אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 30 אוקטובר 2023
 
צה"ל בפאתי העיר עזה

טנקים של צה"ל נמצאים הבוקר במרכז הרצועה, על ציר שהפלסטינים קוראים לו ציר צלאח א-דין, וישראלים מבוגרים זוכרים אותו כ"צומת נצרים".

דובר צה"ל דניאל הגרי אישר הבוקר כי מדובר בפעילות שריון התקפית שתתרחב בקרוב. "אנחנו נעים בקרקע, מזהים ותוקפים. הלחימה מתנהלת בתוך הרצועה ואנחנו בהערכת מצב כל הזמן", אמר הגרי.

כוחות משוריינים של צה"ל פועלים בתוך רצועת עזה, 29 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
כוחות משוריינים של צה"ל פועלים בתוך רצועת עזה, 29 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

בערוצים הפלסטיניים מתפרסמים בשעה האחרונה צילומים של טנקים ישראלים שחוסמים מעבר מצפון הרצועה לדרומה.

הדיווחים הללו, על ביתור רצועת עזה לשניים ותיעוד של טנקים ישראלים בפאתי העיר עזה, יגבירו בשעות ובימים הקרובים את הלחץ הבינלאומי שמופעל על ישראל להכריז מיד על הפסקת אש.

הקריאות הללו כמעט שלא עולות על סדר היום הישראלי, ולא במקרה. יש פער אדיר, אולי בלתי ניתן לגישור כרגע, בין האופן שבו ישראלים חווים את אירועי השבועות האחרונים לבין האופן שבו הם מצטיירים בעולם בכלל ובעולם הערבי והמוסלמי בפרט.

יש פער אדיר, אולי בלתי ניתן לגישור כרגע, בין האופן שבו ישראלים חווים את האירועים לבין האופן שבו הם מצטיירים בעולם

מהאו"ם אין לנו ציפיות רבות. 120 מדינות הצביעו ביום שישי בעד הצעה שהגישה ירדן הקוראת להפסקת אש מיידית (14 מדינות התנגדו ו-45 נמנעו). שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, נאם בפני העצרת הכללית ואמר:

"היום הזה יירשם בהיסטוריה לדיראון עולם כיו שבו האו"ם איבד לחלוטין את הלגיטימיות ואת הרלוונטיות שלו. היום הובהר כי האו"ם אינו מחויב למנוע זוועות, אלא לעודד זוועות".

ישראל אינה לבד, לעת עתה. היא זוכה עדיין לתמיכה ניכרת בארצות הברית, הן מצד הרפובליקאים והן מצד הדמוקרטים. הילרי קלינטון, לדוגמה, אמרה הלילה כי "אנשים שקוראים להפסקת אש לא מבינים את חמאס. זה לא אפשרי. הפסקת אש תהיה מתנה לחמאס".

תומאס פרידמן, בעל הטור ב"ניו יורק טיימס" המקורב לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן, כותב הבוקר כי הוא אמנם מזועזע לנוכח ההפגנות הקוראות ל"הפסקת אש עכשיו" בקמפוסים של אמריקה (חלקן, הוא כותב, התחילו מייד אחרי ההתקפה הרצחנית של חמאס, ועוד לפני שישראל אפילו הספיקה להגיב), אבל גם הוא כבר מזהיר את ישראל שלא "תיבלע בתוך מנהרות החמאס".

פרידמן מזהיר כי ישראל עלולה לשקוע במלחמה אינסופית ובניסיון "לא אפוי מספיק" לנהל את רצועת עזה, בלי שיש למישהו בירושלים מושג אמיתי איך עושים את זה – ובעיקר מי עומד לממן שליטה ישראלית בעוד 2.2 מיליון פלסטינים עניים החיים ברצועת עזה, שתעבור חורבן מוחלט.

 
פיגוע בירושלים
זירת פיגוע הירי בסמוך לשכונת שייח' ג'ראח בירושלים, 30 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
זירת פיגוע הירי בסמוך לשכונת שייח' ג'ראח בירושלים, 30 באוקטובר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

שוטר נפצע באורח אנוש בפיגוע ירי ליד שכונת שייח' ג'ראח הבוקר. המחבל נורה למוות על ידי שוטרים אחרים שהיו במקום.

הפיגוע מגיע על רקע קריאות חמאס לפלסטינים בגדה המערבית ומזרח ירושלים להגיב על פעילות צה"ל ברצועת עזה ולבצע פיגועים. בכוחות הביטחון, ובשב"כ בפרט, מתריעים מפני הסלמת האירועים בימים האחרונים ועוקבים בדאגה אחר הנעשה בגבול המזרחי של ישראל.

הלילה פעלו כולות של צה"ל ומג"ב במבצע נרחב לסיכול תשתיות טרור במחנה הפליטים ג'נין. בתום המבצע, שהסתיים ללא נפגעים לכוחותינו, נעצרו 51 מבוקשים, מתוכם 38 פעילים חמאס.

מאז השבעה באוקטובר צה"ל עצר מעל אלף מבוקשים ברחבי הגדה המערבית ובקעת הירדן – מתוכם כ-700 משוייכים לחמאס.

 
הכתובת הייתה על הקיר
הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" על מסמך ליברמן, 30 באוקטובר 2023
הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" על מסמך ליברמן, 30 באוקטובר 2023

הוויכוחים מה ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע או לא ידע, מה הוא אמור היה לדעת ומה מידת אחריותו לאירועי השבעה באוקטובר, ילוו את ישראל עוד זמן רב. הסערה-זוטא של היומיים האחרונים סביב המתקפה של ראש הממשלה על בכירי מערכת הביטחון היא רק הקדימון לוויכוחים שיפרצו ברגע שתוכרז הפסקת אש.

אביגדור ליברמן שלף הבוקר מארכיונו מסמך בסיווג "סודי ביותר" שהוא חתם עליו ב-2016, ויהיה ה-"claim to fame" שלו בוויכוחים העתידיים האלה.

ליברמן שלף מארכיונו מסמך בסיווג "סודי ביותר" שהוא חתם עליו ב-2016, ויהיה ה-"claim to fame" שלו בוויכוחים העתידיים

אפשר, כמובן, לזלזל בתחזיות מההיסטוריה העתיקה של לפני שבע שנים – נצח במושגים של המזרח התיכון – ויהיו מי שיזכירו לליברמן את ההצהרות היהירות שלו "אני אחסל את איסמעיל הנייה תוך 48 שעות", או את הקדנציה השנויה במחלוקת שלו כשר ביטחון, ממנה התפטר ב-2018.

ויהיו מי שיקראו את המסמך – אותו מפרסמת הבוקר מורן אזולאי ב"ידיעות אחרונות" – ויתפסו את הראש בייאוש.

נקדים ונאמר: ברור שאין טעם לשקוע עכשיו בתרחישי "מה היה קורה אם". לנוכח הזוועות שעם השלכותיהן אנחנו נדרשים להתמודד, התבוססות בתרחישי הכאה על חטא כאלה לא יובילו אותנו לחוף מבטחים.

מטבע הדברים, יהיו עוד מסמכים רבים וסותרים שיישלפו בהמשך על ידי צבאות עורכי הדין שישרתו את כל מי שהייתה לו נגיעה לתפיסת הביטחון של ישראל מול חמאס. מערכת הביטחון מייצרת אינספור ניירות עמדה ותרחישים שונים.

ואחרי שכל ההסתייגויות הללו נכתבו: קריאה במסמך הזה הבוקר, כשמאות משפחות בישראל חרדות לגורל יקיריהן החטופים בעזה, כשהאבל על 1,400 הנרצחים חונק את ישראל, וכשצה"ל כותש את רצועת עזה – היא חוויה מדכאת ממש.

הציטוטים שמתפרסמים הבוקר בהבלטה בעמוד השער של "ידיעות אחרונות" הם לא מתוך אימייל קצר או פרוטוקול של דיון אחד מיני רבים שבו דנו בכל מיני תרחישי קיצון, אלא מתוך מסמך בן 11 עמודים שגיבש ליברמן כשהיה שר הביטחון.

ליברמן תמך אז בהנחתת מכת פתע מקדימה של ישראל על חמאס, כדי למנוע ממנו להתחזק ו"להבטיח כי העימות הבא בין ישראל לחמאס יהיה האחרון". וכך כותב ליברמן:

"דחיית ההחלטה לביצוע מכה מקדימה על עזה לאחר יולי 2017 תהיה שגיאה קשה עם השלכות מרחיקות לכת, ובמובנים מסוימים אפילו יותר מתוצאותיה של מלחמת יום הכיפורים, באשר להשפעותיה על העורף הישראלי, על תודעתם של אזרחי ישראל ועל דימויה ומעמדה של ישראל באזור.

"בכוונת חמאס להעביר את העימות הבא לשטחה של ישראל, תוך הזרמת כוחות משמעותיים ומיומנים היטב (כוחות הנוח'בה למשל) לשטח ישראל, תוך כדי כיבוש יישוב ישראלי (ואולי אפילו מספר ישובים) בעוטף עזה ולקיחתם של בני ערובה – אשר מעבר לפגיעה הפיזית באנשים עצמם, יובילו לפגיעה קשה בתודעה ובמורל של אזרחי ישראל".

 
אימה בדאגסטן
המוני מוסלמים פורצים לשטח הנחיתות בשדה התעופה מחצ'קלה שבדאגסטן, 29 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך מווידאו בטלגרם)
המוני מוסלמים פורצים לשטח הנחיתות בשדה התעופה מחצ'קלה שבדאגסטן, 29 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך מווידאו בטלגרם)

בשעה שישראל שקועה באבל על הנרצחים, בזעם על חמאס ובדאגה לגורל החטופים, בעולם צופים כבר שלושה שבועות בצילומי זוועה מרצועת עזה הנכתשת תחת הפצצות חיל האוויר, וכעת גם מתמודדת עם פלישה קרקעית ישראלית.

בישראל מבליטים את הודעות דובר צה"ל, שמוסר כי עשרות מחבלי חמאס נהרגו הלילה בהיתקלויות ברצועה. אבל בעולם עוקבים בעיקר אחרי המשבר ההומניטרי המתפתח בעזה, המעורר גל שלא ראינו כמוהו שנים של הפגנות אנטי-ישראליות בכל רחבי העולם, מהקמפוסים של ארצות הברית, דרך רחובות לונדון ופריז ועד חופי הים הכספי, בחבל ארץ שעד אתמול מעטים ידעו לומר את שמו: דאגסטן.

בעולם עוקבים בעיקר אחרי המשבר ההומניטרי בעזה, המעורר גל שלא ראינו כמוהו שנים של הפגנות בכל רחבי העולם

הצילומים שהגיעו משדה התעופה של מחצ'קלה שבדאגסטן הזכירו את הסיוטים היהודיים הגדולים ביותר מאז ימי חמילניצקי: המון מוסת של קוזקים מחפש יהודים כדי לכלות בהם את זעמו.

ההתפרעות החלה אחרי שמטוס של חברת התעופה הרוסית "כנפיים אדומות" שהמריא מתל אביב נחת במקום. בקבוצות הטלגרם המקומיות – בסביבה שהיא ברובה מוסלמית – החלו לרוץ שמועות שהמטוס מלא בישראלים וביהודים, וחבורות של גברים החלו לנהור לשדה התעופה כדי להסתער על המטוס ולערוך לינץ' אלים בנוסעים (בהמשך התברר שמדובר בעיקר בנוסעים רוסים שחזרו מטיפולים רפואיים בישראל).

בשיאן של המהומות, מספר מצומצם של ישראלים ויהודים היו נצורים במקום תחת אבטחה. המהומות נרגעו אחרי שכשישים מתפרעים נעצרו על ידי המשטרה המקומית. ראש הרפובליקה של דגסטאן סרגיי מליקוב גינה את המתפרעים והאשים אותם כי הם "תקעו סכין בגבם של כל אלה שמסרו נפשם על הגנת המולדת".

ככל שהמלחמה בעזה תתארך, ועל פי כל הסימנים היא תימשך עוד זמן רב, סביר להניח שנראה אירועים דומים ממקומות נוספים בעולם שבהן יש קהילות מוסלמיות או פלסטיניות גדולות.

 
החזית הנשית
חיילות בגדוד קרקל בעת אימון מסע אלונקות (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
חיילות בגדוד קרקל בעת אימון מסע אלונקות (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

גם עכשיו, אפילו עכשיו, יש בישראל מי שממשיכים עם קמפיינים מקוממים נגד שירות נשים בצה"ל. אינספור עדויות על גבורתן ותושייתן של נשים בשבעה באוקטובר לא עצרו את אנשי הארגון הימני-דתי-שמרני "בוחרים משפחה" מלתקוף דווקא את הלוחמות בצה"ל ולהאשים אותן באחריות עקיפה למחדל.

לפי אנשי "בוחרים משפחה", "הקמפיין על הלוחמות בצה"ל הוא הרסני, הוא חלק מהאג'נדה שהביאה אותנו למצבו העגום של הצבא היום… הכנסת הבנות למערך הלוחם פגעה בלכידות, פגעה בכושר הלחימה ופגעה בבנות עצמן".

"בוחרים משפחה" הוא חלק מהארגון האנטי-חילוני "חותם", שהוא חלק ממערך אנטי-ליברלי דתי שמיוצג על ידי מפלגת "נעם" – הזרוע הפוליטית של ישיבות הקו החרד"ליות שמנהיג הרב צבי טאו. בתחילת השנה השיק הארגון קמפיין גיוס המונים תחת הכותרת "אומרים די לכפייה הלהט"בית" שנועד להילחם ב"טרור הלהט"בי".

"בוחרים משפחה" הוא חלק מהארגון האנטי-חילוני "חותם", שהוא חלק ממערך אנטי-ליברלי דתי שמיוצג על ידי מפלגת "נעם"

בינתיים ישראל נקלעה למאבק קשה מול טרור אחר. מאבק שבו נשים נמצאות בחזית ומגלות גבורה ונחישות, כפי שאפשר להתרשם מסרטון שהופק על ידי מקאן, המציג את המפקדות, הטנקיסטיות, השוטרות, הלוחמות והאזרחיות שלחמו בשבעה באוקטובר, חיסלו מחבלים והגנו על יישובים.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה