אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 31 דצמבר 2023

 
 
נתניהו מסכן את ביטחון המדינה

(הערה: את המהדורה היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד ישוב מחר)

ישראל יצאה למלחמה בעזה עם מטרות אמורפיות, בלי תוכנית מסודרת ועם מטען רגשי המונע מרצון לנקום על הטבח שביצעו מחבלי חמאס בשבעה באוקטובר. "מיטוט חמאס" היא לא תוכנית פעולה, ונקמה מגישים קר – לא בלי מחשבה תחילה.

את התוצאות של העדר הראייה קדימה אנחנו רואים עכשיו – ונרגיש בקרוב מאוד ביתר שאת.

חיילי צה"ל צועדים בגשם ובבוץ בדרום רצועת עזה, 13 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
חיילי צה"ל צועדים בגשם ובבוץ בדרום רצועת עזה, 13 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

ישראל מתקרבת לנקודה שבה לא ניתן יהיה להמשיך לדשדש ברצועה, לאבד לוחמים בפעולות ביטחון שוטף, לספור חטופים מתים ולדבר בעלמא על היום שאחרי. הדבר האחרון שישראל זקוקה לו כרגע זה חזרה על הדשדוש בבוץ הלבנוני במשך כמעט שני עשורים.

ההחלטה מה יקרה בעזה ביום שאחרי המלחמה איננה עניין עתידי: מערכת הביטחון לא יכולה לתכנן קדימה את הלחימה ופריסת הכוחות בלי לדעת לאן פניה מועדות.

הלחץ מכיוון המערכת לנהל את הדיון על היום שאחרי כבר כאן, האמריקאים דורשים תשובות, ואדם אחד בולם זאת משיקולי הישרדות פוליטית: ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"נראה כי רגע האמת של נתניהו בניהול המלחמה מתקרב", כותב הבוקר עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ". "ככל שינסה לדחות זאת, הוא יידרש במשך החודש הבא לקבל החלטות קשות הקשורות זו בזו, בדבר אופי המלחמה ברצועה בהמשך ובאשר לעסקת החטופים הבאה, אם תתגבש. בשני המקרים, הוא חושש להיתקל בהתנגדות קשה מצד ימין של הקואליציה. בינתיים, אי אפשר שלא להתפוצץ כשצופים בהתנהלותו".

"נתניהו חושש להיתקל בהתנגדות קשה מצד ימין של הקואליציה. בינתיים, אי אפשר שלא להתפוצץ כשצופים בהתנהלותו"

"ככל שחולף הזמן, מתחדדת המסקנה", מוסיף הראל. "יהיה קשה לתרגם את המאמץ העצום והראוי להערכה של צה"ל ושב"כ בתמרון ברצועה לשינוי אסטרטגי, משום שממשלת נתניהו מערימה עליו קשיים. ראש הממשלה עצמו הוא המחסום בפני שינוי. כבר לא טובת המדינה לנגד עיניו, אלא הצלתו הפוליטית והמשפטית".

אתמול הופיע נתניהו לבדו במסיבת עיתונאים, אחרי שלפי הדיווחים שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ סרבו להשתתף בתצוגת הספינים של האיש הכתום שהופיע על המסך.

ישראל נמצאת בתוך אחת המערכות הצבאיות הקשות ביותר שניהלה אי פעם, עם 133 חטופים בשטח הלחימה – רובם המכריע עדיין בחיים – ולנתניהו, מתברר, יש זמן למרוח שיזוף מלאכותי על פניו.

פעם זה היה משעשע. עכשיו זה כבר מדאיג ממש. נתניהו הבהיר אתמול שאין לו שום כוונה להתפטר – לא עכשיו ולא אחר כך. הגיע הזמן להדיח אותו בכל דרך חוקית. האיש הזה הוא סכנה ממשית ומיידית לביטחון המדינה.

 
קול דמי אחיותיי זועק
הפגנת נשים ב-4 בדצמבר 2023 מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק במחאה על שתיקת המוסדות הבינלאומיים על מעשי האונס והפגיעות המיניות של חמאס ב-7 באוקטובר (צילום: יעקב בנימין/פלאש90)
הפגנת נשים ב-4 בדצמבר 2023 מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק במחאה על שתיקת המוסדות הבינלאומיים על מעשי האונס והפגיעות המיניות של חמאס ב-7 באוקטובר (צילום: יעקב בנימין/פלאש90)

ביום חמישי התראיינו האחים מיה ואיתי רגב בסרטו של יורם זק ל"עובדה". ביום למחרת, התראיינה מייה שם בכתבה של שי גל ל"אולפן שישי". בין לבין, התפרסמה ב"ניו יורק טיימס" כתבת תחקיר רחבת היקף על האלימות המינית שחמאס השתמש בה כנשק במסגרת מתקפת הפתע בשבעה באוקטובר.

עדויות החטופות ששבו מעזה לצד העדויות הרבות שאספו כתבי העיתון, לא נותנות מנוח. יש דברים שכנראה לא נדע לעולם על מה שעבר על נשים רבות בשבעה באוקטובר, ומה שעובר על כ-14 נשים שעדיין מוחזקות כיום בשבי חמאס, 86 יום אחרי שנחטפו.

אבל דבר אחד כבר ברור: האלימות המינית היא האלמנט הברברי ביותר מבין הזוועות שביצעו מחבלי חמאס באותו יום שבת ארור.

דבר אחד ברור: האלימות המינית היא האלמנט הברברי ביותר מבין הזוועות שביצעו מחבלי חמאס באותו יום שבת ארור

לא ישנתי בלילה אחרי קריאת התחקיר ב"ניו יורק טיימס". יש בו תיאורים שלא אצליח להוציא מראשי לעולם – תיאורים מפורטים של התעללות מינית מסוג שלא נתקלתי בו אי פעם. בדיעבד, הייתי מעדיפה לא לקרוא את זה. ואני לא ממליצה לאף אחת לקרוא את הכתבה. אבל זה לא אומר שהיא לא חשובה.

בהינתן שאחת ההכחשות הנפוצות ביותר בעולם בקרב תומכי חמאס ומתנגדי ישראל היא כי לא התבצעו מעשי אונס ואלימות מינית בשבעה באוקטובר, תחקיר "הניו יורק טיימס" הוא אולי המסמך החשוב ביותר שפורסם עד כה על אירועי השבעה באוקטובר. הסיפור המתגולל לא מותיר מקום לספק; הוא לא משאיר מרחב הכחשה.

העיתון מציג עדויות על 30 נשים אשר בוודאות הותקפו מינית בברוטליות באותו יום, חלקן קטינות. מרבית הסיפורים לא פורסמו עד כה. הגילוי המטלטל מכל הוא כי ישנן לפחות שלוש נשים שנותרו בחיים אחרי שעברו מעשי אונס אכזריים במיוחד. הן לא במצב נפשי המאפשר להן לדבר בכלל. והן חיות בינינו. בשבילן, השמונה באוקטובר לא יגיע לעולם.

הגילוי המטלטל מכל הוא כי ישנן לפחות שלוש נשים שנותרו בחיים אחרי שעברו מעשי אונס אכזריים במיוחד

 
170 נופלים
חיילים וקרובים נושאים את ארונו של רס"ל (במיל') מעוז פניגשטיין בהלוויתו בהר הרצל. 20 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיילים וקרובים נושאים את ארונו של רס"ל (במיל') מעוז פניגשטיין בהלוויתו בהר הרצל. 20 בדצמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

היום הוא היום השני ברציפות שהחל ללא הודעת "צה"ל מתיר לפרסום" על נופלים ברצועת עזה – לראשונה מאז החלה המלחמה ברצועה. לצערנו, זה לא אומר שלא היו נופלים ביומיים הללו.

  • הבוקר הודיעה עיריית טבריה על נפילתו של רס"ל אלירז גבאי, תושב העיר, ברצועת עזה.
  • אמש הודיע דובר צה"ל על נפילתו של רס"ר (מיל.) קונסטנטין סושקו, בן 30 מתל אביב, לוחם בחטיבת גולני שנפל בקרב במרכז רצועת עזה.
  • בנוסף, נפטר אתמול סרן הראל איתח, בן 22 מנתניה, מפקד צוות בסיירת גבעתי, שנפצע קשה בקרב בדרום הרצועה ב-22 בדצמבר 2023.
  • שני לוחמים וקצין נפצעו קשה אתמול בקרבות ברצועת עזה; לוחם נוסף נפצע קשה בתאונת נשק בעוטף עזה; ולוחם רביעי נפצע קשה בפיגוע דריסה בגדה המערבית.

מאז הכניסה הקרקעית לרצועה לפני כחודשיים, נפלו בעזה 170 לוחמים וקצינים.

 
עוד שומרת סף נשברת
מנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, 20 בנומבר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
מנהלת רשות החברות הממשלתיות מיכל רוזנבוים בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, 20 בנומבר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

מנהלת רשות החברות מיכל רוזנבוים הודיעה אמש על התפטרותה, אחרי חודשים ארוכים של מאבקים מול השר הממונה על הרשות, דוד אמסלם.

במכתב חריף ששלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו מגוללת רוזנבוים מסכת לחצים ופעולות פוליטיות שניהל אמסלם מול הרשות מאז נכנס לתפקידו.

"על פי תפיסת עולמו המוצהרת של השר אמסלם, החברות הממשלתיות אינן משאב ציבורי אלא 'מאגר ג'ובים' שאמור לשמש אותו לצבירת כוח ומעמד פוליטי", כותבת רוזנבוים.

"בהתאם, השר אמסלם הפעיל עליי ועל הרשות לחצים אדירים לתמוך במינוי פעילים פוליטיים ומקורבים לתפקידי מפתח בחברות הממשלתיות, ולאפשר הדחות במסגרת 'חיסול חשבונות' פוליטי ועל מנת לפנות 'ג'ובים' לשם מינוי מקורבים".

"אמסלם הפעיל עליי ועל הרשות לחצים אדירים לתמוך במינוי פעילים ומקורבים לתפקידי מפתח בחברות הממשלתיות"

רוזנבוים לא חוסכת ביקורת גם מנתניהו עצמו. "למרות התרעותיי וקריאותיי להתערבות שלך כראש הממשלה נמנעת להתערב" היא כותבת. "כראש הממשלה, חובתך הייתה להורות לשר אמסלם לחדול ממעשיו הפסולים. למרות זאת, ביכרת להתעלם, לשתוק ולאפשר הלכה למעשה את התנהלות השר.

"כשכך פועל ראש הממשלה, אין להתפלא שלא קם אף גורם אחר שירסן את השר ויפעל להגנת השירות".

 
Annus Horribilis
ישראל 2023 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)
ישראל 2023 (צילום: AP Photo/Ariel Schalit)

"הססמה 'יחד ננצח' מסכמת את 2023 בשתי מילים", כותב אמיר בן-דוד במדור אוצר מילים. "זו הייתה השנה שבתחילתה ה'יחד' הישראלי התפרק לרסיסים ובסופה חווינו את המפלה הכואבת והמשפילה בתולדותינו. מה שנותר הן מילים ריקות מתוכן וסאונד-בייטס קליטים, כמו שכבת איפור על פניו של מנהיג מבוגר, שאיבד קשר עם המציאות".

לכי לעזה, 2023. מי בכלל רוצה לסכם אותך? מי ירצה לזכור אותך? מי יוכל לשכוח אותך?

לכי לעזה, 2023. מי בכלל רוצה לסכם אותך? מי ירצה לזכור אותך? מי יוכל לשכוח אותך?

244 ערבים קיפחו את חייהם בשנת 2023 בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה – יותר מפי-2 משנה שעברה; מעל 1,200 ישראלים נרצחו בפיגועי טרור השנה – יותר מבכל שנה אחרת בתולדות המדינה. 250 חטופים – מרביתם אזרחים – נלקחו לעזה, מספר שיא עולמי ממש. 133 מהם עדיין בשבי חמאס. 108 מהם עדיין בחיים.

מאות אלפי ישראלים צבאו את הרחובות במשך תשעה חודשים במחאה על ההפיכה המשטרית שניסתה ממשלתו השישית של בנימין נתניהו לבצע במחטף. שר ביטחון שהתריעה על סכנה ברורה ומיידית פוטר בשל כך. עבריין סדרתי מונה לשר הממונה על המשטרה.

וכל זה תחת ניצוחו של נאשם בפלילים שזנח כל פרטנציה שהוא דואג למדינה והקדיש (ומקדיש) את כל זמנו ומרצו להישרדות האישית.

2023 מסתיימת היום ואין ספק כי זו הייתה השנה הנוראית ביותר בתולדות ישראל. כל שיפור קל שבקלים יהפוך את 2024 לשנה טובה. אבל זו חייבת להיות השנה שבה אנחנו מעיפים את נתניהו יחד עם הקקיסטוקרטיה שבנה כאן – ומתחילים לשקם את ההריסות שהותירו אחריהם.

2024 חייבת להיות השנה שבה אנחנו מעיפים את נתניהו והקקיסטוקרטיה שלו – ומתחילים לשקם את ההריסות שהותירו אחריהם

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה