אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 10 דצמבר 2023

 
 
עד מתי אוקטובר 2023

(הערת מערכת: בירנית גורן הכינה את הניוזלטר הזה. אמיר בן-דוד יחזור מחר)

כמעט מאה חיילים נפלו בקרבות ועשרות רבות נפצעו מאז החלה המערכה הקרקעית ברצועת עזה, לפני חודש וחצי.

במקביל, לפי ההערכות, כ-18 אלף פלסטינים נהרגו ועשרות אלפים נפצעו – מרביתם אזרחים. ההרס בצפון רצועת עזה ניכר אפילו בצילומי לווין. כמיליון עזתים חיים במחנות אוהלים מאולתרים בדרום הרצועה.

חיילי צה"ל בלחימה בעזה. 10 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל בלחימה בעזה. 10 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

כמה זמן זה יכול להימשך? תלוי את מי שואלים.

שר הביטחון יואב גלנט אומר שישראל זקוקה ל"לפחות עוד חודשיים" כדי להשיג את יעד הלחימה המרכזי: מיטוט שלטון חמאס והסרת האיום הביטחוני על יישובי הדרום. הבעיה היא שגלנט נותן את אותה תשובה מזה חודש, כולל בסוף השבוע, בריאיון לרשת ABC בארצות הברית.

מנגד, גוברים הדיווחים שארצות הברית לוחצת על ישראל להביא לסיום הלחימה בשבועות הקרובים.

אתר "פוליטיקו" מדווח מפי מקורות רשמיים כי נשיא ארה"ב נותן לישראל ארכה לסיום הלחימה עד סוף 2023 – כלומר, עוד שלושה שבועות. לפי הדיווח, כשישראל הציגה לשר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן את תוכנית המלחמה לחודשים הבאים, בלינקן העיר: "אין לכם קרדיט לתקופה כזו ארוכה".

איך יראה סיום המלחמה? לא ברור. למרות ההצהרות הנחרצות וההבטחות הרהבתניות, ישראל לא קרובה לטיהור עזה מנוכחות חמאס – ולא נראה באופק שום פתרון מיידי לשחרור 141 החטופים שעדיין מוחזקים שם.

למרות ההצהרות הנחרצות וההבטחות הרהבתניות, ישראל לא קרובה לטיהור עזה מנוכחות חמאס

"הזמן המתקצר הופך את המתקפה הנוכחית של צה"ל לקריטית יותר עבור עתיד המלחמה", כותב הבוקר עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ". "האוגדות מנהלות כעת שלושה קרבות במקביל, ובכולם נתקלות בהתנגדות קשה יותר מאשר בעבר, כנראה משום שחמאס מייחס חשיבות רבה יותר להגנה על נכסיו הנותרים, אחרי שרבים אחרים הותקפו או נכבשו".

בהעדר תמונות ניצחון מובהקות, נדמה שצה"ל עובר לטקטיקות תעמולתיות שנועדו לרומם את מורל העם הצמא לנקמה מחד, ולדכדכך את תומכי חמאס מאידך.

"דוגמה טובה לכך קשורה בתמונות ובסרטונים שהופצו ביום חמישי וביום שבת מג'באליה, שם נראו מאות פלסטינים שנעצרו בידי כוח צה"ל", כותב הראל. "היו ביניהם אנשי חמאס שנכנעו, אבל לצדם גם אזרחים רבים שהסתתרו במקום מחסה שהסדירו הארגונים הבינלאומיים.

"תמונותיהם, יושבים בתחתונים, הופצו שלא דרך דובר צה"ל — ובדיעבד מודים בצבא שאף שהיה צורך להפשיטם כדי לוודא שאינם נושאים מטעני חבלה, הצילום בלא בגדים היה מיותר ומשפיל".

"תמונותיהם, יושבים בתחתונים, הופצו שלא דרך דובר צה"ל — ובדיעבד מודים בצבא שהצילום בלא בגדים היה מיותר ומשפיל"

 
מחיר הלחימה
השר גדי איזנקוט עם בני משפחתו בלווית בנו גל שנפל ברצועה. 8 בדצמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
השר גדי איזנקוט עם בני משפחתו בלווית בנו גל שנפל ברצועה. 8 בדצמבר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אין חלל יקר יותר ויקר פחות. מאחורי כל נופל ישנם משפחה, חברים וקהילה שהופכים למצולקים לנצח עם מותו של אחד משלהם. ועדיין, אי אפשר להתעלם מנפילתו של סמ"ר גל מאיר איזנקוט, בנו של הרמטכ"ל לשעבר וחבר בקבינט המלחמה גדי איזנקוט.

אי אפשר להתעלם, כי זהו מצב שאף מדינה בעולם המערבי לא נתקלה בו בעידן המודרני: אחד האנשים הבכירים ביותר בתהליך קבלת ההחלטות, ששולח את חיילי הצבא להילחם למען המדינה, משלם מחיר אישי ומקריב את בנו האהוב. בישראל כבר נפלו בנים-של – אך מעולם לא נפל חייל שאביו הוא זה ששלח אותו להילחם.

אחד האנשים הבכירים ביותר בתהליך קבלת ההחלטות, ששולח את חיילי הצבא להילחם למען המדינה, ומקריב את בנו האהוב

"הם היו בסיומו של סיור בתוך הרצועה", מספר בן כספית בטורו ב"מעריב" ביום שישי. "הרמטכ"ל ה־20 בני גנץ והרמטכ"ל ה־21 גדי איזנקוט. הם הגיעו לאוגדת עזה. עמדו שם יחד. פתאום נכנסת קצינת הנפגעים. הם הביטו זה בזה וידעו. זה או הבן של בני, או הבן של גדי….הרולטה הרוסית נחתה על גדי".

הלווייתו של גל ביום שישי בצהריים, שהועברה בשידור חי, הייתה מחזה קורע לב אבל גם סוריאליסטי במידת מה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה יצחק הרצוג עמדו כאחד האדם, ולא כאח"מים, בקרב אלפי האבלים, בהם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שרים בהווה ובעבר, רבים מחברי הכנסת הנוכחית, אלופים ורמטכ"לים לשעבר.

כולם הקשיבו בעצב לנערות ונערים צעירים, תאבי חיים, שהספידו את חברם גל – לא בתור הבן של, לא כסמל, אלא כאיש יקר ואהוב שאבד להם. ולבסוף עלה גדי איזנקוט, אולי הפוליטיקאי האהוב בכנסת, ובקול שבור ספד לבן הזקונים שלו. הספד של אבא, שבסופו הבטחה של מנהיג:

"אני מתחייב בפניך שנעשה הכול כדי להיות ראויים לך, למען מי שהקריב, למען חבריך לנשק ולמען העם הישראלי כולו שמחבק אותנו בשעה קשה זו".

פחות מ-24 שעות אחר כך, התבשר איזנקוט שאחיינו מאיר כהן איזנקוט, רק בן 19, נהרג אף הוא בקרבות בעזה. גם זה, כנראה, משהו שמאפיין רק אותנו, מדינה קטנה עם צבא העם: אנחנו משלמים במחיר של משפחות. לא בבודדים.

 
החשש לחטופים
מנורות חנוכה לכל חטוף שעדיין מוחזק בעזה ברחבת הכותל המערבי, 7 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מנורות חנוכה לכל חטוף שעדיין מוחזק בעזה ברחבת הכותל המערבי, 7 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

נציגי משפחות חטופים המוחזקים בשבי חמאס, הגיעו אתמול (שבת) להפגין מול ביתו של השר בני גנץ, במסגרת שורת הפגנות שנועדו ללחוץ על הדרג המדיני לפעול לשחרור החטופים הרבים שעדיין בעזה.

גנץ יצא אל המשפחות ושוחח עמן. אחת הנשים שם אמרה לגנץ כי היא חוששת לחיי החטופים בזמן שצה"ל מפגיז ברצועה. גנץ לא ברח מהנושא והשיב בכנות נדירה: "החשש שלך מוצדק".

חטופים שחזרו לישראל לפני שבועיים מספרים על הסכנה שהיו בה בזמן ששהו בשבי, כשהפצצות חיל האוויר פגעו קרוב מאוד למקומות בהם הוחזקו. לאיש אין ספק שלצה"ל אין מידע מלא על מקום הימצאם של החטופים, והלחימה האינטנסיבית וההפגזות הרבות ללא ספק מסכנות את חיי השבויים שם.

לצה"ל אין מידע מלא על מקום הימצאם של החטופים, והלחימה האינטנסיבית וההפגזות הרבות ללא ספק מסכנות את חיי השבויים שם

נוסף על כך, חושף הבוקר עמוס הראל ב"הארץ" כי בדיקות דם שנעשו לישראלים ששוחררו משבי חמאס העלו סימנים לנגיפים מסוכנים, שחדרו כנראה למי השתייה ברצועה. על תנאי הרעב והעדר ההיגיינה אנחנו כבר יודעים.

בסוף השבוע הודיע צה"ל על הרוג נוסף בקרב החטופים: סהר ברוך בן ה-25, שנחטף מביתו בקיבוץ בארי בשבעה באוקטובר. סרטון תעמולה שהוציא חמאס מראה שברוך היה בחיים ובריא בשבי.

חמאס טוען כי ברוך נהרג במהלך מבצע של צה"ל לשחרור חטופים בסוף השבוע – אשר נכשל. דובר צה"ל אישר את קיומו של המבצע, אך טען מנגד כי לא היו חטופים במקום.

השאלה כרגע היא כמה זמן נותר לחטופים. כמה זמן יחזיקו בשבי עשרת השבויים מעל גיל 70? כמה זמן נותר לשלמה מנצור בן ה-85, עמירם קופר בן ה-84, עודד ליפשיץ בן ה-83 ויורם מצגר בן ה-80?

השאלה כרגע היא כמה זמן נותר לשלמה מנצור בן ה-85, עמירם קופר בן ה-84, עודד ליפשיץ בן ה-83 ויורם מצגר בן ה-80?

אחרי 65 יום בשבי – וללא כל מידע על מצבם הרפואי של 119 חטופים שעדיין מוגדרים בחיים – הזמן אוזל, ואין שום עסקה או מו"מ לעסקה באופק.

 
עדכוני מלחמה
סמל מאור כהן איזנקוט, רס"ר (מיל') ליאב אטיה, רס"ר (מיל') עמרי בן שחר שהודעה על מותם בעזה נמסרה ב-9 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סמל מאור כהן איזנקוט, רס"ר (מיל') ליאב אטיה, רס"ר (מיל') עמרי בן שחר שהודעה על מותם בעזה נמסרה ב-9 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)

ארבעה חיילי צה"ל נפלו אתמול בקרבות ברצועת עזה, ו-15 לוחמים נוספים נפצעו קשה. כך הודיע אמש דובר צה"ל.

  • רס"ר (מיל.) ליאב אטיה, בן 25 מבאר שבע, לוחם בעוצבת חוד החנית, נפל בקרב בדרום רצועת עזה.
  • רס"ר (מיל.) עמרי בן שחר, בן 25, מגבעתיים, לוחם בעוצבת חוד החנית, נפל בקרב בדרום רצועת עזה.
  • סמל מאור כהן איזנקוט, בן 19 מאילת, לוחם בחטיבת גולני, נפל בקרב בדרום רצועת עזה.
  • סמ"ר יונתן דין חיים, בן 25, מרמת גן, לוחם בעוצבת סער מגולן, נפל בקרב בדרום רצועת עזה.
  • בנוסף, נמסר כי סמ"ר חיים מאיר עדן, בן 20 מרחובות, לוחם בחטיבת גולני, נפטר מפצעיו לאחר שנפצע בשבעה באוקטובר 07.10.2023 באורח קשה.
 
מחיר האנטישמיות
נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל מופיעה בפני ועדת החינוך בבית הנבחרים בנושא אנטישמיות בקמפוסים, וושינגטון, 5 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein)
נשיאת אוניברסיטת פנסילבניה ליז מגיל מופיעה בפני ועדת החינוך בבית הנבחרים בנושא אנטישמיות בקמפוסים, וושינגטון, 5 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Mark Schiefelbein)

ימים ספורים אחרי הופעתה מול ועדת החינוך של בית הנבחרים, ופחות משנה אחרי שמונתה לנשיאת אוניברסיטת פנסילבניה, ליז מגיל התפטרה אתמול מתפקידה – ושעה קלה אחריה התפטר גם יו"ר חבר הנאמנים של האוניברסיטה היוקרתית, סקוט בוק.

מגיל, כזכור, הופיעה בדיון של הוועדה בנושא אנטישמיות בקמפוסים בארצות הברית, לצד נשיאת הרווארד קלודין גיי ונשיאת MIT אלי קורנבלות. השלושה סרבו לאשר כי קריאות להשמדת העם היהודי מהוות הפרה של קוד ההתנהגות של האוניברסיטאות שלהן והתפתלו בתשובותיהן.

הגדילה לעשות מגיל, שהשיבה: "אם הקריאה תוביל למעשים, אפשר להתייחס אליה כאל הטרדה, כן". חברת הקונגרס אליס סטפניק לא הרפתה: "אני מתייחסת ספציפית לקריאות להשמדת יהודים. האם זה נחשב הטרדה או בריונות?"

"זה תלוי הקשר", אמרה מגיל.

לא היה צריך תואר מאוניברסיטה בליגת האייבי כדי לנחש מה יעלה בגורלה של הנשיאה אחרי ההופעה המבישה הזו.

 
משהו לקרוא
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה