אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 21 דצמבר 2023

 
 
כישלון אסטרטגיית החטופים

שתי מטרות הציבה ישראל למערכה בעזה: מיטוט ארגון חמאס ושחרור כל החטופים. בכל פעם שראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל מה המטרה החשובה יותר מבין השתיים, מה "מטרת העל" של המלחמה, הוא התעקש ששתי המטרות כרוכות זו בזו. ככל שהלחץ הצבאי על חמאס יגדל ומנהיגיו ירגישו בסכנה – כך יגדל הסיכוי לשחרר בשלום את החטופים.

נראה שבשלב הזה כבר אפשר להודות בכאב: האסטרטגיה הכפולה הזו, שמשמעותה בעצם חוסר יכולת להחליט מהי מטרת העל של המבצע, נכשלה.

תושב קיבוץ בארי תולה תמונות של החטופים המוחזקים בידי חמאס בעזה על קירות הבתים ההרוסים בקיבוץ, 20 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
תושב קיבוץ בארי תולה תמונות של החטופים המוחזקים בידי חמאס בעזה על קירות הבתים ההרוסים בקיבוץ, 20 בדצמבר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

האירוע הטראגי ושובר הלב שבו שלושה חטופים ישראלים – יותם חיים, סאמר א-טלאלקה ואלון שמריז – נורו למוות על ידי חיילי צה"ל אחרי שנחלצו בשלום מהשבי בהרואיות מעוררת הערצה, ולמרות שנקטו בכל צעדי הזהירות האפשריים – מוכיח את הכישלון הזה יותר מכל.

הפרטים על האסון הזה הולכים ומתבררים בימים האחרונים. אתמול פרסם יניב קובוביץ ב"הארץ" כי החייל שירה בחטופים אישר כי אכן ראה שהם נושאים בד לבן אבל "לא הספיק לעבד את התמונה".

אתמול פרסם "הארץ" כי החייל שירה בחטופים אישר שאכן ראה שהם נושאים בד לבן אבל "לא הספיק לעבד את התמונה"

גם בלי להיכנס לכל הפרטים המבצעיים ובלי להיות שיפוטי כלפי ההחלטות השגויות שקיבלו החיילים בשטח – לא מיותר להגיד, שאילו מטרת המלחמה העליונה הייתה להציל כמה שיותר בני ערובה, החיילים לא היו פותחים באש על הנכנעים.

הם לא היו פותחים באש, לא רק כי כך ראוי לנהוג על פי כללי המלחמה והמוסר, אלא גם כי אם הם היו ממוקדים בהצלת חטופים, הם היו מתאמצים להניח ידיהם על כל פלסטיני שנכנע, ובוודאי על כל איש חמאס, בתקווה שאלה יוכלו לספק מידע קריטי, שיאפשר את הצלת החטופים.

"ההימור הישראלי שסנוואר יחזור למשא ומתן ככל שהלחץ הצבאי יגבר – נכשל", כותב הבוקר אמיר בר-שלום, הפרשן הצבאי של זמן ישראל, "סנוואר לא מצמץ, והלחץ התגבר משמעותית דווקא בצד הישראלי – במיוחד אחרי הטרגדיה של הירי בשלושת החטופים בשכונת שג'אעיה ביום שישי".

ונחום ברנע מסכם ב"ידיעות אחרונות":

"אם יתמזל מזלנו, תהיה עוד פעימה אחת של עסקת שבויים. עוד אנשים יצאו מהשבי שרוטים, אבל בחיים. לעסקה נוספת יהיה עוד יתרון אחד: היא תאפשר לישראלים מעבר חלק יותר משלב המלחמה הגדולה, בארבע אוגדות, לשלב התחזוקה. כמה ימים של הפסקת אש ימתיקו את תחושת החמיצות.

"ותהיה חמיצות – בכך אין כרגע ספק. המטרות שהדרג המדיני הציב בפני הצבא היו בלתי ניתנות להשגה. זה היה ברור לכולם מהיום הראשון".

 
פרשת המוות בקציעות
מתקן הכליאה בקציעות (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
מתקן הכליאה בקציעות (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

אסיר בטחוני בשם ת'איר אבו עסב, שהשתייך לארגון פת"ח, מת בכלא קציעות, אחרי שעל פי החשד הותקף בנסיבות מחמירות על ידי סוהרים רבים – ככל הנראה יותר מעשרה.

המקרה ארע בחודש שעבר ופורסם רק מאחר שעומר עטשן – אחד האסירים הפלסטינים ששוחרר במסגרת עסקת החטופים – סיפר על כך לרשת אל-ג'זירה.

על פי עדותו של עטשן, אבו עסב, שהיה כלוא למאסר עולם על ניסיון רצח ועבירות אלימות נוספות, היה בטוח שהוא עומד להשתחרר בעסקת חילופי השבויים וגם אמר את זה לסוהריו, ובאותו לילה הם הכו אותו עד מוות.

על הפרשה הוטל צו איסור פרסום – ככל הנראה כדי להגן על שלום החטופים הישראלים בעזה ולא להתסיס את השטחים – אבל תוקפו של הצו פג הלילה בחצות.

על הפרשה הוטל צו איסור פרסום – ככל הנראה כדי להגן על שלום החטופים הישראלים בעזה – אבל תוקפו פג הלילה בחצות

מאחר שעטשן חשף את האירוע בתקשורת הערבית, הוחלט שלא להאריך את צו איסור הפרסום – ובפרט לחשוף את העובדה כי הפרשה נתפסת בישראל כחמורה ונמצאת תחת חקירה פלילית. זאת, מחשש שהיוודע דבר מותו של אסיר ביטחוני תצית מהומות בגדה המערבית ובעולם הערבי.

19 סוהרים כבר נחקרו בקשר למקרה. במכון לרפואה משפטית לא קבעו בצורה חד-משמעית שמותו של האסיר נגרם כתוצאה מהמכות שקיבל, ולכן הסוהרים אינם נחקרים כרגע על גרימת מוות אלא רק על תקיפה בנסיבות מחמירות.

שלא במפתיע, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שגם אחראי על שירות בתי הסוהר, היה הראשון לצאת להגנת הסוהרים:

"לא אערוך לסוהרים משפט שדה. חזקת החפות עומדת להם – ואין מקום לחרוץ את גורלם בטרם תבוצע בדיקה מעמיקה. צריך לזכור שהסוהרים שלנו מתמודדים עם חלאות אדם, רוצחים, שנשקפת מהם סכנה ביטחונית, והייתי מציע שלא להשמיץ את הסוהרים ולקבוע מסמרות".

 
שובו של איזנקוט לקבינט
גדי איזנקוט
גדי איזנקוט

השר גדי איזנקוט חזר השבוע לקבינט המלחמה, אחרי שסיים לשבת שבעה על בנו גל איזנקוט ז"ל שנפל בקרב ברצועת עזה ב-7 בדצמבר. "אל תעשו לי הנחות – כי אני לא מתכוון לעשות לא לעצמי ולא לכם", אמר איזנקוט לנוכחים, לפי דיווח של ירון אברהם בחדשות 12.

איזנקוט הוא תוספת חשובה במיוחד לקבינט המלחמה: אמנם אין לו זכות הצבעה שם – רק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והשר בני גנץ בעלי זכות הצבעה – אבל ניסיונו הצבאי של הרמטכ"ל לשעבר כמו גם מזגו הרגוע הפכו אותו ליועץ משמעותי במערכה, כשבמקביל הוא נהנה מרמת אמון וחיבה גבוהה במיוחד בקרב משפחות החטופים.

בישיבה האחרונה של קבינט המלחמה, נראה כי איזנקוט גם הביא עמו גישה מעט שונה מזו ששרתה על חברי הקבינט בהיעדרו. בזמן ששר הביטחון גלנט לוחץ להמשיך בלחימה בכל מחיר, איזנקוט מאמין ששחרור החטופים צריך להיות קודם לכל.

בזמן ששר הביטחון גלנט לוחץ להמשיך בלחימה בכל מחיר, איזנקוט מאמין ששחרור החטופים צריך להיות קודם לכל

"העיקרון היה להפעיל מקסימום כוח במינימום זמן", איזנקוט מצוטט בדיווח של חדשות 12. "מצד שני, יש להיגמל מסיסמאות הקסם שחלק מהשרים נוקטים בהן, לדבר במקצועיות ולהבין שייקח כשנה להשיג את כל המטרות. ולכן כרגע היעד צריך להיות להוציא את החטופים בהקדם, בחיים".

 
הנגבי פונה לסעודים
ראש המטה לביטחון לאומי צחי הנגבי במסיבת עיתוונאים במחנה רבין בתל אביב, 14 באוקטובר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90)
ראש המל"ל צחי הנגבי במסיבת עיתוונאים, 14 באוקטובר 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90)

ראש המועצה לביטחון לאומי צחי הנגבי פרסם הבוקר מאמר בערבית באתר הסעודי "אילאף", הפועל בלונדון. מטרת המאמר פנייה ישירה לעם הערבי – אך ברור כי המטרה העיקרית היא משיכת ערב הסעודית להתערב בסוגיית עזה כמו גם לחזור למסלול לעבר נורמליזציה עם ישראל.

בתשובה לשאלה מה יעלה בעתידה של רצועת עזה אחרי שהלחימה תסתיים וחמאס יוכרע, כותב הנגבי:

בראש ובראשונה, חשוב ליצור עולם טוב יותר עבור ילדינו ועבור הילדים הפלסטינים החיים ברצועת עזה. מגיע להם לחיות חיים מכובדים וחופשיים, ללא אימה ופחד מדיקטטורה אכזרית וצמאת דם.

אנו מחויבים לא רק לשחרר את אזרחי ישראל מפחד וטרור, אלא להבטיח ששני מיליון הפלסטינים בעזה יביטו אל העתיד בתקווה גדולה.

יחד עם הכוחות האזרחיים והמתונים בזירה הפלסטינית החיים בעזה ועם שותפינו בקהילה הבינלאומית ומקרב מדינות האזור, נבחן כיצד לשחזר ולבנות את הרצועה. וכדי ליצור מציאות חדשה, יהיה צורך בשילוב של כוחות אזוריים ובינלאומיים.

הנגבי ממשיך ומסביר מדוע ישראל אינה ששה לאפשר לרשות הפלסטינית לשלוט ברצועה במקום חמאס – אך משאיר פתח למעורבות הרשות בתנאים מסויימים:

מעבר לרצון להבטיח את ביטחון אזרחינו, שעליו לא נוותר יותר, אין לישראל אינטרס לשלוט בענייני האזרחים של רצועת עזה, וזה ידרוש שלטון פלסטיני מתון. גוף שיהנה מתמיכה ולגיטימציה עממית רחבה. לא עלינו לקבוע מי יהיה הגוף הזה.

ישראל מודעת לרצון של הקהילה הבינלאומית ומדינות האזור לשלב את הרשות הפלסטינית – ואנו מבהירים שהעניין ידרוש רפורמה יסודית ברשות, שתתמקד בהכרה בה ברחוב הפלסטיני, לצד החובה לגדל את הדור הצעיר בעזה, ברמאללה, ג'נין ויריחו על ערכים של מתינות וסובלנות, ללא הסתה לאלימות נגד ישראל.

במתכונתה הנוכחית, הרשות מתקשה לעשות זאת, וזה ידרוש מאמץ וסיוע רב מהקהילה הבינלאומית וגם ממדינות האזור. אנחנו מוכנים למאמץ הזה.

הנגבי מסיים את מאמרו בהתייחסות לאיראן ושלוחותיה, כולל חזבאללה בלבנון ומצהיר: "למרות שישראל מתמקדת במלחמה לחיסול חמאס, אנו מציעים לחזבאללה ולאדונו האיראני לא לעשות טעויות. אנחנו גם סבלניים, ויודעים לחכות לנסיבות נוחות; זו הבטחתי הכנה, בשם עם וממשלת ישראל".

 
יום קשה בעזה
וסמל לביא גיהסי שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-20 בדצמבר 2023
וסמל לביא גיהסי שנפלו בקרב בצפון רצועת עזה ב-20 בדצמבר 2023

יום קשה עבר על כוחותינו אתמול ברצועת עזה. דובר צה"ל דיווח הבוקר על שלושה הרוגים ושמונה פצועים קשה במספר תקריות שונות:

  • סמל לביא גיהסי, בן 19 מחשמונאים, לוחם חטיבת הנח"ל, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. בקרב זה נפצעו באורח קשה שני לוחמים נוספים בחטיבת הנח"ל.
  • סגן יעקב איליאן, בן 20 מרמת גן, צוער בית הספר לקצינים; וסגן עומרי שורץ, בן 21 משדמות דבורה, אף הוא צוער בבית הספר לקצינים – נפלו בקרב בצפון רצועת עזה. בקרב זה גם נפצעו באורח קשה שני צוערים נוספים.
  • בנוסף, לוחם במילואים ביחידת עוקץ נפצע באורח קשה בקרב ברצועת עזה; קצין שיריון בחטיבה 460 נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה; ולוחם שיריון במילואים בחטיבת קרייתי נפצע באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה.

כל הפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי ומשפחותיהם עודכנו.

 
עדכוני מלחמה
אמצעי לחימה שכוחות הביטחון מצאו בסריקות בגדה המערבית ב-21 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
אמצעי לחימה שכוחות הביטחון מצאו בסריקות בגדה המערבית ב-21 בדצמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  • כוח משולב של צה"ל, שב"כ ומג"ב עצר הלילה 20 מבוקשים בגדה המערבית, שמונה מהם משויכים לארגון הטרור חמאס, וכן החרים אמצעי לחימה רבים שנמצאו בסריקות. דובר צה"ל מסר כי המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון וכי אין נפגעים לכוחותינו.
  • במהלך הלילה ובשעות הבוקר, מטוס קרב של חיל האוויר וכלי טיס של צה"ל תקפו תשתיות טרור של חזבאללה בדרום לבנון, כולל משגר ממנו בוצע ירי לעבר שטח ישראל אמש.
  • לפי דובר צה"ל, עשרות כלי טיס של חיל האוויר תקפו כ-230 מטרות של חמאס ביממה האחרונה בשטח רצועת עזה. במקביל, במסגרת הפעילות הקרקעית של לוחמי המילואים מצוות הקרב החטיבתי 551 בג'באליה, מצאו הלוחמים אמצעי לחימה רבים בבניין בית הספר במקום.
 
עוד מכותבי זמן ישראל
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה