אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 3 דצמבר 2023

 
 
אם אלה החיים

(הערת מערכת: את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד ישוב מחר)

מודעת האבל כמו תמצתה את הסיפור כולו. "בצער רב וביגון אנו מודיעים על פטירתו הטרגית של נכדנו, בננו, אחינו היקר אשר חרף נפשו לפגוע במחבלים המרצחים ונפגע הוא", נכתב במודעה שפרסמה משפחתו של יובל דורון קסטלמן, עורך דין בנציבות שירות המדינה, ביום שבו היה אמור לחגוג את יום הולדתו ה-39.

קסטלמן נכח ביום חמישי בבוקר בכניסה לירושלים כששני מחבלים משכונת צור באהר במזרח העיר הגיעו למקום ופתחו בירי לעבר אזרחים שעמדו בטרמפיאדה במקום והרגו שלושה מהם. קסטלמן, בעברו איש כוחות הביטחון ונושא אקדח ברישיון, לא היסס – שלף את אקדחו וירה במחבלים מטווח קצר.

יובל קסטלמן ז"ל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
יובל קסטלמן ז"ל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)

באותו רגע הגיעו למקום שני חיילים במילואים וראו לנגד עיניהם את קסטלמן שאוחז בנשק. הוא התעשת מייד – ירד על ברכיו, הסיר את הג'קט שמעליו כמו להראות כי אינו חמוש או נושא חגורת נפץ, הרים את ידיו לאוויר וצעק בעברית צחה: "אל תירו, אני ישראלי!"

קסטלמן התעשת מייד – ירד על ברכיו, הסיר את הג'קט שמעליו, הרים את ידיו לאוויר וצעק בעברית צחה: "אל תירו, אני ישראלי!"

אחד החיילים ירה בו מספר פעמים, כולל – על פי עדותו שלו עצמו, בריאיון רהבתני לינון מגל בערוץ 14 – כדור נוסף לווידוא הריגה. סרטונים מהשטח לא מותירים מקום לספק: זו הייתה הוצאה להורג. זאת, ועוד: פרמדיקים שהגיעו למקום והחלו מייד לטפל בנפגעים בטרמפיאדה, כלל לא ניגשו אל קסטלמן שפרפר בין חיים ומוות על הכביש, בסמוך לשני המחבלים שהרג.

"הבן שלי נרצח. אין הגדרה אחרת למה שעשו לו", אמר אביו של דורון, משה קסטלמן. "אני יכול להבין אם הוא היה נפגע מהירי של המחבלים, כי זה הסיכון שלקח, אבל הוא עזר להציל חיים ורצחו אותו. איך חייל מילואים שלומיאל כזה, שלא ראוי בכלל להחזיק נשק, ניגש אליו ויורה בו?"

בחוסר רצון מופגן – ורק אחרי חשיפה תקשורתית ומחאת המשפחה – ניאותה המשטרה הצבאית להודיע על פתיחה בחקירה, וכי אחד החיילים אף ייחקר באזהרה. זה טרם קרה.

הסיפור הזה אינו טרגדיה בלתי נמנעת; הוא תוצאה של נרמול הוצאתם להורג בשטח של מחבלים אחרי שאינם מהווים איום עוד. פרשת אלאור אזריה לפני כמעט שמונה שנים הייתה קו פרשת המים – רבים ראו בה תמרור אדום לחברה הישראלית. מאז, מתברר, כולם נוסעים באדום ואף אחד כבר לא נותן על כך את הדין.

רבים ראו בפרשת אלאור אזריה תמרור אדום. מאז, מתברר, כולם נוסעים באדום ואף אחד כבר לא נותן על כך את הדין

ומה לנו כי נלין על הציבור, כשראש הממשלה בעצמו לא מוצא אפילו את המילים להביע צער על הטרגדיה או למסור את תנחומיו למשפחתו של קסטלמן, שפעל בגבורה ונפל בערלות לב?

כשנשאל על האירוע במסיבת העיתונאים שערך אתמול, זה כל מה שהיה לבנימין נתניהו לומר על המקרה:

"ברגע שאתה מחלק כלי נשק במספרים יותר גדולים, המקרים יכולים לקרות. באותה מידה אנחנו יודעים, שבגלי הטרור שהיו בעשור האחרון – ועוד לפני זה – הימצאותם של אזרחים חמושים הרבה פעמים הצילה את המצב ומנעה אסון גדול. ולכן אני חושב שצריך להמשיך במדיניות הזאת, אני בהחלט תומך בה. יכול להיות שנשלם על כך מחירים – אלה החיים".

ודייק: אלה החיים תחת שלטונו של נתניהו. הם לא חייבים להיות כאלה.

 
בחזרה ללחימה
תושבים בחאן יונס עוזבים את בתיהם בעקבות התרעות של צה"ל, 2 בדצמבר 2023 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
תושבים בחאן יונס עוזבים את בתיהם בעקבות התרעות של צה"ל, 2 בדצמבר 2023 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)

הסימנים הראשונים שהפסקת האש קרבה לסיום הגיעו כבר ביום חמישי לפנות בוקר, כשחמאס לראשונה הפר את ההסכמות והעביר לישראל רשימת משוחררים שכללה רק שבע נשים – ושלוש גופות. זה היה רמז לכך שארגון הטרור מתחיל לסטות מהמתווה שכל הצדדים סיכמו עליו: ילדים, אימהות ונשים מבוגרות.

עשרים דקות לפני שמטוסי חיל האוויר כבר היו מוכנים לחזור להתקפה, הגיעה רשימה מתוקנת – וישראל הסכימה להאריך את הפסקת האש. שמונה נשים שוחררו בחמישי בערב. בשבי חמאס נותרו, על פי המידע שבידי ישראל, 15 נשים נוספות ושני קטינים.

חמאס, לפי הדיווחים, טוען כי אינו יודע היכן נמצאות הנשים האחרות. זו טענה שקשה לקבל אותה. והבעיה היא שהארגון עבר מייד לקטגוריה הבאה – גברים מבוגרים – שעבורה הוא דורש שחרור של אסירים פלסטינים מבוגרים. אלו, מטבעם, האסירים המסוכנים ביותר שישראל מחזיקה. מה שנקרא, עם דם על הידיים.

בהעדר הסכמה, חמאס החל לירות רקטות כבר בשישי בבוקר, כחצי שעה לפני תום ההפוגה. המסר נקלט: הפסקת האש הסתיימה. צה"ל חזר לפעול במלוא הכוח, חמאס חזר לירות רקטות לעבר ישראל.

בהעדר הסכמה, חמאס החל לירות רקטות כבר בשישי בבוקר, כחצי שעה לפני תום ההפוגה. המסר נקלט: הפסקת האש הסתיימה

עם זאת, הפרשן הצבאי של זמן ישראל אמיר בר-שלום מצביע על סימנים כי המשא ומתן לא באמת הסתיים. "עובדתית, מצרים וקטאר ממשיכות לנהל שיחות עם שני הצדדים", כותב בר-שלום. "אפשר לתאר את המצב החדש כפירוק החמ"ל המשותף שבו ישבו קטאר, מצרים וישראל (כשארצות הברית נמצאת כל העת במעגל המעודכנים) מבלי לטרוק את הדלת".

"נדמה שחמאס היה זקוק להמשך ההפוגה בלחימה, אולם לא הסכים לשלם את מחירה", כותב הבוקר הכתב הצבאי של "הארץ", עמוס הראל. "המשמעות היא המשך המלחמה וכנראה העצמתה, בשעה שגוברים הסכנה והחשש לחיי החטופים הנותרים".

 
הזמן אוזל לחטופים בעזה
תמונותיהם של החטופים שמוחזקים ברצועת עזה, כפי שנתלו בתל אביב, 2 בדצמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
תמונותיהם של החטופים שמוחזקים ברצועת עזה, כפי שנתלו בתל אביב, 2 בדצמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

אחרי שבוע של מראות מרגשים בעת ש-105 חטופים חזרו לישראל – מהם 81 בעלי אזרחות ישראלית ו-24 בעלי אזרחות זרה – נחתה בסוף השבוע ההכרה עד כמה דחופה המשימה של החזרת כל החטופים הביתה.

בתוך 48 שעות הודיע צה"ל על לא פחות מעשרה חטופים שהוכרזו מתים: גופתו של אופיר צרפתי, שנחטף מהמסיבה ליד רעים, הוחזרה לישראל ביום חמישי לפנות בוקר; בהמשך היום נודע כי אביב אצילי (בן 49) מקיבוץ ניר עוז נרצח – יממה אחרי שאשתו ליאת חזרה מהשבי.

במהלך יום שישי, התבשרו משפחותיהם של מיה גורן (בת 56), אריה זלמנוביץ (בן 85), רביד כץ (בן 51), רונן אנגל (בן 54) ואליהו מרגלית (בן 75) – כולם מקיבוץ ניר עוז – כי הם נרצחו בשבי חמאס, המחזיק בגופותיהם.

בשישי בלילה נוספו לרשימה עפרה קידר (בת 70) מקיבוץ בארי וגיא אילוז (בן 26), סאונדמן מוערך שהשתתף במסיבה ברעים.

ואילו אתמול פרסם צה"ל כי אלוף-משנה אסף חממי, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, נרצח בשבעה באוקטובר וגופתו נחטפה לעזה. הוא היה בן 41.

אלוף-משנה אסף חממי, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, נרצח בשבעה באוקטובר וגופתו נחטפה לעזה. הוא היה בן 41

לצד החדשות המדכדכות, הגיע שטף של עדויות על מה שעברו בשבי אלו שכבר שוחררו. כולם סבלו מהעדר תזונה קיצוני, חוסר בהיגיינה (כולם חזרו עם כינים), חוסר בשינה, ואחרי שעברו טרור פסיכולוגי ולעתים אלימות פיזית מחרידה.

ילדים שהוחזקו בבידוד מוחלט במשך ימים, שחזרו לארץ ולוחשים בשקט מפחד לדבר בקול רם. חטופות וחטופים שהיו עדים לרציחתם של חטופים אחרים לצידם. נערים שחמאס צרב על גופם סימון מאגזוז אופנוע לוהט כדי שיוכל לזהותם במקרה שיברחו.

את כל זה עדיין עוברים בשבי, מזה 58 יום, לפחות מאה חטופים אשר על פי ההערכה עודם בחיים.

"אני הייתי בתופת הזו", אומרת יפה אדר בת ה-85 שהשתחררה מהשבי לפני כשבוע, בסרטון שהכין מטה משפחות החטופים עם עדויות של המשוחררות. "אני מבקשת, מתחננת, מכל מקבלי ההחלטות תוציאו תוציאו את כולם. זה לא קל, לא להם ולא למשפחות".

"אני מבקשת, מתחננת, מכל מקבלי ההחלטות תוציאו תוציאו את כולם. זה לא קל, לא להם ולא למשפחות"

"ככל שהזמן עובר הנזק הולך וגדל והיכולות של הגוף לשרוד את זה הולכות וקטנות", מזהירה בסרטון משוחררת נוספת, דיצה היימן בן ה-84. "זו סכנת חיים, וזו סכנה נפשית . חייבים להוציא אותם מייד".

אתמול הוציאו המשוחררים דרישה לפגוש בדחיפות את קבינט המלחמה. בני גנץ וגדי איזנקוט מהמחנה הממלכתי הסכימו מייד. שר הביטחון יואב גלנט וראש הממשלה בנימין נתניהו העדיפו לערוך מסיבות עיתונאים זה אחר זה, ועד לרגע זה לא השיבו לבקשה.

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל') אור ברנדס וסמ"ר אסצ'אלו סמה שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-2 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל') אור ברנדס וסמ"ר אסצ'אלו סמה שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-2 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • דובר צה"ל התיר לפרסום הבוקר את שמותיהם של שני נופלים בקרבות בעזה: סמ"ר אסצ'אלו סמה, בן 20 מפתח תקווה, לוחם חטיבת הנח"ל שנפטר אמש מפצעיו לאחר שנפצע בקרב ב-14 בנובמבר בצפון רצועת עזה; ורס"ל (מיל.) אור ברנדס, בן 25 משוהם, לוחם בחטיבה 7 שנפל אמש בקרב במרכז הרצועה.
  • "הסאנדי טיימס" הבריטי מפרסם הבוקר בכותרת הראשית של העיתון עדויות על מעשי האונס והאלימות המינית שביצעו חמאס בשבעה באוקטובר. העיתון הלונדוני הוא הראשון בעולם לפרסם תחקיר בנושא שמכעיס רבים בישראל, לנוכח שתיקתם של ארגוני הנשים בעולם בכלל ובאו"ם בפרט.
  • פיגוע בפריז: צעיר תקף בסכין ופטיש תיירים ליד מגדל אייפל ורצח תייר גרמני, תוך שהוא צועק "אללה הוא אככבר". בחקירתו במשטרה אמר כי הוא "מוטרד מהמצב בעזה". שר הפנים של צרפת מסר כי מדובר במוסלמי המוכר לשלטונות כאסלאמיסט קיצוני שישב בעבר בכלא במשך ארבע שנים על תכנון פיגוע, וכי הוא לוקה בנפשו.

מדובר במוסלמי המוכר לשלטונות כאסלאמיסט קיצוני שישב בעבר בכלא במשך ארבע שנים על תכנון פיגוע

 
החברה הערבית חוזרת לשגרה המדממת
בני נוער מהחברה הערבית משתתפים בהפגנה במחאה על העלייה במספר הרציחות בחברה הערבית, 6 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
בני נוער מהחברה הערבית משתתפים בהפגנה במחאה על העלייה במספר הרציחות בחברה הערבית, 6 באוגוסט 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אחרי ירידה חדה במספר הנרצחים בחברה הערבית אחרי שבעה באוקטובר, הפשיעה שוב מרימה את ראשה – וקצב הנרצחים חוזר לשיאים שנקבעו במהלך 2023.

מאז יום שני שעבר, נוספו קורבנות רצח בכל יום – לעתים יותר מאחד ביום. ביום שני נרצח מוחמד אבו וואסל מכפר קרע – ובשלישי נרצח גבר נוסף מהיישוב, בן 40; גם בשלישי, נרצח גבר בן 30 מנצרת.

ברביעי נרצח צעיר בן 22 מרהט, בחמישי נרצחה אישה בהיריון בלוד, בשישי גבר בשנות ה-30 לחייו ברמלה, ואתמול נרצח עבד מקאלדה, בן 40, מבאקה אל גרבייה. הבוקר נוסף לרשימה גבר בן 38 מנצרת.

בסך הכל קיפחו את חייהם 225 ערבים בשנת 2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה, לעומת 106 קורבנות בשנה שעברה.

בסך הכל קיפחו את חייהם 225 ערבים בשנת 2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה, לעומת 106 קורבנות בשנה שעברה

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה