אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 17 דצמבר 2023

 
 
את האסון הזה ניתן להיה למנוע

(הערת מערכת: את הניוזלטר הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד ישוב מחר)

החודשיים האחרונים מזמנים לנו חדשות כואבות מדי יום. כל בוקר נפתח במילים "דובר צה"ל התיר לפרסום", המלוות בשמות נופלים. כל ערב מביא עמו בשורה על היתקלות, פצועים, חטופים שנרצחו.

אבל דבר לא הכין אותנו להודעת דובר צה"ל ביום שישי בערב, כי כוח שפעל בשכונת שג'אעיה הרג בשוגג את החטופים אלון שמריז, יותם חיים וסאמר אל טלאלקה. וביום שבת בבוקר, כשצה"ל פרסם את ממצאי התחקיר הראשוני, ההלם הפך גם לכעס ותסכול על מה שיכול היה להיות רגע מזהיר של ניצחון, אבל הפך במקום זאת לטרגדיה שניתן היה למנוע.

סאמר אל טלאלקה, יותם חיים, אלון שמריז (צילום: מטה משפחות החטופים)
סאמר אל טלאלקה, יותם חיים, אלון שמריז (צילום: מטה משפחות החטופים)

צריך להגיד את הדברים ביושר: מדובר במחדל חמור, המעלה שאלות בנוגע לכל שדרת הפיקוד בצה"ל. לאיש אין ספק קל שבקלים שהחיילים שירו למוות בשלושת החטופים לא עשו זאת בזדון, והם יסבלו נפשית מהאירוע הזה כל חייהם. אבל העובדות מצביעות על כשלים חמורים גם בהתנהלות שלהם, ובעיקר ביחס להתנהלות הצבא בכלל.

הוראות פתיחה באש

לפי דובר צה"ל, החיילים בשטח הפרו את הוראות הפתיחה באש פעמיים:

  • שלושת החטופים יצאו מבניין לעבר הכוח כשהם ללא חולצה לגופם, נושאים מקל עם בד לבן, ועם ידיהם מורמות. אפילו לו היו מחבלים, אסור בתכלית האיסור היה לירות לעברם בשלב זה. "הירי בחטופים בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. אסור לירות על מי שמרים דגל לבן ומבקש להיכנע", הבהיר הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, אתמול בערב.

"הירי בחטופים בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. אסור לירות על מי שמרים דגל לבן ומבקש להיכנע", הבהיר אמש הרמטכ"ל

  • הפעם השנייה ארעה אחרי ששניים מהחטופים נהרגו והשלישי ברח בחזרה לתוך הבניין. בשלב זה נשמעו מכיוון הבניין קריאות "הצילו" בעברית. מפקד הגדוד בשטח, על פי דובר צה"ל, הורה לחדול אש. ולמרות זאת, גם החטוף השלישי נורה למוות.

קשה שלא לחשוב על כל המקרים האחרים בשנים האחרונות שבהן חיילים הפרו את הוראות הפתיחה באש והרגו פלסטינים, חלקם חפים מפשע, וכמובן ישראלים שזוהו בטעות כמחבלים – למשל, יובל קסטלמן ז"ל בפיגוע בכניסה לירושלים לפני שבועיים וחצי.

תיעוד של יובל קסטלמן מרים ידיים לפני שנורה בידי החייל אביעד פריג'ה בפיגוע בירושלים, 30 בנובמבר 2023 (צילום: צילום מסך ממצלמות האבטחה במקום)
תיעוד של יובל קסטלמן מרים ידיים לפני שנורה בידי החייל אביעד פריג'ה בפיגוע בירושלים, 30 בנובמבר 2023 (צילום: צילום מסך ממצלמות האבטחה במקום)

כן, הנסיבות בכל אירוע שונות לחלוטין – ועדיין, מה שנחשב פעם לקודש הקודשים בצבא הפך להמלצה בקריצה: חיילים יורים על מנת להרוג, גם במצבים שבהם הפקודות אוסרות זאת במפורש. גם כשהמטרה מנוטרלת. זו הרוח הנושבת מכיוון ההנהגה בשנים האחרונות. ולא, זה לא רק משנתו של איתמר בן גביר.

הערכות הכוחות

באורח מדהים ממש, דובר צה"ל הודה כי הכוחות בשטח לא תודרכו מבעוד מועד לאפשרות שייתקלו בחטופים. האפשרות הזו, הודו בצה"ל, כלל לא עלתה על דעתם. זה יותר ממדהים, בעצם: זה מדאיג.

"יש אפשרות שחטופים ננטשו או נמלטו, הכוחות צריכים להכיר את ההיתכנות למפגש כזה ולשים לב לסימנים מעידים – כמו שיח בעברית, הרמת ידיים, לבוש" – את ההנחיות הללו העביר צה"ל לכוחות בשטח בסוף השבוע, כחלק מהפקת הלקחים של אירוע הירי בשלושת החטופים.

אלא שההנחיות הללו היו צריכות להיות ברורות וידועות לכוחות בשטח מלכתחילה. בידי צה"ל, שב"כ וגופי המודיעין מידע רב על כך שהחטופים בתנועה, על כך שחלקם לא מוחזקים במנהרות אלא במבנים מעל פני השטח – ובמקרה אחד, של המשוחרר רוי קריבוי, אף ישנה עדות ברורה כי קיימת האפשרות שחטופים יימלטו משוביהם וינועו בשטח ללא הגנה.

במקרה של המשוחרר רוי קריבוי, אף ישנה עדות ברורה כי קיימת האפשרות שחטופים יימלטו משוביהם וינועו בשטח ללא הגנה

צבא שמדגיש בכל יום ויום שמטרת הלחימה שלו היא החזרת החטופים וכי הוא עושה כל מאמץ להשיבם, לא מפספס הנחייה כל כך בסיסית.

סימנים מטרימים

ומעל כל זה עומדת העובדה המדהימה לפיה, ימים ספורים לפני האירוע איתרו הכוחות מבנה באזור שעליו נרשם בעברית "הצילו 3 חטופים". הכוחות חששו כי מדובר במלכודת וכי המבנה ממולכד – וזה ברור ומובן. אבל כאן נשאלת השאלה, איך יכול להיות שהמידע לא הועבר מעלה לגורמים בשרשרת הפיקוד ועד למודיעין?

"בשבוע האחרון מתנהלת לחימה עצימה מאוד במרחב, לא מעט מחבלים שמגיעים בלבוש אזרחי והיו ניסיונות רבים לפיגועי משיכה", הסביר צה"ל. "הכוחות נמצאים בשטח עם מודעות לפיגועים באמצעות הונאות, כמו גם למחבלים בלבוש אזרחי".

כוחות צה"ל פועלים בצפון רצועת עזה. 16 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל פועלים בצפון רצועת עזה. 16 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

ועדיין, למרות שהמצב מורכב, אי אפשר שלא לתהות איך איש לא בדק את האפשרות, קלושה ככל שהיא נראית, שהשלט הזה אכן מעיד על הימצאותם של חטופים באזור. אחרי הכול, הכוחות לא נתקלו בשלטים כאלה בשגרה.

האם שוב צה"ל היה מקובע על קונספציה – שכל סימן "אזרחי" הוא בהכרח מלכודת – ולא חשב לבדוק את האיפכא מסתברא?

האם שוב צה"ל היה מקובע על קונספציה – שכל סימן "אזרחי" הוא בהכרח מלכודת – ולא חשב לבדוק את האיפכא מסתברא?

לזכות צה"ל ייאמר שהוא מתנהל בשקיפות רבה, כפי הנראה, ולא חוסך פרטים על האירוע מהציבור בכלל – וממשפחות ההרוגים בפרט. ואיש בצבא לא מנסה להתחמק מאחריות.

"צה"ל, ואני כמפקדו, אחראים על מה שקרה", אמר אתמול הרמטכ"ל הלוי, "ונעשה הכל בכדי למנוע הישנותם של מקרים כאלה בהמשך הלחימה".

 
זעם המשפחות
מאות בצעדת מחאה בתל אביב למען שחרור מיידי של החטופים. 15 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מאות בצעדת מחאה בתל אביב למען שחרור מיידי של החטופים. 15 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

האירוע בשישי הוא התגשמות חלום הבלהות של משפחות החטופים שעדיין בעזה. הדבר ממנו הן התריעו שוב ושוב: המשך הלחימה מסכן את חיי החטופים ולא מאיץ את שחרורם.

מייד עם היוודע החדשות על מותם של שלושת החטופים, בשישי בערב, יצאו בני המשפחות של החטופים הנותרים לקריה בתל אביב להפגנת זעם. חבל שהם היו שם לבד; הציבור הישראלי תומך בשחרור החטופים – אבל לא יוצא לרחובות לדרוש זאת ומשאיר את המשפחות בחזית המאבק כמעט לבד.

הציבור הישראלי תומך בשחרור החטופים – אבל לא יוצא לרחובות לדרוש זאת ומשאיר את המשפחות בחזית המאבק כמעט לבד

133 חטופים עדיין בשבי חמאס – מהם 110 נחשבים בחיים (המספר כולל את אברה מנגיסטו והישאם א-סייד) ו-23 הוכרזו כנרצחים שגופתם מוחזקת בידי חמאס (כולל סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין). מתחילת הלחימה, צה"ל החזיר לישראל 11 גופות. 109 חטופים שוחררו במסגרת עסקאות עם חמאס; חטופה נוספת, אורי מגידיש, שוחררה במבצע של צה"ל.

המספרים מעידים על אמת פשוטה: את רוב החטופים החיים נוכל לקבל בחזרה רק במסגרת משא ומתן. לא במבצע צבאי, לא בשל לחץ הלחימה.

"מה שעבד בחלק הראשון של המלחמה, לא עובד עכשיו", כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל. "יחיא סנוואר ניתק למעשה מגע ולא עונה. בתחילת הפעולה הקרקעית, הלחץ הצבאי הביא אותו להסכים לעסקת חטופים; עכשיו הוא פשוט מתעלם מכולם".

לפי דיווחים בסוף השבוע, גם בדרג המדיני מתחילים להבין זאת – ולצד המשך הלחימה ישראל יוזמת כעת מאמצים לחידוש מו"מ דרך ארצות הברית, קטאר ומצרים. ראש המוסד דוד ברנע נפגש בשישי בלילה באוסלו עם ראש ממשלת קטאר, ולפי דיווחים ב"וול סטריט ג'ורנל" נפגש גם עם בכירים במצרים.

ראש המוסד דוד ברנע נפגש בשישי בלילה באוסלו עם ראש ממשלת קטאר, ולפי דיווחים נפגש גם עם בכירים במצרים

"ישראל חייבת לפעול גם מחוץ לקופסה", כותב אמיר בר-שלום. "אחד הצעדים האפשריים הוא פרסום רשימה של מאות אסירים פלסטינים שישראל מוכנה לשחרר, הן מהגדה ובעיקר מהרצועה. פרסום רשימה כזו ייצור תכונה רבה ברחוב הפלסטיני ויביא ללחץ על חמאס דרך הפגנות או אפילו עימות עם סמלי שלטון בעזה שעדיין נותרו על תילם".

 
עדכוני מלחמה
שלו זלצמן (מימין) ויוסף אבנר דורן, שנהרגו בקרבות ברצועת עזה ב-16 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
שלו זלצמן (מימין) ויוסף אבנר דורן, שנהרגו בקרבות ברצועת עזה ב-16 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ר (מיל.) יוסף אבנר דורן, בן 26 מירושלים, לוחם ביחידת הניוד המבצעי; ורס"ל (מיל.) שלו זלצמן, בן 24 מרמת ישי, לוחם בעוצבת "חוד החנית" – נפלו אתמול בקרב בצפון רצועת עזה.
  • רס"ב (מיל.) עזריה יחזקאל, בן 53 מפתח תקווה, לוחם שיריון בחטיבה 8, נהרג אתמול מפגיעת כטב"מ נפץ ששוגר מלבנון.
  • חברת הספנות הדנית מארסק – חברת ההובלות הימיות הגדולה בעולם – הודיעה בסוף השבוע כי היא מפסיקה את מעבר הספינות שלה בים האדום, אחרי שאחת מספינותיה הותקפה על ידי המורדים החות'ים בתימן ביום חמישי. המשמעות היא כי צפויים עיכובים רבים בהגעת סחורות ועליית מחירים משמעותית – בישראל ובעולם.
  • ביום שישי סוכל פיגוע דקירה בעמדה צבאית בסמוך לעיר שכם בגדה המערבית. לפי הודעת דובר צה"ל, חיילים בעמדה ירו במחבל שאחז בסכין והתקרב לעבר הכוח. המחבל נהרג, אין נפגעים לכוחותינו.
 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה