אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 29 אוקטובר 2023

 
 
הציוץ של נתניהו

מי שיחקור בתום המלחמה את הקונספציה הביטחונית שקרסה, יהיה חייב להקדיש תשומת לב גם לקונספציה אחרת שמטילה על ישראל צל כבד בעשור האחרון, אם לא למעלה מזה: הקונספציה שלפיה תשומת הלב בכל אירוע מופנית תמיד אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואל בני משפחתו.

כמה אנרגיה נגזלה ממדינת ישראל, כשהיא השתעבדה מרצון לנרקיסיזם המנהיגותי הזה, שגובה מאיתנו כעת מחיר כבד מנשוא?

הציוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בליל ה-29 באוקטובר 2023. נתניהו מחק את הציוץ כתשע שעות אחר כך (צילום: צילום מסך, טוויטר)
הציוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בליל ה-29 באוקטובר 2023. נתניהו מחק את הציוץ כתשע שעות אחר כך (צילום: צילום מסך, טוויטר)

הלילה נרשם (ואחר כך נמחק) פרק מכוער במיוחד בדברי ימי הקונספציה הזו. זה התחיל במסיבת העיתונאים המשותפת של ראש הממשלה עם שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ. מסיבת עיתונאים משותפת שנועדה לשדר לציבור תחושה של אחדות, שבה כולם מתייצבים יחד למאבק גורלי על עתיד ישראל. "זו מלחמת העצמאות השנייה שלנו", הגזים נתניהו כדרכו, והוסיף: "המשימה העליונה שלי היא להציל את המדינה".

"הוא טועה", כותב הבוקר נחום ברנע, "נתניהו אינו בטמן וישראל אינה גות'הם. תודה, אין צורך".

בטמן, גנץ וגלנט נשאו נאומי מלחמה תקיפים, שבהם התחייבו להכות בחמאס ולשחרר את החטופים, וגם הבטיחו שהם פועלים בשיתוף פעולה ובהרמוניה. צרימה ראשונה בהרמוניה הזו נרשמה כששידור הפייסבוק של ראש הממשלה נעצר אחרי הנאום שלו, ולא המשיך לשדר גם את נאומיהם של גלנט וגנץ. משם זה הלך והתדרדר במהירות.

צרימה ראשונה בהרמוניה הזו נרשמה כששידור הפייסבוק נעצר אחרי הנאום של נתניהו, ולא שידר גם את נאומי גלנט וגנץ

נתניהו – לראשונה מאז השבעה באוקטובר, ובעצם לראשונה מזה חודשים רבים – הסכים לענות על שאלות העיתונאים הישראלים. כתב גלי צה"ל דורון קדוש שאל אותו:

"ראש הממשלה, בחודשים שלפני המלחמה קיבלת מסמכים כתובים מראש אמ"ן (אהרן) חליוה וראש שב"כ רונן בר, שמתריעים על סבירות הולכת וגוברת למלחמה. האם זה נכון שלא התייחסת למכתבים האלה, ומה הממשלה בראשותך עשתה כדי להיערך טוב יותר למלחמה אפשרית כזאת?".

"התיאור שלך על מה שהיה לפני איננו נכון", השיב ראש הממשלה, חזר על שמות המבצעים בעזה שנערכו תחת הנהגתו והוסיף: "בדיעבד, זה לא הספיק, ועכשיו אנחנו נחושים להשלים את המלאכה".

ראש הממשלה לצד שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ במסיבת עיתונאים בקריה. 28 באוקטובר 2023 (צילום: Abir Sultan/Pool Photo via AP)
ראש הממשלה לצד שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ במסיבת עיתונאים בקריה. 28 באוקטובר 2023 (צילום: Abir Sultan/Pool Photo via AP)

כנראה שהשאלה הוסיפה לנקר בראשו של ראש הממשלה, והוא לא היה מרוצה מהתשובה שנתן מול המצלמות, לכן כבר ב-22:43, כשעה לאחר מסיבת העיתונאים, העבירו דובריו של נתניהו לקדוש תגובת הבהרה נוספת:

"בשום מצב ובשום שלב לא ניתנה התרעה לראש הממשלה נתניהו על כוונות מלחמה מצד החמאס. להיפך, כל גורמי הביטחון, כולל ראש אמ"ן וראש שב"כ, העריכו שהחמאס מורתע ופניו להסדרה. זאת הערכה שהוגשה פעם אחר פעם לראש הממשלה ולקבינט על ידי כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין, כולל עד פרוץ המלחמה".

אולם נראה שהנושא ההמשיך להעיק על ראש הממשלה וסביבתו גם בשעות הבאות. בתנ"ך היו כותבים "בלילה ההוא נדדה שנת המלך והוא התהפך על משכבו", אלא שלא החרדה לגורל חיילי צה"ל הנמצאים כעת בתוך רצועת עזה הטרידה את נתניהו, אלא הטענות שטוענים כלפיו בנוגע לאחריותו לאירועים שהובילו למחדל שבעה באוקטובר.

ב-01:10 (02:10, לפי שעון הקיץ שבדיוק התחלף) ראש הממשלה העלה את הודעת ההבהרה שנשלחה לדורון קדוש לחשבון הטוויטר שלו, לו יש 2.7 מיליון עוקבים – רבים מהם מעריצים גדולים של נתניהו בתת היבשת ההודית.

וכך – וחשוב לכתוב את הדברים בצורה הכי פשוטה וברורה, רגע לפני שיהיה מי שינסה למסגר אותם כ"חיילי צה"ל מסכנים את חייהם ומה שמעניין אתכם זה ציוץ מטופש בטוויטר?" – ראש ממשלת ישראל תקף את כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין וביניהם ראש אמ"ן וראש שב"כ תוך כדי מלחמה, כשהם עדיין בתפקידם (כולם חוץ מנתניהו כבר הכריזו מזמן על אחריותם למחדל) וכשהוא זה שאמור להנהיג אותם.

גם התגובות לציוץ הזה היו חסרות תקדים בחומרתם.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד כתב הבוקר:

"נתניהו חצה הלילה קו אדום. בזמן שלוחמי ומפקדי צה"ל לוחמים בגבורה נגד החמאס וחזבאללה, הוא עסוק בניסיונות להפיל עליהם את האשמה במקום לתת להם גיבוי. הניסיונות לחמוק מאחריות ולהפיל את האשמה על מערכת הביטחון מחלישים את צה"ל בזמן שהוא נלחם באויבי ישראל. נתניהו חייב להתנצל על דבריו".

גנץ, חבר קבינט המלחמה המצומצם, צייץ:

"הבוקר הזה במיוחד אני מבקש לגבות ולחזק את כל גורמי הביטחון וחיילי צה"ל – כולל הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ. כשאנחנו נמצאים במלחמה, מנהיגות צריכה לגלות אחריות… ראש הממשלה חייב לחזור בו מאמירתו אמש, ולחדול מהעיסוק בנושא".

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שראש הממשלה התייעץ איתו בשבועות האחרונים, צייץ גם הוא:

"אדוני ראש הממשלה, הסר את הציוץ מהלילה. אנחנו במלחמה".

וכתב ערוץ 12, יאיר שרקי – לא בדיוק רל"ביסט ידוע – כתב:

"אמרת הערב שמשימת חייך היא למוטט את חמאס. אבל אדוני ראש הממשלה, משימת חייך הקודמת היתה למנוע טבח אכזרי, נורא ומשפיל כל כך. ובזה כשלת. הכרה בכך לא תפגע במאמץ המלחמתי, אלא תחזק את אמון הציבור. אין לך עתיד פוליטי, לפחות תנהל את המערכה משוחרר משיקולי ועדת החקירה ותציל את כבודך וכבודנו".

אלפי ישראלים כתבו בזעם דברים דומים, בשעה שאלפי צייצנים מתת היבשת ההודית הביעו תמיכה בלתי מסויגת בנתניהו ובמדיניותו.

בשלב הראשון של המערכה התדמיתית – שהיא אפילו עכשיו המערכה שהכי מעסיקה את נתניהו, כמו תמיד – ראש הממשלה הזדרז למחוק את הציוץ המחפיר. והבוקר, בשעה 11:02, הוא צייץ ציוץ נוסף, שמעיד עד כמה אפילו הוא מבין את גודל הנזק שהציוץ הלילי גרם לו.

הציוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא מתנצל על ציוץ קודם, 29 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, טוויטר)
הציוץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא מתנצל על ציוץ קודם, 29 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, טוויטר)

"טעיתי", כתב נתניהו, כנראה בפעם הראשונה בחייו נטולי הטעויות, "דברים שאמרתי בעקבות מסיבת העיתונאים לא היו צריכים להיאמר ואני מתנצל על כך. אני נותן גיבוי מלא לכל ראשי זרועות הביטחון. אני מחזק את הרמטכ"ל ואת מפקדי וחיילי צה"ל שנמצאים בחזית ונלחמים על הבית. יחד ננצח".

כך או כך – את אמון הציבור, את כבודנו ואת כבודו, כבר אי אפשר יותר לשקם. זה ברור.

 
ובינתיים ברצועת עזה
טנק של צה"ל על גבול רצועת עזה, 25 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
טנק של צה"ל על גבול רצועת עזה, 25 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

ערפל קרב ירד על רצועת עזה מאז יום שישי בלילה. קווי התקשורת והאינטרנט נותקו. הבוקר דיווחו מקורות פלסטינים כי הם שבים לפעול בהדרגה.

ביום ה-23 למלחמה, צה"ל הרחיב מאוד את הפעילות הקרקעית ברצועה. לקראת השעה 11:00 הבוקר פרסם ארגון הסהר האדום הפלסטיני כי הרשויות בישראל הורו לו לפנות מייד את בית החולים אל-קודס, וההנחה היא שצה"ל עומד לתקוף את המקום ולפגוע במפקדות החמאס שפועלות תחתיו.

לקראת השעה 11:00 הבוקר פרסם ארגון הסהר האדום כי הרשויות בישראל הורו לו לפנות מייד את בית החולים אל-קודס

סוכנות האו"ם לפליטים (אונר"א) הודיעה הבוקר כי אלפי תושבי רצועת עזה פרצו למחסנים ולמרכזים של הסוכנות, ולקחו משם קמח ומוצרי הישרדות בסיסיים.

בהודעת הארגון שפורסמה הבוקר נכתב כי "זה סימן מטריד לכך שהסדר האזרחי מתחיל להשתבש לאחר שלושה שבועות של מלחמה ומצור הדוק על עזה".

 
המלצת צפייה
שער המוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" בעריכת אביב הברון, 27 באוקטובר 2023
שער המוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" בעריכת אביב הברון, 27 באוקטובר 2023

הערב אחרי מהדורת החדשות ב"כאן 11", תשודר תוכניתו השבועית החדשה של עמרי אסנהיים, המוכר יותר כבמאי תיעודי בעל חשיפות רבות בתוכנית "עובדה".

אסנהיים, מראיין בחסד (מי יכול לשכוח את הריאיון עם אתי כרייף בשנה שעברה, למשל), ישב היום מול עידו נתניהו, אחיו של ראש הממשלה, ששתק מאז השבעה באוקטובר.

אבל האייטם שמשך את תשומת ליבנו היא כתבה שאסנהיים עשה על אביב הברון, עורך מוסף השבת של "ידיעות אחרונות", שעשרה מבני משפחתו נרצחו או נחטפו על ידי חמאס.

הברון פרסם ביום שישי האחרון שער מטלטל של המוסף בעריכתו, עליו מופיעה תמונתה של יהל שוהם בת השלוש, בת אחייניתו, ומסר בכתב ידו של הברון:

"שמי אביב, עורך המוסף הזה. תמיד מאחורי הקלעים. אבל היום אני מפקיע את עמוד השער. זו יהל (3), בת אחייניתי. עכשיו בעזה עם יותר מ-200 ישראלים חטופים. תחזירו אותה ואותם. וננצח".
 
The one where Chandler dies
השחקן מתיו פרי ב-2015 (צילום: Brian Ach/Invision/AP)
השחקן מתיו פרי ב-2015 (צילום: Brian Ach/Invision/AP)

השחקן מתיו פרי, שגילם את צ'נדלר בינג בסדרה "חברים", הלך לעולמו הלילה בגיל 54.

זו ככל הנראה הידיעה הראשונה שנכנסת לניוזלטר מאז השבעה באוקטובר שאינה עוסקת כלל במלחמה בעזה או בטבח הנורא שחולל חמאס ביישובי העוטף.

פרי, על פי הדיווחים, טבע בג'קוזי בביתו הלילה, אחרי שחזר מפעילות ספורטיבית. העוזר האישי שלו מצא אותו ללא רוח חיים. המשטרה שהגיעה למקום פסלה אפשרות של מעשה פלילי.

פרי, על פי הדיווחים, טבע בג'קוזי בביתו, אחרי שחזר מפעילות ספורטיבית. העוזר האישי שלו מצא אותו ללא רוח חיים

פרי התמודד במשך שנים עם התמכרויות וגמילות, ולפי הידוע היה נקי מסמים בשלב זה בחייו. אולם ייתכן כי השנים בהן התעלל בגופו נתנו את אותותיו.

פרי הופיע במספר סדרות וסרטים, אבל אין ספק שמקומו שמור בדברי ימי ההיסטוריה כצ'נדלר בינג, החבר הציני של רוס גלר, שותפו לדירה של ג'ואי – ומי שבסוף יתחתן עם מוניקה גלר, בסדרה "חברים", שגם אחרי 25 שנה עדיין נחשבת לאחד הסיטקומים הנצפים והאהובים בכל הזמנים.

החדשות על מותו של פרי הובילו לשלל הספדים משחקנים, אמנים ואפילו ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. חמשת חבריו לסדרה "חברים" – קורטני קוקס, ג'ניפר אניסטון, מאט לבלאנק, דיוויד שווימר וליסה קודרו – טרם הגיבו, אבל כל מי שראה את הסדרה יכול לתאר לעצמו מה עובר עליהם עכשיו.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה