין היום מתחמי בדיקות, ואין חובה להיבדק בבתים או לדווח על תסמינים

וכך, רבים מהחולים מתייחסים למחלה כאל עוד סוג של שפעת, נחים קצת בבית וממשיכים הלאה, ולכן הנתונים שנמצאים בידי משרד הבריאות לא משקפים את קצב התפשטות הנגיף.

על פי נתוני משרד הבריאות, 439 אנשים שאובחנו כחולי קורונה מאושפזים כיום בבתי החולים, מתוכם 69 מאושפזים במצב קשה. לפני שלושה שבועות היו מאושפזים רק 282 חולי קורונה, מהם 47 במצב קשה.

למרות שהמחלה תוקפת גם מחוסנים או מחלימים, הרופאים מעריכים כי הגל הנוכחי פחות אלים מהגלים הקודמים, בין היתר בהשפעת החיסונים. הרופאים ממליצים למי שטרם חלה בגל הנוכחי ונמצא בקבוצת סיכון, לחדש את החיסון שלו.

 
שבוע הנובל מתקרב לשיאו
מדליית פרס הנובל, 2020 (צילום: Angela Weiss/Pool Photo)
מדליית פרס הנובל, 2020 (צילום: Angela Weiss/Pool Photo)

שבוע הנובל מתקרב לשיאו, כשהיום בצהריים יחולקו פרסי נובל בספרות. בישראל מחזיקים אצבעות לדויד גרוסמן, ששמו מוזכר כבר כמה שנים כמועמד בעל סיכויים לזכות בפרס היוקרתי.

מחר יתברר מי זכה בפרס נובל לשלום, וביום ראשון פרס נובל לכלכלה – שני תחומים שבהם אין לישראל מועמדים בולטים כרגע.

מחר יתברר מי זכה בפרס נובל לשלום, וביום ראשון פרס נובל לכלכלה – שני תחומים שבהם אין לישראל מועמדים בולטים כרגע

בין המועמדים לפרס נובל לשלום נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי שאם יזכה, יהיה למנהיג המדינה הראשונה שזוכה בפרס דווקא בזמן מלחמה.

אתמול פורסם כי פרס נובל בכימיה יוענק השנה לשלושה חוקרים ששותפים בפיתוח הנקודה הקוונטית, חלקיקים זעירים הממלאים תפקיד מרכזי בננו-טכנולוגיה ומשמשים – בין היתר – בדימות רפואי, במסכים ובתאים סולאריים.

שלשום הוענק פרס נובל בפיזיקה לשלושה חוקרים שחתומים על פריצת דרך בחקר האור, ובתחילת השבוע הוענק פרס נובל ברפואה לשני חוקרים שאחראים על תגליות שהאיצו את קצב הפיתוח של חיסוני הקורונה.

 
מבזקי ספורט
שחקן נבחרת ישראל מנור סלומון במשחק מול אנדורה באצטדיון טדי, במסגרת מוקדמות היורו, 19 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
שחקן נבחרת ישראל מנור סלומון במשחק מול אנדורה באצטדיון טדי, במסגרת מוקדמות היורו, 19 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
  • מנור סלומון נפצע אתמול בברכו באימון של טוטנהם וככל הנראה קרע את המיניסקוס, פציעה שתשבית אותו למשך חודשים. אלה חדשות רעות לנבחרת ישראל, שתיאלץ להסתדר בלי הכוכב הכי בולט שלה בהמשך משחקי המוקדמות ליורו 2024.
  • "הכוכב האדום" בלגרד חילצה אתמול בקושי תיקו 2:2 ביתי מאכזב עם יאנג בויז השוויצרית, במסגרת משחקי המחזור בליגת האלופות. זה היה משחק שהקבוצה – שאותה מאמן ברק בכר ושבשערה עומד עומרי גלזר – היתה חייבת לנצח כדי לשמור על סיכויים כלשהם להמשך. בכר הודה בסיום המשחק שהוא מאוכזב מאוד. בעיתונות הסרבית מותחים עליו הבוקר ביקורת, ונראה שגם הקהל העצבני של הכוכב האדום מתחיל לאבד סבלנות.
  • פיפ"א הודיעה אתמול שמונדיאל 2030 יתקיים בספרד, פורטוגל ומרוקו, אבל משחקי הפתיחה של הטורניר ישוחקו בכלל בארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי. כל שש הנבחרות שיארחו את המשחקים הללו יעלו אוטומטית לטורניר. זו הפעם הראשונה שבה המונדיאל יתפרס על פני שלוש יבשות שונות. סעודיה הודיעה אתמול שהיא מתכוונת להתמודד על אירוח מונדיאל 2034.

פיפ"א הודיעה אתמול שמונדיאל 2030 יתפרס לראשונה בהיסטוריה על פני שלוש יבשות

  • לאן נעלם ליאו מסי? הכוכב הארגנטיני כמעט שלא שיחק בחודש האחרון, ואף אחד לא מסביר מה עובר עליו. הטירוף סביב ליגת הכדורגל בארה"ב הגיע לשיא בזכותו של מסי, וכל הקבוצות שמשחקות מול קבוצתו מיאמי נהנות מכך. אבל מסי לא השתתף בחמישה מתוך ששת משחקיה האחרונים של קבוצתו, כולל גמר הגביע שבו הפסידה ליוסטון. כרגע, לאף אחד חוץ מהרופאים בחדרי הטיפולים של אינטר מיאמי אין מושג מה עובר עליו.
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה