אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 26 אוקטובר 2023

 
 
הנאום החלול של נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב אתמול מול מצלמות הטלוויזיה ונשא עוד נאום חלול לאומה, שבסופו הוא כמובן עזב בלי להשיב על שאלות.

"שבעה באוקטובר היה יום שחור בתולדותינו", אמר ראש הממשלה את המובן מאליו והידוע לכל, והוסיף: "נברר עד תום מה קרה בגבול הדרום ובעוטף עזה. המחדל הזה ייבדק עד תום. כולם יצטרכו לתת תשובות. גם אני. אבל כל זה יקרה רק אחרי המלחמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום לאומה, 25 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, יוטיוב)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום לאומה, 25 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, יוטיוב)

נתניהו הוא איש של מילים. הוא מאמין גדול בכוחן המאגי של המילים. בעיקר במילותיו שלו. והוא בוחר את מילותיו בקפידה. לכן כדאי לשים לב מה בדיוק הוא אמר.

"נברר עד תום מה קרה בגבול הדרום ובעוטף עזה" – שם תיעצר הבדיקה. היא לא תתרחב ותבדוק מה קרה קודם, ומה היה חלקו של הדרג הפוליטי ושל ראש הממשלה עצמו ב"מה שקרה בגבול הדרום".

"המחדל הזה ייבדק עד תום" – שוב: המחדל שקרה בגבול הדרום ובעוטף עזה. רק הוא ייבדק.

"כולם יצטרכו לתת תשובות. גם אני" – קודם יצעדו בסך "כולם", מאחרון החיילים באוגדת עזה ובפיקוד דרום, ועד הממונים עליהם במטכ"ל. אם יישאר זמן, גם אני אקפוץ להגיד כמה מילים.

"אבל זה יקרה רק אחרי המלחמה" – ומי יודע מתי המלחמה תסתיים? אתם יודעים איך זה מלחמות. קודם הן פורצות בגלל מחדלים בגבול הדרום ובעוטף עזה, ובגלל הרצחנות של החמאס, ואז נתניהו צריך להציל לבדו את עם ישראל.

נתניהו נמנע – כצפוי – מלקיחת אחריות כלשהי למה שמתרחש בישראל בשבועות האחרונים.

נתניהו נמנע – כצפוי – מלקיחת אחריות כלשהי למה שמתרחש בישראל בשבועות האחרונים

"אני אחראי להבטחת עתידה של המדינה" – רק העתיד. עזבו את העבר. אמנם גם בעבר שלפני שבעה באוקטובר הייתי אחראי על העתיד, אבל זה כבר מאחורינו. אנחנו עם הפנים אל העתיד שבו "תפקידי להוביל את העם לניצחון מוחץ".

איך יושג הניצחון המוחץ הזה? נתניהו גם הגדיר אמש מחדש את מטרות המבצע הצבאי של ישראל:

"לחסל את חמאס על ידי השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות שלו, ולעשות כל דבר אפשרי להשיב את החטופים שלנו הביתה" – הוא רק לא התעכב להסביר איך ישראל תגשים את שתי המטרות הסותרות האלה.

כדי "לחסל את חמאס" צריך להפעיל כוח צבאי עצום. כדי "לעשות כל דבר אפשרי להשיב את החטופים הביתה" צריך להימנע מהפעלת כוח עצום. רק בעולם ההצהרות החלולות של נתניהו – שני היעדים הללו יכולים להתקיים יחד.

(מתוך מדור "אוצר מילים" שיתפרסם מחר בזמן ישראל)

 
כניסה קרקעית ראשונה
פשיטה של צה"ל בצפון רצועת עזה לפנות בוקר, 26 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
פשיטה של צה"ל בצפון רצועת עזה לפנות בוקר, 26 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

שאלת "הכניסה הקרקעית" מרחפת מעל ישראל והמזרח התיכון, והמתח גובר ככל שנוקפות השעות.

זו כנראה הדילמה הביטחונית-מדינית-פוליטית המורכבת ביותר איתה התמודדה מערכת הביטחון הישראלי.

זו כנראה הדילמה הביטחונית-מדינית-פוליטית המורכבת ביותר איתה התמודדה מערכת הביטחון הישראלי

מצד אחד – זוועות השבעה באוקטובר.

מצד שני – ההצהרות המלחמתיות החד משמעיות "נמוטט את שלטון חמאס", שכעת גם צריך לעמוד מאחוריהן.

מצד שלישי – לפחות 220 חטופים, כולל תינוקות, ילדים, נשים וקשישים, מוחזקים בתנאים לא ידועים ומפוזרים במקומות לא ידועים בשטח שאותו ישראל תוקפת ושאליו היא מאיימת לפלוש.

מצד רביעי – דעת הקהל הבינלאומית שהולכת ונוטה נגד ישראל, ככל שחולפים הימים ותמונות הזוועה מהשבת השחורה מתחלפות בתמונות זוועה אחרות, שמגיעות הפעם מרצועת עזה.

מצד חמישי – כוחות מילואים עצומים חונים על גבול הרצועה כבר שלושה שבועות, ולכולם ברור שישראל לא יכולה להישאר ברמת כוננות כזו לאורך זמן. המחיר הכלכלי-חברתי של אחזקת כוחות מילואים עצומים כאלה, יהפוך בהדרגה לבלתי נסבל ממש.

הלילה נכנסו כוחות שריון וגבעתי לצפון הרצועה למה שדובר צה"ל מכנה "פשיטה ממוקדת באמצעות טנקים בשטח צפון הרצועה, כחלק מהכנת המרחב לשלבי הלחימה הבאים".

במסגרת הפשיטה הקרקעית הלילית המוגבלת "הכוחות איתרו ותקפו מחבלים רבים, השמידו תשתיות טרור, עמדות נ"ט וביצעו עבודות לארגון המרחב. הכוחות יצאו מהמרחב בסיום המשימה".

 
ביידן עדיין בעדנו
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נושא נאום לאומה בעניין המלחמה בעזה מהחדר הסגלגל בבית הלבן, 20 באוקטובר 2023 (צילום: Jonathan Ernst/Pool via AP)
נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נושא נאום לאומה בעניין המלחמה בעזה מהחדר הסגלגל בבית הלבן, 20 באוקטובר 2023 (צילום: Jonathan Ernst/Pool via AP)

גם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התייצב אתמול מול מצלמות התקשורת כדי לדבר על המצב במזרח התיכון. להבדיל מנתניהו, הוא כמובן השיב על שאלות העיתונאים.

ביידן אמר כי בניגוד לפרסומים בימים האחרונים, הוא לא דרש מישראל לדחות את הכניסה הקרקעית כדי לתת יותר זמן לנהל משא ומתן לשחרור החטופים, אבל הוסיף גם כי אם שחרור חטופים אכן אפשרי "אז צריך לדחות".

"אם יש דרך להוציא את החטופים, אנחנו צריכים להוציא אותם" אמר ביידן. "צריך להזרים יותר אספקה רפואית לעזה ולאפשר לאזרחים זרים לצאת, אבל מטרת חיסול חמאס לא השתנתה".

ביידן הדגיש כי "חמאס אינו מייצג את הרוב הגדול של העם הפלסטיני" ו"האינסטינקט שלי הוא שעיתוי התקפת חמאס נועד לטרפד את עסקת נרמול היחסים בין ישראל לסעודיה".

"האינסטינקט שלי הוא שעיתוי התקפת חמאס נועד לטרפד את עסקת נרמול היחסים בין ישראל לסעודיה"

ביידן גם הזהיר את ישראל מפני פעולות אלימות של מתנחלים שמנסים בימים האחרונים להבעיר גם את השטחים. "הם שופכים דלק על המדורה. זה חייב להיפסק עכשיו".

 
הדיקטטורים כבר נגדנו
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן בניו יורק, 19 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון /לע"מ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם נשיא טורקיה רג'פ ארדואן בניו יורק, 19 בספטמבר 2023 (צילום: אבי אוחיון /לע"מ)

רק לפני חודש נפגש נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם מנהיגים יהודיים בניו יורק וסיפר להם בהתרגשות על הקשר החדש שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "יש לי ערוץ פתוח עם הנשיא יצחק הרצוג ועכשיו יש לי ערוץ פתוח גם לנתניהו", סיפר להם.

אתמול ארדואן כבר חזר לשורשיו. "חמאס אינו ארגון טרור, הוא ארגון שחרור שמנהל מאבק על אדמתו", הצהיר בנאום לפרלמנט הטורקי באנקרה, והודיע כי הוא מבטל את ביקורו המתוכנן בישראל.

"ישראל ניצלה את הכוונות הטובות של טורקיה, לא אבקר בה כפי שתוכנן. אנחנו לא חייבים לה כלום", אמר הנשיא הטורקי.

"ישראל ניצלה את הכוונות הטובות של טורקיה, לא אבקר בה כפי שתוכנן. אנחנו לא חייבים לה כלום"

כמה שעות אחר כך, במועצת הביטחון של האו"ם, רוסיה הטילה וטו על הצעת החלטה אמריקאית שקראה להפוגות הומניטריות בלחימה בעזה – ובמקום זאת העלתה הצעת החלטה משלה, הקוראת להפסקת אש ומאשימה את ישראל בפיצוץ בבית החולים אל-אהלי בעיר עזה בשבוע שעבר.

לרוסיה לא היו מספיק קולות כדי להעביר את הצעת ההחלטה שלה, אבל כדאי לשים לב מי המדינות שתמכו בה: סין, גבון ואיחוד האמירויות.

 

פוגת אוקטובר | פבל מובשוביץ'

מֵעַל אֶרֶץ הַתִּינוֹקוֹת הַמִּתְחַנְּנִים
שְׁמֵי קוֹץ צָפִים.
בְּאֶרֶץ הַתִּינוֹקוֹת הַמִּתְחַנְּנִים
שָּׁמַיִם צוֹפִים.

הַתִּינוֹקוֹת בְּאֶרֶץ הַמִּתְחַנְּנִים
בּוֹכִים אָהההה! (זֶה לֹא יַעֲזֹר!)
בּוֹכִים אֶהההה! (הַס, הֵם עֲלוּלִים לַחְזֹר!)
גּוּף עָשׂוּי פַּעֲמוֹנִים

בְּאֶרֶץ הַתִּינוֹקוֹת הַמִּתְחַנְּנִים
אֲנוּסָה הָאָרֶץ לְהִתְחַנֵּן תִּינוֹקוֹת
אֲנוּסִים הָאָרֶץ וְהַמִּתְחַנְּנִים
בְּאֶרֶץ הַתִּינוֹקוֹת הַמִּתְחַנְּנִים

צֵל עוֹלֶה. עוֹלִים צְלָלִים.
וְאֵין מְצִלִּים.        רַק עוֹד תְּחִנָּה
טַלִיתָא קוּמִי! קוּמִי נָא!
וְאֵין עוֹנֶה. וְאֵין עוֹנָה. וְאֵין אוֹנִים
בְּאֶרֶץ הַתִּינוֹקוֹת הַמִּתְחַנְּנִים

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה