אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 4 דצמבר 2023

 
 
מדינה בפוסט טראומה

שני מחקרים שונים המתפרסמים הבוקר, מוכיחים את מה שכולנו מרגישים באופן אינטואיטיבי: ישראל חוותה בשבעה באוקטובר טראומה קולקטיבית, שהיא מתקשה להתאושש ממנה.

במחקר הראשון השתתפו 420 ישראלים, ערבים ויהודים בני 18 ומעלה, שהתבקשו להשיב על שאלות בנוגע למידת החשיפה שלהם לאירועי הטרור והמלחמה, ותסמיני הפוסט טראומה, הדיכאון והחרדה שחוו מאז. כמו כן הם נשאלו על שינויים בהרגלי הצריכה של ניקוטין, קנאביס, אלכוהול ותרופות מרשם.

הלוויית משפחה מקיבוץ בארי שנרצחה על ידי חמאס, 25 באוקטובר 2023 (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)
הלוויית משפחה מקיבוץ בארי שנרצחה על ידי חמאס, 25 באוקטובר 2023 (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)

את המחקר ערכו פרופ' דנה צור מאוניברסיטת חיפה ומהמרכז לבריאות הנפש "שלוותא", ד"ר ניאל פיינגולד מהמכללה האקדמית "אחווה" ופרופ' יובל נריה מאוניברסיטת קולומביה (שהוא גם אחד מחמשת מקבלי עיטור הגבורה במלחמת יום הכיפורים).

את ממצאיהם פרסם אמש עידו אפרתי ב"הארץ": 34% מכלל הנשאלים התאימו לאבחנה משוערת על פוסט טראומה. מבין אלו שנכחו בעצמם במתקפת הטרור או איבדו אדם קרוב במתקפה, שכיחות ההפרעה הייתה יותר מ-50%.

מבין אלו שנכחו בעצמם במתקפת הטרור או איבדו אדם קרוב במתקפה, שכיחות ההפרעה הייתה יותר מ-50%

16% מהנשאלים דיווחו על עלייה בעישון, 10% על עלייה בשתיית אלכוהול, 5.5% על עלייה בצריכת קנאביס ו-10% על עלייה בצריכת כדורי שינה.

הדר גיל-עד מפרסמת הבוקר ב"ידיעות אחרונות" תוצאות של מחקר אחר, שאותו ערכה קבוצת חוקרים בהובלת פרופ' נוגה כהן וד"ר ג'וי בנטוב מאוניברסיטת חיפה,  ושביקש לבדוק איך מתמודדים הורים עם הרגשות השליליים שמתעוררים אצל ילדיהם בעקבות המלחמה.

במחקר השתתפו כ-600 הורים, והוא מצא – בין היתר – סימנים לפוסט טראומה בקרב 30% מזוגות ההורים שנשארו בבית עם ילדיהם, וסימנים לפוסט טראומה אצל 41% מהזוגות שבהם אחד מבני הזוג (כמעט תמיד הגבר) יצא למילואים.

 
בין עזה לרפיח
כוחות צה"ל ברצועת עזה, 3 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)
כוחות צה"ל ברצועת עזה, 3 בדצמבר 2023 (צילום: JACK GUEZ / AFP)

ביממה האחרונה החלו כוחות צה"ל לפעול באינטנסיביות גם בדרום רצועת עזה. כוחות קרקעיים חצו אתמול לראשונה את נחל עזה – הקו שאל מעבר לו הצטוו תושבי הרצועה לעבור – והחלו להתקדם דרומה, כשבמקביל חיל האוויר תוקף מטרות בשתי הערים הגדולות של דרום הרצועה, חאן יונס ורפיח.

כרוזים שפוזרו מהאוויר קוראים לתושבי חאן יונס לעזוב את בתיהם, וההנחה היא שצה"ל עומד לפעול באינטנסיביות בעיר, שנחשבת למעוז המרכזי של מפקדי חמאס. מאז חידוש הלחימה בסוף השבוע מדווחים גורמי הרפואה של חמאס על יותר מ-300 הרוגים.

כרוזים שפוזרו מהאוויר קוראים לתושבי חאן יונס לעזוב את בתיהם, וההנחה היא שצה"ל עומד לפעול באינטנסיביות בעיר

במקביל לתנועה דרומה, ממשיכים כוחות צה"ל במאמץ לטהר את צפון הרצועה ממחבלי חמאס, כשעיקר הלחימה מתמקדת בעיירה ג'באליה, ובשכונות זייתון ושג'אעיה.

הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, נפגש אתמול עם חיילים באוגדת עזה ואמר להם:

"צה"ל יילחם בדרום הרצועה כמו שעשינו את זה חזק ויסודי בצפון הרצועה ועם עוצמה לא פחותה. המפקדים בחמאס יפגשו את צה"ל בכל מקום בצורה מאוד חזקה".

ג'באליה ושג'אעיה נחשבות למעוזי חמאס מבוססים וחזקים בצפון הרצועה. ההערכות הן שמאות לוחמי חמאס מסתתרים שם מההתקפות של צה"ל בשבועות המלחמה הראשונים.

הלחימה בחאן יונס צפויה להיות מורכבת מאוד ולהציב למפקדי צה"ל דילמות מסובכות שלא ידענו כמוהן במלחמות העבר. בחאן יונס נולדו יחיא סנוואר ומוחמד דף, וזו העיר שבה מתגוררות החמולות של שני מנהיגי חמאס. את ראשי ארגון הטרור המסתתרים בעיר מקיפים מאות אלפי פליטים שנמלטו לשם מהצפון, ועל פי ההערכות מרוכזים שם גם רוב הנחטפים מישראל.

הלחימה בחאן יונס צפויה להיות מורכבת מאוד ולהציב למפקדי צה"ל דילמות מסובכות שלא ידענו כמוהן במלחמות העבר

על פי עדויות של חטופים ששוחררו לישראל בעסקאות השונות בשבוע שעבר, רבים מהם מצאו עצמם תחת הפצצות של צה"ל, לפעמים גם בסכנת חיים. וברור שאנשי חמאס לא יהססו לעשות שימוש פסיכולוגי בחטופים שבידיהם, כדי להקשות על צה"ל לפגוע בהם.

כבר בסוף השבוע הופצצה העיר באופן נרחב מהאוויר, כשבין היתר מטוסי חיל האוויר השמידו שורה של מבנים באזור הנקרא "עיר חמד", פרויקט שנבנה על ידי הקטארים לשיקום אזרחים עזתים שאיבדו את בתיהם במבצע "צוק איתן" ב-2014.

 
הרצח של יובל קסטלמן
יובל קסטלמן ז"ל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
יובל קסטלמן ז"ל (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)

זה לקח יותר מ-72 שעות, אבל ניכר שהציבור והמערכת הפוליטית החלו להכיר אתמול בעובדה שמותו של עו"ד יובל קסטלמן – שהרג מחבל בזירת הפיגוע בירושלים ואז נורה על ידי חייל מילואים שהיה במקום – לא היה טרגדיה בלתי נמנעת אלא פשע לכל דבר.

אתמול נחשפו פרטים חדשים מהאירוע, שהתרחש ביום חמישי בבוקר בכניסה לעיר הבירה, ותיעוד שעלה ברשתות החברתיות מראה כי לא רק שקסטלמן כרע על ברכיו, הרים את ידיו וצעק שהוא ישראלי – הוא אפילו זרק לעבר החיילים את תעודת הזהות שלו כדי להוכיח שהוא אינו אחד המחבלים.

לא רק שקסטלמן כרע על ברכיו והרים את ידיו – הוא אפילו זרק לעבר החיילים את תעודת הזהות שלו כדי להוכיח שהוא ישראלי

זאת ועוד: חייל בסדיר שהיה במקום בהפוגה מהלחימה בעזה, אז צעק לעבר חייל המילואים להפסיק לירות לעבר קסטלמן. למרות זאת – ולמרות שקסטלמן עצמו היה כבר מנוטרל, פצוע קשה בלסתו וללא יכולת להגיב – חייל המילואים ירה בו שוב. קסטלמן נפטר כעבור שעות ספורות מהפציעה.

מצ"ח החלה לחקור את האירוע אתמול, וחייל המילואים – תושב יהודה ושומרון המשרת ביחידה מיוחדת המכשירה נערי גבעות לשירות בצה"ל – נחקר תחת אזהרה. הוא דבק בגרסתו כי טעה לחשוב שמדובר במחבל, שכן קסטלמן – שחתר למגע עם צמד המחבלים מצור באהר – עמד בסמוך אליהם.

"ראיתי שהוא מזיז את היד, חשבתי שכדי להוציא נשק – אז התחלתי לירות. לא שמעתי חייל אחר צועק לעברי 'חדל אש' – לכן יריתי שוב", אמר חייל המילואים לחוקריו, על פי דיווחים.

אולם בצה"ל דוחים את הגירסה הזו, לנוכח העדויות הרבות שהצטברו – הן סרטוני הווידיאו מהמקום והן הריאיון שנתן החייל לינון מגל בערוץ 14 מייד אחרי האירוע. החייל אישר בריאיון כי ביצע וידוא הריגה על קסטלמן.

ובינתיים, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התעשת אתמול, אחרי ההתייחסות המבישה שלו לאירוע במוצאי שבת, אז נמנע מלמסור את תנחומיו למשפחת קסטלמן או לציין לשבח את בנם. נתניהו הסתפק בלומר כי "אלה החיים".

"המקרה של יובל הגיבור הוא לא 'החיים', אלא תמרור אזהרה שמחייב הפקת לקחים שיצילו חיים בעתיד", צייץ בצהריים השר בני גנץ. כעבור כשעתיים, ראש הממשלה התעשת והתקשר אל משה קסטלמן, אביו של יובל.

"המקרה של יובל הגיבור הוא לא 'החיים', אלא תמרור אזהרה שמחייב הפקת לקחים שיצילו חיים בעתיד", צייץ בני גנץ בצהריים

"יובל דורון קסטלמן הוא גיבור ישראל", מסר אחר כך נתניהו. "יובל במעשה גבורה עילאי הציל חיים רבים, אבל לצערנו קרתה שם טרגדיה איומה – האיש שהציל בעצמו נקטל. הדבר הזה חייב להיבדק עד תום".

 
מה ידעו בוול סטריט
וול סטריט בניו יורק. אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan))
וול סטריט בניו יורק. אוגוסט 2020 (צילום: AP Photo/Mark Lennihan))

עידו באום חושף הבוקר ב"דה מרקר" סיפור מדהים שחייב להיחקר לעומק: ב-2 באוקטובר – כלומר חמישה ימים לפני מתקפת חמאס – ביצע גורם אלמוני בבורסה של ניו יורק עסקאות שורט בהיקפים חריגים ביותר על תעודת הסל EIS.

תרגום לעברית פשוטה: ב-2 באוקטובר היה מי שהימר על כך שבקרוב תתרחש קטסטרופה בישראל שתרסק את סל המניות הישראלי. או במילים פשוטות עוד יותר: חמישה ימים לפני מתקפת חמאס, בבורסה של ניו יורק נרשם הימור חריג נגד ישראל.

במילים פשוטות עוד יותר: חמישה ימים לפני מתקפת חמאס, בבורסה של ניו יורק נרשם הימור חריג נגד ישראל

כמה חריג היה ההימור הזה? בכל יום מסחר רגיל נרשמים אלפים בודדים של עסקאות בתעודת הסל הזו. ב-2 באוקטובר הנפח המצטבר של העסקאות בתעודה היה 227 אלף יחידות. החוקרים שבדקו את העניין – פרופ' ג'ושוע מיטס מאוניברסיטת קולומביה ופרופ' רוברט ג'קסון מאוניברסיטת ניו יורק, שניהם מומחים לשוק ניירות הערך – השוו את נפח עסקאות השורט ב-2 באוקטובר בתעודת הסל הזו לכלל עסקאות השורט בתעודה ב-15 השנים האחרונות.

נפח העסקאות היה גדול מ-99% מ-3,570 ימי המסחר שנבדקו. "מכאן עולה כי מאוד לא סביר שהמסחר החריג ב-2 באוקטובר היה אירוע רנדומלי", קובעים החוקרים.

שווי תעודת הסל EIS נפל במסחר בבורסה בתשעה באוקטובר בשיעור חד של 7.11%. בעשרים הימים שלאחר השבת השחורה התרסקה תעודת הסל ב-17.45%. מי שהימר נגדה – הרוויח בענק. הרווח המשוער שגרפו הסוחרים בעסקאות הללו נאמד בכמה מיליוני דולרים.

בעשרים הימים שלאחר השבת השחורה התרסקה תעודת הסל ב-17.45%. מי שהימר נגדה – הרוויח בענק

בנוסף, מיטס וג'קסון גילו, כי גם ב-3 באפריל השנה התבצע הימור חריג בהיקפו נגד ישראל, עם מאפיינים הדומים מאוד להימור ב-2 באוקטובר. לפי חקירות של מחבלי חמאס שנלכדו בישראל ב-7 באוקטובר, ההתקפה המקורית על ישראל הייתה אמורה להתרחש בערב פסח, 5 באפריל, והיא נדחתה ברגע האחרון.

 
עדכוני מלחמה
סמל בנימין יהושע נידהם, רס"ם (מיל') נריה שאער ורס"ל (מיל') בן זוסמן, שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-3 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה
סמל בנימין יהושע נידהם, רס"ם (מיל') נריה שאער ורס"ל (מיל') בן זוסמן, שנפלו בקרבות ברצועת עזה ב-3 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • דובר צה"ל הודיע הבוקר על שלושה חללים שנפלו אתמול בקרבות ברצועת עזה: רס"ם (מיל.) נריה שאער, בן 36 מיבנה, לוחם בחטיבה 55 שנפל במרכז הרצועה; רס"ל (מיל.) בן זוסמן, בן 22 מירושלים, סייר בחיל ההנדסה הקרבית שנפל אתמול בקרב בצפון רצועת עזה; וסמל בנימין יהושע נידהם, בן 19 מזכרון יעקב, לוחם בחיל ההנדסה הקרבית שנפל אף הוא בקרב בצפון הרצועה. 80 חיילים נהרגו בעזה מאז תחילת המערכה הקרקעית.
  • צה"ל הודיע למשפחתו של החטוף יונתן סמרנו כי נרצח בשבי חמאס. סמרנו, בן 21 מתל אביב, נמלט בבוקר 7 באוקטובר מהמסיבה ברעים עם שני חבריו לקיבוץ בארי. חבריו נרצחו במקום ואילו הוא נורה ונחטף לעזה. 58 ימים אחרי, משפחתו קיבלה את ההודעה כי נרצח. טקס ההספד והפרידה יתקיים היום ב-19:00 בתל אביב.
  • בנס נמנע אתמול אסון גדול בצפון: חזבאללה ירה טיל נ"ט לעבר רכב צבאי בסמוך למושב בית הלל, וכתוצאה מכך נפצעו קל עד בינוני 12 חיילים, אשר פונו לבית החולים זיו בצפת. החיילים יצאו מהרכב שניות לפני שנפגע מהטיל, ונפצעו מרסיסים ומההדף.
  • למרות הפצרות חוזרות ונשנות, קבינט המלחמה עדיין לא נפגש עם הישראלים שחזרו משבי חמאס בשבוע שעבר – ומטה משפחות החטופים מתעתד לקיים הבוקר מסיבת עיתונאים. "עדויות החטופים ששוחררו מעלים חרדה וחשש עמוק בקרב המשפחות", נמסר מהמטה, "האם קבינט המלחמה עדיין מחויב לשחרור החטופות והחטופים?"
 
משפט נתניהו מתחדש היום
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 27 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 27 ביוני 2023 (צילום: אורן בן חקון)

זה נשמע מוזר, אבל זה קורה: הדיונים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יתחדשו הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים, אחרי הפסקה של כחודשיים וחצי בגלל המלחמה. בדיון היום צפוי לעלות ולהעיד ערן בוחניק, אחד מצוות החוקרים בתיק 4000.

השר במשרד המשפטים ונאמנו הקולני של ראש הממשלה דודי אמסלם הזדרז לתקוף את הנושא וצייץ:

"מלחמה? חטופים? מפונים? כלכלה? לא ולא… מה שהכי חשוב עכשיו זה לחדש את משפט נתניהו, ולהעסיק את ראש ממשלת ישראל בעדויות המופרכות ובזוטות ההזויות… חרפה שאין כדוגמתה".

מעניין מה תרם השר אמסלם עצמו למאמץ המלחמתי, לשחרור החטופים, לטיפול במפונים ולהצלת הכלכלה. כי מהתנהגותו ודבריו בשבועות האחרונים – לא נראה שהוא טרוד במיוחד בנושאים הללו. אך לא נשכח לרגע: "עם אחד – ביחד ננצח".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה