אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 20 דצמבר 2023

 
 
מתכוננים לשלב הבא

בקבינט המלחמה ובמערכת הביטחון כבר מתחילים לתכנן את המעבר ההדרגתי לשלב הבא של המלחמה ברצועת עזה, שיתחיל בעוד שבועות אחדים.

עמוס הראל מפרט הבוקר ב"הארץ" את הנושאים שנידונים עכשיו, כשבדרג המדיני ובמערכת הביטחון מבינים שאי אפשר יהיה להתעלם לאורך זמן מהדאגה הגוברת בממשל האמריקאי מההרג הרב של אזרחים ברצועה. וגם אי אפשר יהיה להמשיך ולהחזיק מערך מילואים בהיקף נרחב כזה, שגובה מחיר כבד מהמשק.

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה. 20 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה. 20 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

"על פי המלצת ארצות הברית, השינוי באופי הלחימה אמור לכלול מעבר להקמת אזור חיץ בגבול הרצועה (ואולי גם בין צפון הרצועה לדרומה), דילול חלק מכוחות המילואים ומעבר למתכונת של פשיטות חטיבתיות במקום ארבע האוגדות המקיימות כעת תמרון קרקעי נרחב, איטי ודורסני בחלק ניכר משטח הרצועה", כותב הראל.

ארצות הברית נכנסת עכשיו לשבועיים רומנטיים ומשפחתיים של חג המולד וחגיגות השנה האזרחית החדשה, אבל אחרי שהיא תתאושש מההנגאובר, בעוד כשבועיים, היא תיכנס לשנת בחירות – וישראל היא משקולת על רגלי המפלגה הדמוקרטית. כך שההמלצות הללו עלולות להפוך במהירות לדרישות.

סקר של "הניו יורק טיימס" שפורסם אתמול מלמד כי כשני שלישים מהאמריקאים מתנגדים לדרך שבה מטפל הנשיא ג'ו ביידן בסכסוך במזרח התיכון. על פי הסקר, 57% מהאמריקאים נותנים לביידן ציון שלילי ורק 33% תומכים בפעולותיו.

הסקר גם מראה על קרע בין יהודי ארצות הברית לאפרו-אמריקאים – שני מיעוטים שהיו תמיד בסיס התמיכה של המפלגה הדמוקרטית. על פי הסקר, 56% מהמצביעים הלבנים תומכים בישראל ו-17% תומכים בפלסטינים. בין האפרו-אמריקאים 28% תומכים בישראל ו-34% תומכים בפלסטינים.

לביידן גם מסתמנת בעיה גדולה עם המצביעים הצעירים, שנוטים באופן מובהק לתמוך בצד הפלסטיני בסכסוך.

לביידן גם מסתמנת בעיה גדולה עם המצביעים הצעירים, שנוטים באופן מובהק לתמוך בצד הפלסטיני בסכסוך

הנתונים הללו ישפיעו בהכרח על היחס של הממשל האמריקאי לישראל בשבועות הבאים, וישראל לא יכולה להרשות לעצמה לאבד את תמיכת וושינגטון ותאלץ להתגמש.

 
סרטון חטופים נוסף
גדי מוזס ואלעד קציר מקיבוץ ניר עוז
גדי מוזס ואלעד קציר מקיבוץ ניר עוז

גם הלחץ הפסיכולוגי מכיוון ארגוני הטרור בעזה גדל מיום ליום.

אחרי הסרטון שהפיץ שלשום ארגון חמאס ובו נראו החטופים חיים פרי, יורם מצגר ועמירם קופר – פרסם אתמול הג'יהאד האסלאמי סרטון ובו נראים גדי מוזס (בן 79) ואלעד קציר (בן 47) שנחטפו בשבעה באוקטובר מקיבוץ ניר עוז.

בת זוגו של מוזס, אפרת כץ, נרצחה בשבעה באוקטובר. בת זוגו לשעבר של מוזס, מרגלית, נחטפה ושוחררה בעסקת החטופים הראשונה. גם אימו של אלעד קציר – חנה קציר – נחטפה ושוחררה בעסקה הראשונה.

כרמית פלטי קציר, אחותו של אלעד קציר, כתבה בפייסבוק: "זה צורב לי בבשר. ההשפלה הזאת, ששדדו אותו. שמחזיקים בו. ששלפו אותו להצטלם. שחייו לא ברשותו".

כל מי שמפיץ ומשדר שוב ושוב תמונות מהקלטת הזו, צריך להביא בחשבון שהוא מגדיל את תחושת ההשפלה הזו.

פרסום סרטוני החטופים מצטרף להצהרתו של נשיא המדינה יצחק הרצוג באירוע לשגרירים זרים בבית הנשיא, לפיה ישראל מוכנה להפוגה הומניטרית בתמורה לחטופים.

היום אמורה להגיע לקהיר משלחת מטעם הנהגת חמאס, שתכלול על פי דיווח של סוכנות הידיעות "איי-פי" גם את אסמעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של חמאס. משלחת בכירי חמאס אמורה להיפגש בקהיר עם בכירים במודיעין המצרי, כדי לנסות ולקדם עסקת חטופים חדשה.

משלחת בכירי חמאס אמורה להיפגש בקהיר עם בכירים במודיעין המצרי, כדי לנסות ולקדם עסקת חטופים חדשה

לפי מקורות ערביים ופלסטינים שונים, המצרים מפעילים כעת לחץ על חמאס להסכים למתווה דומה לעסקת החטופים הקודמת – כשבחמאס מתנים את שחרור כל החטופים בהכרזה על הפסקת אש קבועה.

דיוויד איגנשיוס, פרשן "הוושינגטון פוסט", מדווח הבוקר כי ישראל שוקלת להסכים להפסקת אש ממושכת של כשבועיים, על מנת לאפשר לחמאס לאתר את כל החטופים ולשחרר אותם.

על פי איגנשיוס, התוכניות הישראליות ליום שאחרי הפסקת האש עדיין מעורפלות, אבל ישראל וארצות הברית מסכימות על עקרונות הבסיס שלפיהם חמאס לא ישלוט ברצועה והממשל המקומי ינוהל – כנראה – על ידי גורמים מהרשות הפלסטינית, לצד כוח משימה רב-לאומי.

 
השר לביטחון עצמי מופרז
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בסיור ביישובי עוטף עזה עם מפקד מחוז דרום ניצב אמיר כהן, 19 בדצמבר 2023 (צילום: דוברות המשטרה)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בסיור ביישובי עוטף עזה עם מפקד מחוז דרום ניצב אמיר כהן, 19 בדצמבר 2023 (צילום: דוברות המשטרה)

איתמר בן גביר, השר לביטחון לאומי, כנראה מתבסם מהסקרים שמנבאים לעוצמה יהודית עוצמה פוליטית, ונראה שגם הוא – כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו – כבר נמצא בעיצומו של קמפיין.

אתמול הוא התעמת בישיבת הקבינט המדיני-בטחוני עם הרמטכ"ל הרצי הלוי ודרש לדעת אם החיילים שקראו "שמע ישראל" במסגד בג'נין כבר חזרו לפעילות מבצעית ואף אמר: "אוי ואבוי אם הם לא יחזרו לשירות, אוי ואבוי".

הרמטכ"ל השיב לו: "אני אחליט מהו מעשה ערכי ומה לא ערכי בצבא. אל תאיים עליי". מעניין מי הדליף את פרטי העימות לכל כלי התקשורת.

בן גביר גם ביקר אתמול בקיבוץ ניר עוז, בלי לתאם את הדבר מראש עם אנשי הקיבוץ. במקום היו כמה חברי קיבוץ ומתנדבים שמסייעים להם – הם סגרו את שער הקיבוץ ולא אפשרו לשר לביטחון לאומי להיכנס, והוא נאלץ לעבור לשער האחורי.

כמה מחברי קיבוץ ניר עוז סגרו את שער הקיבוץ ולא אפשרו לשר לביטחון לאומי להיכנס, והוא נאלץ לעבור לשער האחורי

אחד התושבים שניסה לחסום את השיירה, צעק: "הוא אישיות לא רצויה, מתו לנו חברים במשמרת שלו. הוא הבטיח לנו עוצמה יהודית וזו פשיטת רגל. אנחנו פצועים. כולם כאן שבורים. למה הוא צריך לבוא לרקוד על המתים?"

שוטרים פינו את התושב בכוח מהכביש ואפשרו לבן גביר להיכנס לקיבוץ.

 
עדכוני מלחמה
סרן (מיל') ליאור סיון ורס"ר (מיל') אוריאל כהן שנפלו בקרב בדרום רצועת עזה ב-19 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סרן (מיל') ליאור סיון ורס"ר (מיל') אוריאל כהן שנפלו בקרב בדרום רצועת עזה ב-19 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ר (מיל') אוריאל כהן, בן 33 מצור הדסה, מפקד נמ"ר בחטיבת גבעתי, נפל בקרב בדרום רצועת עזה.
  • סרן (מיל') ליאו סיון, בן 32 מבית שמש, קצין בחטיבת הראל, נהרג אתמול בקרב בדרום הרצועה. אשתו של סיון, ליאב, אמורה ללדת בקרוב את ילדם השני.
  • מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, תועד במנהרה בעזה כשמצבו הבריאותי טוב בהרבה מכפי שהעריכו בישראל עד עכשיו.
  • חיל האוויר תקף הבוקר אתרים שונים של חזבאללה בדרום לבנון.
  • צה"ל דיווח כי תקף ביממה האחרונה יותר מ-300 מטרות ברצועת עזה והרג עשרות מחבלים. לפי דובר צה"ל, הצבא שולט כעת במפקדות רבות של חמאס בחאן יונס שבהן אוחסנו אמצעי לחימה רבים.
 
הצנחנים חוזרים הביתה
צנחנים יוצאים מרצועת עזה בבוקר, 20 בדצמבר 2023
צנחנים יוצאים מרצועת עזה בבוקר, 20 בדצמבר 2023

לוחמי חטיבת הצנחנים לא היו בבית מאז 7 באוקטובר, לא קיבלו רענון במשך כשבעה שבועות רצופים ולא זכו לדבר עם משפחותיהם כמעט בכל התקופה ששהו ברצועת עזה, מאז נכנסו לשם ב-4 בנובמבר.

הבוקר הם צעדו אל מחוץ לרצועה לראשונה, בדרכם לעצירת התרעננות בעיר הבה"דים – ומשם להפוגה של 48 שעות בביתם.

הבוקר צעדו הצנחנים אל מחוץ לרצועה לראשונה, בדרכם לעצירת התרעננות – ומשם להפוגה של 48 שעות בביתם

ההורים של חיילי החטיבה הפעילו בימים האחרונים לחץ על צה"ל וסיפרו כי ילדיהם לא זכו למקלחת במשך שלושה שבועות וחצי, חלקם לא הורידו נעליים במשך שבועות.

בתשובה לשאלה על כך, הודה אתמול דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי: "עשינו שגיאה ואנחנו צריכים לתקן אותה".

בעיר הבה"דים ממתינות ללוחמים בין היתר כל החבילות שנשלחו אליהם בחודשיים האחרונים מהבית, כמו גם מקלחת חמה, ספר, ביגוד נקי ועוד. את אמא הם יפגשו מחר כמו חדשים.

 
פסיקה דרמטית נגד טראמפ
תומכי דונלד טראמפ בעצרת בחירות בניו המפשייר, 11 בנובמבר 2023 (צילום: JOSEPH PREZIOSO / AFP)
תומכי דונלד טראמפ בעצרת בחירות בניו המפשייר, 11 בנובמבר 2023 (צילום: JOSEPH PREZIOSO / AFP)

בית המשפט העליון של מדינת קולורדו פסל הלילה (שעון ישראל) את הנשיא לשעבר דונלד טראמפ מריצה בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית. המשמעות היא כי טראמפ לא יוכל להגיש את מועמדותו לנשיאות ארצות הברית כמועמד של המפלגה שבראשה הוא עומד.

לפי הפסיקה, המעורבות של טראמפ בהסתערות של תומכיו על בניין הקונגרס בשישה בינואר 2021 היא בגדר מרידה, ועל פי התיקון ה-14 לחוקת ארצות הברית, מי שמעורב במרידה אינו יכול להחזיק בתפקיד ציבורי.

החלטת בית המשפט בקולורדו, שבו רוב דמוקרטי, התקבלה ברוב של ארבעה שופטים מול שלושה. הפסיקה התקדימית הזו תקפה רק במדינת קולורדו, אבל טראמפ – שכבר הודיע כי מדובר בהחלטה "פגומה ולא דמוקרטית" – צפוי לערער עליה לבית המשפט העליון, שם יש רוב שמרני, הצפוי להפוך את ההחלטה.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה