אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 14 דצמבר 2023

 
 
גנרל חורף מסתער על עזה

גנרל חורף נחשב למצביא הקשוח מכולם, שהצליח להלום ולבלום כל צבא שפלש לרוסיה. מצבא נפוליאון ועד צבא היטלר. אבל בכל מה שנוגע לרצועת עזה, נראה שהגעתו השבוע לזירה של הגנרל ממטיר הגשמים נושאת בשורות רעות קודם כל לאוכלוסייה המקומית.

גשמים עזים החלו לרדת ברצועת עזה והפכו את מחנות האוהלים המאולתרים שבהם מנסים למצוא מסתור מעל מיליון פליטים – לביצות טובעניות של בוץ ומים. בישראל הדאגה מופנית מטבע הדברים לשלום חיילי צה"ל – שוב ושוב נשמע המשפט "ואיזה מסכנים החיילים ששוכבים עכשיו בבוץ", והשוואות מודאגות ל"בוץ הלבנוני", שמזכיר טראומות מן העבר.

בוץ והעדר תנאים סניטאריים במחנה עקורים ברפיח, 13 בדצמבר 2023 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
בוץ והעדר תנאים סניטאריים במחנה עקורים ברפיח, 13 בדצמבר 2023 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)

אבל בתחנות הטלוויזיה בכל העולם משדרים ביומיים האחרונים צילומים של פליטים נואשים, המחפשים מסתור באוהלים רעועים תחת גשם שוטף, ובאמבולנסים שנתקעים באמצע כבישים מוצפים.

בכל העולם משדרים ביומיים האחרונים צילומים של פליטים נואשים, המחפשים מסתור באוהלים רעועים תחת גשם שוטף

החורף שהגיע לרצועת עזה לא רק מקשה מאוד על החיים שם, אלא גם עלול להוביל להתפשטות מהירה של מגפות. מרבים לדבר על השעון המדיני ועל השעון הצבאי שפועלים במקביל. אבל "ככל שנוקפים הימים", כתב אתמול עידו אפרתי ב"הארץ", "שעון נוסף נכנס לפעולה – השעון האפידמיולוגי – שמגלם בתוכו את הנזק התחלואתי שהמצב ברצועה עלול להביא עמו לישראל".

מבחינה אפידמיולוגית, ברצועת עזה מתפתחת עכשיו מדגרת מחלות, שאדישה לחלוטין לצרכים הצבאיים או לקווי גבול מדיניים. יש ישראלים ברשתות שחוגגים בזחיחות את הסבל העזתי. למשל ינון מגל, שצייץ צילום של גבר המחלץ אישה מתוך אמבולנס השקוע בבוץ וצירף לו את הכיתוב השנון "מבול אל אקצא".

אבל גם מי שאדיש לחלוטין לסבלם של העזתים וחושב שכל צרה שנופלת על ראשם עכשיו מגיעה להם, אחרי הטבח האכזרי של שבעה באוקטובר, צריך להביא בחשבון שגם חיילי צה"ל עלולים להיחשף למחלות הללו, והן גם עלולות לחצות במהירות את הגבול לישראל.

חיילי צה"ל צועדים בגשם ובבוץ בדרום רצועת עזה, 13 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
חיילי צה"ל צועדים בגשם ובבוץ בדרום רצועת עזה, 13 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

בין הגורמים להתפשטות מהירה של מחלות ברצועה: תנאי היגיינה ירודים ביותר, צפיפות גדולה, תנועה של אוכלוסייה גדולה ממקום למקום, קריסה של מערכת הבריאות, ומצב גופני ונפשי ירוד שמעודדים התפשטות של זיהומים, נגיפים ומחלות.

בבדיקות שנערכו לישראלים ששוחררו משבי חמאס נמצאו אצל כמה מהם סימנים של מחלות זיהומיות, מחלות מעיים ווירוסים נשימתיים.

אלה עלולים לעבור במהירות גם לחיילי צה"ל ולישראל דרך בעלי חיים נושאי מחלות – יתושים, זבובים, חולדות, עכברים, כלבים משוטטים ועוד – שגם הם נמלטים עכשיו מהמנהרות המופצצות ונעים במהירות ממקום למקום בעקבות ההפצצות. המחלות שהם מעבירים, לא יבדילו בין ישראלים לפלסטינים.

 
חמאס פופולרי מתמיד
הפגנה תמיכה בחמאס של פלסטינים בחברון, הגדה המערבית, 11 בדצמבר 2023 (צילום: HAZEM BADER / AFP)
הפגנה תמיכה בחמאס של פלסטינים בחברון, הגדה המערבית, 11 בדצמבר 2023 (צילום: HAZEM BADER / AFP)

בדיווחי הרשתות השונות מעזה עולים פה ושם קריאות זועמות של תושבים מקומיים המאשימים את חמאס באחריות להרס הרצועה ולנכבה השנייה שנגרמה לתושבים. אבל אלה, מתברר, קולות חריגים שלא משקפים את הלכי הרוח בדעת הקהל הפלסטינית.

על פי סקר שערך המרכז הפלסטיני לחקר מדיניות וסקרים (ושתוצאותיו מתפרסמות הבוקר ב"הארץ"), הפופולריות של חמאס בגדה המערבית וברצועת עזה התחזקה בצורה משמעותית בעקבות המלחמה. הסקר מגלה כי רוב הפלסטינים תומכים בהתקפת חמאס על ישראל בשבעה באוקטובר – תוך שהם מכחישים את הזוועות שבוצעו במהלכה.

רוב הפלסטינים תומכים בהתקפת חמאס על ישראל בשבעה באוקטובר – תוך שהם מכחישים את הזוועות שבוצעו במהלכה

72% מהנשאלים – 82% מתושבי הגדה ו-57% מתושבי רצועת עזה – מצדיקים בדיעבד את התקפת חמאס על ישראל, גם כשהם כבר יודעים את השלכותיה ההרסניות על תושבי הרצועה.

על פי הסקר, שיעור התמיכה בחמאס הוכפל בחודשים האחרונים, מ-22% תמיכה בספטמבר ל-44% תמיכה בנובמבר. שיעור הפלסטינים שמאמינים כי חמאס הוא הארגון שצריך להנהיג אותם זינק ל-54% (לעומת 27% לפני שלושה חודשים). גם צמרת הארגון פופולרית מאי פעם בקרב הפלסטינים, כשיחיא סנוואר זוכה לשיעור הפופולריות הגבוה ביותר – 69% תמיכה.

הרשות הפלסטינית – שבישראל מתווכחים בימים האחרונים האם היא זו שצריכה לשלוט ברצועה "ביום שאחרי", מעוררת בעיקר טינה וחוסר אמון אצל הציבור הפלסטיני.

58% מהציבור הפלסטיני תומך בפירוק הרשות. 88% מעוניינים לראות את הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן) הולך הביתה. בגדה, לא פחות מ-92% מהנשאלים תומכים בסילוקו של עבאס.

המושג "אין פרטנר" מעולם לא היה ברור יותר.

 
האם החטופים נשכחים?
בני משפחות החטופים מחוץ לבית הלבן לאחר פגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, 13 בדצמבר 2023 (צילום: Jim WATSON / AFP)
בני משפחות החטופים מחוץ לבית הלבן לאחר פגישה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, 13 בדצמבר 2023 (צילום: Jim WATSON / AFP)

משפחות החטופים זועקות בימים האחרונים מעל כל במה אפשרית ומתחננות שבישראל לא ישכחו את יקיריהם שנמקים במנהרות עזה, וחייהם בסכנה הן מידי שוביהם – שעל פי כל העדויות מתעללים בהם – הן ממתקפות צה"ל והן מהחורף שמכה גם בהם.

ראש המוסד דוד ברנע, שביקש לנסוע לקטאר כדי לנסות ולהתניע מחדש את המשא ומתן התקוע על שחרור החטופים, נבלם על ידי חברי קבינט המלחמה. בדרג המדיני בישראל הוחלט שישראל לא תציג מתווה לעסקה ולא תיכנס למשא ומתן, עד שתשתכנע כי חמאס רציני בנוגע לעסקה הבאה.

בדרג המדיני בישראל הוחלט שישראל לא תציג מתווה לעסקה ולא תיכנס למשא ומתן, עד שתשתכנע כי חמאס רציני בנוגע לעסקה הבא

על פי מקורות שצוטטו אתמול בערוץ 13, בעניין הזה אין מחלוקת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון יואב גלנט ולשר בני גנץ, החבר בקבינט המלחמה המצומצם. שלושתם מסכימים כי בשלב הזה ישראל לא צריכה ליזום מהלכים לקראת שחרור חטופים, אלא להגביר את הלחץ הצבאי על חמאס.

במקביל, נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ארח בבית הלבן אמש נציגים מ-13 משפחות חטופים, המחזיקים גם באזרחות אמריקאית. בפגישה נכח גם שר החוץ אנתוני בלינקן, שפיקח אישית על המו"מ הקודם לשחרור חטופים מרצועת עזה.

יונתן דקל-חן, שבנו גיא דקל-חן בן ה-35 מוחזק בידי חמאס, אמר בסיום הפגישה:

"יצאנו עם תחושה שאין לנו חבר טוב יותר בוושינשטון או בבית הלבן מהנשיא ביידן. הממשל מחויב לחלוטין לשחרור החטופים. אין לנו כל ספק לגבי זה, והפגישה היום רק חיזקה את זה שהם יעשו כל מה שהם יכולים כדי להביא לשחרורם".

מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים הודיע הבוקר כי יקיים הפגנה גדולה במוצאי שבת תחת הכותרת "הזמן אוזל".

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל') אלישע לוינשטרן, בן 38 מחריש שנפל בקרבות ברצועת עזה, 14 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל.) אלישע לוינשטרן ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ר (מיל.) אלישע לוינשטרן, בן 38 מחריש, לוחם בגדוד שריון 8104, נהרג אתמול בדרום רצועת עזה מפגיעת טיל נ"ט. לוחם נוסף שהיה איתו נפצע קשה.
  • סגן אלוף יואב מזוז שהיה המפקד הקודם של גדוד 13 בגולני יחליף בתפקיד את סא"ל תומר גרינברג ז"ל, שנפל שלשום בקרב בשג'אעיה.
  • מטוסי חיל האוויר פתחו הבוקר במטס תקיפה נרחב על יעדי חזבאללה בדרום לבנון.
  • משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה הודיע הבוקר כי שני פלסטינים נהרגו ושלושה נפצעו קשה בתקיפה ישראלית בג'נין.
  • היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן יגיע היום לביקור בישראל וייפגש עם קבינט המלחמה.
 
ההרס בעזה: פצצות "טיפשות"
פלסטינים ליד הריסות בניין שנפגע בהפצצות ברפיח. 18 באוקטובר 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
פלסטינים ליד הריסות בניין שנפגע בהפצצות ברפיח. 18 באוקטובר 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

רשת הטלוויזיה האמריקאית סי-אן-אן דיווחה הלילה כי על פי הערכה של המודיעין האמריקאי, כמחצית מתוך כ-29 אלף הפצצות שצה"ל הטיל על רצועת עזה מאז שבעה באוקטובר היו "פצצות טיפשות" – כלומר פצצות שאינן מונחות למטרה מסוימת, אלא נועדו לזרוע הרס, ולכן גם מסכנות מאוד את האוכלוסייה האזרחית.

כמחצית מתוך כ-29 אלף הפצצות שצה"ל הטיל על רצועת עזה מאז שבעה באוקטובר היו "פצצות טיפשות"

מדובר צה"ל מסרו בתגובה לטענה כי "אנחנו לא מתייחסים לסוג התחמושת שבה נעשה שימוש". דוברת ראש הממשלה לתקשורת הזרה קרן הג'יוף מסרה בתגובה לסי-אן-אן:

"כצבא המחויב לחוק הבינלאומי ולקוד התנהגות מוסרי, אנו מקדישים משאבים אדירים למזעור הפגיעה באזרחים שבהם חמאס משתמש כמגן אנושי. המלחמה שלנו היא נגד חמאס ולא נגד תושבי עזה".

 
ארה"ב מתחילה להפעיל סנקציות
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפקד מחוז דרום אמיר כהן בעמדה לחלוקת נשק למתנדבי כיתת הכוננות בבאר שבע, 20 באוקטובר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפקד מחוז דרום אמיר כהן בעמדה לחלוקת נשק למתנדבי כיתת הכוננות בבאר שבע, 20 באוקטובר 2023 (צילום: עוצמה יהודית)

ברק רביד פרסם אתמול ב"וואלה!" כי ממשל ביידן החליט להשהות עסקה למכירת 20 אלף רובי M-16 לישראל מחברות אמריקאיות, על רקע הדאגה הגוברת בארצות הברית ביחס להתקפות של מתנחלים קיצונים נגד פלסטינים בגדה המערבית.

"ההחלטה החריגה של ארה"ב לשלוח את העסקה לבחינה מחדש אחרי שכבר אושרה, הינה איתות מצד ממשל ביידן כי ממשלת ישראל צריכה לעשות יותר כדי להפסיק את ההתקפות האלימות מצד מתנחלים קיצוניים נגד פלסטינים", כותב רביד.

בישראל זקוקים למשלוח רובי הסער האוטומטיים כדי לצייד את כיתות הכוננות שקמות ברחבי הארץ בעידודו הנמרץ של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר.

בארה"ב, מתברר, חושדים בכוונותיו של בן גביר עד כדי כך, שלא מוכנים לצייד את תומכיו בכלי נשק שבארצות הברית אפשר לקנות במרכולים.

בארה"ב חושדים בכוונותיו של בן גביר עד כדי כך, שלא מוכנים לצייד את תומכיו בכלי נשק שבארצות הברית אפשר לקנות במרכולים

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה