אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 19 דצמבר 2023

 
 
המרוץ אחר עסקת חטופים חדשה

הסרטון הציני והאכזרי שחמאס שחרר אתמול ושבו נראים יורם מצגר, חיים פרי ועמירם קופר – שנחטפו בשבעה באוקטובר מקיבוץ ניר עוז – על רקע השיר "אל תשליכני לעת זקנה", מזכיר עם מי יש לנו עסק: חמאס הוא ארגון שלא מתבייש בעובדה שהוא חטף מבתיהם גברים בעשור התשיעי לחייהם ומחזיק בהם כקלף מיקוח.

שחרור הסרטון דווקא אתמול, יכול להעיד על כך שהתכונה מאחורי הקלעים לקראת עסקת שחרור חטופים אפשרית, אולי עולה שלב, ובחמאס מנסים לפרוט על נימי הרגש בישראל עם הטקסט הנצחי הלקוח מספר תהילים "אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני". ואולי הם גם מבקשים ללעוג ככה לעובדה שבישראל הפקירו את שלושת החטופים האלה לגורלם המר.

פוסטרים של חטופים ישראלים המוחזקים בעזה תלויים מול משרד הביטחון בתל אביב, 6 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
פוסטרים של חטופים ישראלים המוחזקים בעזה תלויים מול משרד הביטחון בתל אביב, 6 בדצמבר 2023 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

המגעים מאחורי הקלעים נמשכים כל העת. ראש המוסד דוד ברנע נפגש אתמול בוורשה עם ראש ממשלת קטאר ועם ראש הסי-איי-אייי, והשלושה דנו באפשרויות השונות לחדש את המשא ומתן עם חמאס.

על פי פרסומים שונים הבוקר, בתקשורת הישראלית ובתקשורת זרה, חמאס מתעקש על כך שהמשא ומתן יחודש רק אחרי שישראל תחדל בלחימה. בישראל דוחים את הדרישה הזו על הסף. מבחינת ישראל, המלחמה תימשך כל הזמן, וישראל תהיה מוכנה להפסקת אש רק בימים שבהם ישוחררו חטופים.

חמאס מתעקש על כך שהמשא ומתן יחודש רק אחרי שישראל תחדל בלחימה. בישראל דוחים את הדרישה הזו על הסף

"גורם מדיני" המצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מעריך כי "הימים הקרובים יהיו מכריעים ויתאפיינו בלחצים. בימים האלה, הכדור לא בידיים של ישראל. ראש המוסד עשה את הצעד וכעת הלחצים יעברו מארצות הברית לקטאר ומקטאר לחמאס. זה ייקח כמה ימים".

ג'ון קירבי, דובר הבית הלבן לענייני ביטחון לאומי, מנמיך את הציפיות. הוא אמר אתמול לעיתונאים כי עסקה נוספת לא נראית כרגע באופק:

"אנחנו ממשיכים לעבוד קשה מאוד כדי לנסות להשיג עסקה נוספת, שכמובן תלווה בעוד הפוגה הומניטרית, ובתקווה גם סיוע הומניטרי נוסף, אבל אני לא יכול לומר שאנחנו בנקודה שבה עסקה כזו היא קרובה".

 
העולם נגד החות'ים
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין, 18 בדצמבר 2023 (צילום: קובי גדעון / לע
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין, 18 בדצמבר 2023 (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

שר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין נפגש אתמול עם קבינט המלחמה של ישראל ועם הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי.

על רקע השמועות כאילו נחת בישראל כדי להפעיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו לחץ לסיים את לחימה בעזה, אמר אוסטין: "המבצע בעזה הוא מבצע של ישראל, ואינני כאן כדי להכתיב לוחות זמנים".

אחד הנושאים שנדונו בפגישות שקיים אוסטין (כמו גם בפגישות שקיים בישראל בסוף השבוע ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב) הוא האיום החות'י בים האדום, שהפך למפגע בינלאומי המאיים על הסחר בעולם ועל הכלכלה המצרית הנשענת על הכנסות מתעלת סואץ.

"הלילה הכריז הפנטגון על הקמת כוח מיוחד הכולל את בריטניה, בחריין, קנדה, צרפת, איטליה, הולנד, נורווגיה, איי סיישל, ספרד וארצות הברית", כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל.

"אוסטין סירב להתייחס לקואליציה החדשה במסיבת העיתונאים אמש, ורק אמר כי יעדכן בקרוב – רמז לבעייתיות מול מדינות ערב הסוניות ואולי גם הרצון שלא לעשות זאת על אדמת ישראל".

 
הרעב מתפשט בעזה
ילדים פלסטינים נושאים מים במחנה העקורים אל מוואסי בדרום-מערב רצועת עזה, 18 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)
ילדים פלסטינים נושאים מים במחנה העקורים אל מוואסי בדרום-מערב רצועת עזה, 18 בדצמבר 2023 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)

מחקר חדש שפורסם מטעם המרכז האירופי לזכויות אדם מעלה כי 98% מאוכלוסיית רצועת עזה סובלים מצריכת מזון לא מספקת ו-71% מתושבי הרצועה סובלים מרמות שונות של רעב.

על פי המחקר, 64% מתושבי הרצועה אוכלים עשב, פירות רקובים או לא בשלים ומזון שפג תוקפו, כדי להשביע את הרעב. המחקר גם מלמד, כי לאדם בעזה יש בממוצע גישה לליטר וחצי של מים ביום, לצרכי שתיה ורחצה.

על פי המחקר, 64% מתושבי הרצועה אוכלים עשב, פירות רקובים או לא בשלים ומזון שפג תוקפו, כדי להשביע את הרעב

הדיווחים השונים על מצוקת הרעב בעזה משפיעים על הלחץ האמריקאי והבינלאומי על ישראל לאפשר כניסת סיוע הומניטרי ולהקל את הלחץ הצבאי על הרצועה. כך, לדוגמה, פרסמו בסוכנות הידיעות "רויטרס" עדויות על תושבים מורעבים בעזה ששחטו חמור כדי להאכיל את בני המשפחה.

אל צפון הרצועה, אזור שבו עדיין מתחוללים קרבות קשים, הסיוע שנכנס ממעברי הגבול עם מצרים כמעט ולא מגיע. תושבים שנשארו שם ולא נענו לקריאות של ישראל להתפנות דרומה מעידים על מצוקת רעב קשה, ועל מחסור חמור במזון.

על פי העדויות שפורסמו ב"רויטרס", מחירי מוצרי המזון בצפון הרצועה זינקו פי 50 ויותר ביחס למחירים לפני המלחמה.

 
עדכוני מלחמה
רס"ר (מיל') דניאל יעקב בן הרוש וסרן (מיל') רותם יוסף לוי שנפלו בקרבות ברצועת עזה, 19 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
רס"ר (מיל') דניאל יעקב בן הרוש וסרן (מיל') רותם יוסף לוי שנפלו בקרבות ברצועת עזה, 19 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • רס"ר (מיל') דניאל בן-הרוש, בן 31 מהתנחלות אלון, לוחם בחטיבת הקומנדו; וסרן (מיל') רותם לוי, בן 24 מההתנחלות אורנית – נהרגו אתמול בקרבות בצפון הרצועה.
  • סרטון שבו נראית חיילת עומדת מול תותח בעת ירי הפך אמש לוויראלי. הבוקר נמסר מדובר צה"ל כי האירוע חמור, חורג מהוראות הבטיחות בצה"ל – וכי הנושא ייחקר ועונשים יינקטו.
  • כוחות הביטחון הרסו את בית הפלסטיני שירה למוות בשני ישראלים במוסך לידי צומת חווארה בחודש אוגוסט האחרון.
  • לוחמים מיהל"ם וכוחות הנדסה של צה"ל איתרו ונטרלו מטען חבלה שהוטמן בתוך מרפאה ליד בית ספר בלב שכונת שג'אעיה בצפון רצועת עזה.
  • משרד החוץ הוציא הבוקר אזהרת מסע לאיים המלדיביים, "לאור החרפת האווירה נגד ישראל, כולל בהתבטאויות פומביות מצד גורמים רשמיים". משרד החוץ ממליץ לישראלים השוהים במלדיביים לעזוב את המקום.
  • קצין מילואים ראשי מבקש לדחות את פתיחת שנת הלימודים האקדמית בשבועיים נוספים בשל התארכות הלחימה בעזה, לאחר שפתיחת שנת הלימודים כבר נדחתה ל-31
 
סיינפלד בישראל
ג'רי סיינפלד במטה משפחות החטופים בתל אביב, 18 בדצמבר 2023 (צילום: מטה המשפחות)
ג'רי סיינפלד במטה משפחות החטופים בתל אביב, 18 בדצמבר 2023 (צילום: מטה המשפחות)

ג'רי סיינפלד נחת אתמול בישראל ונפגש עם משפחות החטופים במטה המשפחות בתל אביב. סיינפלד הגיע לישראל יחד עם בני משפחתו.

במפגש עם המשפחות, סיינפלד אמר כי הוא חש מחויבות עמוקה להעלאת המודעות בכל העולם לנושא החטופים אשר חייהם בסכנה מיידית.

סיינפלד אמר כי הוא חש מחויבות עמוקה להעלאת המודעות בכל העולם לנושא החטופים אשר חייהם בסכנה מיידית

רז שכניק מדווח ב"ידיעות אחרונות" כי הביקור של סיינפלד – שמתוקף מעמדו זוכה להד רב בארה"ב – מצטרף לרכבת אווירית של תומכי ישראל בתעשיית הבידור האמריקאית, שנחרדו מהיחס לישראל ומאהדה לחמאס, והחליטו לעשות מעשה ולהגיע לכאן.

כך נחתו בישראל סקוטר בראון, אחד ממנהלי האמנים הבכירים בתעשיית המוזיקה האמריקאית, שביקר אתמול ביישובי עוטף עזה ודיווח על כך בעמוד האינסטגרם שלו, והשחקנית דברה מסינג ("וויל וגרייס"), שנפגשה עם הנשיא יצחק הרצוג.

בשבוע שעבר נחת בישראל השחקן מייקל רפפורט, שאף השתתף במערכון של "ארץ נהדרת" שכבר זכה לעשרות מיליוני צפיות בעולם. רפפורט ממשיך מאז להסתובב בישראל ולהעלות סטוריז המתארים את המצב כאן.

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה