אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 10 אוקטובר 2023

 
 
ממשלת חירום, מישהו?

ראש הממשלה לוי אשכול הקים "ממשלת אחדות לאומית" ב-1 ביוני 1967, ארבעה ימים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים. ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם הקים ממשלת חירום ארבעה ימים אחרי פרוץ מלחמת סוכות.

ראש הממשלה לוי אשכול (במרכז) והשר מנחם בגין (משמאל) עם אלוף פיקוד דרום ישעיהו גביש מבקרים אצל כוחות צה"ל בסיני, 13 ביוני 1967 (צילום: משה מילנר/לע"מ)
ראש הממשלה לוי אשכול (במרכז) והשר מנחם בגין (משמאל) עם אלוף פיקוד דרום ישעיהו גביש מבקרים אצל כוחות צה"ל בסיני, 13 ביוני 1967 (צילום: משה מילנר/לע"מ)

לא ברור מה עובר על נתניהו ולמה הוא עדיין לא נפגש עם יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ וסגר על כניסתו לממשלה. זה היה צריך לקרות כבר במוצאי שבת. הכנסת כבר הייתה אמורה להשביע את כל השרים החדשים ביום ראשון. כמו שזה נראה כרגע, זה לא יקרה היום וספק אם מחר.

נתניהו היה הראשון שבכלל העלה ביום שבת את הרעיון של ממשלת חירום, באותה מתכונת כמו זו של אשכול לפני ששת הימים. ומאז, לא נראה שיש לו מוטיבציה לעשות זאת – ואם זה יקרה, זה יקרה בלית ברירה ובחוסר חשק מוחלט, מה שמבטיח שזו תהיה שותפות עקרה וחסרת תוכן.

גנץ וחבריו למחנה הממלכתי לא העמידו תנאים כמו הקולגות לאופוזיצה יאיר לפיד ואביגדור ליברמן. הם לא דרשו וטו, לא דרשו פיטורי שרים אחרים. הם רוצים לשבת במרכז קבלת ההחלטות ולהיות שותפים להחלטות, תחת הנהגת נתניהו. אין לאיש ספק שהבקשה שלהם הגיונית.

ואין לאיש ספק ששילובם של שר ביטחון לשעבר (גנץ), שני רמטכ"לים (גנץ וגדי איזנקוט) ואחד השרים המנוסים במדינה (גדעון סער) רק יסייע בהתמודדות עם האתגרים הביטחוניים, משפטיים וחברתיים שעומדים בפנינו.

המדינה לא מתפקדת, האזרחים מפורקים, ולמעט משרד הבריאות – אין כרגע משרד ממשלתי שעושה את העבודה שלו. מרבית השרים בכלל ממודרים. אין גורם ממשלתי אחד שמתכלל את האירוע.

ונתניהו עדיין לא הקים ממשלת חירום.

 
נדרש קור רוח
סופר יוחננוף ביד אליהו. 9 באוקטובר 2023 (צילום: עומר שרביט)
סופר יוחננוף ביד אליהו. 9 באוקטובר 2023 (צילום: עומר שרביט)

קשה לכתוב את זה כשהדם רותח, הזעם בלתי נסבל והעצב עולה על גדותיו. אבל אין ברירה: חייבים לנשום עמוק ולחזור לנהוג בקור רוח.

ביממה האחרונה ישראלים רבים מסתערים על מדפי המרכולים שמתרוקנים במהירות. ההסתערות הזו קשורה בחלקה להתגייסות המרגשת של אזרחים רבים, שקונים מיוזמתם ועל חשבונם מצרכים כדי לשלוח לאזרחים שפונו בעל כורחם מבתיהם בדרום ולחיילים שגויסו. בנוסף, גם שרשראות האספקה נפגעו, בעקבות האירועים ובגלל גיוס המילואים הנרחב, שפוגע כעת גם בחברות השיווק השונות.

אבל ההסתערות הזו נולדה גם בגלל הודעה מיותרת וחסרת אחריות של פיקוד העורף, שזורעת פאניקה היכן שנדרש קור רוח.

ההסתערות על המרכולים נולדה גם בגלל הודעה מיותרת וחסרת אחריות של פיקוד העורף, שזורעת פאניקה היכן שנדרש קור רוח

קצת אחרי שמונה בערב אתמול שיחרר פיקוד העורף סרטון קצר, שבו קרא לאזרחים להצטייד במזון, מים ותרופות למרחבים המוגנים. "עליכם להצטייד לשהייה ממושכת במרחבים המוגנים", נאמר בהודעה, "אתם נדרשים להכין ציוד שיאפשר לכם ולמשפחותיכם לשהות במרחב המוגן עד 72 שעות".

הניסוח האומלל התפרש מייד כהודעה של פיקוד העורף, שהמדינה תיכנס בקרוב ל-72 שעות לפחות שבהן כל האזרחים ייאלצו לשהות בממ"דים. מה שהוביל באופן טבעי להסתערות על המרכולים.

בצה"ל התעשתו מהר, הבינו את גודל הטעות, ומיהרו להסביר בכל הערוצים והאולפנים שבעצם מדובר רק בריענון של הנחיות חירום קבועות ולא יותר. אבל הנזק כבר נעשה.

 
דבר ראש הממשלה
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לציבור, 9 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, פייסבוק)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה לציבור, 9 באוקטובר 2023 (צילום: צילום מסך, פייסבוק)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אתמול בתשע וחצי נאום לאומה שטופת הדמע שעדיין לא מצליחה לעכל את ממדי הזוועה של הימים האחרונים.

"אנחנו במלחמה על הבית, מלחמה על הבטחת קיומנו, מלחמה שבה ננצח", הוא פתח את דבריו, תיאר בקצרה את המעשים הברברים של "חיות אדם שחוגגים רצח נשים, ילדים וקשישים", ופירט חמש הנחיות שונות שיצאו מטעמו ביממה האחרונה:

  1. לטהר את היישובים ולהדוף כל כניסה של אויב לשטחנו
  2. לעבור להתקפה מאסיבית נגד החמאס בעוצמה שלא היתה כמותה
  3. לבצר את יתר החזיתות – בגבול הצפון, ביהודה ושומרון ובתוך ישראל
  4. לדאוג לתמיכה הבינלאומית
  5. לבסס את האחדות בעם

שווה להתעכב על ההנחיה החמישית. מילא זה שראש הממשלה לא עושה דבר כדי להקים ממשלת חירום – נתניהו, כנראה גדול המפלגים בתולדות מדינת ישראל, גם לא התייחס בדבריו לאחדות הפשוטה והאנושית בין ישראלים, שכרגע נלחמים כתף אל כתף, מתנדבים כתף אל כתף ומנחמים זה את זה – בלי שום קשר לדעותיהם הפוליטיות, למוצאם, לאמונתם הדתית או לוויכוחים שקורעים את החברה הישראלית.

כשנתניהו מדבר על אחדות בעם, הוא מדבר על המערכת הפוליטית, ולכן הוא המשיך ואמר "אני קורא למנהיגי האופוזיציה להקים מיד ממשלת חירום לאומית ללא תנאים מוקדמים".

ועל כך כותב הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", שלאנשי האופוזיציה – אליהם פנה אתמול נתניהו בנאומו – "יש מודיעין משלהם. והמסקנה העולה ממנו היא שאסור, פשוט אסור – במובן של פיקוח נפש – לתת לנתניהו לנהל את האירוע לבדו, רק עם יואב גלנט לצידו… נתניהו כבר שלח עיתונאים מקורבים לבשר לאומה ש'החרם' הפוליטי עליו הסתיים. הוא לא קולט איפה הוא חי".

"המסקנה העולה היא שאסור, פשוט אסור – במובן של פיקוח נפש – לתת לנתניהו לנהל את האירוע לבדו, רק עם יואב גלנט לצידו"

ואבנר הופשטיין כותב במאמר שיתפרסם בצוהריים בזמן ישראל:

"בהופעותיו הפומביות המעטות הוא לא נחלץ לעזרת הציבור ואפילו לא הראה שהמראות האיומים של מחיקת קיבוצים ומושבים שלמים מטרידים אותו ברמה האישית. התוצאה היא עם יתום, שמחפש את הנהגתו בין ההריסות".

 
הביזיון של יוסי שלי
מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי בריאיון לחדשות 12, 9 באוקטובר 2023 (צילום: ערוץ 12, צילום מסך)
מנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי בריאיון לחדשות 12, 9 באוקטובר 2023 (צילום: ערוץ 12, צילום מסך)

נתניהו, כדרכו, לא נשאר לענות על שאלות העיתונאים. הוא שלח לחזית התקשורתית את מנכ"ל משרדו, יוסי שלי. כבר היה עדיף שישתקו פשוט.

"שלי", כותב אבנר הופשטיין, "ניסה לשדר התעשתות של המערכת, אך מהר מאוד קרס בעצמו מול מטח השאלות, כיצד אומת הייטק מתקדמת מתנהלת באמצעות ערוצי טלוויזיה שצריכים לתאם בין המערכות, ובאמצעות קצינים קשישים שצריכים לנסוע ברכבם הפרטי ולהציל אזרחים מציפורני האויב".

לשלי לא היו תשובות מניחות את הדעת על מחדלי הימים האחרונים שנחשפו לעין כל. זה לא מנע ממנו לומר את המשפט הבלתי נסלח הבא:

"היה מה שקרה ביום שבת, היה גם את המסיבה הזו, שתרמה תרומה בלתי מבוטלת לכאוס הזה".

זהו משפט אומלל שטוב היה אם לא נאמר, והפנה במשתמע אשמה לישראלים תמימים שיצאו לבלות, לרקוד ולשמוח בידיעה ובאישור של כל הרשויות. ישראלים שמאות מהם נטבחו בשבת ברצח המוני חסר הבחנה, ועשרות מהם מוחזקים עכשיו כשבויים ברצועת עזה.

"אני לא מאשים", מיהר שלי לסייג את עצמו, בשיטה שאנחנו מכירים כל כך טוב מהזדמנויות קודמות. אבל הספק כבר נזרע, ומייד אפשר היה למצוא לו הד מקומם ברשתות החברתיות.

גם עם מכונת הרעל הזו, ש"רק שואלת שאלות", עוד נצטרך לבוא חשבון. אבל כרגע יש דברים דחופים בהרבה. וחייבים לשמור על קור רוח, גם כשזה קשה מאוד.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה