אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 17 אוקטובר 2023
 
אות חיים

מייה שם, בת 21 משהם, ישראלית המחזיקה גם באזרחות צרפתית, נחטפה לעזה מפסטיבל "נובה". אתמול פרסמו חוטפיה סרטון שבו היא נראית מקבלת טיפול רפואי, ואומרת:

"נפצעתי קשה מאוד ביד. לקחו אותי לעזה וניתחו אותי ביד פה. דואגים לי, מטפלים בי, נותנים לי תרופות, הכול בסדר. אני רק מבקשת שיחזירו אותי להורים שלי, לאחים לי. בבקשה, תוציאו אותי מפה כמה שיותר מהר".

תיעוד של מייה שם שנחטפה בידי חמאס לעזה. 16 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך)
תיעוד של מייה שם שנחטפה בידי חמאס לעזה. 16 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך)

הבחירה במייה שם, המחזיקה גם באזרחות צרפתית, כנראה אינה מקרית. בדיקה שערך "הניו יורק טיימס" העלתה כי מרבית חלקי הסרטון צולמו כבר לפני שישה ימים, מה שמעיד על תכנון מראש ולא ארוע ספונטני.

חוטפיה של שם ייעדו את הסרטון לעיני העולם שהזדעזע מהברוטליות (הנה, תראו, אנחנו מטפלים יפה בחטופים) וכמובן לדעת הקהל הישראלית. המלחמה הפסיכולוגית על דעת הקהל בישראל ובעולם רק בתחילתה, וברור שחמאס יעשה שימוש קר ואכזרי בכל מה שעומד לרשותו.

המלחמה הפסיכולוגית על דעת הקהל בישראל ובעולם רק בתחילתה, וברור שחמאס יעשה שימוש קר ואכזרי בכל מה שעומד לרשותו

וכרגע, ככל הידוע, עומדים לרשותו לפחות 199 חטופים ישראלים. כך אישר אתמול דובר צה"ל, דניאל הגרי. אנשי חמאס נוקבים במספרים גדולים יותר.

על פי חאלד משעל, בכיר חמאס היושב בקטאר, חמאס מחזיק "כ-200 שבויים, ועוד כ-50 בידי הפלגים האחרים". משעל התחייב כי חמאס ישחרר בקרוב את כל החטופים בעלי האזרחות הזרה, אבל גם ההבטחה הזו היא חלק מההכנות של חמאס למתקפה הבאה של צה"ל.

דובר חמאס ברצועה, אבו עוביידה, טען אתמול כי 22 מהחטופים נהרגו בהתקפות חיל האוויר על הרצועה בימים האחרונים, ואמר: "יש לנו מספיק שבויים להבטיח את שחרור כל האסירים הפלסטינים. השיקולים ביחס לשבויים מהצבא וביחס לאזרחים שונים".

 
ביידן מגיע
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יוצא ממטוסו בנמל התעופה בן גוריון, 13 ביולי 2022 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יוצא ממטוסו בנמל התעופה בן גוריון, 13 ביולי 2022 (צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90)

קצת קשה עכשיו להאמין איך התייחסו רבים בישראל לנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, על רקע סירובו לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן. טענות על סניליות, חוסר רלוונטיות ואפילו אנטישמיות פרחו כפטריות רעל אחרי הגשם.

בעקבות אסון 7 באוקטובר, התייצב ביידן לצד ישראל בעוצמה, נחישות וחום אנושי שכמוהם לא נראו בהיסטוריה המשותפת של שתי המדינות.

ביידן צפוי להגיע מחר לביקור בזק בישראל. זה יהיה שיא ברכבת אווירית של ביקורים מארה"ב, אחרי שר החוץ אנתוני בלינקן, שר ההגנה לויד אוסטין ומנהיג הרוב בסנאט צ'אק שומר. היום תנחת בארץ מושלת ניו יורק קתי הושל ומפקד הצבא האמריקאי במזרח התיכון, גנרל מייקל קורילה.

רשמית, ביקורו של ביידן נועד לחזק את העם הישראלי מוכה הטראומה. אבל מלבד הזדהות עם הכאב והחרדה, הוא בעיקר נועד להעביר בצורה בברורה ביותר, מעל אדמת ישראל, מסר מרתיע לחזבאללה ולאיראן, כי לישראל יש עכשיו גיבוי מלא ולכן כדאי להן להימנע מניסיונות לנצל את המצב בדרום כדי להגיע להישגים בצפון.

מלבד הזדהות עם הכאב והחרדה, הביקור של ביידן נועד בעיקר להעביר בצורה בברורה ביותר מסר מרתיע לחזבאללה ולאיראן

לפי "הניו יורק טיימס", מלבד נושאות המטוסים שארצות הברית שלחה לאזור, הפנטגון כבר שלח לישראל צוות קטן של מומחים ואנשי כוחות מיוחדים, כדי שיסייעו לכוחות הישראלים באיסוף מודיעין ותכנון של כל מבצע שעשוי להביא לאיתור ולחילוץ של בני ערובה המוחזקים ברצועת עזה, בהם גם לא מעט בעלי אזרחות אמריקאית.

דובר צה"ל לתקשורת הזרה, יונתן קורניקוס, נשאל על ידי כתבים זרים אם ביקור של נשיא ארצות הברית ידחה את המהלך הקרקעי המתוכנן של צה"ל והשיב: "נחכה ונראה".

 
ישראל מגישה את החשבון לדוד סם
 שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן (במרכז משמאל) בקבינט המלחמה המצומצם, 16 באוקטובר 2023 (צילום: חיים צח / לע"מ)
 שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן (במרכז משמאל) בקבינט המלחמה המצומצם, 16 באוקטובר 2023 (צילום: חיים צח / לע"מ)

בזמן שג'ו ביידן מתפקד בפועל כמבוגר האחראי, ההנהגה הישראלית מאפשרת – גם בלית ברירה – לאמריקאים להשתלט על קבלת ההחלטות במלחמה. אתמול השתתף שר החוץ אנתוני בלינקן בדיוני קבינט המלחמה – אירוע חסר תקדים.

אבל כל זה לא בא בלי חשבון בסוף הארוחה: ישראל הגישה לארצות הברית בקשה לסיוע חירום בשווי 10 מיליארד דולר, כך מדווח הלילה "הניו יורק טיימס".

כדי לסבר את האוזן עד כמה הסכום גבוה, ישראל קיבלה ב-2021 כולה סך תמיכה בשווי 3 מיליארד דולר, מרביתה בסיוע צבאי. אוקראינה קיבלה מאז פלישת רוסיה למדינתה סך תמיכה בשווי 12 מיליארד דולר.

ישראל היא המדינה שקיבלה הכי הרבה תמיכה מארצות הברית אי פעם, ובמשך הכי הרבה שנים רצופות. מאז קום המדינה, ישראל קיבלה מארה"ב סיוע בסך 260 מיליארד דולר – חלקו בכספים ומרביתו בציוד וחימוש צבאי.

מאז קום המדינה, ישראל קיבלה מארה"ב סיוע בסך 260 מיליארד דולר – חלקו בכספים ומרביתו בציוד וחימוש צבאי

רק בחמישים השנים האחרונות, ישראל קיבלה 175 מיליארד דולר. השנה, 2023, קודם לפרוץ המלחמה, ישראל קיבלה סיוע בשווי 700 מיליון דולר. אי לכך, 10 מיליארד דולר – אם הבקשה תאושר – יהווה סיוע בסכום שיא.

השאלה היא האם הפוליטיקה המקומית בוושינגטון תאפשר לממשל ביידן לממש את הסיוע הזה במהרה. המפלגה הרפובליקאית שסועה ורק לפני שבועיים הדיחה במהלך חסר תקדים את מנהיג הרוב בבית הנבחרים קווין מקארתי וטרם נבחר לו מחליף.

חבר הקונגרס ג'ים ג'ורדן מאוהיו הוא כרגע המועמד המוביל לתפקיד, אבל עדיין אין לו מספיק קולות במפלגתו שלו להיבחר. עד שלא ייבחר, ספק אם ניתן יהיה להעביר אישור לסיוע בסדר גודל שכזה לישראל, או בכלל.

הבית הלבן, על פי הדיווחים, נפגש עם חברי קונגרס וסנאטורים בימים האחרונים במטרה לגבש חבילה שתקבל את אישור בית הנבחרים והסנאט, במסגרתה יאושר סיוע לישראל – כמו גם לאוקראינה ולטאיוואן.

 
הדולר חצה את רף 4 השקלים
השקל מול הדולר. אילוסטרציה (צילום: iStock)
השקל מול הדולר. אילוסטרציה (צילום: iStock)

פעם, בעידן שבו היינו אנשים אחרים, זו היתה ידיעה שמככבת בכותרות הראשיות, פותחת מהדורות חדשות ומעסיקה אותנו ימים. היום היא נדחקת לשולי השוליים של החדשות: הדולר חצה אתמול את רף ה-4 שקלים, לראשונה מאז 2015.

המשמעות המיידית של היחלשות השקל מול המטבעות הזרים, היא שכל אספקה שישראל נאלצת לקנות בחוץ, תעלה יותר בשקלים.

המשמעות המיידית של היחלשות השקל מול המטבעות הזרים, היא שכל אספקה שישראל נאלצת לקנות בחוץ, תעלה יותר בשקלים

ההערכות במשק הן שישראל נכנסת לתקופה ארוכה של האטה בפעילות הכלכלית, וככל שהמלחמה ותקופת החירום יימשכו, צפויה גם ירידה משמעותית מאוד בצריכה הפרטית, שתוביל בהמשך לירידות מחירים – אשר ירגיעו במידת מה את האינפלציה.

החמרה נוספת במצב הביטחוני (למשל בהתרחבות המלחמה גם לצפון) עלולה לגרום ללחצים לפיחות נוסף של השקל.

ההחלטה של בנק ישראל בשבוע האחרון להזרים 30 מיליארד דולר מהיתרות הגבוהות שנשמרו בקופות בנק ישראל יוכלו למתן במידת מה את עליית שער הדולר והאירו, וימנעו אינפלציה בשל ייקור הייבוא הצפוי.

 
היום הראשון של פוגלמן
עוזי פוגלמן בבית המשפט העליון בירושלים, 2 באוגוסט 2023 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
עוזי פוגלמן בבית המשפט העליון בירושלים, 2 באוגוסט 2023 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון עוזי פוגלמן הוא כעת ממלא-מקום נשיא בית המשפט העליון, עם פרישתה של אסתר חיות אתמול.

באיגרת ששלח לכל שופטי, רשמי ועובדי הרשות השופטת הבהיר פוגלמן כי בכוונתו לפעול לכך "שהרשות השופטת תמשיך, גם בימים אלה, לתפקד כרשות עצמאית ובלתי תלויה, תקיים משפט צדק בהתאם לדין, תוך הבטחת שלטון החוק וקידומו, תגן על זכויות הפרט ועל טובת הציבור ותשמור על ערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית – והכל ללא מורא וללא משוא פנים".

פוגלמן ביקש מאנשי הרשות השופטת "לתמוך בחבריכם, העובדים והשופטים שלצדכם, ולגלות חמלה ורגישות לכל מצוקה שמתעוררת. גם דלתי פתוחה לכל מי שמרגיש בכך צורך".

פוגלמן ביקש עוד "לתמוך בחבריכם, העובדים והשופטים שלצדכם, ולגלות חמלה ורגישות לכל מצוקה שמתעוררת"

הוא חתם את האיגרת במילות שירה של נעמי שמר, "לו יהי".

 
עוד כותרות בשעת מלחמה
  • הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה את הצעת החוק לדחות את הבחירות לרשויות המקומיות בשלושה חודשים. החוק צפוי לעבור בקריאה שנייה ושלישית עד שבוע הבא לכל המאוחר. הבחירות תוכננו להתקיים בסוף החודש, ב-31 באוקטובר. אולם בשל מצב המלחמה הוחלט לדחות אותן ל-30 בינואר 2024.
  • רשות המיסים פרסמה בשבוע שעבר שורת הקלות לעסקים בעת המלחמה, והבוקר נוספו הקלות נוספות – הקלה לעניין מועד הגשה ותשלום של דוח תקופתי ספטמבר 2023 למע"מ, והארכת תוקף הקפאת הליכי גביה ואכיפה בכלל מערכי המס עד ליום ל-1 בדצמבר 2023. מומלץ לבקר באתר רשות המיסים ולהתעדכן שם בהקלות הנוספות.
  • שומר הראש האישי של הזמרת המצליחה בכל הזמנים טיילור סוויפט נטש את הכוכבת והגיע לישראל כדי להתנדב למילואים, כך חשף אתמול ערן סויסה ב"ישראל היום". "יש לי חיים די נהדרים בארה"ב, עבודת חלומות, חברים נהדרים ובית נוח. אבל לא יכולתי לעמוד מהצד בזמן שמשפחות נטבחות ונשרפות בחיים בבתיהן", הסביר המאבטח – שביקש להישאר בעילום שם.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה