נושא
אש"ף

אבו מאזן וחמאס נאבקים על השליטה בכנופיות פת"ח

אבו מאזן ואנשיו מאמצים לחיקם את שלושת "השהידים" שחוסלו בלב שכם ● המטרה: להראות לציבור שפת"ח לא ויתרה על המאבק בישראל ● חמושי פת"ח בגדה צוברים כוח ואבו מאזן לא באמת רוצה לפרק אותם מנשקם, כל עוד הם לא מאיימים על שלטונו ● בחמאס חולמים להפוך אותם לבני ברית, אבל הדרך לשם עוד ארוכה ● פרשנות

עוד 942 מילים

אבו מאזן משלים את השתלטותו על מוסדות אש"ף ומסמן את ההנהגה העתידית - אך הוא נתקל ביקורת בפת"ח וקריאות להחרים את כינוס המועצה המרכזית של אש"ף, שמיועד להתקיים היום בערב ● כדי להפיס את הדעות, אבו מאזן עלול להעלות שוב את האיום לבחון מחדש את היחסים עם ישראל ● המטרה: ללחוץ על אמריקה לפתוח את הקונסוליה ולהניע את ישראל לתהליך מדיני ● פרשנות

עוד 931 מילים

יו"ר הרשות הפלסטינית עושה באחרונה מאמצים מיוחדים להוכיח לכולם שהוא המנהיג הלגיטימי של הפלסטינים ואין אחר מלבדו ● מינוי מקורביו לתפקידים בכירים במוסדות ההנהגה מעורר ביקורת חריפה, אבל עבאס רחוק מלהתרגש ● אך לא בטוח שעצבנות בחמאס ומרירות בפת"ח יביאו לו את השקט הפוליטי שהוא מחפש ● פרשנות

עוד 998 מילים ו-1 תגובות

מחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון על סף פיצוץ

אבטלה בנסיקה, מצוקה כלכלית גוברת ומליציות חמושות שעושות במחנות הפליטים כבשלהן ● עשורים של אפליה ממוסדת כלפי הפלסטינים בלבנון מגיעים לשיא נוסף עם קריסת הכלכלה הלבנונית ● הטרגדיה שלהם היא ההזדמנות של חמאס: הארגון פתח בקמפיין לחלוקת עשרות אלפי חבילות מזון לתושבי המחנות הפלסטינים

עוד 1,195 מילים ו-1 תגובות

"אם לא נייצר אופק פוליטי המצב יגיע שוב לפיצוץ"

נציג הרשות הפלסטינית בניו יורק ריאד מנסור מתוסכל מיחסה של ארצות הברית לסכסוך הישראלי–פלסטיני אבל לא מעוניין לצאת למלחמה מול הממשל האמריקאי ● הוא מעריך את מה שעשה ממשל ביידן, בטוח שהקונסוליה הפלסטינית תיפתח בקרוב ומזהה כי וושינגטון לא מתכוונת לדחוף את ירושלים למו"מ: "אנחנו מתאזרים בסבלנות כי אנחנו רואים שהם מקיימים הבטחות"

עוד 2,050 מילים

אף על פי שארה"ב תומכת בבחירות דמוקרטיות כעיקרון, ממשל ביידן הגיב בקרירות להודעת הרשות הפלסטינית על קיומן של בחירות כלליות לאחרי עשור וחצי ללא בחירות ● החשש הוא כי חמאס יתחזק בבחירות, מה שיוביל את ארה"ב למילכוד דיפלומטי ומשפטי - דווקא כשהבית הלבן מבקש לחדש את הקשרים עם רמאללה

עוד 1,250 מילים

אחרי שלוש שנים בהן החרימה הרשות הפלסטינית את ממשל טראמפ, ושנתיים אחרי שהנשיא היוצא סגר את נציגות אש"ף בוושינגטון, ההנהגה הפלסטינית משנה אסטרטגיה במטרה להתחיל מחדש את יחסיה עם ארה"ב עם כניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן ● על הפרק: שינוי מהותי במדיניות התשלומים לאסירים הביטחוניים בישראל והפעלת לובי נגד החוק מ-1987 המגדיר את אש"ף ושלוחותיו כארגון טרור

עוד 1,591 מילים

"הרשות דואגת לעריקאת, ומשאירה אלפי חולים אחרים למות בשטחים"

בעבר טופלו בארץ אלפי פלסטינים מהשטחים בכל שנה, אבל הרשות הפלסטינית הפסיקה לממן את הטיפול ברובם, בשל הידרדרות היחסים עם ישראל ● מנהלת עמותה שמסייעת לחולים: "במקום 50 חולים, אנחנו מכניסים לארץ חולה אחד ביום - אלה שיכולים לממן טיפול של מאות אלפי שקלים מכיסם" ● גורם ביטחוני: מספר האישורים לחולים לא הופחת ע"י ישראל ● חולי קורונה פלסטינים אחרים, פרט לעריקאת, אינם מטופלים בארץ

עוד 1,424 מילים

אחרי שניצח במלחמה האזרחים בסוריה, אסד עלול להפסיד לקורונה ולכלכלה המתרסקת ● הממשלה החדשה בעיראק מקצצת בקצבאות ומרגיזה את ההמונים ● סעודיה מצאה פתרון מקורי לאבטלה הגואה: לגרש את העובדים הזרים בהמוניהם מהממלכה ● לסבית מצרית שמה קץ לחייה אחרי שעונתה בכלא, פשעה היחיד היה הנפת דגל הגאווה בהופעה ● ואיזה אירוע דרמטי קרה ברצועת עזה בדיוק לפני 13 שנה?

עוד 988 מילים

ראש הממשלה הפלסטיני: ״תוכנית המאה נולדה מתה״

בראיון נרחב לקרן קרנגי, מתקומם ראש הממשלה הנכנס מוחמד אשתייה כנגד יחס הממשל האמריקאי אל הפלסטינים ומצהיר כי סיום הפיצול בין עזה לגדה המערבית עומד בראש סדרי העדיפויות של ממשלתו החדשה

ראש הממשלה הפלסטיני הנכנס, מוחמד אשתייה, אינו מאמין בסיכויי תוכנית המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להשגת הסכם בין הפלסטינים לישראל, ומצהיר כי ממשלתו החדשה תתמקד במקום זאת במיזוג עם הנהגת חמאס בעזה.

אשתייה נכנס לתפקידו לפני שלושה שבועות, לאחר שראש "ממשלת הפיוס", ראמי חמדאללה, הודיע על התפטרותו. בראיון לקרן קרנגי לשלום עולמי אומר, מי ששימש כחבר הוועד המרכזי של הפת"ח ועמד בראש המועצה הלאומית הפלסטינית לפיתוח כלכלית, כי תוכנית טראמפ "נולדה מתה".

"אמנם לא ראינו את נוסח התוכנית, אבל ראינו משהו הרבה יותר גרוע – המציאות בשטח ושורת הפעולות שננקטו על ידי הממשל האמריקאי הנוכחי, כמו העברת השגרירות לירושלים והסרת זכות השיבה לפליטים".

מוחמד אשתייה ואבו מאזן (צילום: AP. Majdi Mohammed)
מוחמד אשתייה ואבו מאזן (צילום: AP. Majdi Mohammed)

לטענת ראש הממשלה החדש, "הסרת ההתייחסות לכיבוש הישראלי בדוחות זכויות האדם של ארה"ב וההכרה בריבונות ישראלית ברמת הגולן, מצביעה על איך תוכנית השלום צפויה להיראות".

"במקום לבנות אמון, וושינגטון הורסת את היחסים בין ארה"ב לפלסטינים", אומר אשתייה. "איך אנחנו אמורים להתייחס לייבוש הסיוע הפיננסי לרשות ולבתי החולים שבתווכה, למשל?".

אשתייה קיים בשבוע שעבר פגישות עם סנטורים אמריקנים, על אף השבר במערכת היחסים בין הרשות לארה"ב. "במשך הרבה זמן היחסים היו תלויים בשאלה האם ישראל מאמינה שאנחנו פרטנרים טובים למגעים. אנחנו רוצים שבוושינגטון יתנהלו מולנו כעם שמחזיק בזכויות פוליטיות לגיטימיות, לרבות הזכות להגדרה עצמית והזכות לגור במדינה ריבונית עם ירושלים בתור הבירה".

לשאלה כיצד יהיה ניתן לעשות זאת ״כשהממשלה הישראלית סוגרת כל סימן לנוכחות לפלסטינית בעיר", משיב אשתייה: "ירושלים היא יותר מהעיר בלבד – היא האנשים שבה. נעזור במה שנוכל. הממשלה של הרשות יכולה לעזור בהלוואות בעלות נמוכה ותמיכה ביוזמות דיור".

"חמאס נמצא בין הפטיש לסדן"

"סיום הפיצול בין עזה לגדה המערבית הוא עדיפות עליונה, זו הסיבה לכך שהנשיא תיעדף את הנושא בתור הראשון במנדט שנתן לי", מצהיר אשתייה. "כמו כן, ירושלים היא ליבו של המאבק הפלסטיני, אך עזה הוכיחה את עצמה בתור הנשמה שלו. ההתקוממות העממית ב-1987 החלה שם והצעדות ההמוניות הן תוצר של ההתנגדות הפלסטינית. אין פלסטין בלי עזה".

בהתייחס לתמיכה הכלכלית וליוזמות שאשתייה מתכוון לקחת על עצמו, ולאור העובדה שהממשלה מוגבלת בתקציב, אומר אשתייה "רוב הדברים ניתנים לביצוע בעלות מינימלית". הוא מוסיף כי "יהיו לנו משאבים עקיפים ונסתמך על תמיכה קהילתית. תכניות הפיתוח שלנו מכוונות להתרחקות מתלות קולוניאלית ולכיוון של עצמאות".

ב-2014 חתמו חמאס ופת"ח על הסכם פיוס והוקמה ממשלת מעבר בתמיכת הארגונים. "היחידה הטריטוריאלית בה מתרחשות הבחירות לרשות היא הגדה המערבית, מזרח ירושלים ועזה. אנחנו צריכים הסכם עם חמאס על מנת לערוך בחירות בעזה", אומר אשתייה.

"עד כה, המודל של הרשות הפלסטינית לפיוס אינו מקובל על חמאס והמודל של חמאס לא מקובל על הרשות הפלסטינית. אולי נצטרך לערוך משאל עם על מנת לתת לעם להחליט".

עוד 401 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה