אמיר בן-דוד  
 
מהדורת מלחמה: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 23 אוקטובר 2023
 
נתניהו לא מתפקד

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד במסע הופעות עם "אבטיפוס" מול חיילים ומפונים. את הניוזלטר הזה הכינה בירנית גורן)

זה מורגש מתחילת המלחמה, זה נלחש בין עוזרים ומקורבים, זה כבר זועק מכל כיוון אפשרי: ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתפקד.

כן, כבר כתבנו את זה, בניוזלטר הזה, לפני שמונה ימים. ואמרו את זה ותיקי הפרשנים בתקשורת ובפוליטיקה. אבל ככל שנוקפים הימים מתברר שהמצב גרוע הרבה יותר: נתניהו רק מפריע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, 17 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, 17 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

נחום ברנע ורונן ברגמן מדווחים הבוקר ב"ידיעות אחרונות" על משבר חמור בין נתניהו וראשי מערכת הביטחון – כולל שר הביטחון יואב גלנט ומפקדי צה"ל.

"ב-1973 ישראל הופתעה מרות והוכתה קשות בתחילה, אבל ההנהגה שלה, רובה לפחות, המשיכה לתפקד", כותבים ברנע וברגמן. "כיום, ישראל מתנהלת, אבל אין לה הנהלה מתפקדת. זהו מלכוד 23'".

"נתניהו זועם על בכירי צה"ל, שאשמים לתפיסתו בכל מה שקרה", הם מתארים. "הוא מתייחס בקוצר רוח לדעות ולהערכות שמשמיעים האלופים ולא ממהר לאמץ את התוכניות שהם מגישים".

"אילו הממשלה הייתה חברה עסקית, היא הייתה מגיעה לחדלות פירעון או לכינוס נכסים", מצוטטת בידיעה אישיות בכירה בשירות המדינה. "הממשלה לא מתאפסת על עצמה".

"אילו הממשלה הייתה חברה עסקית, היא הייתה מגיעה לחדלות פירעון או לכינוס נכסים. הממשלה לא מתאפסת על עצמה"

כשם שהיה עסוק בארבע השנים האחרונות בהישרדותו המשפטית ושם את האינטרסים הללו לפני כל אינטרס אחר, כך נתניהו עסוק בשבועיים האחרונים בהישרדותו ביום שאחרי – מול ועדת החקירה הממלכתית שתקום ותקבע, שחור על גבי לבן, שהוא האיש שאחראי לאסון הגדול ביותר בתולדות המדינה.

לצורך זה, ראש הממשלה וסביבתו הקרובה עוסקים בקמפיין השחרה נגד ראשי הצבא, ובמקביל מזניחים לחלוטין את חובתם לאומה. נתניהו לא מופיע מול העם, לא מתאמץ אפילו לתקשר עם האזרחים, כמובן שלא ניצב מול עיתונאים כדי לענות על שאלות – ובכל יום נחשפת עוד החלטה שהתקבלה במערכה המורכבת שלפנינו, אשר בכלל נכפתה על נתניהו מהבית הלבן.

ב-2016 נתניהו אמר בריאיון לסי-אן-אן: "אני רוצה להיזכר כשומר ישראל, זה מספיק עבורי". היה סמוך ובטוח, בנימין: איש לא יזכור אותך כך.

 
120 אלף עקורים
השטח שעיריית אילת הקצתה להקמת עיר אוהלים עבור מפוני היישובים בעוטף עזה, אוקטובר 2023 (צילום: עיריית אילת)
השטח שעיריית אילת הקצתה להקמת עיר אוהלים עבור מפוני היישובים בעוטף עזה, אוקטובר 2023 (צילום: עיריית אילת)

שיעור במתמטיקה: לפי הערכות רשת החירום הלאומית במשרד הביטחון (רח"ל), מעל 120 אלף תושבים בדרום ובצפון פונו על ידי המדינה מבתיהם. אלפים נוספים יצטרפו אליהם בקרוב. במדינת ישראל יש כ-60 אלף חדרי מלון ואירוח. מתוכם, כ-20 אלף חסרי מיגון ו/או מצויים באזורים בסיכון גבוה.

לכמה תושבים, אם כך, לא נשאר מקום?

מדינת ישראל, מתברר, מעולם לא הכינה תוכנית מגירה למקרה של פינוי המוני בסדר גודל שכזה. המערכות עובדות כרגע בכאוס מוחלט, מרבית המפונים נשארים אצל קרובי משפחה, מתארחים בקיבוצים ומושבים, ונסמכים על הסיוע של הארגונים האזרחיים, בראשם המרכז הלוגיסטי של "אחים לנשק", שהם היחידים שמתפקדים כיום.

ראש רח"ל, תא"ל (מיל.) יורם לרדו, אמר אתמול בתדרוך לעיתונאים כי אם המדינה תיזום פינויים נוספים בצפון או בדרום, "נאלץ לשכן את המפונים במתקני ציבור, כמו בתי ספר".

אם המדינה תיזום פינויים נוספים בצפון או בדרום, "נאלץ לשכן את המפונים במתקני ציבור, כמו בתי ספר"

באילת, שם נמצאים מחצית מכל המפונים עד כה – הכפלה למעשה של מספר התושבים בעיר – הודיע אתמול ראש העיר אלי לנקרי על הקמת עיר אוהלים לקליטת מפונים נוספים. מי שמדמיין חושות על הים האדום יתבדה: המדובר בשטח באזור התעשייה, צפונית לעיר, סמוך לכביש 90.

מראות של מחנות פליטים מאולתרים זה הדבר האחרון שמדינת ישראל זקוקה לו עכשיו, אבל גרוע מכך הוא חוסר האחריות של משרדי הממשלה שלא מעבירים כסף לעיריות ולבתי המלון, לא עוקבים אחר גורלם של המפונים, ולא דואגים לצרכיהם ברמה היומיומית.

הדבר הנכון היה להקים גוף בין-משרדי עם פרויקטור בראשו שיתכלל את כל נושא העקורים – חלקים ישובו מתישהו לבתיהם, יש לקוות, אבל לרבים אין לאן לחזור. זה היה צריך להיות אחד הצעדים הראשונים של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם פרוץ המלחמה. אבל, כאמור, נתניהו לא מתפקד.

 
הסיוע ההומניטרי לעזה
מעבר רפיח נפתח להעברת משאיות עם ציוד הומניטרי עבור תושבי עזה, 21 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Ali)
מעבר רפיח נפתח להעברת משאיות עם ציוד הומניטרי עבור תושבי עזה, 21 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hatem Ali)

רבים בישראל לא אוהבים לראות משאיות הנושאות אוכל, תרופות, ביגוד וציוד לסיוע הומניטרי נכנסים בשערי מעבר רפיח בדרום רצועת עזה. הזעם בציבור מיתרגם לרצון לנקום בכלל הפלסטינים החיים ברצועה, ופרשני האולפנים יודעים להסביר גם למה מצור מוחלט על תושבי הרצועה הוא הכרח מבצעי.

אבל המציאות היא שיש בעזה 2.5 מיליון תושבים, רבים מהם מוחזקים בשבי – אין מילה אחרת – של חמאס מזה שנים על שנים. העם היהודי לא מאמין בהענשה קולקטיבית. אברהם אבינו התחנן בפני אלוהים שלא להרוס את סדום אם רק יימצאו בה עשרה צדיקים. מדינת ישראל יכולה לדחות את היצר להרוס את עזה על כל תושביה כדי להכניס 20 משאיות עם סיוע הומניטרי ביום.

זה המסר שנשיא ארצות הברית – או שמא יש לומר ראש ממשלת ישראל? – ג'ו ביידן מעביר שוב ושוב בשיחותיו עם בנימין נתניהו, ובנאומיו לאזרחי ישראל ולאומה האמריקאית: לישראל יש כל הצדקה לצאת למלחמה הזו, אבל אין לה הצדקה לא לפעול על פי חוקי המלחמה.

ביידן מעביר שוב ושוב את המסר: לישראל יש כל הצדקה לצאת למלחמה הזו, אבל אין לה הצדקה לא לפעול על פי חוקי המלחמה

וכך מוצא את עצמו נתניהו במצב שבו מופעלים עליו לחצים מכל עבר שלא לאפשר הכנסת סחורות וציוד לרצועה בכלל – בוודאי שלא בלי הסכם על שחרור חטופים – ומנגד הממשל האמריקאי מנחה אותו לאפשר את מעבר משאיות הסיוע בבטחה.

אמש פרסם הבית הלבן הודעה כי "ביידן ונתניהו סיכמו על כניסת סיוע הומניטרי בכל יום לרצועת עזה". ההודעה הקפיצה את הגורמים המיליטנטיים בישראל, והלחיצה את נתניהו הלחיץ תמיד. בתגובה, לשכת ראש הממשלה פרסמה הכחשה נחרצת להורדת הלהבות:

"ישראל לא תספק שום סיוע הומניטרי לעזה ותמנע כל אספקה לא מפוקחת מצד אחרים".

טכנית, כל מילה פה נכונה: ישראל אכן לא מספקת סיוע – זה האו"ם ומצרים שעושים זאת; וישראל אכן מפקחת על הסחורות המוכנסות כדי שלא יגיעו לחמאס.

אבל מילה ממה שנאמר בהודעה לא רלוונטי ולא סותר את מה שלמדנו מהאמריקאים: תושבי עזה יקבלו סיוע הומניטרי שוטף מכאן ואילך. בפקודה.

 
גם לערביי ישראל אין ארץ אחרת
מפגינים של "עומדים ביחד" בכיכר הבימה במחאה נגד ממשלת נתניהו, 7 בינואר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
מפגינים של "עומדים ביחד" בכיכר הבימה במחאה נגד ממשלת נתניהו, 7 בינואר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

"אני חייב להתייחס פה לסוגיה של ערביי ישראל", אמר אתמול המפכ"ל קובי שבתאי בהופעתו בוועדת הכנסת לביטחון לאומי, "אני חושב שצריך להגיד מילה טובה – יש פה התנהגות מופתית. יש לנו כמעט אפס אירועים".

אפשר להתעכב על הגישה האדנותית, אבל במקום זה בואו נתמקד בעיקר: מתקפת חמאס בשבעה באוקטובר ניפצה עוד קונספציה שהושרשה כאן מזה שנים – שערביי ישראל ישמחו לראות את אזרחיה היהודים נטבחים. שמדובר בגיס חמישי, שכולם תומכי טרור – ועוד כהנה וכהנה האשמות שהוטחו כלפי החברה הערבית במשך שנים.

מתקפת חמאס ניפצה עוד קונספציה שהושרשה כאן מזה שנים – שערביי ישראל ישמחו לראות את אזרחיה היהודים נטבחים

אתמול בבוקר פורסם בפייסבוק פוסט של נור זועבי, תושב הכפר נאעורה. אלו מילים שראוי לגזור ולשמור:

אני נדהם כל פעם לראות ולשמוע עוד פוליטיקאי "חכם" מופתע למה ערביי ישראל לא הבעירו את המדינה מבפנים. סוג של אכזבה? אז הנה כמה עובדות שרוב ערביי ישראל מאמינים בהן:

1. אנחנו חלק מהעורף הישראלי. כך היינו וכך נהיה.

2. ערביי ישראל מהווים חלק גדול ממערך הבריאות במדינה, ובכל
תחומי התעשייה השונים במדינה – כולל ענף הבנייה, החקלאות, ההסעות, ועוד – ומתייצבים עם אפס היעדרות.

3. ערבי ישראל, שרובם מוסלמים סונים, מוקיעים כל מי שרוצה לייחס לאסלאם רצח ילדים ונשים או כל מעשה שהוא פגיעה בחפים בפשע. תנועות כמו חמאס ודאע"ש לא מייצגות האסלאם, להפך.

4. יש לנו חברים ושותפים בעבודה מכל הדתות ואנחנו חיים כמשפחה. מה שכואב להם, כואב לנו, וההפך נכון.

ערבי ישראל שסבלו וממשיכים לסבול מטרור הפשיעה המשתולל בתוכנו לא יבינו ולא יגבו מעשים כמו אלו של חמאס. אז פעם אחת ולתמיד, שיהיה הדבר ברור: אין לנו ארץ אחרת".

 
עוד כותרות בשעת מלחמה
רב"ט תמיר ברק ז"ל, שנהרג בכיסופים ב-22 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רב"ט תמיר ברק ז"ל, שנהרג בכיסופים ב-22 באוקטובר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רב-טוראי תמיר ברק, בן 19 מקיבוץ ניר אליהו, נהרג אתמול כשטיל נגד טנקים נורה מרצועת עזה לעבר כוח של חיל ההנדסה בכיסופים. שלושה לוחמים נפצעו.
  • נשיא המדינה יצחק הרצוג חשף אתמול, בריאיון לרשת "סקיי ניוז" הבריטית, כי על גופות מחבלי חמאס שהשתתפו בטבח בשבעה באוקטובר נמצאו מסמכים עם הנחיות כיצד להכין ציאניד. "מדובר במסכים רשמיים של אל-קאעדה", סיפר הרצוג, "ובמסמכים הללו היו הוראות איך לייצר נשק כימי".
  • הלחץ הציבורי והמדיני עבד: תאגיד השידור הציבורי של בריטניה הבי-בי-סי, הודיע כי מעתה יכנה את חמאס בשידוריו "ארגון טרור". אגב, בכל שנות קיומו, הבי-בי-סי הקפיד לא להשתמש במונח "ארגון טרור" – אפילו לא ביחס לאל-קאעדה, שאחראית לפיגוע הטרור הגדול ביותר בתולדות בריטניה, ב-7 ביולי 2005.

בכל שנות קיומו, הבי-בי-סי הקפיד לא להשתמש במונח "ארגון טרור" – אפילו לא ביחס לאל-קאעדה

 
קצת חדשות טובות
 דני אבדיה במדי הוושינגטון ויזרדס, 2 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Nick Wass)
דני אבדיה במדי הוושינגטון וויזרדס, 2 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Nick Wass)

מגיע לנו גם מעט נחת וחדשות טובות מעולמות שפויים: שחקן האן-בי-איי דני אבדיה חתם אתמול על חוזה חדש עם קבוצת הוושינגטון וויזרדס לארבע שנים נוספות, עם שכר של 55 מיליון דולר (13.75 מיליון לשנה).

אבדיה, שחקן מכבי ת"א בעבר, חתם עם הוושינגטון וויזרדס לפני שלוש שנים. בשנה שעברה הופיע ב-76 משחקים – מתוכם היה בחמישייה הפותחת ב-40 משחקים – ובמהלך כל עונת 2021-2022 היה אחד מחמישה שחקני אן-בי-איי בלבד שהופיעו בכל 82 המשחקים. לפי ESPN, הפורוורד הישראלי מחזיק בממוצע של 9.2 נקודות למשחק, 6.4 ריבאונדים, 2.8 אסיסטים ו-0.9 חטיפות.

החוזה החדש של אבדיה הופך אותו גם לספורטאי הישראלי עם המשכורת הגבוהה בכל הזמנים – תוך שהוא עוקף את הכדורגלן ערן זהבי, שהשתכר 11 מיליון דולר לעונה בליגה הסינית.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה