אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 12 דצמבר 2023

 
 
שובם של הסכמי אוסלו

מי שייכנס הבוקר לרשתות החברתיות, עלול להתבלבל ולחשוב שהשנה היא 1996 והפוליטיקאי הצעיר והמבטיח בנימין נתניהו מתחייב לבלום את הדהירה המסוכנת של השמאל בראשות שמעון פרס לממש את הסכמי אוסלו.

רק שהשנה היא 2023. יצחק רבין נרצח מזמן וגם שמעון פרס כבר לא איתנו, ולכן אפילו הוא כבר לא יכול לחלק את ירושלים. ומתברר שגם נתניהו – איש מוכשר לכל הדעות – לא יכול לעצור את הזמן. גם הוא כבר לא פוליטיקאי צעיר, שיבה סגולה זרקה בשערו, אבל הוא ממשיך להבטיח. הוא תמיד מבטיח.

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) עם יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת במתקן ארז ליד מחסום ארז, לדיון אחרון על הסכם חברון וחתימה בראשי תיבות על המסמך. 15 בינואר 1997 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו (משמאל) עם יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת במתקן ארז ליד מחסום ארז, לדיון אחרון על הסכם חברון וחתימה בראשי תיבות על המסמך. 15 בינואר 1997 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

וגם אם ההבטחות שלו לא מתקיימות – והניסיון העשיר של כולנו מלמד, למרבה הצער, שהבטחותיו כמעט אף פעם לא מתקיימות – זו בטח לא הבעיה שלו.

המושג "אוסלו" לא חזר אל השיח הציבורי סתם ככה, במקרה. בדיון שנערך אתמול בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ואמור היה לעסוק בהתקדמות המלחמה ובשאלת השבת החטופים, טען ראש הממשלה כי מספר הקורבנות של השבעה באוקטובר זהה למספר הקורבנות של אוסלו.

בדיון שנערך אתמול בוועדת החוץ והביטחון, טען נתניהו כי מספר הקורבנות של השבעה באוקטובר זהה למספר הקורבנות של אוסלו

זו לא הייתה פליטת פה, אלא מהלך ציני מחושב, שנועד לבסס את הקמפיין הבא של נתניהו, שכל הסימנים מעידים שהוא כבר בעיצומו. קמפיין "רק אני אמנע הקמת מדינה פלסטינית".

איך יודעים שמדובר בקמפיין מחושב וציני? כל מה שצריך לעשות זה להקשיב לינון מגל, קמפיינר בדמות עיתונאי, שחוזר ושואל כל מרואיין שמגיע אליו לאולפן "הפטריוטים" בערוץ 14 את השאלה החשובה מאין כמוה עכשיו: האם בני גנץ יקים מדינה פלסטינית כשיהיה ראש ממשלה.

"מדינה פלסטינית, איזה וינטג'", כותבת הבוקר יוענה גונן ב"הארץ", "מזכיר את הימים היפים שאחרי רצח רבין (יפים מבחינת נתניהו, הכוונה). גם אז מדינה שלמה הזדעזעה והתאבלה, וגם אז האחריות של נתניהו לאסון הובילה לצלילתו בסקרים, והוא הצליח לנצח בסופו של דבר בזכות הסלוגן הקצר והקליט 'פרס יחלק את ירושלים'. רבע מאה חלפה, אבל הערבים הם אותם ערבים, נתניהו אותו נתניהו, ופרס אותו גנץ".

והיא מסכמת: "פרס לא יחלק את ירושלים, גנץ לא יקים מדינה פלסטינית, וישראל לנצח תאכל חרב, כי היא לא מעזה לנסות מנה אחרת מהתפריט".

"פרס לא יחלק את ירושלים, גנץ לא יקים מדינה פלסטינית, וישראל לנצח תאכל חרב, כי היא לא מעזה לנסות מנה אחרת מהתפריט"

 
מחפשים פתרונות יצירתיים
משפחות החטופים מוחות מחוץ בכנסת בזמן שוועדת חוץ וביטחון התכנסה לדון בהמשך הלחימה בעזה, 11 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
משפחות החטופים מוחות מחוץ בכנסת בזמן שוועדת חוץ וביטחון התכנסה לדון בהמשך הלחימה בעזה, 11 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בינתיים, בשעה שבישראל מתווכחים על הסכמי אוסלו (ולפעמים חוזרים גם להתנתקות), מצבם של החטופים במנהרות עזה הולך ומחמיר, עשרות יישובים במערב הנגב ובגבול הצפון עדיין נטושים – אירוע שלא קרה כמותו בהיסטוריה של ישראל – והמצב נותר נפיץ ומסוכן מאוד.

רשת "סקיי" הבריטית פרסמה הבוקר מפי מקורות מצריים, כי ישראל פנתה למצרים ולקטאר בבקשה שיתווכו לעסקת חטופים נוספת עם חמאס. על פי הדיווח, מדובר על עסקה שתכלול שחרור חטופים והפוגה נוספת בלחימה בעזה. ב"סקיי" מסרו כי גורמים מצריים דנים על האפשרויות השונות הן מול האמריקאים והן מול הקטארים, בכוונה לגבש עסקה אפשרית בזמן הקרוב.

רשת "סקיי" פרסמה הבוקר מפי מקורות מצריים, כי ישראל פנתה למצרים ולקטאר בבקשה שיתווכו לעסקת חטופים נוספת

ערוץ "אל-ערבייה" הסעודי מדווח הבוקר כי צרפת מקדמת הצעה חדשה, לפיה חזבאללה ישאיר כוחות בכמה מוצבים מדרום לנהר הליטני בלבנון, מוצבים שיאוישו גם על ידי חיילי צבא לבנון וכוח משימה מיוחד מצרפת.

על פי הדיווח, צרפת הציעה כי כוחות אמריקאים ייפרסו בצד הישראלי של הגבול, בניסיון להחזיר את גבול ישראל-לבנון למצב רגיעה ולאפשר את חזרת האוכלוסייה האזרחית בישראל לבתים, בלי שישראל וחזבאללה ייגררו לעימות צבאי מלא, שברור שיגרור הרס רב בשני הצדדים.

בינתיים נמשכים חילופי הירי "בעצימות נמוכה", כמאמר הגנרלים. דובר צה"ל עדכן הבוקר כי שני שיגורים מלבנון נורו לעבר מלכיה בגליל העליון. צה"ל השיב אש למקורות הירי.

 
מה קורה בים סוף?
משחתת של חיל הים האמריקאי במצר באב אל־מנדב, אוגוסט 2018 (צילום: Jonathan CLAY / US NAVY / AFP)
משחתת של חיל הים האמריקאי במצר באב אל־מנדב, אוגוסט 2018 (צילום: Jonathan CLAY / US NAVY / AFP)

כאילו המצב לא סבוך מספיק מול חמאס ומול חזבאללה, נראה כי לישראל לא תהיה ברירה והיא תיאלץ להפנות בקרוב משאבים משמעותיים גם לזירה מול החות'ים בתימן.

יש גורמים בישראל שטוענים שאנחנו לא יכולים להבליג על התקיפות מכיוון תימן, כי הבלגה כזו על פגיעה בפעילות הימית של ישראל תשדר חולשה ותזמין פגיעות נוספות.

לעומתם טוענים גורמים ביטחוניים אחרים, כי כל פעולה מול החות'ים תשרת ישירות את המורדים התימנים ואת האיראנים שעומדים מאחוריהם – וכי המתקפות החות'יות על תנועת הספינות היא בעיה בינלאומית, שהקהילה הבינלאומית צריכה לטפל בה.

הלילה פגע טיל שיוט במכלית בשם "סטרינדה", שנשאה את דגל נורווגיה והושטה על ידי צוות הודי. היא הייתה בדרכה לנמל אשדוד כשעליה חומרים כימיים, והייתה אמורה לעגון באשדוד ב-4 בינואר.

הלילה פגע טיל שיוט במכלית בשם "סטרינדה", שנשאה את דגל נורווגיה והושטה על ידי צוות הודי. היא הייתה בדרכה לנמל אשדוד

על פי הדיווחים הבוקר, בעקבות הפגיעה פרצה שרפה על הסיפון, אבל אנשי הצוות ההודים על הספינה לא נפגעו. המכלית נפגעה בעת שעברה במצר באב אל-מנדב. משחתת אמריקאית ששייטה בסמוך נענתה לקריאת המצוקה של צוות המכלית.

החות'ים מאיימים כמעט בכל יום שהם יפגעו בכל ספינה ישראלית או בכל כלי שיט שיעשה דרכו לישראל. דובר החות'ים יחיא סריע אמר הבוקר:

"אנחנו ממשיכים למנוע מכל הספינות שעושות דרכן לישראל לנווט בים הערבי ובים סוף, עד שהפלסטינים יקבלו את המזון והתרופות שהם צריכים".

במקביל לדיווחים על תקיפת הספינה הנורווגית, נמסר הבוקר על שלושה פיצוצים גדולים שנשמעו הבוקר בתימן. תושבים מהעיר תעז מסרו לרשת "אל ערבייה" כי שמעו מטוסים חגים מעל האזור שהותקף.

 
מה קורה בגדה המערבית?
חיילי צה"ל במחנה הפליטים ג'נין, 29 בנובמבר 2023 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)
חיילי צה"ל במחנה הפליטים ג'נין, 29 בנובמבר 2023 (צילום: Zain JAAFAR / AFP)

ואלה לא כל החזיתות שישראל מתנהלת בתוכן עכשיו, כי גם הגדה המערבית נמצאת על סף רתיחה. לפנות בוקר כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) של צה"ל תקף מהאוויר מחבלים שירו והשליכו מטענים על כוחות הביטחון שפועלים במחנה הפליטים ובעיר ג'נין. לפי משרד הבריאות ברמאללה, ארבעה פלסטינים נהרגו בתקיפה.

לפנות בוקר כטב"ם של צה"ל תקף מהאוויר מחבלים שירו והשליכו מטענים על כוחות הביטחון שפועלים במחנה הפליטים ובעיר ג'נין

על פי פרסומים שונים הבוקר, ארבעת ההרוגים הפלסטינים – מוחמד אבו סרור, תאיר אבו אתין, רפיק אדבוס ובכר זכראנה – היו פעילים בגדודי חללי אל-אקצא של חמאס בג'נין. על פי ההערכות, זכראנה היה היעד המרכזי של תקיפת הכטב"ם.

ברקע המתיחות שהולכת וגוברת בגדה המערבית, עומד גם הוויכוח בישראל על השאלה האם להתיר כניסת פועלים פלסטיניים לישראל. הקבינט הבטחוני דחה את ההצבעה בנושא, אחרי שראש הממשלה הבין כי מתגבשת מולו אופוזיציה פנימית.

שר הביטחון יואב גלנט אמר אתמול, במהלך ביקור במפקדת אוגדת איו"ש, כי יש להתיר כניסת פועלים כדי להקל את הלחץ על האוכלוסייה הפלסטינית, עניין שהוא "אינטרס בטחוני-ישראלי, לא פחות מזה".

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל') צביקה לביא שנפטר מפצעיו ב-11 בדצמבר 2023, אחרי שנפצע בקרב ברצועת בעזה (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל') צביקה לביא שנפטר מפצעיו ב-11 בדצמבר 2023, אחרי שנפצע בקרב ברצועת בעזה (צילום: דובר צה"ל)
  • הבוקר נמסר לפרסום כי רס"ר (מיל') צביקה לביא, בן 30 מעלי, שנפצע קשה לפני שבועיים ברצועת עזה, מת מפצעיו. שני לוחמי מילואים לוחם מחטיבה 7 נפצעו אתמול באורח קשה. מאז תחיל הכניסה הקרקעית לרצועה נפלו 105 חיילי צה"ל (ובהם החטופה נועה מרציאנו), 582 נפצעו – 34 מהם מאושפזים במצב קשה.
  • לפי הנתונים שמפרסם הבוקר צה"ל, 13 מהחיילים שנהרגו ברצועה, נורו למוות אחרי שזוהו בטעות כאנשי חמאס. שבעה חיילים נוספים נהרגו בתאונות מבצעיות אחרות.
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקר היום בבסיס יחידות שלדג ו-669. אנשי מילואים המשרתים ביחידות הללו סיפור כי הם הונחו לעזוב את המתחם שבו ישהה נתניהו. סגן ראש המל"ל לשעבר ערן עציון צייץ הבוקר כי יחידת שלדג ספגה מאז 7 באוקטובר יותר הרוגים ופצועים מאשר בכל ההיסטוריה שלה עד היום.

יחידת שלדג ספגה מאז 7 באוקטובר יותר הרוגים ופצועים מאשר בכל ההיסטוריה של היחידה עד היום

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה