אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 26 דצמבר 2023

 
 
מזרח תיכון מחודש

(הערת מערכת: את הניוזלטר היום הכינה בירנית גורן. אמיר בן-דוד בחופשה קצרה)

כל מי שעיניו בראשו ואינו צריך לשקר למצביעיו, מבין כי ביום שאחרי המלחמה, שני דברים יקרו בעזה – ואינם ניתנים לשינוי: חמאס לא ישלוט יותר ברצועה, ואת מקומו תתפוס הרשות הפלסטינית.

השאלה היא איך תראה אותה רשות פלסטינית, והאם רשות פלסטינית בכל שם אחר היא עדיין אותה רשות שראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו מהימין עושים הכול מזה שנים כדי להחליש ולפרק.

ארכיון: ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) בוושינגטון, 1 בספטמבר 2010 (צילום: לע"מ)
ארכיון: ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) בוושינגטון, 1 בספטמבר 2010 (צילום: לע"מ)

נתניהו, בקמפיין בחירות מתמשך, אומר בכל הזדמנות "לא חמאסטן ולא פתחסטן". בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לפני שבועיים הבהיר את החזון שלו ליום שאחרי: "הרצועה תהיה בשליטה צבאית ישראלית. לאחר המלחמה יפעל בעזה מנהל אזרחי והרצועה תשוקם בהובלת מדינות המפרץ".

זה נחמד שנתניהו החליט בשביל מדינות אחרות מה תהיה מידת מעורבותן. אבל בעולם הערבי והמערבי לא רואים שום גוף שיוכל לנהל את הרצועה אלא הרשות הפלסטינית, כשהמונח הפופולרי היום הוא "רשות פלסטינית מחודשת" (ויש המשתמשים במילים נרדפות כמו "מתוקנת", "משודרגת", ועוד).

בעולם לא רואים שום גוף שיוכל לנהל את הרצועה אלא הרשות הפלסטינית, כשהמונח הפופולרי היום הוא "רשות מחודשת"

"להתנגדותה של ממשלת ישראל לכל רעיון הכולל את שילוב הרשות הפלסטינית והכשרת מנגנוניה ללקיחת אחריות ברצועת עזה, צפויות שלוש השלכות אפשריות", כותב תא"ל (מיל.) אודי דקל, לשעבר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS).

"האפשרות הגרועה – ישראל תאלץ לשלוט ברצועה; הגרועה יותר – ברצועה ישרור כאוס שיביא לצמיחת חמאס מחדש או לכיבוש ישראלי של הרצועה; הגרועה פחות – ארצות הברית והקהילה הבינלאומית יכפו על ישראל את רעיון הרשות המחודשת, ובתנאיהן".

אלא שהבוקר מדווח ה"וושינגטון פוסט" כי ארצות הברית נתקלת בקשיים בתוכניתה לשדרג את הרשות הפלסטינית ולהכינה לתפקיד שהיא מייעדת לה בעזה אחרי המלחמה. "המהמורה הראשונה שהממשל נתקל בה היא סירובה של ישראל להעביר לרשות הפלסטינית את הכספים הנדרשים לתשלום משכורות, מה שיבלום אפשרות של קריסה מוחלטת של הרשות", כותב העיתון.

"האמריקאים מדברים על היום שאחרי", אומר לעיתון סגן ראש הממשלה הפלסטיני נביל אבו רודיינה, "אבל גם אם נסכים, איך ניישם את זה? מדיניות ישראל היא להחליש את הרשות, לא לחזק אותה".

ייתכן שהתשובה לכך היא שלא רק ההנהגה הפלסטינית צריכה להתחדש; גם ההנהגה הישראלית.

 
האיום האיראני
סייד רזא מוסאווי (מימין) ומזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מטוויטר)
סייד רזא מוסאווי (מימין) ומזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים, מטוויטר)

סייד רזא מוסאווי, מפקד הכוחות האיראניים בסוריה, חזר אתמול לביתו בדמשק אחרי עוד יום במשרד, ופגש שם שלושה טילים בכינון ישיר שהעיפו את הבית והחזירו את נשמתו של מוסאווי לבורא. המעסיקים שלו בטהרן האשימו מייד את ישראל בצמצום הבלתי צפוי בסד"כ הטרור האיראני.

לפי ערוץ "אל-ג'דיד" בלבנון, מוסאווי התגורר בסוריה מזה 30 שנה והיה אחראי על "ההעברות הלוגיסטיות" מאיראן לסוריה ולבנון, כולל העברת כספים עבור שכרם של אנשי חזבאללה. הוא נחשב יד ימינו של קסאם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, שחוסל לפני ארבע שנים בידי ארצות הברית.

מוסאווי נחשב יד ימינו של קסאם סולימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, שחוסל לפני ארבע שנים בידי ארה"ב

האיומים האיראניים לא אחרו לבוא אחרי היוודע דבר חיסולו של מוסאווי. "ישראל תשלם מחיר כבד", הגיב נשיא איראן אבראהים ראיסי; משרד החוץ האיראני הודיע כי "איראן תשמור לעצמה את זכות התגובה בזמן ובמקום המתאימים"; ואילו שר החוץ האיראני הצהיר: "תל אביב צריכה לספור לאחור".

גם לחזבאללה, הפרוקסי הנאמן של איראן, היה מה לומר בנושא: "האויב הציוני ביצע פשע בסוריה. אנחנו רואים בחיסול הזה התקפה ברורה שחוצה כל גבול".

בהנחה שלאף צד אין אינטרס להסלים את מצב הלחימה הנוכחי ולעבור למלחמה אזורית מלאה, נשאלת השאלה כיצד איראן תגיב.

"תגובה ישירה מאיראן מסכנת את טהרן בתגובת נגד ישראלית-אמריקאית ומסכנת את ההישג הגדול של איראן עד כה – העובדה שלמרות שהיא 'המושכת בחות'ים', היא לא משלמת על זה מחיר", מעריך אלוף (מיל.) תמיר הימן, לשעבר ראש אמ"ן.

"ישנה אפשרות של ניסיון התנקשות בבכיר ישראלי בחו"ל, כמו תמיד. זה מתאים גם מבחינה סימטרית ומידתית מבחינת איראן. הבעיה באופציה הזאת היא שעד כה זה לא מצליח להם, ותודה למוסד על כל הסיכולים. עם זאת, זה לא משקף דבר לגבי הניסיונות העתידיים".

"ישנה אפשרות של ניסיון התנקשות בבכיר ישראלי בחו"ל, כמו תמיד. זה מתאים גם מבחינה סימטרית ומידתית מבחינת איראן"

ההערכה היא כי איראן גם תגביר את מאמציה לבצע פיגוע ראווה. לכל הנוסעים בימים אלה לחו"ל נמליץ להיות ערניים כפליים ולא לדבר בעברית בקולי קולות בין המדפים של פריימרק (ואם אפשר להקפיד על זה גם בימי שגרה – מה טוב).

 
הגזרה השביעית
שר הביטחון יואב גלנט מופיע בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, 26 בדצמבר 2023 (צילום: שחר יורמן, תקשורת משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט מופיע בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, 26 בדצמבר 2023 (צילום: שחר יורמן, תקשורת משרד הביטחון)

לא רק באיראן נשמעים איומים מרהיבים, גם בירושלים. שר הביטחון יואב גלנט הופיע הבוקר בפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ושחרר הצהרה מסקרנת:

"אנחנו נמצאים במלחמה רב-זירתית, אנחנו מותקפים משבע גזרות שונות – עזה, לבנון, סוריה, יו"ש, עיראק, תימן ואיראן. הגבנו ופעלנו כבר בשש מתוך הגזרות האלה, ואני אומר כאן בצורה המפורשת ביותר – כל מי שפועל נגדנו הוא מטרה פוטנציאלית, אין חסינות לאף אחד".

גלנט לא פירט מעבר לכך: האם פעלה ישראל בעיראק ומתי? מה היא עשתה בתימן? ומהי הגזרה השביעית שבה ישראל טרם פעלה? אלו פרטים שהצנזורה לא תתיר לנו לכתוב – אפילו לא כספקולציה. אבל הרמז לגבי השאלה האחרונה טמון, כנראה, בדברים נוספים שאמר גלנט לחברי הוועדה:

"מדינת ישראל תדע מה לעשות, מערכת הביטחון נערכת, המציאות שבה תוקפים אותנו ואנחנו מרוסנים, היא נכונה לפי השיקול שלנו ואת התוצאות בעזה כולם רואים ומבינים. מי שרואה אותן במיוחד זה חמאס, איראן וחיזבאללה".

 
הפטרייה העזתית
פצועי מלחמה מפונים לבית החולים שיבא, אוקטובר 2023 (צילום: יחידת הצילום, שיבא)
פצועי מלחמה מפונים לבית החולים שיבא, אוקטובר 2023 (צילום: יחידת הצילום, שיבא)

חדשות מטרידות הבוקר: לוחם צה"ל שנפצע בקרבות ברצועת עזה נפטר כתוצאה מפטרייה מסוכנת שנדבק בה ברצועה.

לפי חשיפה של "כאן ב", החייל נפצע בגפיו ופונה לבית חולים אסותא באשדוד. שם זיהו כי נדבק בפטרייה העמידה לטיפולים. לפי הדיווח, הרופאים ניסו כל טיפול אפשרי – כולל תרופות נסיוניות ומעורבות מומחים מחו"ל – אך לא ניתן היה לבלום את התפשטות הפטרייה, והלוחם מת מהזיהום.

הרופאים ניסו כל טיפול אפשרי – כולל תרופות נסיוניות – אך לא ניתן היה לבלום את התפשטות הפטרייה, והלוחם מת מהזיהום

שערה לוחמים נוספים מאושפזים כעת בישראל עם זיהום דומה, והחשש הוא כי מקור הפטרייה במי הביוב בעזה ובאזורים הטחובים במנהרות התת-קרקעיות ברצועה.

יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות, פרופ' גליה רהב, אמרה ל-ynet לפני כמה ימים:

"אנחנו יודעים שבעזה יש חיידקים מאוד עמידים. המידע הזה נצבר במחקרים שעשינו בעבר עם רופאים משם, ואנחנו מכירים את החיידקים האלה גם מילדים שהועברו לטיפול בישראל מבתי חולים בעזה.

"ישנה עוד תופעה שאנחנו רואים בשכיחות גבוהה, שלא הכרנו במלחמות קודמות, הרבה זיהומים פטרייתיים, זיהומים עם עובשים שכנראה מגיעים מהאדמה, עובשים שלא רגילים לראות אותם באנשים מהשטח, אלא באמת אחרי אשפוזים ממושכים בבתי חולים".

 
עדכוני מלחמה
סמ"ר (במיל') אלישע יהונתן לובר ורס"ל (במיל') יוסף גיטרץ שנפלו ברצועת עזה ב-25 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
סמ"ר (במיל') אלישע יהונתן לובר ורס"ל (במיל') יוסף גיטרץ שנפלו ברצועת עזה ב-25 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • שני לוחמים בעוצבת "ראם" נפלו אתמול בקרב בדרום רצועת עזה: סמ"ר (במיל') אלישע יהונתן לובר, בן 24 מיצהר, ורס"ל (במיל') יוסף גיטרץ, בן 25 מתל אביב.
  • סמ"ר דניאל נחמני , בן 21 מכפר סבא, לוחם עוצבת "ברק", נפטר הבוקר לאחר שנפצע במהלך פעילות מבצעית בצפון הארץ לפני ארבעה ימים.
  • לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו הלילה במבצע במחנה הפליטים נור א-שמס בגדה המערבית, השמידו מעבדת מטענים והחרימו מעל 30 נשקים; 33 מבוקשים נעצרו.
  • חיל האוויר תקף הבוקר תשתית טרור של חזבאללה בשטח לבנון. בנוסף, דובר צה"ל דיווח כי טנק ירה לעבר מטרה של חזבאללה "על מנת להסיר איום שנשקף מלבנון".
 
קנייה מתנצל
הראפר האמריקאי קניה ווסט (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)
הראפר האמריקאי קניה ווסט (צילום: Evan Agostini/Invision/AP)

אחרי חסימה ממשוכת חזר אתמול קניה וסט לאינסטגרם, והעלה הלילה פוסט בעברית בו הוא מתנצל על שורת התבטאויותיו האנטישמיות בעבר.

"אני מתנצל בכנות לקהילה היהודית על כל התפרצות לא מתוכנת שנגרמה על ידי מילותיי או פעולותיי", כתב וסט – והטעויות במקור. "זה לא היה כוונתי לפגוע או להוריד מכבוד, ואני מתחרט מאוד על כל כאב שאולי גרמתי.

"אני מתנצל בכנות לקהילה היהודית … זה לא היה כוונתי לפגוע או להוריד מכבוד, ואני מתחרט מאוד על כל כאב שאולי גרמתי"

"אני מחויב להתחיל עם עצמי וללמוד מהחוויה הזו כדי להבטיח רגישות והבנה גדולה יותר בעתיד. סליחתכם חשובה לי, ואני מחויב לתיקון ולקדם אחדות".

בחשבון האינסטגרם שלו, גיא פינס מספק תרגום מדויק יותר לפוסט העילג של וסט, וחותם במילים: "מעדיפים שתכתוב לנו שיר חדש. מוכנים אפילו לעזור עם ההגהה".

 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה