אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 5 דצמבר 2023

 
 
מרגל חמאס בתוך צה"ל

ב"גארדיאן" הבריטי התפרסמה אתמול בערב כתבה מטרידה במיוחד, על פיה בין המסמכים שנמצאו אצל מחבלי חמאס שביצעו את מתקפת 7 באוקטובר הייתה מפה מדויקת של בסיס סודי של צה"ל שאי אפשר היה להכין אותה בלי עזרה מבפנים, וש"כמעט בוודאות הוכנה בעזרת מרגל של חמאס".

"הגרדיאן" נחשף למידע בתדרוך לכתבים הזרים בלבד, שבו הציגו נציגי חיל המודיעין בצה"ל מידע שנאסף ממחבלי חמאס שנלכדו או נהרגו בישראל בשבעה באוקטובר. המצגת כללה מידע רב המרחיב את מה שכבר היה ידוע קודם, על מידת התכנון שקדמה להוצאה לפועל של המתקפה בשבת השחורה.

פלסטינים במעבר ארז אחרי כניסת מחבלי חמאס לישראל. 7 באוקטובר 2023 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
פלסטינים במעבר ארז אחרי כניסת מחבלי חמאס לישראל. 7 באוקטובר 2023 (צילום: Atia Mohammed/Flash90)

"בין המסמכים שנמצאו (על המחבלים המתים והעצורים) הייה מפה של בסיס צבאי – יותר מפורטת אפילו ממה שצה"ל עצמו מחזיק", מדווח "הגארדיאן", "עריכת מפה כזו אפשרית רק עם 'מידע פנימי' – כמעט בוודאות ממרגל חמאס – אמר מקור במודיעין הישראלי".

"עריכת מפה כזו אפשרית רק עם 'מידע פנימי' – כמעט בוודאות ממרגל חמאס – אמר מקור במודיעין הישראלי"

עוד עולה כי המחבלים נכנסו לישראל כשעליהם טלפונים סלולריים עם כרטיסי סים ישראליים ומכשירי קשר, שיאפשרו להם לקיים ביניהם תקשורת ביותר מדרך אחת. כמו כן נמצאו משדרי רדיו עם סוללות סולאריות, כדי שיוכלו לשמור על קשר לאורך זמן ממושך בישראל.

התוכנית המקורית כללה חדירה של מחבלי חמאס למקומות הנמצאים הרחק בעומק ישראל. רק גבורתם של כל מי שמיהרו לזירת הקרבות כדי לבלום אותם, מנעה אסון גדול בהרבה מהאסון הגדול שהתרחש.

 
בגידת הנשים
הפגנת נשים ב-4 בדצמבר 2023 מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק (צילום: יעקב בנימין/פלאש90)
הפגנת נשים ב-4 בדצמבר 2023 מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק (צילום: יעקב בנימין/פלאש90)

בארצות הברית ובישראל מעריכים שחמאס נמנע מלהמשיך את עסקת שחרור החטופים ולשחרר נשים המוחזקות בידיו, מחשש שהן יספרו לעולם מה נעשה בהן בתקופת השבי. דובר משרד החוץ של ארה"ב מתיו מילר אף אישר את הדברים בפומבי בשיחה עם עיתונאים.

המחשבה מה עובר כעת על בני המשפחה, האהובים והחברים של הנשים הכלואות ברצועת עזה – מצמיתה ממש.

המחשבה מה עובר כעת על בני המשפחה, האהובים והחברים של הנשים הכלואות ברצועת עזה – מצמיתה ממש

למרבה התדהמה, התיאורים הנוראיים על תקיפות מיניות ברבריות שתוכננו מראש והוצאו לפועל בקור רוח מקפיא דם, התקבלו לא פעם במשיכת כתף בעולם.

נשים רבות במערב – שתמכו ללא סייג בקריאה "אני מאמינה לך" שניצבה בתשתית מהפיכת "מי טו" – שינו גישה כשזה נגע לסבלן של נשים ישראליות, ואף ראו בכך "פעולות התנגדות לגיטימיות לכיבוש ולציונות".

אתמול עלתה הסוגיה המקוממת על סדר היום העולמי באירוע שהתקיים במטה האו"ם בניו יורק תחת הכותרת "שמעו את הקולות שלנו" ובהשתתפות פעילות ישראליות מארגונים שונים, וכן נציגים ממשטרת ישראל ומזק"א שתיארו למה נחשפו בזירות האונס האכזריות של השבת השחורה.

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, שאירגן את האירוע, מתח ביקורת על הגופים הבינלאומיים שאמורים להגן על נשים בעולם והוכיחו שכשמדובר בנשים ישראליות – הם אדישים. "בעיני הארגונים הללו נשים ישראליות אינן נשים ואונס של נשים ישראליות הוא לא אונס", אמר.

 
המטרה: חאן יונס
בית הרוס לאחר תקיפה אווירית ישראלית בחאן יונס, בדרום רצועת עזה, 4 בדצמבר 2023 (צילום: עטיה מוחמד/פלאש90)
בית הרוס לאחר תקיפה אווירית ישראלית בחאן יונס, בדרום רצועת עזה, 4 בדצמבר 2023 (צילום: עטיה מוחמד/פלאש90)

כוחות צה"ל מגבירים בשעות האחרונות את הלחץ על העיר חאן יונס בדרום הרצועה, ועל מחנה הפליטים הצמוד אליה. באזור הזה מתבצרים – בעיקר מתחת לפני הקרקע – ארבעה גדודים מבצעיים של חמאס שכמעט ולא נפגעו, ולא היו מעורבים עד כה בלחימה. הם מקיפים את בכירי חמאס, ומוקפים באוכלוסייה אזרחית.

הפלסטינים מדווחים כי ביממה האחרונה הוחרפו מאוד ההפצצות מהאוויר באזור, ונראית תנועה ראשונה של טנקים ישראליים המתקרבים אל חאן יונס ממזרח.

"הבחירה בחאן יונס אינה נראית מקרית", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "ניכר בבירור שזה מהלך ישראלי שמטרתו ליצור לחץ על קבוצה ספציפית – יחיא סנוואר וחבורת הבכירים סביבו. אחרי הפגיעה בסמלי השלטון בעיר עזה, והרס הבסיסים, המוצבים ומשרדי הממשלה, כעת יש ניסיון להשפיע על ההנהגה.

"ניכר שהמחשבה הישראלית מתמקדת בצורך לפגוע בסנוואר. יש כאן עניין סמלי, בהיותו המתכנן והמוביל של טבח 7 באוקטובר… לישראל יש נטייה ארוכת שנים לחפש 'תמונות ניצחון' סמליות, שאינן מובילות בדרך כלל לניצחון בפועל במלחמה".

"לישראל יש נטייה ארוכת שנים לחפש 'תמונות ניצחון' סמליות, שאינן מובילות בדרך כלל לניצחון בפועל במלחמה"

זה הזמן להנמיך ציפיות, ממליץ הבוקר נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות": "מבט מפוכח על האופציות שפתוחות כרגע מוליך למסקנה שסבב הלחימה הקרקעית בחאן יונס לא יוכל להימשך מעבר לעשרה ימים עד שבועיים".

"לצד המהלך המבצעי של צה"ל, החלה לפעול גם המערכת המדינית", כותב הבוקר אמיר בר-שלום בזמן ישראל, ומספר כי בשבת נחת בקהיר אלוף רסאן עליאן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שיצא למצרים כדי להיפגש עם אנשי המודיעין המצרי.

"כולם הבינו שהלחימה בדרום הרצועה מורכבת יותר, לא רק צבאית אלא גם מדינית. ההגעה של האלוף עליאן לקהיר נועדה לתאם עם המצרים את המשך שיתוף הפעולה בעניין השיירות ההומניטריות".

 
דילמת החטופים
תמונותיהם של החטופים המוחזקים ברצועת עזה תלויות בירושלים, 3 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
תמונותיהם של החטופים המוחזקים ברצועת עזה תלויות בירושלים, 3 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

לכולם ברור שהרחבת המלחמה לאזור חאן יונס תסכן מאוד את חייהם של יותר מ-130 חטופים שעדיין מוחזקים בידי חמאס, רובם – ככל הנראה – במנהרות ובפירים באזור חאן יונס.

רק היום, אחרי תחינות, לחץ תקשורתי ומאמצים ניכרים – הוסדרה פגישה בין משפחות החטופים לראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי קבינט המלחמה.

ראש הממשלה ינסה לשכנע את משפחות החטופים כי רק הלחץ הצבאי המאסיבי בצפון הרצועה הוביל לעסקאות שבהן שוחררו 105 חטופים, ולכן רק הגברת הלחץ בדרום הרצועה עשויה להוביל לעסקאות שחרור נוספות.

מה שקורה בפועל זה הפסקה כמעט מוחלטת של המגעים העקיפים עם חמאס, שקשה לראות איך הם מתחדשים תוך כדי כתישה צבאית. וברור כי ברגע שהצבא יעבור לפעילות קרקעית מלאה, יהיה קשה לעצור את ההתגלגלות קדימה על פי בקשה.

מה שקורה בפועל זה הפסקה כמעט מוחלטת של המגעים עם חמאס, שקשה לראות איך הם מתחדשים תוך כדי כתישה צבאית

 
התוכנית להצפת המנהרות
חיילי צה"ל פועלים על החוף ברצועת עזה, 3 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
חיילי צה"ל פועלים על החוף ברצועת עזה, 3 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

זה נשמע קצת כמו פרק מופרך במיוחד בסדרת מלחמה אמריקאית: גורמי מודיעין אמריקאיים שהתראיינו ל"וול סטריט ג'ורנל" מספרים, כי בישראל שוקלים להוציא לפועל תוכנית להצפת מנהרות חמאס במי ים, בעזרת מערכת משאבות שנבנתה לשם כך.

הצפת המנהרות במי ים אמורה להרוס אותן לחלוטין ולגרום למחבלים המסתתרים בתוכן להימלט החוצה.

הצפת המנהרות במי ים אמורה להרוס אותן לחלוטין ולגרום למחבלים המסתתרים בתוכן להימלט החוצה

על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", מערכת המשאבות המיוחדת – הכוללת לפחות חמש משאבות – הוקמה כקילומטר וחצי מצפון למחנה הפליטים שאטי. כל משאבה יכולה להזרים אל המנהרות אלפי מטרים מעוקבים של מים בשעה – מה שיגרום להצפתן המלאה תוך שבועות ספורים.

לפי הגורמים האמריקאיים העלומים, ישראל עדכנה בתוכנית את ארצות הברית כבר לפני כמה שבועות, והגורמים שבחנו את התוכנית לא משוכנעים בערך הצבאי שלה, וחוששים מפני השפעה קשה שלה על הסביבה לטווח ארוך.

 
עדכוני מלחמה
סמל יקיר ידידיה שינקולבסקי (מימין), סרן איתן פיש וסמל ראשון תובל יעקב צנעני, שנהרגו בקרבות ברצועת עזה ב-4 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סמל יקיר ידידיה שינקולבסקי (מימין), סרן איתן פיש וסמל ראשון תובל יעקב צנעני, שנהרגו בקרבות ברצועת עזה ב-4 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • סרן איתן פיש, בן 23 מפדואל; סמ"ר יעקב צנעני, בן 20 מקריית גת; וסמל יקיר שנקולבסקי, בן 21 ממגדל עוז – שלושתם מגדוד 53 של חטיבת השיריון 188 נהרגו אתמול בפגיעת טיל נ"ט ברצועת עזה. כך הותר הבוקר לפרסום.
  • לוחמי צה"ל השלימו הלילה את כיתור מחנה הפליטים ג'באליה שבצפון הרצועה והשמידו תשתיות טרור באזור. כוחות של צה"ל ושב"כ פשטו על חמ"ל הביטחון הכללי של חמאס בג'באליה ומצאו במקום אמצעי לחימה, אמצעי תצפית ומפות.
  • במבצע מעצרים לילי נרחב במקומות שונים ביהודה ושומרון נעצרו 21 מבוקשים ונסגרו שני בתי דפוס ששימשו את חמאס. בעימותים שנערכו במחנה הפליטים קלנדיה נהרג פלסטיני וארבעה נפצעו באורח אנוש מאש צה"ל.
  • ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית, אמר אמש בתדרוך לכתבים כי ארצות הברית שוקלת הקמת כוח ימי רב-לאומי שיבטיח מעבר בטוח של ספינות בים האדום, ויגן עליהן מתקיפות מצד החות'ים בתימן.

ארה"ב שוקלת הקמת כוח ימי רב-לאומי שיבטיח מעבר בטוח של ספינות בים האדום, ויגן עליהן מתקיפות מצד החות'ים בתימן

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה