אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 18 דצמבר 2023

 
 
Selling Hostages by the Pound

כמעט מדי יום ישראל מוצאת עצמה מתמודדת עם אירועים שעד לא מזמן בכלל לא העלינו על דעתנו שהם אפשריים.

משפחות של ישראלים שנחטפו לעזה ומוחזקים שם בתנאים לא אנושיים, אחרי שהופקרו לגורלם בשבעה באוקטובר, לא רק שלא זוכות לחיבוק ולתמיכה מצד הממסד הפוליטי, אלא מותקפות באגרסיביות הולכת וגדלה על כך שהן עושות את הדבר היחיד האפשרי מבחינתן: מאבק למען השבת יקיריהן הביתה.

הפגנת משפחות החטופים בתל אביב. 15 בדצמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
הפגנת משפחות החטופים בתל אביב. 15 בדצמבר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

את ניצני השנאה ראינו כבר אחרי השבעה באוקטובר – כזכור, אביחי ברודץ, הראשון מקרב משפחות החטופים שהלך להפגין מול הקרייה, הותקף שם על ידי אנשי ימין. אבל בימים האחרונים ניכר שאפילו הסיסמה "ביחד ננצח" כבר לא תקפה.

"השנאה היא מה שמאחד את המחנה שלנו", אמר פעם נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מי ידע שיום יבוא והשנאה הזו תופנה אפילו כלפי משפחות של ישראלים שנחטפו לעזה?

אתמול, לדוגמה, צייץ חן אביגדורי – שאשתו שרון ובתו נועם נחטפו לעזה מקיבוץ בארי ושוחררו ב-25 בנובמבר, ובני משפחה נוספים שלו עדיין חטופים בעזה:

"אף אחד לא רצה להגיע לנקודה הזאת (כי מי רוצה לישון באוהל על דרך בגין בפאקינג דצמבר?) אבל זה המצב: אין מתווה. אין יוזמה ישראלית. אין תקווה. אין זמן. אז גם אין ברירה: אנחנו בשער בגין, ביום ובלילה, בקור ובעוד-יותר-קור, עד שמשהו יזוז. בואו לתת חיבוק ולהראות שאתם איתנו ושתפו".

בין התגובות הרבות שקיבל: "החטופים הם רק קרדום נגד ביבי בשבילכם". "אתם כמו טובע שמטביע את מי שבא למשות אותו מהמים". "תחליפו את רונן צור הפוליטי ונגיע". ואפילו התגובה המפלצתית הבאה, עליה חתמה ישראלית בשם שרי צדוק אזולאי: "מעולה. יאללה תקפאו וסתמו".

אביגדורי קיבל אפילו את התגובה המפלצתית הבאה, עליה חתמה ישראלית בשם שרי צדוק אזולאי: "מעולה. יאללה תקפאו וסתמו"

מתנהל כעת ויכוח נוקב סביב השאלה מה האסטרטגיה הנכונה ביחס לחמאס בכלל, ובנוגע לשחרור החטופים בפרט. זו מחלוקת אמיתית ולא פשוטה. אבל גם היא לא יכולה להצדיק את פרצי השנאה הזו, שמוטחת כך במשפחות החטופים.

השנאה הזו לא נולדה בחלל ריק. בסביבתו של ראש הממשלה הבינו שמטה משפחות החטופים הוא גם איום פוליטי על נתניהו. בשבועות הראשונים עוד היססו אם לתקוף את המשפחות עצמן – עניין שעומד בסתירה מוחלטת לאתוס הישראלי, שלא לדבר על הרשעות שכרוכה בו.

לכן סימנו את רונן צור – דובר מטה המשפחות, אסטרטג פוליטי הפועל שנים להחלפת נתניהו – כ"איש הרע", זה שאותו אפשר לתקוף בקלות. בהמשך התירו את הרסן וכעת כבר תוקפים ישירות את המשפחות עצמן.

אתמול בבוקר המאבק הזה עלה שלב (או בעצם – ירד שלב), כשנתניהו הקריא בפתח ישיבת הממשלה מכתב שקיבל מארגון לא מוכר בשם "פורום גבורה". המדובר בעצומה עליה חתומים בני משפחות של נופלים, הקוראים לממשלה בשם החללים: "יש לכם מנדט להילחם, אין לכם מנדט לעצור".

בערב אילה חסון העלתה לשידור ב"כאן 11" את אלון נמרודי (אביו של החטוף תמיר) וצביקה מור (אביו של החטוף איתן) כדי שיתקוטטו בשידור כמו שני בוגרי תוכנית ריאליטי, על השאלה מי אוהב את הילד שלו יותר.

אילה חסון העלתה לשידור את אביו של החטוף תמיר נמרודיו והאב של החטוף איתן מור כדי שיתקוטטו בשידור כמו בתוכנית ריאליטי

בשיאו של הוויכוח (או בעצם – ברגע השפל שלו, שהוא גם אחד מרגעי השפל של החברה בישראל) האשים מור את נמרודי שכל מה שהוא אומר נוסח בדף מסרים שמישהו בתל אביב הכין עבורו.

נתניהו – כדרכו תמיד – מאמין גדול במילים ובכוחן לעצב (או בעצם לעוות) את המציאות. ביומיים האחרונים הוא שלף מאי שם את "פורום גבורה" וגם החזיר לחיים את אמרתו הידועה "יתנו יקבלו – לא יתנו לא יקבלו" כדי להוכיח שהוא זה שבלם במו ידיו את הסכמי אוסלו, טענה שסותרת לחלוטין את הטענה הישראלית הוותיקה לפיה אנחנו הצענו לפלסטינים הסכם שלום אמיתי, והם אלה שדחו את היד המושטת לשלום.

עכשיו נתניהו מחפש שם חדש למלחמה, במקום "חרבות ברזל" שלא תפס. השם שהכי מוצא חן בעיני ראש הממשלה הוא השם המגלומני Genesis War – "מלחמת בראשית". נראה שאחרי שאיבדנו את רוג'ר ווטרס, מדינת ישראל נחושה להסתכסך גם עם פיטר גבריאל ופיל קולינס.

אם כבר חוזרים לספר בראשית, אולי עדיף כבר לקרוא למלחמה "תוהו ובוהו". זה יהיה גם שם טוב לספר שיסכם את עידן נתניהו בישראל.

 
זו לא מנהרה, זו עיר
מנהרת הענק שחמאס בנה מתחת לרצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
מנהרת הענק שחמאס בנה מתחת לרצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

מנהרת הענק של חמאס שהוצגה אתמול לציבור על ידי צה"ל נפרשת על פני ארבעה קילומטרים. רוחבה 5-6 מטרים ואפשר לנסוע בה בכלי רכב. ארבעת הפתחים שלה מגיעים כמעט עד לגבול עם ישראל – 400 מטר ממחסום ארז.

יואב זיתון, אחד הכתבים שהוזמנו אתמול להיכנס למנהרה, כותב הבוקר ב"ידיעות אחרונות" כי התחושה בתוך המנהרה מזכירה את מנהרות הכרמל יותר מאשר את מחילות הטרור הצרות שנחשפו עד כה.

יואב זיתון כותב הבוקר כי התחושה בתוך המנהרה מזכירה את מנהרות הכרמל יותר מאשר את מחילות הטרור שנחשפו עד כה

ההערכה היא שחמאס שמר את המנהרה הזו לסיום המלחמה, ודרכה הייתה אמורה לצאת "מכת הניצחון" האחרונה שהייתה מדהימה את ישראל. המנהרה כוללת אולמות תת-קרקעיים רחבים המאפשרים שהייה ממושכת באזור ממוגן הנמצא בעומק האדמה ויכול לאכלס מאות ואפילו אלפי מחבלים, ולהגן עליהם מתקיפות אוויריות.

לא ברור עדיין איך זה קרה – אבל מיקומה המדויק של המנהרה לא היה ידוע לישראל קודם לכן, למרות גודלה העצום שחייב פרויקט בנייה שקשה להסתיר אותו.

המנהרה התגלתה רק אחרי שיצאו מתוכה מחבלים שניסו לפגוע בחיילי צה"ל.

 
טראומת הריגת החטופים
הכתובת שכתבו החטופים שנורו על ידי צה"ל ברצועת עזה, 17 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
הכתובת שכתבו החטופים שנורו על ידי צה"ל ברצועת עזה, 17 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

האירוע הנורא שבו ירו חיילי צה"ל למוות בשלושה חטופים שהצליחו להיחלץ בשלום מהשבי, ירדוף את ישראל עוד שנים.

אבי שמריז, אביו של אלון שמריז – לוחם יהל"ם, שככל הנראה עמד מאחורי מבצע הבריחה שהסתיים באסון – אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי המשפחה דורשת לקבל לידיה את התיעוד המלא של התקרית.

"זו לא היתה פשלה", אמר שימריז האב, "זו היתה הוצאה להורג – פשוטו כמשמעו. הצבא הפקיר את הבן שלי בשבעה באוקטובר ורצח אותו ב-15 בדצמבר".

"זו לא היתה פשלה, זו היתה הוצאה להורג – פשוטו כמשמעו. הצבא הפקיר את הבן שלי בשבעה באוקטובר ורצח אותו ב-15 בדצמבר"

שימריז סיפר כי השלטים שתלו החטופים על המבנה ובו קריאות לעזרה, נכתבו על ידי בנו באמצעות תבלינים. אלון שמריז ז"ל ידע היטב – בזכות שירותו הצבאי – איך נראית הזירה מעיני החיילים שנמצאים בה, ומה צריך לעשות כדי לא להיפגע מאש ידידותית.

"הם עשו הכול נכון", אמר אביו, "הורידו חולצות, תלו דגל לבן וצעדו לאור יום באמצע הרחוב וצעקו לעזרה. אבל בצבא שלנו לא יודעים לשמור על כללי פתיחה באש. גם אם זה מחבל, למה לירות בו בצורה כזאת? הוא היה עירום, לא חמוש, וגם אם זה מחבל – למה לא לירות לרגליים? זה בניגוד לכל הכללים שצה"ל מלמד".

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, קיים אתמול שיחה עם לוחמי אוגדה 99 ברצועת עזה, ואמר, בין היתר:

"זה לא צה"ל. גם מי שנלחם ועכשיו מניח את הנשק – אנחנו לא יורים בו. צה"ל לא יורה באדם שמרים ידיים. זו עוצמה, זו לא חולשה. כל הזמן תשאלו את עצמכם שאלות. כל הזמן תעבדו עם הראש. והלוואי ותהיה לנו עוד הזדמנות שיגיעו אלינו חטופים, או שנגיע אנחנו לבית, ונעשה את הדבר הנכון".

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל') טל פיליבה, רס"ר (מיל') איתן נאה, רס"ל (מיל') לידור קרואני ורס"ל ליאב אלוש שנפלו בקרב ברצועת עזה ב-17 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל') טל פיליבה, רס"ר (מיל') איתן נאה, רס"ל (מיל') לידור קרואני ורס"ל ליאב אלוש שנפלו בקרב ברצועת עזה ב-17 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ל ליאב אלוש, בן 21 מגדרה, לוחם ביחידת דובדבן; רס"ר (מיל') איתן נאה, בן 26 משדה אליהו, לוחם בדובדבן; רס"ר (מיל') טל פיליבה, בן 23 מרחובות, לוחם ביחדת יהל"ם; ורס"ל (מיל') לידור יוסף קרואני, בן 23, מאילת, לוחם בגדוד הנדסה 8163 – נהרגו אתמול בקרבות בדרום רצועת עזה.
  • רס"ר אוריה באייר, בן 20 ממעלות תרשיחא, לוחם במגלן מת אתמול מפצעיו, לאחר שנפצע קשה בשבוע שעבר ברצועה. באייר הוא בן למשפחה גרמנית-נוצרית, שהקימה בישראל בית אבות סיעודי לניצולי שואה, כדי לכפר על פשעי הנאצים.
  • חשד לפיגוע הבוקר סמוך להתנחלות עטרת בגדה המערבית. אישה נורתה בעת שנסעה במכוניתה בכביש 465. כוחות צה"ל פתחו בסריקות אחר היורה.
  • חיילי צה"ל איתרו בביתו של בכיר חמאס בג'באליה מזוודות ובהן כחמישה מיליון שקל במזומן, לצד אמצעי לחימה, מטעני חבלה ותחמושת.
  • משרד הבריאות של חמאס מסר הבוקר כי 110 פלסטינים נהרגו אתמול בתקיפות של צה"ל בג'באליה. על פי הודעת חמאס, חיילי צה"ל קברו את המתים בקבר אחים שנחפר במתחם בית החולים כמאל עדואן.
  • ראש המוסד דוד ברנע נפגש הבוקר בוורשה עם ראש ממשלת קטאר וראש הסי-איי-איי, במטרה להתניע מחדש את המו"מ לעסקה עם חמאס לשחרור החטופים.
  • שר האנרגיה של איראן הודיע הבוקר כי 70% מתחנות הדלק באיראן הושבתו – ככל הנראה בשל מתקפת סייבר שפגעה במערכת התדלוק. בישראל, הודיע הבוקר מערך הסייבר הלאומי כי איראן וחזבאללה עומדות מאחורי מתקפת הסייבר ששיתקה בחודש נובמבר האחרון את בית החולים זיו בצפת.

שר האנרגיה של איראן הודיע הבוקר כי 70% מתחנות הדלק באיראן הושבתו, ככל הנראה בשל מתקפת סייבר שפגעה במערכת התדלוק

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה