נושא
בקעת הירדן

פרסום ראשון: מאחז חדש הוקם בבקעת הירדן

פעילי שמאל נתקלו במאחז חקלאי חדש באזור אל-חדדיה בבקעה, סמוך למושב חמדת, שעלה על הקרקע בשבועיים האחרונים ● במאחז הוקמו שני מבנים, קולטי שמש ומכלי מים והגיעו חקלאים ישראלים עם כלבים וכבשים ● מהמאחז הונח צינור מים שמגיע מחמדת

עוד 297 מילים

האם שאריות המזון שנזרקות לפח על ידי מליוני ישראלים הופכות לדשן לחקלאות או מושלכות סתם כך לטבע? ● עימות חזיתי בין המשרד להגנת הסביבה לבין תאגיד הפסולת "ורידיס" שופך מעט אור על הנעשה מאחרי הקלעים של תעשיית הפסולת בישראל - והריח לא משהו

עוד 1,638 מילים ו-3 תגובות

עשרות אלפי הפלסטינים המתגוררים בבקעת הירדן לא יודעים כיצד יראו חייהם ביום שאחרי הסיפוח ● הכפרים שלהם לא מופיעים במפה המעורפלת של טראמפ, ורבים מהם חוששים כי זכויותיהם ייפגעו תחת ריבונות ישראל ● אחרים כבר אדישים לגורלם ● "רק בשבוע שעבר, הצבא מנע ממני גישה לאדמות שלי משום שהיה שם תרגיל. איך הדברים יכולים להיות גרועים יותר?"

עוד 1,032 מילים

משל עקרבה

פרק 11מסלול ההמראה הציוני מוביל מתושב עקרבה אלעזר בן-דינאי - נער גבעות מתקופת בית שני המכונה בגמרא "רצחן"; דרך הערבים ה"עבדים למחצה ופראים למחצה" של ההיסטוריון יוסף קלוזנר; עבור בחזון "המדינה כמושג גיאוגרפי" של בנציון נתניהו - שמתורגם עכשיו לחזון הסיפוח של בנו, בנימין נתניהו ● ועל המסלול הזה המריא באפריל 1972 מטוס ריסוס צה"לי נושא רעל ● אמיר בן-דוד חוזר אל הקרקעות המופקעות של עקרבה

עוד 2,323 מילים ו-1 תגובות

כולם מדברים על סיפוח, אף אחד לא מדבר על מרצ

פרק 10במשך שנים הייתה זו מרצ שהובילה את המאבק הפוליטי המרכזי בכיבוש ● עכשיו, כשתוכנית הסיפוח החד-צדדי של נתניהו בפתח, זו היתה צריכה להיות שעתה היפה של מפלגת השמאל ההולכת ונעלמת ● בשבוע שעבר ראשי המפלגה לדורותיה, שעדיין בחיים, יצאו לסיור בגדה המערבית ● אמיר בן-דוד היה בין העיתונאים הבודדים שהגיע לסיור ● היה עצוב וחסר מרץ ● אבל זה לא אומר שהם טועים

עוד 1,648 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

לא סביר שארה"ב תאפשר את הסיפוח כבר ב-1 ביולי

ארבעה שבועות לפני המועד שקבע נתניהו להחלת הריבונות, נראה כי ראש הממשלה ייאלץ לחכות עוד זמן מה ● עבודת ההכנה של צוות המיפוי המשותף לישראל ולארה"ב ספגה עיכוב של שבועות ואולי אף חודשים בגלל משבר הקורונה, אומר מקור בכיר לזמן ישראל ● בנוסף, אומר המקור, ביקור של קושנר בירושלים לפני סיום התהליך נתפס כהכרחי

מאד לא סביר שהממשל האמריקאי יאשר מהלך חד-צדדי של ישראל לסיפוח חלקים בגדה המערבית ב-1 ביולי, כפי שתכנן ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך אמר הלילה מקור בכיר המעורב בנושא לזמן ישראל.

למעשה, יעברו שבועות ואף חודשים עד שהצוות הישראלי-אמריקאי האמון על הכנת המפות יסיים את עבודתו – תנאי שהבית הלבן הציב לפני שיתמוך בהחלת ריבונות, אמר המקור.

צוות המיפוי אמור לשרטט את הגבולות המדויקים של האזורים עליהם ישראל מבקשת להחיל ריבונות – משימה קשה הדורשת עבודת שטח מדויקת, על פי המקור. אלא שחבר משמעותי בצוות מהצד האמריקאי – הממונה על העניינים הישראליים-פלסטיניים במועצה לביטחון לאומי, סקוט ליית' – נבצר מלהגיע לאזור מאז התפרצות מגפת הקורונה.

צוות המיפוי המשך לפעול באופן חלקי במהלך התפרצות המגפה, אך גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי.

גורמים רשמיים המעורבים בתהליך אישרו כי נוכחותו של ליית' נחוצה על מנת להשלים את עבודת הצוות. לא ברור מתי ליית' יוכל להגיע לישראל, וגם אם יגיע בקרוב, ספק אם הצוות יוכל לסיים את עבודתו לפני ה-1 ביולי

סיבוך נוסף במאמץ הישראלי לסיים את עבודת המיפוי במהרה היא העובדה שבכירים בבית הלבן, האחראים על נושא הסיפוח – יועץ הנשיא ג'ארד קושנר והשליח המיוחד לתהליך השלום אבי ברקוביץ' – לא ביקרו בישראל מאז שדונלד טראמפ חשף את תוכנית המאה בינואר.

מקורות המעורים בנעשה אמרו לזמן ישראל כי לא סביר שהבית הלבן יתמוך בסיפוח ישראל לפני שהשניים יגיעו לירושלים לשיחות בנושאים שנותרו פתוחים.

נתניהו אמר לחברי סיעת הליכוד בשבוע שעבר כי הוא מתכנן לפתוח בתהליך החלת הריבונות ב-1 ביולי – התאריך שנקבע בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול-לבן, הסכם המאפשר לראש הממשלה שיקול דעת אבסולוטי בנושא.

אך על פי ההסכם, ישראל תוכל לקדם את תוכניתו של נתניהו להחיל ריבונות בבקעת הירדן ועל כל היישובים בגדה המערבית רק עם שיתוף פעולה מלא של הבית הלבן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, ושר התיירות, יריב לוין, במהלך פגישה לדיון במיפוי הרחבת הריבונות הישראלית לשטחים בגדה המערבית, שהתקיימה באריאל ב-24 בפברואר 2020 (צילום: David Azagury/US Embassy Jerusalem)

ממשל טראמפ התחייב להכיר בריבונות שתוחל כל עוד ההנהגה בישראל תפעל על פי המתווה שהוצג בוושינגטון בתחילת השנה. מאז, כמה שרי ליכוד העריכו כי יישום תוכנית הריבונות תיאלץ להידחות.

זאב אלקין, למשל, אמר בראשון כי אין כל ביטחון שעבודת צוות המיפוי תסתיים עד ה-1 ביולי, וכי החלת הריבונות תצטרך להידחות מעט.

"אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן", אלקין אמר בראיון לגלי צה"ל. "ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות".

אלקין: "אני יודע שעובדים על המפה ויכול להיות שהתהליך הזה ייקח עוד קצת זמן. ה-1 ביולי הוא התאריך הראשון שבו אפשר להביא את זה לדיון בממשלה ובכנסת. ייתכן שזה ייקח עוד כמה ימים או כמה שבועות

ביום שני, נתניהו קיים שיחת ועידה בנושא עסקת המאה – ובכלל זה תוכנית ישראל לספח כ-30% מהגדה המערבית – עם קושנר וברקוביץ'. שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר השתתפו בשיחה גם כן.

לא ישראל ולא ארה"ב פרסמו את תוכנה של השיחה, אולם ערוץ 13 ציטט מקורות אמריקאים כאומרים שבכירים בממשל שם בוחנים מתי ואיך בדיוק ישראל מתכוונת להתקדם עם סיפוח חד-צדדי – וכי לא הצליחו לקבל תשובה חד-משמעית בשיחת הוועידה הזו.

הדיווח בערוץ 13 אף ציטט מקור ישראלי בכיר שאמר כי "הרושם הוא שבבית הלבן מצננים את ההתלהבות בעניין הסיפוח ורוצים להאט את התהליך", מאחר שהממשל האמריקאי עסוק כרגע במחאות ברחבי ארצות הברית ובמשבר הקורונה – הבריאותי והכלכלי.

אתמול (שלישי), נתניהו נפגש במשרד ראש הממשלה עם נציגי מועצת יו"ש, המתנגדים לתוכנית טראמפ משום שהיא תומכת, לפחות בתיאוריה, בהקמת מדינה פלסטינית על 70% משטחי הגדה המערבית.

בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

גורם בקרב ראשי המתנחלים אמר לזמן ישראל כי נתניהו רמז בפגישה שהאמריקאים מקשיחים את עמדותיה וציטט את ראש הממשלה כאומר שהבית הלבן "כבר פחות נלהב מהרעיון של החלת הריבונות". על פי אותו גורם, הפגישה היתה מתוחה וראשי המתנחלים יצאו ממנה בתחושה כי הסיפוח לא יקרה "במהירות או בהיקף" שנתניהו הבטיח במקור.

מצד משרד ראש הממשלה, עם זאת, ציינו כי נתניהו אמר בפגישה כי השיחות עם האמריקאים עדיין נמשכות בהתייחסו, ככל הנראה, לעבודת צוות המיפוי.

עוד 634 מילים

תואר ראשון בהדחקה

פרק 4מתי ראיתם בסרטי קולג' הוליוודיים סטודנטים שיוצאים בלילה לשמירות בהתנחלויות מבודדות, שהן בעצם לא יותר מחוות בוקרים, שנתונות בקונפליקט אלים עם רועי הבקר האינדיאנים - כלומר הערבים - בסביבתם? ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על מפת הסיפוח ומגיע לכפר הסטודנטים במעלה אפרים ● "לחיות את החלום. לגור בתוך טבע פראי. להתעורר בבוקר לזריחה חלומית" ● את הסטודנטים, אגב, הסיפוח ממש לא מעניין ● גם לא השכנים הפלסטינים

עוד 1,514 מילים ו-1 תגובות

ההסכם הקואליציוני עם החרדים חושף את יחסם המורכב לסיפוח

למפלגות החרדיות יש אינטרס מובהק לתמוך בהחלת הריבונות על שטחים ביהודה ושומרון ● ההתנחלויות הגדולות ביותר הן חרדיות, והסיפוח יעניק לשר הפנים דרעי ולשר השיכון ליצמן יד חופשית בשטח שבו עתודות הבנייה בלתי נגמרות ● אז איך קרה שדווקא ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס ויהדות התורה מחשקים את נתניהו ומגבילים את היד החופשית שקיבל מכחול-לבן? ● פרשנות

עוד 730 מילים

ברוכים הבאים לגיהינום

פרק 3הגדה המערבית היא ארץ קשוחה, לא ארץ למפונקים, במיוחד כשהטמפרטורות נושקות ל-50 מעלות ● ליד משואה - אחת ההתנחלויות הקטנות ביותר, עם 180 תושבים בסך הכל - הפלסטינים עובדים שעות בחום הקופח, עבודה פיזית, רצחנית ● כמה הם מרוויחים? 95 שקלים. ליום עבודה מלא ● אם יהיה סיפוח, אולי לפחות יחילו עליהם את חוקי שכר המינימום של מדינת ישראל ● אמיר בן-דוד ממשיך במסע על גבי מפת הסיפוח - ובפרק היום: עבדים בחווה היוגוסלבית

עוד 1,524 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה