נושא
גיור

הגיורת שהקימה לתחייה את הקהילה היהודית הגוססת בניירובי

פלורנס ואנגיג'ו לא נתנה לאיש להטיל ספק ביהדותה ● מסע הגיור שלה ערך 20 שנה, חצה מדינות ורבנים וסחף משפחות קנייתיות נוספות ● צבע עורה הרתיע את חברי הקהילה בניירובי אבל הגושפנקה הישראלית כרסמה בחומות הגזענות והצמיחה קהילה חדשה וחזקה מתמיד ● "לא נולדנו יהודים, אבל אנחנו יודעים שאנחנו נמות כיהודים"

עוד 1,169 מילים

חוק הגיור קורע את הרבנות הראשית - ואת הקואליציה

פיטוריו של ראש מערך הגיור הממלכתי גרמה לרעידת אדמה ברבנות הראשית - והרב לאו, שמתנגד לרפורמת הגיור של השר כהנא - הודיע כי הוא משבית את כל הגיורים בישראל עד להודעה חדשה ● כהנא הופתע מעוצמת התגובה של הרב הראשי ● ואם זה לא מספיק, היום צפויה בכנסת סערה נוספת, כשח"כ מלינובסקי מישראל ביתנו תעלה את הצעה חוק הגיור שלה להצבעה טרומית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
חייבים לעקור את עסקני הדת המושחתים מהמדינה ויפה שעה אחת קודם. בהשאלה מפטרונם של החרדים, ביבי נתניהו: בניכוי החרדים (והערבים) מצבה הכלכלי של ישראל היה טוב בהרבה. מספיק לשלם על החרדים, די... המשך קריאה

חייבים לעקור את עסקני הדת המושחתים מהמדינה ויפה שעה אחת קודם. בהשאלה מפטרונם של החרדים, ביבי נתניהו: בניכוי החרדים (והערבים) מצבה הכלכלי של ישראל היה טוב בהרבה. מספיק לשלם על החרדים, די עם ההנחות ודמי הכיס, שיצאו לעבוד (ולשרת בצה"ל).

מקורב קרא לזה פצצת–אטום. אני קורא לזה קפצון. הממסד החרדי נאחז בשולי שמלתו של פסיכופת ויורדים יחד איתו למצולות. האיומים של החרדים הם ריקיים, ומצד שני הם מטפסים על עץ שבצמרתו אין כסף. ובל... המשך קריאה

מקורב קרא לזה פצצת–אטום. אני קורא לזה קפצון. הממסד החרדי נאחז בשולי שמלתו של פסיכופת ויורדים יחד איתו למצולות. האיומים של החרדים הם ריקיים, ומצד שני הם מטפסים על עץ שבצמרתו אין כסף. ובלי כסף זה הסוף של הכת החרדית. הם יצטרכו ללכת לעבוד, וזה הסוף שלהם. בלי טפילות אין רבנות בישראל.

ולכל הכתבים שמייצרים משברים קואליציונים פעמיים ביום. עייפתם אותנו. בחרנו שינוי כי רצינו שקט. חלאס עם הקומפרסור. ואתם ממשיכים לעבוד בקומפרסור. ואף אחד לא שם עליכם. תבדקו את הרייטינג. וזה רק יחמיר. *כי עייפתם אותנו עם הדרמות המומצאות שלכם*

עוד 608 מילים ו-3 תגובות

"שר כמוני לא היה 73 שנים ולא יהיה עוד 73 שנים"

ראיון חמישה חודשים אחרי שנכנס לתפקיד השר לשירותי דת, מתן כהנא כבר יכול לסמן וי על רפורמת הכשרות ועכשיו הוא מסתער על רפורמת הגיור, מתווה הכותל ועוד ● החרדים מכנים אותו "אנטיוכוס" ● אשתו מפחדת שהמצב יהפוך לאלים ● אבל כהנא נחוש לנצל את הקואליציה נטולת החרדים כדי לשנות אחת ולתמיד את המצב ● "רק אדם כמוני יכול להביא את התרופה לשסע הקשה ביותר בישראל של 2021 - השסע בנושאי דת ומדינה"

עוד 2,941 מילים ו-2 תגובות

קולות בחברה החרדית לפתע קוראים להפרדת דת ומדינה

ממשלת בנט-לפיד, מזהירים פוליטיקאים חרדים, "הורסת" ו"משחיתה" את הצביון היהודי של מדינת ישראל ● הפרדה, אומרים אחדים, היא אולי בלתי נמנעת ● פרשנות

עוד 1,241 מילים ו-2 תגובות

מתן כהנא הוא האנטיוכוס החדש

שר הדתות סימן לעצמו שלוש מטרות: הגיור, מינוי הרבנים הראשיים, ושוויון לנשים ● את המהפכה הראשונה במערך הכשרות הוא כבר החל להוציא לפועל ● גם מינוי אישה ליו"ר מועצה דתית לראשונה מזה 17 שנה מעיד על רצינות כוונותיו ● "כל השנים רציתי להיות שר לעניינים האלה", הוא אומר לזמן ישראל ● "כהנא וחבריו באו לקעקע את היהדות מבפנים", משיבים החרדים ● פרשנות

עוד 650 מילים ו-3 תגובות

למקרה שפיספסת

כל הזמן // יום שני, 27 ביוני 2022
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההצעה לפיזור הכנסת תאושר לפני יום חמישי; לא הושגה הסכמה לגבי מועד הבחירות

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתפזרות הכנסת ● המליאה תכריע אם הבחירות ייערכו ב-25 באוקטובר או ב-1 בנובמבר ● אושרו הקלות בביצוע הפסקת היריון ● הסתדרות המורים משביתה שוב את הלימודים ● חמאס: חלה הרעה במצבו של ישראלי המוחזק ברצועה ● אחרי העימות ביניהם, נתניהו ואמסלם ערכו פגישת פיוס ● ליברמן: לא נשב עם הציונות הדתית, ש"ס ויהדות התורה

עוד 61 עדכונים

פרי הבאושים של עץ השמרנות המשפטית

פס"ד דובס אשר ניתן ביום שישי (השחור) בארה"ב וביטל את הזכות החוקתית לחירות של נשים על גופן, בהקשר הזכות להפלות, ראוי לגינוי וביקורת בהיקף של ספריות שלמות, ועוד יהיו לו בוודאי משמעויות חברתיות, פוליטיות וכלכליות עצומות בארה"ב.

פס"ד דובס מיום שישי (השחור) בארה"ב, שביטל את הזכות החוקתית לחירות נשים על גופן בהקשר של הפלות, ראוי לגינוי וביקורת בהיקף של ספריות שלמות, ועוד יהיו לו בוודאי משמעויות עצומות בארה"ב

אבקש בשורות קצרות אלו, גם נוכח זה שעלולה להיות לפסיקה זו השפעה בישראל (וכבר התחלנו לשמוע פוליטיקאים מהצד השמרני ימני של המפה הפוליטית מריעים לאותה שמרנות של עמדת הרוב בבית המשפט), להצביע על אבסורד ההנמקה המשפטית של דעת הרוב באותו פסק דין.

אותו אבסורד אינו משהו מקרי או ספציפי לסוגיית ההפלות, אלא אני מבקש לטעון כי "אם כל חטאת" במובן זה היא התפיסה המשפטית השמרנית, המתייחסת אל הטקסט המשפטי כאל משהו קבוע הקפוא בזמן בו הוא נוצר. התייחסות הנותנת לו עדיפות מוחלטת על פני שינויים חברתיים ותפיסות משתנות של החברה ומתעלמת מהיסטוריה שיפוטית של עשרות שנים.

מפאת קוצר המקום לא אתייחס למספר היבטים לא פחות חשובים של ההנמקות המשפטיות הנזכרות שם, ובהן השאלה האם הזכות להפלות נובעת מהזכות החוקתית לפרטיות, ושאלת הקביעות של תקדימים קודמים של בית המשפט (stare decisis) – אלא אבקר את ההנמקה המשפטית (השמרנית) העיקרית של שופטי הרוב. אלה שקובעים כי חוקת ארה"ב (על תיקוניה) אינה מכירה בחירות האישה על גופה בהקשר של הפלות.

"אם כל חטאת" היא התפיסה המשפטית השמרנית, המתייחסת אל הטקסט המשפטי כאל קבוע הקפוא בזמן בו נוצר וזכאי לעדיפות מוחלטת על פני שינויים חברתיים ותפיסתיים והיסטוריה שיפוטית רבת שנים

שתי ההנמקות העיקריות של סמואל אליטו וחבריו השמרנים בפסק דין דובס הולכות כך:

1

התיקון ה-14 של חוקת ארה"ב, אשר עליו בעיקר התבסס פס"ד קייסי בעניין  ההפלות, אשר ניתן ב-1992 ובוטל ביחד עם פס"ד רו כעת, מבטיח לכל אדם את הזכות לחירות ואוסר על כל המדינות לפגוע בזכות זו ללא הליך משפטי נאות.

שופטי הרוב שואלים ראשית את השאלה, האם בזכות זו כלולה גם זכות האישה על גופה בהקשר להפלות, הם קובעים שלא. זאת בעיקר נוכח המסקנה – העובדתית – כי במועד בו אושר התיקון ה-14 (בשנת 1868, לאחר מלחמת האזרחים) לא התכוונו כותבי התיקון כי הוא יחול גם על הפלות, שנחשבו ברוב המדינות באותו מועד לעבירה פלילית.

2

מכיוון שלדעת השמרנים הזכות של אישה להפלה אינה "כתובה" באופן מפורש בחוקה, הם ממשיכים ושואלים האם ניתן להכיר בה, בכל זאת, כי היא טמונה בהיסטוריה ובמסורת המשפטית המקובלת של האומה. גם לגישתם – זכות שאינה כתובה מילולית במפורש בחוקה יכולה להיכלל במסגרת התיקון ה-14 אם יש לה שורשים ברורים בהיסטוריה ובמסורת המשפטית האמריקאית.

בשלב זה פונים שופטי הרוב אל מלומדים משפטיים אנגלים מלפני כמה מאות שנים, בהם בין היתר אל מתיו הייל, משפטן אשר חי באנגליה במאה ה 17 (!) ומראים כי היסטורית אותם מלומדים לא סברו או טענו כי לאישה יש זכות להפלה, ומכאן הם מסיקים את המסקנה כי זכות זו אינה טמונה בהיסטוריה ובמסורת המשפטית של ארה"ב, אשר נשענת באופן לא מבוטל על המשפט המקובל האנגלי.

מכיוון שלדעת השמרנים הזכות של אישה להפלה אינה "כתובה" מפורשות בחוקה, הם ממשיכים ושואלים האם ניתן להכיר בה, בכל זאת, כי היא טמונה בהיסטוריה ובמסורת המשפטית המקובלת של האומה

וכעת נראה את האבסורד המשפטי.

אכן אליטו וחבריו צודקים, כי "עובדתית" בשנת 1868 לא התכוונו כותבי התיקון (הגברים הלבנים) כי הוא יחול על זכות הנשים על גופן. אבל (ואת המשך המשפט יש לקרוא בקול צועק) – זו אינה השאלה הנכונה!

בשנת 1868 (וכמובן גם קודם לכן, במועד אישור החוקה עצמה), נשים לא היו אדם נושא זכויות שווה ערך לגברים, אלא סוג של אדם נחות. אפילו הזכות הפוליטית החשובה ביותר, זכות ההצבעה, ניתנה להן בארה"ב רק בשנת 1920.

הגברים הלבנים אשר כתבו את החוקה ואת התיקון ה-14 לא התכוונו ולא יכולים היו להתכוון כי הזכויות שנכתבו על ידם שם יינתנו גם לנשים, מהסיבה הפרוזאית שהחוקה לא נכתבה מנקודת מבט לפיה אישה שווה לגבר, אלא בדיוק מנקודת המבט ההפוכה, של שליטה של הגבר באישה.

לשאול האם כותבי התיקון במאה ה-19 התכוונו שהוא יחול על זכויות של נשים דווקא על גופן, זה בדיוק כמו לשאול את האריה מה דעתו על הזכות לחיים של האנטילופה.

אליטו וחבריו בכוונה מנסחים את השאלה השגויה – האם הזכות של האישה להפלה כלולה בתיקון ה-14, במקום לשאול את השאלה הנכונה (גם לגישתם מבחינת מה כלול בנוסח התיקון) – האם התיקון ה-14 כולל את הזכות של "האדם" (גבר או אישה) לחירות של גופו.

ברור שאם שואלים כך את השאלה, וחייבים לשאול אותה כך אם רוצים ביושר לבחון מה כלול בתיקון ה-14 – התשובה לשאלה תהיה כמובן אחרת לגמרי. שכן כל מדינה שהייתה מחוקקת חוק שקובע למשל כי "גבר" אינו יכול לעשות קקי בין שתיים לארבע היה נפסל, בדיוק כי הוא פוגע בזכות לחירות המוגנת בתיקון ה-14.

בשנת 1868 (וכמובן גם במועד אישור החוקה), נשים לא היו אדם נושא זכויות ושווה ערך לגברים, אלא סוג של אדם נחות. אפילו הזכות הפוליטית החשובה ביותר, זכות ההצבעה, ניתנה להן בארה"ב רק בשנת 1920

אם שואלים האם הזכות של "כל אדם" לחירות של גופו כלולה ומוגנת על ידי התיקון ה-14 – התשובה היא בוודאי חיובית, וממנה נובעת גם הזכות של האישה לעשות בגופה כרצונה, כולל הפלה.

עוד יותר מכך. כפי שאומרים שופטי המיעוט בפסק דין דובס – בתיקון ה-14 למשל, לא נכתב דבר על הזכות לנישואים בין גזעיים. למרות זאת, בשנת 1967 פסק בית המשפט העליון בתיק Loving v. Virginia, 388 US 1 (1967) כי החוק של מדינת וירג'יניה אשר אסר (כעבירה פלילית!) על מילדרד לבינג השחורה להתחתן עם בן זוגה הלבן, מפר את אותו תיקון.

ההנמקה הנוספת של אליטו (תחת ההנחה שהזכות להפלה אינה כלולה בטקסט של התיקון ה-14), כי הזכות להפלה אינה מהווה חלק מהמסורת וההיסטוריה המשפטית של ארה"ב, היא אף יותר אבסורדית מהקודמת (והתחרות אינה קלה כמובן). מתיו הייל, שעליו מבססים שופטי הרוב את המסקנה כי הפלות אינן חלק מהמסורת, אכן כתב במאה ה-17 נגד הפלות, אך הוא גם כתב כי אונס לא יכול להתקיים במסגרת חיי נישואין, כלומר כי זכותו החוקית של הבעל היא לאנוס את אשתו.

כלומר, כדי לשאול את עצמם – מהי המסורת וההיסטוריה המשפטית של ארה"ב, אשר תחול על תושבי המדינה בהיעדר טקסט ברור ומפורש בחוקה, מבקשים שופטי הרוב להסתמך על דעות חשוכות של משפטן אנגלי מלפני יותר מ-400 שנים.

פסק דין רו שבוטל כעת ניתן עוד בשנת 1973. אין צורך בסטטיסטיקה מורכבת כדי לומר שרוב רובם של תושבי ארה"ב חיו את רוב חייהם (רובם את כל חייהם) באטמוספרה חברתית ומשפטית של רו, כלומר של חברה בה הזכות של האישה על גופה בהקשר להפלות היא זכות חוקתית שלא ניתנת לביטול על ידי המדינות.

הייל, שעליו מבססים שופטי הרוב את המסקנה כי הפלות אינן חלק מהמסורת, אכן כתב במאה ה-17 נגד הפלות, אך כתב גם כי אונס לא יכול להתקיים במסגרת נישואין, כלומר שזכותו החוקית של הבעל לאנוס את אשתו

והנה לכם שיא האבסורד של הגישה השמרנית המשפטית, המקדשת את העבר (הקפוא בזמן) על פני ההווה המשתנה עם התקדמות העתים: זכויות של נשים בשנת 2022 אינן צריכות להתבסס על מה שמקובל כבר מזה 5 עשורים, אלא על תפיסות של גברים לבנים מלפני 400 שנים, גברים אשר קידשו אונס של אישה על ידי בעלה.

אם נחזור לסיום לישראל, ואל שמרניה המשפטיים, אשר מגלים שמחה לא מוסווית לפס"ד דובס ולגישה המשפטית השמרנית עליה הוא מתבסס, נגלה אבסורד נוסף, הפעם "נוסח ישראל".

חלק גדול מאותם שמרנים ישראלים, משתייכים פוליטית למפלגות ימין ובחלקן מפלגות "דתיות".

קורפוס ההלכות הדתיות של היהדות, נשען בחלקו הגדול, על "טקסט" משפטי נוקשה ובלתי ניתן לשינוי עוד יותר מאשר החוקה של ארה"ב, טקסט אשר עתיק ממנה באלפי שנים. ובכל זאת, המסורת הפרשנית והנורמות הדתיות התאימו את עצמן במשך כל אותן מאות (ויותר) שנים למציאות המשתנה.

במובן הזה הפרשנים המוסמכים וקובעי הנורמות של ההלכה היהודית, בכל עת ועת, היו מבחינת גישתם הפרשנית הדבר הרחוק ביותר מאותם שופטים שמרנים של ארה"ב, המבקשים לבסס את הלכות החיים של נשות ארה"ב על קביעות היסטורית בלתי משתנה של טקסט משפטי.

כך כופרים אותם שמרנים משפטיים ישראלים, המתיימרים לייצג את עולם המצוות ההלכתי, בבסיס הטמון באופן הפרשנות של אותה הלכה, הלכה אשר משתנה ומתחדשת עם השתנות העתים.

קובעי הנורמות המוסמכים של ההלכה היהודית, היו בגישתם הפרשנית רחוקים מאותם שופטים שמרנים בארה"ב, המבקשים לבסס את הלכות החיים של נשות ארה"ב על קיפאון היסטורי של טקסט משפטי

יש לקוות כי בישראל לא נצטרך לאכול מפרי הבאושים של השמרנות המשפטית נוסח ארה"ב, אלא נמשיך לחיות לאור גישת ההלכה היהודית, לפיה החוק והחוקה הם טקסטים המקבלים פרשנות שונה, המתאימה את עצמה לשינויי החיים בכל עת ועת.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,316 מילים

תגובות אחרונות

מגפה חברתית

מחקר חדש בהובלת רמב"ם חושף עלייה חדה בעשור האחרון של מספר הילדים חולי סוכרת סוג 2 בישראל: פי-10 בחברה הערבית, פי-3.5 בקרב יהודים ● סוכרת סוג 2 מושפעת מתורשה אבל הטריגר להתפרצות הוא אורח החיים - השמנת יתר ומחסור בפעילות גופנית ● "פעם היינו רואים סוכרת סוג 2 רק אצל מבוגרים", אומרת החוקרת, "יש סיכוי גדול שהילדים האלה יזדקקו לדיאליזה"

עוד 836 מילים ו-1 תגובות

7 מיליארד מחפשים בעלים

הנכסים האבודים האפוטרופוס הכללי מחזיק באלפי דירות, קרקעות וכספים עזובים ● פרויקט התנדבותי מנסה לאתר את הבעלים או היורשים של כ-16 אלף הנכסים האלה ● המדובר בעבודת נמלים, ועד היום הפרויקט איתר כ-15 אנשים ויידע אותם בדבר זכויותיהם ● אחרי חשדנות ראשונית, במשרד המשפטים שוקלים להיעזר בפרויקט ● אחת המשתתפות בפרויקט: "השבת אבדה זו מצווה ביהדות"

עוד 1,840 מילים

בעיני רבים, ההצהרה של אמסלם כי רע"ם תוכל להצטרף לקואליציה אם לגוש הליכוד יהיו 61 מדנטים, נחשבת פיגוע רציני בקמפיין המפלגה, המבוסס כולו על אנטי המפלגות הערביות ● נתניהו נכנס באמסלם, שנפגע עד עמקי נשמתו ● ההערכה בליכוד היא שנתניהו ביקש להעביר כך המסר גם לאחרים, שלא יצברו ביטחון עצמי רב מדי ● במקרה של אמסלם, זו עשויה להיות טעות קשה של נתניהו ● פרשנות

עוד 594 מילים

שקט, בחירות, ואסור להפריע לדיקטטור להיבחר באופן חוקי

המהפך של נפתלי בנט מול ניסיון ההפיכה האלים של בנימין נתניהו. סיכום שנת ממשלת השינוי והיציאה לעוד מערכת בחירות מחייבת להבין ולעסוק במה שהתרחש כאן במציאות. לא בדף המסרים התעמולתי שעדיין חורך את האולפנים.

בנט – המהפך שמספידיו לא זיהו

מהדורות סיכום כהונת בנט פספסו ממטר גול מרהיב. בנט הוא לא הכישלון ולא הבעיה. נדמה שגם הוא עצמו עדיין לא עיכל את מהלך הכדרור המרהיב שעשה השנה מחצי המגרש שלו לחצי המגרש של היריב – מלב הימין הטריטוריאלי האידאולוגי הפוליטי אל מרכז המפה הפוליטית.

בנט הוא לא הכישלון ולא הבעיה. נדמה שגם הוא עצמו עדיין לא עיכל את מהלך הכדרור המרהיב שעשה השנה מחצי המגרש שלו לחצי המגרש של היריב – מלב הימין הטריטוריאלי הפוליטי אל מרכז המפה הפוליטית

הוא עשה זאת מתוך הכרה שמדינת ישראל חשובה מהמפלגה, חשובה מאמונתו האידאולוגית. הוא עשה זאת כי הבין שכדי לנהל מדינה אי אפשר למשוך בכוח את כל הציבור, על מגוון דעותיו, לימין הקיצוני. גם לא לימין המושחת של נתניהו.
בנט הבין שאפשר לשבת עם נציגי ערביי ישראל ונציגי השמאל והמרכז ולהצליח לנהל מדינה לטובת כל אזרחיה בלי כפייה דתית בלי כפייה פוליטית.

מי שלא הבינו את כל זה ולא תפסו את המהפך שהתחולל בבנט כאיש ימין, הם מרבית חבריו למפלגה, למעט מתן כהנא.

שיקלי וסילמן ואורבך לא עמדו בלחץ הימין ונגררו בשערות ראשם בחזרה אל הביצה המסיתה, הלאומנית, הגזענית, הדתית.

שקד המשיכה לנסות לשבת על הגדר ולהכין את חזרת ימינה לחיק הימין הקיצוני, הדתי הלאומני.

נדמה שדווקא בוחריו של בנט בימין הממלכתי המתון הבינו היטב לאן הוא מוביל ומה מטרתו. אבל חבריו למפלגה פחדו, נכנעו למסע ההשמצות והתקפלו חזרה אל קונכיות "הזהות היהודית" ויתר סיסמאות ריקות מתוכן.

מהדורות הסיכום נראו כמו מי שמתארים טרגדיה אישית של בנט. אבל הטרגדיה היא של החברה הישראלית. דווקא בנט עבר מהפך מדהים שראוי לכל שבח.

מנחם בגין, שהגיע אחרי מהפך 77' לשלטון, לקח אליו את משה דיין, בכיר בניה של המפלגה היריבה והוביל להחזרת שטחים והסכם שלום היסטורי עם מצרים.
המהפך של בגין מוזכר עד היום כמהלך היסטורי מדהים.

בנט הבין שכדי לנהל מדינה אי אפשר למשוך בכוח את כל הציבור, על מגוון דעותיו, לימין הקיצוני או לימין המושחת, ושאפשר לשבת עם נציגי ערביי ישראל, השמאל והמרכז ולנהל מדינה בלי כפייה דתית ופוליטית

אריאל שרון שיישב את השטחים בעשרות התנחלויות, הוא זה שהוביל לפינוי כל רצועת עזה על כל יישוביה ועוד ארבע התנחלויות בשטחים.

גם אהוד אולמרט, איש ליכוד, הוביל מהלך שנקטע להסכם מול הפלסטינים, מנוגד לכל עמדת הליכוד המוצהרת.

והנה בנט הגיע לעמדת ההנהגה והבין. הבין ושינה את עמדותיו למען המדינה.
זה ראוי להערכה. זה ראוי להבנה מה התרחש כאן בשנה אחת של מהפך פוליטי שהרחיק את מחולל השחיתות וההסתה מהשלטון.

זה גם ראוי לבחינה אמיתית מדוע המהלך של בנט נעצר. האם למי ששואלים אותו כיום שאלות – אין חלק בתיאור שגוי של המציאות? האם להסכמים ולסיכומים אין חלק בהזנחת ההגנה על הדמוקרטיה והבנה עמוקה יותר של המהלך שהוביל בנט כראש ממשלה?

נתניהו באלמנט שלו

בחירות עכשיו ובנימין נתניהו נמצא באלמנט שלו. תותח השקרים וההסתה מפיץ רעל כדרכו. שוטף מוחות בלי חשבון. סיסמאות קצרות. חוזרות על עצמן ולא משנה בכלל שהמציאות שונה והעובדות הפוכות.

בחירות עכשיו ונתניהו נמצא באלמנט שלו. תותח השקרים וההסתה מפיץ רעל כדרכו. שוטף מוחות בלי חשבון. סיסמאות קצרות. חוזרות על עצמן ולא משנה בכלל שהמציאות שונה והעובדות הפוכות

נתניהו שלום בטוח, פרס יחלק את ירושלים. ראש ממשלה חזק מהימין, תומכי טרור, תופרים לי תיקים, התיקים יקרסו, אז מה אם המשטרה המליצה – מרבית ההמלצות הולכות לפח, לא יהיה כלום כי לא היה כלום, תומכי טרור, ממשלת האחים המוסלמים, נביא מאות מיליארדים מהגז לבריאות וכלכלה, תומכי טרור תומכי טרור, הממשלה הרעה בתולדות ישראל. וכך בוקר וערב הקומפרסור יטרטר את משנתו בכל תחנה וכלי תקשורת. שופריו יחזרו על המסרים שוב ושוב ושוב.

לא משנה להם ששנה שלמה הדרום חי בשקט נדיר אחרי שנות אלפי הבלונים והרקטות שהיו תחת נתניהו. לא משנה שמאות אלפי מובטלים חזרו לעבוד אחרי שנתיים של קריסה בעקבות מדיניות נתניהו לעצור תקציב כדי לברוח ממשפטו ואלפי עסקים חזרו לעבוד שוב לאחר ההתרסקות שגרמו הסגרים שהטיל נתניהו.

תומכי טרור. ממשלה רעה. אזרחי ישראל נושמים לרווחה אבל התותח יורה והאוויר מלא רסיסי מילים, משפטים, סיסמאות, עיוותי מציאות, שקרים בכל תחום, פייק-ניוז כל יום, כל הזמן.

נתניהו ולקקניו עכשיו באלמנט שלו. בחירות עכשיו.

כלי התקשורת שלנו לא עומדים בלחץ ולא מפסיקים לפחד. הם ימשיכו לפמפם את השקרים, לא יאתגרו את אנשי נתניהו בעובדות על הצלחת ממשלת השינוי ויתנו לו לזרוע את סיסמאות הפילוג וההסתה עד שיפורסמו תוצאות הבחירות.

אם הוא יצליח להביא 61 הוא כמובן ייצא למסע פיוס, התנצלות והסברים. יישא נאום "מאחד" כי הוא הרי יהיה "ראש הממשלה של כולם". זו סיסמא מוכנה וידועה לאחרי הבחירות.

כלי התקשורת שלנו ישכחו כמובן את היותו נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה תיקים פליליים. כי בחירות עכשיו ו"זכות הציבור לבחור" גם נאשם בשוחד לראש ממשלה. למה לא? מה הבעיה עם זה שהוא הנאשם יבחר רמטכ"ל? או יעכב בחירת מפכ"ל?

בתקשורת ישכחו את היותו נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים ב-3 תיקים פליליים. כי "זכות הציבור לבחור" גם נאשם בשוחד לרה"מ. למה לא? מה הבעיה עם זה שנאשם יבחר רמטכ"ל? או יעכב בחירת מפכ"ל?

לא רק הם. גם בג"ץ היקר והסובלני, העומד על משמרתו, יודע שבחירות עכשיו ונתניהו באלמנט שלו ואסור להפריע לו לחזור לשלטון. תומכי טרור תופרים תיקים, שופטים שמאלנים אמרו לי ואני מחכה שיתקנו או יתנצלו. אבל בינתיים לא נתערב ב"בחירת העם".

בחירות עכשיו ואסור להפריע לדיקטטור להיבחר באופן חוקי ולהרוס את הדמוקרטיה על פי דרכו.

הפרקליטות והמשטרה מחשבות את קיצן לאחור, אבל בחירות עכשיו ושום חוק נגד הסתה לא יופעל. היועמש"ית שותקת, מורתעת. השופטים רועדים ונעשים חולים יומיום. המשפט נדחה. תומכי טרור, ממשלה רעה, נקים ממשלת ימין לאומית יהודית.

הרחובות יבערו עכשיו בשלטים נגד עיתונאים (הם לא יקבעו), נגד ערבים, נגד שמאלנים, נגד חוקרים (לחקור את החוקרים), נגד שופטים ונגד  יריבים פוליטיים.

כי בחירות עכשיו ורק תפיסת השלטון עומדת כאן למבחן.

לא המדינה, לא איכות חיי האזרחים, לא תקציבי החינוך הרווחה הבריאות הביטחון, הדירות והפירות. רק השלטון. רק השתלטות על מוקדי הכוח והכסף, הג'ובים ואוצרות הטבע של המדינה.

רק השתלטות על הכנסת והחוקים שלכאורה יאפשרו את השלמת מהלך הבריונות והאלימות שבאמצעותו רוסקה פה עוד ממשלה, נקנו ונסחטו חברי כנסת, והכל כדי שנתניהו יכנס לאלמנט שלו – בחירות, שטיפת מוח, ושריפת המדינה למען הקיסר ומשפחתו.

לא רק הם. גם בג"ץ היקר והסובלני, העומד על משמרתו, יודע שבחירות עכשיו ונתניהו באלמנט שלו ואסור להפריע לו לחזור לשלטון. אסור להפריע לדיקטטור להיבחר באופן חוקי ולהרוס את הדמוקרטיה על פי דרכו

האם מסכמי הסיכומים ומנתחי המציאות מבינים הפעם את ההבדל בין איש הימין נתניהו לאיש הימין בנט?

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי הם האלימים אליהם אתה מתכוון? אלה שהפגינו עם הדגלים השחורים והפיצו שנאה ורעל. תסכול על שהם לא מצליחים פעם ועוד פעם להגיע לשלטון? מושחתים? מי לא בממשלת בנט לא מינו שרים של כלום! לא היו... המשך קריאה

מי הם האלימים אליהם אתה מתכוון? אלה שהפגינו עם הדגלים השחורים והפיצו שנאה ורעל. תסכול על שהם לא מצליחים פעם ועוד פעם להגיע לשלטון? מושחתים? מי לא בממשלת בנט לא מינו שרים של כלום! לא היו חכים שונאי ישראל?
איתי נבו הנכבד לצערי בכל מערכות המדינה מי שיושב על הכסא מטאטא את מי שלא מוצא חן בעיניו. מי לא מחלק גובים? אינני נמצאת בתוך הסבך אבל ידוע לי שכל אלה היושבים כרגע על הכסא מחלקים מנעמים עם הרבה מאוד כסף ציבורי על כלום. נכון שיש כל מיני מקבלי מנעמים על חשבון כספי הצבור וזה לא משנה נתניהו או ליברמן או לפיד. אתה מזכיר את אולמרט, מי שאל פעם מנין לו כל השעונים היוקרתיים? האם זה מכספו הפרטי? לצערי פגשתי אדם שהכיר מקרוב את מי ששלשל הון עתק לכיסו של אולמרט תמורת הבטחות. די להשמצות, די לשנאה תחשוב חיובי אם תיפול עליך או לאחד מיקירך מחלה קשה לא הדיקטטור אשם.

עוד 1,011 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 4 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

סעודיה מנסה לשנות תדמית על חשבון ליגת הגולף האמריקאית

תמורת מענקי חתימה שמנים ופרסים בסכומים דמיוניים, גם שחקני הגולף הטובים בעולם מוכנים להתעלם מרצח מתנגדי משטר, דיכוי להט"בק והוצאות המוניות להורג בסעודיה ● ליגת הגולף הסעודית מאיימת להרוס את הסבב העולמי ולהפוך לאירוע ה"ספורטווש" הגדול של התקופה האחרונה

עוד 3,169 מילים

בעקבות הכסף הגדול

כולם מכירים אותו בתור מייסד אפליקציית המסרים המיידים, אבל יאן קום הוא גם נדבן שתורם עשרות מיליונים לארגונים יהודיים ● היקף התרומות העצום מאפשר לו להשפיע ישירות על הקהילות היהודיות ולהמשיך במסורת הפילנתרופית של יוצאי בריה"מ לשעבר ● "לציבור היהודי צריך להיות אכפת משום שהוא יכול לעצב ולקבוע סדרי עדיפות בקהילה"

עוד 1,990 מילים

בישראל עלולים לאמץ את השיטה הרפובליקאית לחיסול הליברליות

ההשלכות בעקבות ביטול פסק הדין רו נגד וייד יהיו עצומות ● בישראל, המאבק למינוי שופטים שמרנים עלול להחריף ולהשפיע על אזרחים רבים ● במקביל, שיח הזכויות חייב להשתנות ולעסוק גם בשימור הישגים ● הפערים האידאולוגיים מפצלים את ארה"ב באופן חסר תקדים לשתי "אמריקות" שונות ● פרשנות

עוד 1,119 מילים

היועצת המשפטית לכנסת לאורבך: אין לעכב את הצעת החוק לפיזור הכנסת

אמסלם: אם יהיו 61 חברים ציוניים בקואליציה, רע"ם תוכל להצטרף אליה ● נתניהו תקף את אמסלם ואמר שרע"ם היא מפלגה אנטישמית; בתגובה ביקר אמסלם את יושב ראש הליכוד: "מנסה לפגוע בי" ● נתניהו זומן להעיד בפני הוועדה לחקירת האסון במירון ● גנץ ייפגש, לבקשתו, עם היועצת המשפטית לממשלה בהרב מיארה בניסיון לשכנעהּ לאשר לממשלה למנות כעת רמטכ"ל

עוד 54 עדכונים

ביטול רו נגד וייד: השונה והדומה בין העליון בארה"ב ובישראל

עוד מוקדם לסכם את שלל ההיבטים וההשלכות של פסק דין בית המשפט העליון, שביטל ביום שישי ברוב של שישה נגד שלושה את הזכות החוקתית להפלות ● עם זאת, ניתן להצביע כבר עכשיו על שתי מסקנות: להבדיל מישראל, הפסיקה בארה"ב היא סוף פסוק - אך ניצנים של אותו חוסר הגינות אינטלקטואלית שנחשף בהחלטת העליון האמריקאי, ניתן למצוא גם בפסקי דין של העליון בישראל ● פרשנות

עוד 1,288 מילים

בנט: נשכבתי על הגדר עבור עם ישראל, פוחד שנאבד את המדינה

בנט אמר כי טרם החליט אם לרוץ בבחירות הבאות ● ליברמן אמר כי לא יתמוך בנתניהו בשום מצב וכי הוא ״ממליץ לימינה להפסיק עם תסמונת האישה המוכה״ ● ח״כ אלי כהן: מעריך שנשיג יותר מ-61 מנדטים ● האיחוד האירופי: שיחות הגרעין בין איראן למערב יתחדשו בימים הקרובים ● גורם בארה״ב: מוכנים לחזור ליישום מלא של ההסכם מ-2015 ● מחר תושבת התחבורה הציבורית לשלוש שעות

עוד 10 עדכונים

לראשונה מאז הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, יורש העצר מוחמד בן סלמאן התקבל השבוע באנקרה בכבוד מלכים ● לבנון: אחרי הבחירות, לפני הסערה ● ראש הממשלה המצרי במסר לבני עמו: אם אין לחם, "תתנהלו בחוכמה" ● והשבוע לפני 19 שנים, ארה"ב בנתה בעיראק צבא חדש ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 985 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

עוד עיוות קטן שיימשך בחסות הטרלול הפוליטי הגדול

הכאוס הפוליטי תוקע את הצעת החוק שנועדה להקטין את הקנס השערורייתי שניתן למי שלא מתקף את הרב-קו ● המשרד להגנת הסביבה חסר אונים מול כי"ל והפגיעה בצאלים ● תושבי הקטמונים הצילו עץ ארז עתיק ● "הווה" של דרור בורשטיין עושה חשק ללכת קצת לאיבוד בטבע ● והאכיפה כלפי רוכבי הקורקינטים והאופניים החשמליים חייבת להתחיל מסימון ברור של כיווני הנסיעה

עוד 1,541 מילים

הקצין השנוא באמריקה

איש לא רצה לשרת לצד האדמירל היהודי היימן ריקובר ● אופיו הקשוח והלא מתפשר הפך אותו לדמות שנויה במחלוקת אך גם לאדם שהנשיא קרטר כינה "המהנדס הגדול ביותר אי פעם" ● הסופר מארק וורטמן מגולל את הסיפור הלא ייאמן של אבי הצוללת הגרעינית ומספר בריאיון לזמן ישראל: "היו אנשים שהוא פשוט התעלל בהם, אין לזה מילה אחרת"

עוד 1,333 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַחֲמִישִׁית 137

האזנה מודרכת לסימפוניה החמישית לקמפיין ותזמורת מאת לודוויג ואן נתניהו

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה