אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 25 דצמבר 2023

 
 
סוגרים את הצפון

11 צמתים בצפון נסגרו הבוקר לתנועת כלי רכב אזרחיים בעקבות הערכת מצב של צה"ל. עיריית קריית שמונה והמועצה האזורית גליל עליון הודיעו הבוקר כי כניסה לקיבוצים ויישובים רבים, כמו גם הנסיעה בכבישי האזור, תיאסר לחלוטין. גם הכניסות לקריית שמונה מכיוון צפון נחסמו עד להודעה חדשה.

בין הצמתים שנסגרו (החל משש בבוקר) לתנועה: צומת מעיינות הבניאס, צומת כפר סאלד, צומת מצודות, צומת רמות נפתלי, צומת סאסא ועוד.

מחסומים שצה"ל הציב בכבישי הצפון, 2 בדצמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין)
מחסומים שצה"ל הציב בכבישי הצפון, 2 בדצמבר 2023 (צילום: אייל מרגולין)

כ-80 אלף תושבים התפנו מהיישובים לאורך גבול הצפון וכבר חודשיים הם מתגוררים הרחק מבתיהם ולא יודעים מתי ישובו. האירוע הזה לבדו – במנותק לגמרי מהדרמה הגדולה יותר המתרחשת בדרום – הוא אירוע חסר תקדים בתולדות מדינת ישראל.

האירוע הזה לבדו – במנותק לגמרי מהדרמה הגדולה יותר המתרחשת בדרום – הוא אירוע חסר תקדים בתולדות מדינת ישראל

לאורך קו העימות יש יישובים ובהם אלפי תושבים שעדיין לא פונו. אתמול, לדוגמה, תושבי היישובים עלמה וריחניה היו נצורים בבתיהם שעות ארוכות בשל איום ירי טילים ישיר לעברם. בימים האחרונים פורסם תיעוד על ההרס הרב שנגרם מירי חיזבאללה לבתים במטולה, אביבים, משגב עם, מנרה, ברעם, סאסא ועוד.

בצפון מתחוללת כבר חודשיים "מלחמה בעצימות נמוכה" או כל ביטוי מכובס אחר שבו גנרלים ופוליטיקאים מתארים ימי קרב הכוללים הפצצות של ישובים אזרחיים והרג חיילים.

לכולם ברור כי מרגע שהתבררו ממדי הזוועה ביישובי עוטף עזה, שתושבי הצפון לא יסכימו לחזור לבתיהם לפני שהמדינה תסיר לחלוטין את האיום שלצידו הם חיים כבר שנים.

"בשבעה באוקטובר לא הופתענו, אלא ירד לנו האסימון מול האיום שהכרנו כבר לפני שנים", אומר הבוקר אביחי שטרן, ראש עיריית קריית שמונה, בריאיון ליאיר קראוס ב"ידיעות אחרונות". "ב-2018 חיזבאללה פרסם סרטון והסביר איך הוא הולך לכבוש את הגליל ושהוא בכשירות מלאה לעשות זאת.

"אף אחד לא חשב שהוא באמת יכול לעשות את זה. התייחסנו לזה כמו שהצבא התייחס לאיום בדרום. אם הם מתאמנים – שיתאמנו. הם לא מסוגלים לבצע. היום אנחנו מסתכלים על זה אחרת ומבינים שבשנייה אחת הם יכולים להסתער על הגדרות וכנראה שזה לא ייגמר בטוב".

"היום אנחנו מסתכלים על זה אחרת ומבינים שבשנייה אחת חזבאללה יכול להסתער על הגדרות וכנראה שזה לא ייגמר בטוב"

 
המרוץ אחר חימוש
משגרי כיפת ברזל ליד שדרות, 12 באוקטובר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
משגרי כיפת ברזל ליד שדרות, 12 באוקטובר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לפזר הצהרות אופטימיות כאילו צה"ל דוהר לניצחון ברצועה ללא כל הגבלות וימשיך להילחם בחמאס עד להכרעה מוחלטת.

גם בלי להיכנס לשאלות הפוליטיות המורכבות הכרוכות בהצהרה כזו על מלחמה שתימשך עד אין קץ ומנוהלת על ידי הנהגה פוליטית וצבאית שאיבדה לחלוטין את אמון הציבור – ישנה סוגיה עקרונית נוספת:

"זו מלחמה שתימשך עוד חודשים רבים", הסביר אתמול ראש האגף האסטרטגי במטכ"ל, אלוף אליעזר טולדנו, לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני. "נצטרך לנהל 'כלכלת חימושים'. אנחנו לא חוסכים תחמושת בפעולת התמרון ועושים את כל מה שצריך לעשות כדי להגן על חיי חיילינו".

מהי "כלכלת החימושים" ולמה היא נכנסה לחיינו ביומיים האחרונים?

במשרד הביטחון מעריכים את עלות המלחמה עד כה ב-65 מיליארד שקל. זה סכום ששווה לתקציב הביטחון השנתי של מדינת ישראל. כדי לאפשר את המערכה העצומה והיקרה הזו, הגיעו לישראל בחודשיים האחרונים כ-230 מטוסי תובלה ו-20 אוניות הנושאים תחמושת לחיל האוויר, לארטילריה ולשריון.

במשרד הביטחון מעריכים את עלות המלחמה עד כה ב-65 מיליארד שקל. זה סכום ששווה לתקציב הביטחון השנתי של מדינת ישראל

"גורם בכיר במערכת הביטחון אומר שצה"ל השתמש בתחמושת רבה שהייתה לו ערב המלחמה והספיק למלא את המחסנים מחדש", כותב הבוקר הפרשן הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע, "אותו גורם אומר שצה"ל 'לא נוגע' בתחמושת המיועדת הן להתקפה והן להגנה האווירית בגזרה הצפונית".

כל זה מצדיק ניהול נבון ואחראי של מה שנקרא "כלכלת חימושים". וזו לא רק בעיה ישראלית. "הפלישה הרוסית לאוקראינה הולידה מרוץ חימוש גלובלי", כותב יהושוע, "והביקוש האדיר יצר מחסור באמצעי לחימה בסיסיים.

"אחד הלקחים בישראל הוא להישען יותר על תעשייה מקומית. בהתאם, כמה חברות ישראליות מובילות כבר נדרשו לבטל חוזים עם מדינות זרות, כדי לספק תחמושת לצה"ל".

 
מה רוצה ניר ברקת?
שר הכלכלה ניר ברקת מתראיין לתקשורת אחרי ישיבת הממשלה ב-24 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
שר הכלכלה ניר ברקת מתראיין לתקשורת אחרי ישיבת הממשלה ב-24 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

ראש האגף האסטרטגי במטכ"ל, אלוף אליעזר טולדנו, נדרש להסביר לחברי הקבינט שצה"ל לא חוסך תחמושת ומסכן חיילים בגלל ניהול "כלכלת החימושים", בעקבות מתקפה פרועה מצידו של שר הכלכלה ניר ברקת, שאמר אתמול בפתח ישיבת הממשלה:

"אני מודאג כי אנחנו נחמדים מדי ואנחנו מתחשבים מדי. שום שיקול לא מצדיק שנסכן את חיי החיילים שלנו בשם איזו מוסריות מדומיינת, זה ניהול מופקר של המלחמה".

למה היה דחוף לו לומר דווקא אתמול – ביום השחור ביותר של צה"ל מאז תחילת המלחמה – דברים בוטים כל כך? "ברקת מזהה שיש סנטימנט רגשי מאוד עמוק לדברים האלה", העריך ירון אברהם בערוץ 12, "והוא מאמין שזה גורף קולות, אחרת אי אפשר להסביר את זה".

ויוענה גונן מסכמת הבוקר ב"הארץ":

"פוליטיקאי שמוכן להגיד דברים מפלגים ורעילים תוך התעלמות מהנזק שהם עלולים לגרום, רק בגלל הסיכוי שזה יחזק אותו בסקרים – זה נשמע יותר כמו נתניהו. מרוב שהוא חולם להחליף את ראש הממשלה, ברקת פשוט נהיה חיקוי זול שלו".

 
איך אושר פסטיבל נובה?
חיילי צה"ל עורכים חיפושים במתחם שבו נערכה מסיבת נובה בסמוך לקיבוץ רעים, 12 באוקטובר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיילי צה"ל עורכים חיפושים במתחם שבו נערכה מסיבת נובה בסמוך לקיבוץ רעים, 12 באוקטובר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

מיכאל האוזר טוב חושף הבוקר ב"הארץ", כי קצין המבצעים של אוגדת עזה, סא"ל סהר פוגל, התנגד לקיומה של מסיבת נובה בשבעה באוקטובר בסמוך לקיבוץ רעים, וטען כי מדובר בסיכון בטחוני מיותר.

על פי הפרסום, להתנגדותו של קצין המבצעים האוגדתי הצטרפו קצינים נוספים הן באוגדת עזה והן בפיקוד דרום. אולם בשיחה שהתקיימה עם אגף המבצעים (אמ"צ) במטכ"ל, הם הונחו להתיר את קיום האירוע.

האוזר טוב מדווח מפי קצינים באוגדת עזה שלא מזדהים בשמם, כי הייתה "התנהלות חריגה" ו"הפעלת לחץ סביב אישור המסיבה".

במסיבה שהתקיימה בחניון הסמוך לקיבוץ רעים נרצחו 364 בני אדם ו-40 נחטפו לעזה.

פוגל ציין בהתנגדות שלו שהאירוע כולל סכנה מיותרת וכי צה"ל לא ערוך לאבטח את המסיבה שהייתה אמורה להתנהל לאורך כל סוף השבוע שבו חיילים רבים שוחררו לחופשת שמחת תורה.

פוגל ציין בהתנגדות שלו שהאירוע כולל סכנה מיותרת וכי צה"ל לא ערוך לאבטח את המסיבה שהייתה אמורה להתנהל לאורך כל סוף השבוע

האוזר טוב מוסיף – מפי "מקורות המעורים בפרטים" – כי לטענת אגף המבצעים, סירוב לבקשת מפיקי המסיבה היה צפוי להיתקל בבעיה משפטית. "לפי המקורות, ניתן לסרב לבקשה רק בהכרזה של אלוף הפיקוד על שטח צבאי סגור בחניון רעים, וכל עוד אין כזו – אין אפשרות לאסור על המסיבה".

דובר צה"ל מסר בתגובה לשאלות שהופנו אליו: "צה"ל יערוך תחקיר מפורט ומעמיק בנושא כשהמצב המבצעי יאפשר זאת, ויפרסם את ממצאיו לציבור".

 
עדכוני מלחמה
סמל רני תמיר ורס"ר (מיל') ניתאי מייזלס שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-24 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סמל רני תמיר ורס"ר (מיל') ניתאי מייזלס שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-24 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ר (מיל') ניתאי מייזלס, בן 30 מרחובות, לוחם בחטיבה 14; וסמל רני תמיר, בן 20 ממושב גני עם, לוחם בגדוד 50 – נהרגו אתמול בקרבות בצפון רצועת עזה.
  • מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר התבטא הבוקר לראשונה מאז 7 באוקטובר, והצהיר כי "גדודי אל-קסאם השמידו את צבא הכיבוש" וכי "הוא לא ייכנע לצבא הכיבוש".
  • כלי תקשורת בלבנון מדווחים הבוקר כי צה"ל תוקף מטרות בדרום לבנון.
  • דובר צה"ל מסר הבוקר כי במהלך היממה האחרונה תקפו כוחות צה"ל מטרות שונות בחאן יונס, ובין היתר התנקשו בחייו של מפקד בכיר בחמאס.
  • יו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדוס אדהנום ג'ברייסוס, אומר כי "המחסור במזון ברצועה גורם לאנשים לרעב קשה ומוביל חלק לפעול מתוך ייאוש ולקחת אספקה ממשאיות הסיוע. אנחנו דורשים הגדלה מיידית של מזון ומים".
  • צה"ל בודק דיווח פלסטיני לפיו 70 פלסטינים נהרגו בהתקפה של צה"ל במחנה הפליטים אל-מראזי שבמרכז הרצועה. ערוץ החדשות הקטארי אל-ג'זירה דיווח כי ההתקפה כוונה לארבעה בתים, וכתב של סוכנות הידיעות איי-פי דיווח כי מנה בעצמו לפחות 40 גופות שהובאו לבית החולים דיר אל-בלח.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה