נושא
עצים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

וכיתתו חרבותם לעצים

במקביל להרס ולנזקים כתוצאה משנים של לחימה הדדית בדרום, קורה גם משהו טוב: נטיעה מאסיבית של עצים בעוטף עזה כדי להקשות על צלפי הג'יהאד לירות או לשגר טילים בכינון ישיר ● ראש עיריית ירושלים הפך לשחקן המרכזי במאבק על רכס לבן ● מה מתכננת ויגן פרנדלי במסגרת החסות על הפועל תל אביב ● למה המשרד להגנת הסביבה יצא בקמפיין נגד הדברות ● והמסרים הסביבתיים בחופי הים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על מה מבוססת האמירה לפיה "ויגן פרנדלי" היא "עמותה צנועה"? על מידע הזמין לכל אחד, באתר רשם העמותות, שאני גלשתי אליו בזמני הפרטי הלא-ממומן ממשכורתי כעיתונאי שאינני? להלן שלוש עובדות שליק... המשך קריאה

על מה מבוססת האמירה לפיה "ויגן פרנדלי" היא "עמותה צנועה"? על מידע הזמין לכל אחד, באתר רשם העמותות, שאני גלשתי אליו בזמני הפרטי הלא-ממומן ממשכורתי כעיתונאי שאינני?
להלן שלוש עובדות שליקטתי: מחזור הכספים השנתי של העמותה הוא מיליוני שקלים. היא משלמת משכורות. שימוש בלוגו של העמותה על ידי מסעדות, יצרני מזון וכולי, עולה כסף. כמה כסף – אינני יודע.
ומכאן לדיעות: עומרי פז הוא איש נחמד כנראה, אבל הוא גם איש עסקים. כשהוא מפרסם את הלוגו של העמותה שהוא עומד בראשה, הוא עושה לביתו במידה מסויימת לפחות.
קחו את זה מכאן והפיקו תחקיר

עוד 2,050 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 19 באוגוסט 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ששת ענקי התקשורת שסייעו לנרמל את היטלר

ענקי תקשורת כמו ויליאם רנדולף הרסט סייעו לעצב את דעת הקהל בארה"ב ובריטניה לטובת המשטר הנאצי ● ההיסטוריונית קתרין ס. אולמסטד מציגה בספרה החדשה, "ציר העיתונים", את הדרך שבה השפיעה התקשורת לפני מלחמת העולם השנייה על דעת הקהל ● "ברוני התקשורת לא רק מכרו חדשות – הם גם יצרו חדשות שיכלו להניב כסף"

עוד 1,536 מילים

המסע לסומליה להחזרת התקווה - פרק שלישי

תקציר הפרקים הקודמים: סומליה מדינה שסועה, חולה, מדממת ומורעבת במזרח אפריקה מנסה לשים קץ למלחמת אזרחים בת שנה. השלטון המקומי במוגדישו הבירה כושל באספקת מזון ותרופות למיליונים העקורים שנדדו לכיוון עיר הבירה בתקווה לארוחה מזינה.

התקשורת הבינלאומית מצליחה לעורר את דעת הקהל בעולם, ונשיא ארה"ב דאז ג׳ורג׳ וו. בוש מאשר לשלוח 20,000 חיילים אמריקאים לסומליה לאבטחת דרכי חלוקת המזון והוצאתם מהנמל כדי שיחולקו לנצרכים ולא לחמושים.

וכשכוחות אמריקאים עומדים להגיע באישון לילה מהים ומהאוויר – גם התקשורת האמריקאית מתגייסת לכיסוי התקשורתי. וכך אנחנו, הצוות הישראלי של רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC News, מגיעים לרציפי נמל מוגדישו בתחילת דצמבר 1992.

המשלחת הגדולה של NBC מגיעה למנחת מוגדישו (צילום: חנני רפופורט)
המשלחת הגדולה של NBC מגיעה למנחת מוגדישו (צילום: חנני רפופורט)

*  *  *

חצות ועדיין כלום לא קרה. לילה ארוך מחכה לנו. אנחנו תופסים תנומה על רציף הבטון. אני מחבק את התרמיל שמשמש כרית ביד אחת ובשנייה את המצלמה הקטנה, מצלמת הווידאו שלקחתי איתי למשימה. אני לא יכול שלא לחשוב על הסיטואציה המוזרה המתפתחת על רציף הנמל במוגדישו. הפעם האחרונה ששכבתי כך בחושך על אם הדרך הייתה בטירונות במחנה 80, 22 שנים קודם לכן.

חצות ועדיין כלום לא קרה. לילה ארוך מחכה לנו. אנחנו תופסים תנומה על רציף הבטון. אני מחבק את התרמיל שמשמש כרית ביד אחת ובשנייה את מצלמת הווידאו הקטנה שלקחתי איתי למשימה

וְאָז כְּשֶׁאַשְׁמֹרֶת תִּיכוֹנָה נוֹשֶׁקֶת לַשְּׁלִישִׁית, הַיָּרֵחַ שַׁקַּע וְהַחַמָּה עוֹד לֹא הֵנֵצָּה, הֵגִיחוּ הנַחָתִים האָמֵרִיקָאִים מֵהַיָּם. אנחנו מתעוררים מרעש גדול; רימוני הלם, פצצות תאורה, וצרחות של אנשי הכוחות המיוחדים: "don’t fucking move!"

שיט, הם נחתו מהים ואנחנו ישנו. אני מביט מסביב ולא רואה את הצוות שלי.

אני לוחץ על כפתור ההפעלה של מצלמת הווידאו הקטנה שצמודה אלי ומתחיל להנציח את המעמד. לא רואים כמעט כלום. רק צלליות לאור הירח. שומעים קולות. אנשי הקומנדו האמריקאי מופתעים לגלות שהצלליות השוכבות על הרציף הם עיתונאים זרים, עשרות מהם, שרק מחכים להזדמנות לצלם את הכוחות הנוחתים.

המרינס על החוף במוגדישו, 1992 (צילום: חנני רפופורט)
המרינס על החוף במוגדישו, 1992 (צילום: חנני רפופורט)

שוכב על הבטן, רגליים פסוקות, מחבק אלי את המצלמה כשאני מנסה לייצב אותה אבל גם להסתיר אותה מעיני הנחתים המסתערים אל עבר הדמויות על הרציף.

אני לא מודע לכך שכוח שני של קומנדו אמריקאים, כוח המורכב מלוחמי יחידת העילית Navy SEALs שפשט על החוף מדרום לנמל במטרה לאבטח את החוף לנחתות המתקרבות עם הכלים הכבדים ועוד מאות חיילים, נתקל שם בהפתעה גמורה בתאורת המצלמות שהעבירו בשידור חי בשעת צפיית השיא בחוף המערבי של ארצות-הברית את הנחיתה שלהם מהים בסירות הגומי הקטנות.

כוח שני של קומנדו אמריקאים, עם לוחמי יחידת העילית Navy SEALs שפשט על החוף מדרום לנמל, נתקל בהפתעה גמורה בתאורת המצלמות, שהעבירו זאת בשידור חי בשעת צפיית השיא בחוף המערבי בארה"ב

כולנו שוכבים על רציפי הבטון החשוף מול המים. מהעבר השני קיר קונטיינרים בגובה של בנין בן שתי קומות, שהוקם על מנת להגן על הנמל מירי מהצד הצפוני של מוגדישו, הנמצא בשליטת כנופייה אחרת.

צעקות הקרב של המרינס מקפיאות את הדם, את שלי לפחות.

"Don’t you move your hand, or I will shoot you!".

"Keep your hands above your head, hands above your head!"

אני מנסה לפזול תוך, כדי שהראש מנשק את הבטון, מחפש את הצוות שלי  ומישהו מעלי צורח: "Heads down don’t look around! Get down! Get down!".

אני מנסה להזיז רגל ומגלה נחת אמריקאי מטר ממני עם נשק מכוון לי לראש.

למרות שבקצה השמיים כבר מחוויר אור ראשון, אי אפשר עדיין להבחין בקווי הפנים הצבועות בצבעי הסוואה של החיילים על הרציף.

אני שוב פוזל אל המצלמה המונחת לצדי. היא עדיין מקליטה. אבל אני שם לב שהנחתי אותה על צידה! אני חושב אם כן או לא לנסות לתקן את הזווית, אבל צללית חמושה בנשק ארוך נובחת עלי מיד:

"Put your face in the dirt, Put your face in the dirt!".

אני מנסה להזיז רגל ומגלה נחת אמריקאי מטר ממני עם נשק מכוון לי לראש. למרות שבקצה השמיים כבר מחוויר אור ראשון, אי אפשר עדיין להבחין בקווי הפנים הצבועות בצבעי הסוואה של החיילים על הרציף

אני מוותר על הרעיון להזיז את מצלמת הווידאו.

הוידאו שצילמתי תוך כדי  מהלך ההשתלטות של המרינס על הנמל במוגדישו

חמש-עשרה דקות, אולי יותר, שנראות כמו נצח והכוחות המיוחדים האמריקאים משתלטים על שטח הנמל, תופסים עמדות, כשבינתיים אמנם השמש עוד לא זרחה אבל אור ראשון מלא מפציע.

ברור שהרעש של מנועי הדיזל שאנחנו שומעים במרחק לא גדול מאתנו הוא רעש של מנועי הרחפות והנחתות המביאות מהים אל החוף שמדרום לנמל את הכלים הכבדים, ועליהם כבר רכובים כ-1500 לוחמי המרינס, אלה המגיעים לאחר שהיחידות המיוחדות  אבטחו את ראש הגשר בנמל, בשדה התעופה ועל החוף.

כשהשמש מפציעה במזרח, החיילים האמריקאים שבנמל מחליטים שהגיע הזמן לפנות את התקשורת מהשטח. הקולונל מפקד הכוח שהשתלט על הנמל מגיע ומסביר לנו באדיבות אבל גם בתקיפות, שיתכן שהסיטואציה שתתפתח כאן בין המרינס למקומיים תהיה ״מכוערת״ ויתכן שתהיינה אבדות משני הצדדים והוא לא היה רוצה שאנשי התקשורת יהיו באמצע. עם אור ראשון אנחנו מתחילים לעזוב את השטח כאשר ההליכה אל מחוץ לנמל איטית, בלי תנועות מהירות מדי.

הנמל הפך בתוך שעה קלה לבסיס אמריקאי עם הליקופטרים יורדים ועולים, ומטוס גלקסי גדול ראשון מגיע לנחיתה בשדה התעופה הבינלאומי הסמוך.

מרינס במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)
מרינס במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)

מרטין הכתב עוצר ביציאה מהנמל ואנחנו מצלמים אותו מסכם את הלילה. זה יכול להיות הקטע שיסיים את הדיווח או קטע מגשר ל-מה יהיה עכשיו על סומליה. מהבוקר נמצאים כאן כאלפיים חיילים ראשונים של כוח רב לאומי שאמור להגיע בימים הקרובים ליותר מ-30,000 חיילים.

הקולונל מפקד הכוח שהשתלט על הנמל מסביר לנו באדיבות אך בתקיפות, שיתכן שהסיטואציה שתתפתח בין המרינס למקומיים תהיה ״מכוערת״ עם אבדות לשני הצדדים והוא לא רוצה את אנשי התקשורת באמצע

הכותרות בכל עיתוני העולם באותו הבוקר היו כמעט זהות וסיפרו על ההפתעה שחיכתה לנחתים שגילו כ-250 אנשי תקשורת מוכנים להאיר עליהם בפנסי התאורה – כלום ושום דבר שהתאמנו לקראתו בבסיסם Camp Pendleton שבקליפורניה.

טום ברוקאו, כוכב רשת NBC מגיש את המהדורה מגג שדה התעופה במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)
טום ברוקאו, כוכב רשת NBC מגיש את המהדורה מגג שדה התעופה במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)

הכוחות האמריקאים מצאו עיר בה ההרס גדול. אין בניין שנותר שלם ועומד על תילו. מה שניתן היה להישדד – נשדד, נגנב, נותץ, נשרף ונהרס. תילי אבן לצד גרוטאות ברזל ואשפה. התשתיות הרוסות, הכבישים הבודדים שהיו במדינה נחרשו על ידי שרשראות כלי המלחמה. נפילות של פגזים השאירו צלקות באספלט. כלי רכב שרופים, וכמובן מחנות הפליטים הנטועים בכל חלקה פנויה. חושות קש מכוסות ביריעות פלסטיק ירוקות, שאריות של שקי גרעינים שנתרמו על ידי ארגוני סעד אמריקאים ואירופאים.

מוגדישו 1992 (צילום: חנני רפופורט)
מוגדישו 1992 (צילום: חנני רפופורט)
מוגדישו 1992 (צילום: חנני רפופורט)
מוגדישו 1992 (צילום: חנני רפופורט)

האמריקאים לא מתכוונים לבנות את העיר מחדש. גם המקומיים לא באמת בעניין. קלאב-מד מוגדישו לא ייפתח כאן בשנים הקרובות למרות חוף הים הארוך, החול הלבן, מזג האוויר השמשי לאורך השנה כולה ומטבח איטלקי משובח – שאריות הקולוניאליזם הרומאי של תחילת המאה העשרים. לובסטרים שקופצים לצלחת היישר ממימי האוקיינוס ההודי. גן עדן שכבר לא יהיה כאן.

קלאב מד כבר לא יהיה כאן במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)
קלאב מד כבר לא יהיה כאן במוגדישו (צילום: חנני רפופורט)

ספוילר: האמריקאים עזבו שנה וחצי לאחר אותו לילה שנחתו בנמל מוגדישו לאחר שספגו אבדות בנפש. הנשיא הדמוקרטי שנבחר ביל קלינטון, אשר החליף את הנשיא הרפובליקאי ג׳ורג׳ וו. בוש, קיבל החלטה לזנוח את המדינה הזאת לגורלה ולהחזיר את החיילים הביתה במרץ 1994. גם כוחות האו״ם הבינו שהניסיונות להביא תקווה למדינה עקרים ועזבו את סומליה במרץ 1995.

ספוילר: האמריקאים עזבו שנה וחצי מאותו לילה שנחתו בנמל מוגדישו לאחר שספגו אבדות בנפש. הנשיא הדמוקרטי שנבחר קלינטון, שהחליף את הנשיא הרפובליקאי בוש, החליט לזנוח את המדינה הזו לגורלה

אנחנו מסיימים את שבוע השידורים ממוגדישו, מפרקים את טון הציוד שהבאנו אתנו, מעמיסים את ארגזי המתכת שוב על המשאיות שהביאו אותנו לכאן לפני שבוע, ואנחנו בדרכנו למנחת, שם יחכה לנו מטוס האנטונוב הרוסי וייקח אותנו לניירובי. שם ניפרד מהלהקה ונטוס חזרה מניירובי לתל-אביב דרך לונדון.

על הטיסה חזרה – בפרק הבא.

חנני רפופורט היה עד לא מזמן מנכ״ל חברת התקשורת ״JCS אולפני הבירה״, מפיק ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות ABC News & NBC News וזוכה פרס EMMY לכתבת חדשות לטלוויזיה. כיום סבא במשרה מלאה ומספר סיפורים מנקודת מבט מאד מאד אישית. תמונות הסטילס צולמו על ידו במהלך עבודתו, אלא אם צוין אחרת.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

ליברמן: "די לפוליטיזציה והפופוליזם על גבי המורים"

פוליטיקאים מבכים את מותו של ראש העיר יבנה צבי גוב-ארי ומאחלים רפואה שלמה לראש מועצת חכמי התורה של ש"ס שלום כהן ● משטרת ברלין פתחה בחקירה ראשונית נגד עבאס בחשד להכחשת שואה ● רוסיה: ביהמ"ש דחה בחודש את בחינת התביעה על סגירת משרדי הסוכנות היהודית ● בן גביר: שלא כמו בעבר, נתניהו לא ישלול לתת לי תפקיד של שר

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמַּחֲנֶה הַמַּמְלַכְתִּי 145

במובן המילולי הפשוט ביותר, "מחנה" הוא ההפך מ"ממלכתיות". ממלכתיות היא מכילה ומקבלת, לפעמים שתלטנית קצת יותר מהנחוץ. "מחנה" הוא תמיד מפצל ולעומתי

עוד 962 מילים

החלטת היועמ"שית שלא לחקור את הטענות כי מסמכי מדינה נגרסו בלשכת ראש הממשלה פורסמה לפני כשבוע, וככל הנראה הובילה להתפתחות שמשרד המשפטים לא ציפה לה ● האם הגיע מידע חדש בעניין, שעשוי לשנות את החלטת היועצת? אפשר רק לקוות ● הופעתו של השופט בדימוס חנן מלצר בוועדת הרווחה של הכנסת הייתה מעשה חריג ובלתי קולגיאלי ● ודור הטיקטוק הגיע לבג"ץ

עוד 1,646 מילים

עידית סילמן – "הילדה הטובה" שסיפקה את הסחורה ונשארה בלי כלום

הממשלה האחרונה הביאה לחיינו בפעם הראשונה מזה שנים רבות מאוד הרכב שנראה כמו ממשלה של אקו: האגואים הונחו הצידה (יחסית לאגואים בפוליטיקה) והמיקוד היה בהתנעת מציאות החיים בישראל, אשר קפאה במשך תקופה של 4 בחירות ומי יודע כמה שנים של מיקוד המחודדד במה שטוב לנתניהו.

הממשלה האחרונה הביאה לחיינו בפעם הראשונה מזה שנים הרכב שנראה כמו ממשלה של אקו: האגואים הונחו הצידה (יחסית לפוליטיקה) והמיקוד היה בהתנעת מציאות החיים בישראל

ההרכב החדשני הציג חיבורים מדהימים בין ימין לשמאל וביניהם נציג התנועה האסלאמית, והעולם לא קרס. תושבות ותושבי המדינה קמו לבוקר של יום חדש עם ראש ממשלה ימני שרבים מהשמאל שמחו על מינויו, עם שר ערבי ממרצ, ח"כ ערבי, שהוא גם סגן יו"ר הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, שמונה להיות סגן יו"ר הכנסת, וראש קואליציה – אישה דתיה מהימין. מינוי שלא ראינו כאן מאז שנות ה-80.

חברת הכנסת עידית סילמן, שזו הייתה לה הקדנציה הראשונה כחכ"ית, זכתה למינויים המכובדים של יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות. תפקידים מלאי משמעות וחשיבות, בתמהיל הבלתי אפשרי של  קואליציה המכילה מנעד כה קיצוני ומגוון של דעות פוליטיות.

דווקא סילמן, כחכ"ית טרייה, זכתה להיות בעמדת ניהול קואליציה, התומכת בממשלה מתפקדת שמפגינה הרבה רצון טוב לחולל תפנית במציאות שאנו חיים בה כבר שנים.

עידית סילמן נראתה כבשורה רעננה ונחושה של אשה צעירה וחזקה, בעלת עמוד שדרה (כפי שהעידה על עצמה) אשר אמרה גם בראיון לישראל היום: "התרגלו לקבל רוטוויילירים כיו"ר קואליציה אבל אישה תשיג יותר".

סילמן חיפשה  וקיבלה את אהדת הציבור  (התומך בממשלה) להבנת המחיר שהיא משלמת באומץ ובהבנה, בסיפוריה על התנכלויות קשות אליה, משפחתה וילדיה, מצד תומכי הליכוד והימין, חברות וחברי הכנסת מהליכוד והימין הדתי לאומי. מהם זכתה ללגלוגים ובוז אשר נועדו להגחיך את דמותה ולהפוך אותה להזויה ומבולבלת. אשה חסרת ערך, ילדה קטנה.

חברת הכנסת עידית סילמן, שזו הייתה לה הקדנציה הראשונה כחכ"ית, זכתה למינויים המכובדים של יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות. תפקידים מלאי משמעות וחשיבות

למשל, בדרישתו של ח"כ הליכוד מיקי זוהר בוועדה המסדרת: "למה מי את בכלל? תעני כמו ילדה טובה".

מוטיב ה"ילדה" – הילדה הקטנה, הילדה הרעה או הסוררת שנדרשת להיות ילדה טובה, חזר על עצמו שוב ושוב ביחס אליה מכיוון ספסלי האופוזיציה. מצד גוש מפלגות שלא נודע בסובלנות רבה מדי לנשים בתפקידי מפתח, שלא לומר לנשים בכלל, בעיקר אם הן בצד השני של המתרס – אישה בעמדת כוח, שמובילה קואליציה מתפקדת. כאן, שוב בוועדה המסדרת, מאיר פרוש מתמרמר על ניהולה.

התפנית המטלטלת בה החליטה סילמן שנצח ישראל לא ישרוד את קיום פסיקת בג"ץ לגבי מתן אפשרות להכנסת חמץ לבתי חולים בפסח, היה לכאורה הטריגר לפרישה מהקואליציה ולתמיכה בליכוד.

צעדה זה היכה את הקואליציה ואת הציבור בתדהמה. הפתיע המעבר מנחישות ושותפות בכירה בהובלה חדשנית, מורכבת ומלאת פשרות – להיתלות במה שהוחלט בערכאות המשפטיות העליונות ללא קשר לשר זה או אחר והפיכתו לאליבי של פרישה מהקואליציה. זה היה מעבר מקואליציה שחיבקה אותה והעניקה לה ערך גבוה, לטובת אופוזיציה שהשתלחה בה, כיסחה לה את הצורה ומיצבה אותה בצורה נלעגת.

צעדה זה היכה את הקואליציה ואת הציבור בתדהמה. זה היה מעבר מקואליציה שחיבקה אותה והעניקה לה ערך גבוה, לטובת אופוזיציה שהשתלחה בה, כיסחה לה את הצורה ומיצבה אותה בצורה נלעגת

חמש דקות לפני התפנית נהנתה סילמן מאינסוף קרדיטים. למרות היותה בלתי מנוסה פוליטית זכתה למעמד בכיר ולסמכויות רחבות המאפשרות לה לפרוץ ולהיות פוליטיקאית מעניינת ומובילה, כשהעתיד צופן לה מינוי  לשרה. אין ספק שמדובר במסלול מהיר שוותיקות וותיקים ממנה לא זכו לו.

אבל ברגע אחד השתנה הכל והיא בחרה בשינוי ובמה שכנראה מנחה אותה: לרצות את הגברים שהיא תופסת כסמכות ולהיות הילדה הטובה.

העובדה שהתהפכה כמו סטייק ויצרה ערעור בקואליציה – גרמה לפרץ שמחה באופוזיציה על ההישג והעניקה לה ערך ותשומת הלב נעימה ומתעתעת: בתפנית של  180 מעלות, זכתה סילמן, האדם המושמץ והחבוט, לחיבוק חם מתוקי וסלחני של הליכוד ואוהדיו, אשר מחלו לה על שגיאות העבר ואימצו אותה אל ליבם.

במקביל, סילמן קיבלה את תשומת הלב התקשורתית הכי מרוכזת וממוקדת שיכול פוליטיקאי לבקש לעצמו כדי לברר מה קרה לה ומה יש לה לומר, כמי שבחרה לעשות את התפנית שעשתה.

אין ספק שסילמן הייתה על מסלול קידום מהיר שוותיקים ממנה לא זכו לו. אבל ברגע אחד השתנה הכל והיא בחרה במה שכנראה מנחה אותה: לרצות את הגברים שהיא תופסת כסמכות ולהיות הילדה הטובה

ברגעים אלו, נעדרו מי שצריכים להעלים ולהרחיק את המבוכה ממה שנגלה לעינינו. הראיון הביתי עם בעלה המפקח על דבריה, הציג אישה מהוססת וחסרת ביטחון, סוג של "ילדה קטנה", המבקשת אישור מבעלה לנכונות הדברים שהיא אומרת בראיון ומקבלת ממנו הוראות מה לומר, עד שהציבור תהה את מי בעצם מרואיין כאן.

עדויות נמסרו ממקורבים ללשכתה לפיהן שמוליק סילמן – הבעל, מנהל בפועל את ענייני אשתו, מתערב, מורה על כווני חקיקה ומשנה נוסחים והדגשים בהתאמה לשיקוליו, ואילו היא מצייתת. לפתע סילמן הנחושה והחדשנית נראתה כמו הצעצוע של בעלה השאפתן, אשר לכאורה מנהל אותה לפי הבנתו.

כאשר מסר רה"מ דאז נפתלי בנט את ההודעה על פירוק הממשלה וההליכה לבחירות, נקלטה סילמן במצלמות יורדת במדרגות הכנסת לצד יריב לוין ושואלת-אומרת: "איך הייתי? הייתי טובה עד הסוף אה?". כאילו מבקשת אישור מהגבר שלצידה על היותה עונה על הציפיות. כמו ילדה טובה הזקוקה לאישורים.

כמה סימבולית הייתה הירידה הזו במדרגות.

בבת אחת התרסקה הדמות שדיברה על עצמה במושגים של אישה-מנהיגה המנצחת את הרוטוויילרים והתגלתה לפנינו אישה שהיא ילדה המבקשת לרצות את סביבתה, לקבל פידבקים חיוביים מהגברים המהווים סמכות עבורה.

לא ממש חדש בסביבת נתניהו, בה הנשים מתחרות בצרחות של סגידה ואהדה לוהטת על תשומת לב המנהיג ומשפחתו. מדמות לעצמן שתהיינה מתוגמלות בהתאמה למידת היותן מעודדות וסוכנות שיווק להוטות למנהיגן המורם מעם. כל אחת וצרחותיה שלה, כל אחת וקילוסיה הנשפכים, המציגים אותו כחתיך, גאון, מדהים והמנהיג הטוב ביותר שישראל אבודה בלעדיו.

לא ממש חדש בסביבת נתניהו, בה הנשים מתחרות בצרחות של סגידה ואהדה לוהטת על תשומת לב המנהיג ומשפחתו. מדמות לעצמן שתהיינה מתוגמלות בהתאמה למידת עידודן וקילוסיהן

הילדה הטובה עידית סילמן מביטה גם היא בעיניים מעריצות ומצפות באדונה החדש אשר הבטיח לה שיריון במקום 10 בליכוד ומינוי לשרת הבריאות. מקום 10 הפך מאוד צפוף לאור הבטחותיו של נתניהו אבל זה לא הפריע לה להאמין וגם לצפות שזה יתקיים.

דבר אחד חמק ממנה והוא: כמה היא הופכת בבת אחת לא חשובה לאחר שסיפקה את הסחורה. בטח כשלא חישבה את המחיר שהיא תשלם כאשר תגיע נקמת חבריה וחברותיה מהקואליציה, אשר חיכו לשעת הכושר והגישו לה את פירעון השטר בנקמה הידועה כטעימה כשמגישים אותה קרה: בקשתה של סילמן להתפצל לסיעת יחיד נדחתה והיא תיאלץ לפרוש מהכנסת.

בינתיים היו פריימריז בליכוד, המקום ה-10 שוריין למאן דהוא שכנראה משתלם יותר לנתניהו. מאיגרא רמא צנחה סילמן לבירה עמיקתא והפכה לסחורה פוליטית חסרת ערך שאף אחד לא חושב להילחם עליה.

בינתיים בפריימריז המקום ה-10 בליכוד שוריין למאן דהוא שכנראה משתלם יותר לנתניהו. מאיגרא רמא צנחה סילמן לבירה עמיקתא והפכה לסחורה פוליטית חסרת ערך שאיש לא חושב להילחם עליה

בסופו של יום, לאחר כמה רגעי התהילה שלה, עידית סילמן התגלתה כ"ילדה טובה" הפועלת על פי ההנחיות שמורים לה הגברים הסמכותיים בחייה. לאחר שמילאה את ההנחיות וסיפקה את הסחורה, מבחינתם היא עשתה את שלה ועכשיו היא כבר לא מעניינת את אף אחד.

גילה לבני זמיר היא חיפאית,רכזת חממת חיפה לחקר דתות, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, ועוד. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה. יו״ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,081 מילים ו-2 תגובות

תגובות אחרונות

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המסר שיצא מלשכת לפיד אמש למעשה מתנגש ישירות עם ארה"ב: "הגיע הזמן לקום וללכת. כל פעולה אחרת עלולה לשדר חולשה" ● גם חשיפת ההסכמות הראשוניות בין ארה"ב לאיראן נראית כמו חלק מקמפיין ישראלי המיועד לעורר ויכוח פנימי בתוך ארה"ב ● מבחינת לפיד, זה הזמן ללכת על כל הקופה: בעוד שלושה חודשים, ההחלטה כיצד להגיב להסכם עשויה להיות בידיים של רה"מ אחר ● פרשנות

עוד 718 מילים ו-1 תגובות

שלושה רופאים מרומא המציאו מגפה מדבקת כדי להציל עשרות יהודים בזמן הכיבוש הנאצי ● היוצר הדוקומנטרי סטיבן אדוארדס נדהם לגלות שמעטים מכירים את הסיפור מאחורי "תסמונת K" – וראיין את אחד משלושת הרופאים כשנה לפני מותו: "הנאצים חשבו שמדובר בשחפת וברחו כמו שפנים" ● עתה אדוארדס מספר שהוא שוקל להפוך את הסיפור גם לסרט עלילתי

עוד 878 מילים ו-2 תגובות

הרכבלית בחיפה הפכה לאטרקציה - והנוסעים הקבועים סובלים בתור

לא בכל יום משרד התחבורה מתחנן בפני הציבור להימנע משימוש בכלי תחבורה ציבורית בגלל עומס יתר ● הצפיפות ותורי הענק שנרשמו השבוע ברכבלית בחיפה מעוררים שאלה: האם מדובר בתחבורה ציבורית או באטרקציה תיירותית? ● בינתיים, באוסטריה עורכים פיילוט וייתכן שבקיץ הבא יטפס על הכרמל הרכבל הממוזג הראשון בעולם

עוד 1,005 מילים ו-1 תגובות

גם זו סיבה ליוקר המחיה: 13 סבבי הלחימה בין ישראל ועזה, והירי בין הסבבים שנמשך 21 שנה, עלו לישראל סכומי עתק ● תחמושת, דלק, פגיעות ברכוש, אבדן עבודה, פגיעה בעסקים ובתוצר, שדרוג הגדרות, כיפת ברזל וההטבות לתושבי העוטף - שורפים הרים של כסף ● המידע שנמסר או הודלף חושף עלות כוללת של כ-60 מיליארד שקל - ומיליארדים רבים נוספים נותרו עלומים

עוד 2,931 מילים

היחסים בין טורקיה וישראל עדיין לא חזרו לתקופת תור הזהב, אבל שדרוג היחסים והחזרת השגרירים הוא צעד משמעותי ● לא פחות משמעותי: המנוע הכלכלי שהביא את ארדואן לבחור בחימום היחסים עם ישראל, כמו גם עם מדינות אחרות ● ובינתיים, לאינדונזיה אין עדיין יחסים רשמיים עם ישראל - אבל קבוצת אנשי עסקים ישראלית חזרה משם עם תוצאות מבטיחות ● פרשנות

עוד 934 מילים

וושינגטון ביקשה מישראל הבהרות בעניין סגירת משרדיהם של ארגוני זכויות אדם בגדה

קנצלר גרמניה שולץ שוחח עם לפיד וגינה את דברי עבאס על כך שישראל חוללה "50 שואות" ● אין התקדמות במגעים בין הסתדרות המורים ומשרד האוצר; שאשא ביטון קראה ללפיד לכנס דיון חירום בעניין פתיחת שנת הלימודים ● בהרב-מיארה: לא ניתן למנות כעת מפקד לגל"צ ● יאיר גולן על קבר יוסף: "הזיה מטורפת; חיילים מסכנים עצמם כדי להגן על חרדים שכלל לא שירתו בצבא"

עוד 48 עדכונים

ארגוני הסיוע ליהודי אוקראינה עוברים לרכבים חשמליים

ברקע משבר הדלק העולמי והאינפלציה, עמותות הסיוע היהודיות באוקראינה החליטו להצטייד בצי של רכבים חשמליים כדי להתמודד עם גל של נזקקים חדשים ברחבי המדינה ● "אפשר בקלות להמתין שש או שבע שעות בתחנות הדלק. זה מאוד קשה"

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

אדוני הסטטוס קוו: האבולוציה של חמאס

הימנעות חמאס מלהתערב במבצע "עלות השחר" לצד המגעים העקיפים הנמשכים בשנים האחרונות בין הארגון לישראל מעלים את השאלה האם חמאס יכול להפוך לפרטנר למו"מ על הסדרי קבע מול הפלסטינים, במיוחד כשאבו מאזן עשוי להותיר אחריו ואקום בעתיד הקרוב ● קסניה סבטלובה, המלווה את הארגון מיום הקמתו, שוחחה עם מומחים ומשרטטת את תהליך התבשלותו של הארגון

עוד 2,347 מילים

הסיכון של עידית סילמן

החוק לא מחייב את סילמן להתפטר - אבל אם לא תעשה זאת, היא משאירה את גורלה בידי ועדת הבחירות ● בעבר, קיבלו ראשי הוועדה החלטות שונות - מחשין שדחה בקשת פסילה על הסף, דרך ביניש שדחתה בצורה מנומקת, ועד הנדל שקיבל החלטה הקובעת כי הוועדה תוכל לפסול ח"כ גם אם לא הוכרז כפורש ● סילמן יכולה להמר, אבל עשויה למצוא את עצמה מחוץ למערכת הבחירות כליל ● פרשנות

עוד 1,596 מילים

שאשא-ביטון: "בהיעדר הסכמות, אדרוש דיון בממשלה"

לפיד שוחח עם ארדואן והשניים סיכמו על חידוש הטיסות בספטמבר ● נתניהו: "לפיד וגנץ, תפסיקו להתחנף למכחיש השואה אבו מאזן" ● גנץ: "דברי אבו מאזן בזויים. טוב שחזר בו" ● ליברמן: "מוכן ונחוש לחתום עם הסתדרות המורים כבר היום" ● ישראל וטורקיה החליטו להחזיר שגרירים וקונסולים ● עבאס מבהיר: השואה היא הפשע הנתעב בהיסטוריה – ישראל ביצעה מעשי טבח; לפיד: חרפה מוסרית, ההיסטוריה לא תסלח לו

עוד 49 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה