נושא
פרקליטות המדינה

מאז נכנס למשרד המשפטים, אוחנה הוא הנכס הכי משמעותי בנבחרת של נתניהו ● הוא תוקפני, חסר גבולות, מצפצף על החוק, אבל האוהדים ביציע הליכוד משתוללים ואין מי שיראה לו את הכרטיס האדום ● "אם יש פריימריז, אמיר בחמישייה הפותחת" ● פרשנות

עוד 587 מילים

בעקבות החשד להדחת עד, הפרקליטות עשויה לזמן את פילבר לעדות מוקדמת

בעקבות חקירת המשטרה בחשד כי יועצי נתניהו לא רק הטרידו את עד המדינה שלמה פילבר אלא אף ניסו להדיח אותו מעדותו, מעריכים גורמים לשעבר במערכת אכיפת החוק כי התביעה עשויה לקרוא לפילבר לתת עדות מוקדמת, מיד אחרי הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה

גורמי התביעה בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו עשויים לזמן את שלמה פילבר למסור עדות מוקדמת במקרה של הגשת כתב אישום בתיק 4000, אם הפרקליטות תגיע למסקנה כי יש חשש שהוא ייכנע ללחץ ויסוג מהעדות שמסר במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמו. כך מעריכים גורמים לשעבר במערכת האכיפה, ששוחחו עם זמן ישראל.

פילבר כיהן בעבר כמנכ"ל משרד התקשורת, וכיום הוא עד המדינה בפרשת 4,000, שבה נתניהו חשוד ביחסי תן וקח מול שאול אלוביץ', הבעלים לשעבר של וואלה-בזק.

בשבוע החולף עוכבו לחקירה ביחידת לה״ב 400 מספר יועצי נתניהו, בחשד שיזמו את הטרדתו של פילבר, כשהציבו רכב עם מערכת כריזה מחוץ לביתו בפתח תקוה, זאת על מנת לבייש אותו בפומבי בעקבות העדות שמסר בעניין נתניהו. היום פורסם בגל"צ כי יועצי נתניהו חשודים לא רק בהטרדת עד, אלא בניסיון של ממש להדיח את פילבר מעדותו.

בין הנחקרים, דובר ראש הממשלה יונתן אוריך ויועץ התקשורת עופר גולן והפרסומאי ישראל איינהורן. עובדי מטה ליכוד נוספים נקראו לעדות. למרות טענות הנחקרים כי המדובר במעשה קונדס כחלק מקמפיין הבחירות של הליכוד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי הוא רואה את האירוע בחומרה.

עדותו של פילבר היא אבן הראשה של תיק וואלה-בזק, שבו נתניהו חשוד בהטבות רגולטוריות לבזק בתמורה לסיקור אוהד בוואלה. החשש של מנדלבליט הוא שהרמקול שכרז ליד ביתו של פילבר עלול להביך אותו ולהפעיל עליו לחץ שעלול לגרום לו לחזור בו מהעדות.

בכירה לשעבר בפרקליטות העריכה היום, בשיחה עם זמן ישראל, כי מנדלבליט עשוי לזמן את פילבר לעדות מוקדמת, מיד לאחר ההחלטה על הגשת כתב אישום. בכירים נוספים לשעבר ממערכת אכיפת החוק אישרו את ההערכה אף הם.

המבחן של גביית עדות מוקדמת מתקיים בשלושה מקרים:

  1. כאשר העדות בעלת חשיבות מהותית;
  2. כשיש יסוד סביר להניח שלא ניתן יהיה לגבות את העדון במהלך המשפט;
  3. כשיש חשש שאמצעי לחץ, איום, הפחדה, כוח או הבטחת טובות הנראה יניאו את העד מלמסור עדות אמת במהלך המשפט.

לפי הבכירה לשעבר, אשר שימשה כתובעת בתיקי דגל של המדינה, הפרקליטות אמורה לוודא עם פילבר שאין לו כוונה לחזור בו מהעדות, ואם ההתרשמות היא שיש בכך ספק, אזי תישקל העדות המוקדמת. כך היה, למשל, במקרה של העד משה טלנסקי אשר העיד נגד אהוד אולמרט. מחשש שייצא מהארץ ולא יחזור, בית המשפט אישר לגבות ממנו עדות מוקדמת.

תיקי נתניהו נכנסים לישורת האחרונה וההערכה היא כי יוחלט על הגשת כתב אישום נגד נתנינו עד סוף החודש. בתיקי 1000 ו-2000, הערכות הן שראש הממשלה יואשם במרמה והפרת אמונים, ככתוב בכתב החשדות נגדו. בתיק 4000, עם זאת, מקווים סניגורי נתניהו כי  מנדלבליט יסתפק גם כן בסעיפי מרמה והפרת אמונים, אך יסיר את סעיף השוחד – החמור יותר.

עוד 400 מילים

"בעייתי, הרסני, לא אתי, לא מוסרי, לא תקין. קשקוש!"

סערת אוחנה שר המשפטים לשעבר, מאיר שטרית, תוקף את דבריו של שר המשפטים אמיר אוחנה על הפרקליטות ● "טעות חמורה, אף שר משפטים לא עשה דבר כזה" ● "פוגע במערכת שהוא אמור להגן עליה" ● "זה שירות דב לאינטרס של נתניהו, הפרקליטים יהיו עוד יותר נחושים" ● "אבל נתניהו לא צריך להתפטר לפני כתב אישום - גם התפטרות אולמרט הייתה טעות"

עוד 916 מילים

פרקליטות המדינה מציגה: מהומה רבה על לא דבר

אחרי שהפרקליטות נאבקה לקדם את ליאת בן ארי, בניגוד לדעתה של מנכ"לית משרד המשפטים, בכירים בעולם המשפט מפחיתים בחשיבות המינוי ● "בן ארי יכלה להתמודד על החלפת פרקליט המדינה גם מבחוץ, לכן לא הבנתי את ההיסטריה בנושא", אומר אחד הם ● ואחר מוסיף: התפקיד החדש - המשנה של שי ניצן לעניינים כלכליים - קטן עליה

עוד 967 מילים

בית משפט השלום דחה את בקשת הפרקליטות לתקן את גזן הדין

הפרקליטות ביקשה לכתוב בגזר הדין שמדובר בארוחות פרטיות בלבד ● השופט מתח ביקורת מרומזת על הפרקליטות, והסביר שבכתב האישום המתוקן מדובר על ארוחות שכוללות אורחים חיצוניים, כך שהוא בסך הכל אישר את הנוסח הזה

בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת הפרקליטות לתיקון גזר הדין של שרה נתניהו ומותח ביקורת מרומזת על הפרקליטות.

הפרקליטות ביקשה מנשיא בית המשפט השלום, אביטל חן, לתקן "טעות שנפלה בגזר הדין בעניינה של הגברת שרה נתניהו", ולכתוב בו כי הארוחות שהזמינה רעיית ראש הממשלה בניגוד לחוק נועדו למשפחתה בלבד.

זאת ככל הנראה בעקבות טענות שהעלו אתמול תומכי נתניהו, ולפיהן הארוחות הוזמנו בחלק ואולי אף ברוב מהמקרים לטובת אורחים רשמיים במעון ראש הממשלה.

אלא שהשופט כאמור דחה את הבקשה, והסביר כי הפרקליטות עצמה כתבה בכתב האישום המתוקן שמדובר בארוחות שבהן התארחו אורחים. זאת, בניגוד לכתב האישום המקורי, שבו מדובר על אירוח פרטי 6 פעמים, כלומר ארוחות משפחתיות. השופט הסיק שהפער הוא מכוון ואינו מקרי, וגזר הדין שלו בסך הכל מאשר את מה שכתוב בנוסח המתוקן.

בפרקליטות הדגישו היום בפני השופט חן כי כתב האישום המקורי, כמו גם הסדר הטיעון שהושג בהליך גישור בפני השופט מרדכי כדורי, התייחסו "רק לארוחות פרטיות וכלל לא לאירוחים רשמיים או מדיניים".

למרות זאת, הנשיא חן כתב בגזר הדין כי "החל מחודש ספטמבר 2010 ועד לחודש מרץ 2013 קיבלה הנאשמת, עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם, ארוחות מוכנות ושירותי שפים בשווי של כ-175 אלף שקל, בניצול מכוון של טעות הזולת". בטיעונים לקולה הלך חן צעד נוסף לקראת נתניהו, וכתב כי "הארוחות שנצרכו הוזמנו גם, אולי בעיקר, לאורחיהם של ראש הממשלה ורעייתו".

עוד 209 מילים

בכירי הפרקליטות לשעבר נגד פגיעה בעקרונות יסוד

פרקליטי המדינה לשעבר, משה לדור, ערן שנדר, ואחרים, פירסמו גילוי דעת נגד חקיקה שתפגע בעקרונות היסוד של המדינה וקראו לציבור ולחברי הכנסת להתנגד למהלכים מסוג זה

מנדלבליט משיב לטענות סמוטריץ' על הדלפות: "האשמות בלתי מבוססות"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלח מכתב חריף לחה"כ בצלאל סמוטריץ', בתגובה לטענה כי התבצעה הדלפה מהפרקליטות או מהמשטרה ● "אוסיף תקווה כי ההאשמות הבלתי מבוססות שהופיעו במכתבך, יפנו את מקומן לשיח ענייני ומכבד"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב היום (שלישי) לטענות שהעלה לפני כחודש חה"כ בצלאל סמוטריץ' לפני כחודש, לפיהן מסמך הודלף מהמשטרה  או מהפרקליטות בניסיון לסכל את מינויו לשר המשפטים.

במכתב החריף ששלח מנדלבליט לסמוטריץ' נכתב: "מדובר במסמך שנכלל בחומר החקירה בפרשה שבמסגרתה נתפס ושהועבר לכל הסנגורים המייצגים בתיק. המסמך הוצג במסגרת ההליך המשפטי הנוגע לתיק, שמתנהל בדלתיים פתוחות".

"אוסיף תקווה כי האשמות הבלתי מבוססות שהופיעו במכתבך, יפנו את מקומן לשיח ענייני ומכבד ולהמשך עבודה משותפת, בכל תפקיד אותו תמלא בממשלה הבאה", הוסיף היועץ.

חברות וחברים, כצפוי, הניסיון לתפור לי תיק ולסכל את המינוי שלי לתפקיד שר המשפטים התחיל.היום קיבלתי פניה מכתבת בשם איילת…

פורסם על ידי ‏בצלאל סמוטריץ'‏ ב- יום שני, 29 באפריל 2019

לפני כחודש כתב סמוטריץ' בפייסבוק כי הסכם בין תנועת רגבים (שהיה בין מייסדיה), לבין חברת תארא, היה מצוי רק בידיהן של החברות. "מבירור שערכתי עולה שהוא הגיע לידיהם של המשטרה והפרקליטות שלא קשורה לעניין. במילים פשוטות – המסמך הודלף מהמשטרה או מהפרקליטות, בניסיון להשחיר את פני ואולי אף להתניע 'חקירה' שתמנע את מינויי לשר המשפטים".

עוד 135 מילים

פרקליטות המדינה צפויה להתנגד למינוי דרעי לשר

הפרקליטות עומדת להמליץ להעמיד לדין את שר הפנים אריה דרעי בעבירות מס והלבנת הון, לפי דיווח של כאן ב' ● אם היועמ"ש יקבל את המלצת הפרקליטות, נתניהו יתקשה לצרף את דרעי לממשלה החדשה ● יו"ר ש"ס חשוד שהועברו אליו כספים מאנשי עסקים

פרקליטות המדינה צפויה להמליץ להעמיד לדין את שר הפנים אריה דרעי, כך לפי דיווח של כאן ב'. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יצטרך להחליט אם לקבל את ההמלצה להעמדה לדין בעבירות מס והלבנת הון, בכפוף לשימוע. עבירות הפרת האמונים והשוחד לא צפויות להיכלל בכתב החשדות.

החלטה זו צפויה להקשות על נתניהו לצרף את דרעי לממשלה החדשה. זאת, מאחר שהפרקליטות צפויה להתנגד למינוי של דרעי כבר בשלב השימוע בגלל הרשעתו בעבר.

המשטרה המליצה להעמיד לדין את דרעי לפני כחצי שנה, בחשד שאנשי עסקים העבירו כספים לחשבונו ולחשבון עמותה של אשתו, יפה דרעי, ושחלק מהכספים הועברו באופן של הלוואות שלא הוחזרו.

גם חזרתו הקודמת של דרעי למשרד הפנים, אחרי בחירות 2015, עוררה התנגדות מצד פרקליטות המדינה, אך היועמ"ש לא קיבל את העמדה הזו ודרעי מונה לתפקיד בסופו של דבר.

עוד 124 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה