אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שני, 1 מאי 2023

 
 
רצח משולש בטייבה

עיניהם העצובות של הפעוטים אמיר ואדם מסארווה יביטו אלינו היום מכל אתר חדשות ותוכנית אקטואליה.

אדם בן החצי שנה, מוקף בכרית ביטחון צהובה, בכיסא תינוק עם ציורים של הלו קיטי, נועץ במצלמה שתי עיניים חומות גדולות. אחיו הגדול אמיר, בן השנתיים לידו, נשען בידו הימנית על כיסא התינוק של אחיו, בפוזה של אח גדול ומגונן.

אמיר ואדם מסארווה נרצחו הלילה בביתם בטייבה, יחד עם אמא שלהם, בראאה ג'אבר מסארווה, בת 26. בעלה של בראאה ואביהם של שני הפעוטים, גבר בן 30, נעצר בחשד שדקר למוות את שני ילדיו כשהם ישנו במיטתם, ורצח את אימם במטבח.

אמיר ואדם מסארווה, שנרצחו בביתם בטייבה בליל ה-30 באפריל 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
אמיר ואדם מסארווה, שנרצחו בביתם בטייבה בליל ה-30 באפריל 2023 (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

הדיווח הראשוני על הרצח המשולש התקבל במוקד 101 של מד"א בשעה 02:34 לפנות בוקר. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו לבית המשפחה מצאו את האם ושני ילדיה ללא רוח חיים, וקבעו את מותם. ככל הנראה, בני משפחתו של הבעל הם שהזעיקו את מד"א ואת המשטרה לזירת הרצח. הבעל נעצר על ידי המשטרה בבית משפחתו.

כתב "הארץ" דיאא חאג' יחיא מצטט הבוקר "מקור המעורה בפרטים" שמספר כי לחשוד ברצח אין עבר פלילי, והוא מוכר כמי שסובל מבעיות נפשיות והיה מטופל בכדורים פסיכיאטריים. "כבר כמה ימים הבחור נראה נסער שלא כהרגלו. בתקופה האחרונה הרבה להשתמש בסמים, מצבו החמיר והוא היה עצבני מאוד".

 
הפיכה אאוט, יוקר מחיה אין
ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית לסיוע להורי ילדים בגילאי 0-3, 30 באפריל 2023 (צילום: אלכס קולומויסקי/פול)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית לסיוע להורי ילדים בגילאי 0-3, 30 באפריל 2023 (צילום: אלכס קולומויסקי/פול)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ידוע כמי שלא יוצא מהבית בלי לבדוק קודם לאן נושבת הרוח בסקרים. נתניהו עורך סקרי דעת קהל כל הזמן, כדי להיות עם היד על הדופק הציבורי. והסקרים של העת האחרונה הם כה מובהקים, שגם אם הוא היה רוצה, אין לו אפשרות להתעלם מהם.

הציבור הרחב, כולל לא מעט מתומכי הליכוד, כועס על חוקי ההפיכה המשטרית, מודאג מאוד מיוקר המחיה ומעניש את הליכוד ואת מפלגות הקואליציה בנטישה המונית בסדר גודל שלא זכור כמוהו.

מה עושים? מנסים לשנות את סדר היום במהירות, ומכריזים על זה ב"מסיבת עיתונאים דרמטית" בשידור חי במהדורות החדשות של שמונה בערב. כרגיל.

אתמול הציגו ראש הממשלה, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ושר החינוך יואב קיש, תוכנית סיוע למשפחות עם ילדים עד גיל שלוש.

הבשורות: שכר הנטו לזוג הורים עובדים המגדלים פעוטות יגדל במאות שקלים. הסעיף המרכזי בתוכנית הוא הענקת ארבע נקודות זיכוי ממס להורים עבור כל ילד מתחת לגיל שלוש. כל נקודת זיכוי כזו שווה השנה 235 שקלים, כך שארבע נקודות זיכוי שוות 940 שקלים. כמו כן יוגדל הסבסוד למעונות מפוקחים בהיקף של 1,700 שקלים. יחד עם נקודות הזיכוי מדובר למעשה בסיבסוד מלא של מעונות היום לילדים.

הסעיף המרכזי בתוכנית הוא הענקת ארבע נקודות זיכוי ממס להורים עבור כל ילד מתחת לגיל שלוש

הבעיות: הורים לילדים בגנים פרטיים לא ייהנו כלל מהסבסוד הזה. המחסור בכוח אדם ובשכר מטפלות לא זוכה לכל מענה.

העלות: 3.3 מיליארד שקלים יוקדשו לסבסוד המעונות המפוקחים. 2.2 מיליארד שקלים יוקדשו לבניית מעונות נוספים. בנייתם תיארך שנתיים-שלוש בתסריט האופטימי. אמש אי אפשר היה להבין מאין יגיע המימון הזה, ועל חשבון מה הוא יבוא. ההערכות הן שכדי להוציא את התוכנית לפועל יהיה צורך לבצע קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה לשנה הבאה, או להעלות מיסים.

מה שנקרא: אין ארוחות חינם, יש רק מסיבות עיתונאים חגיגיות.

 
האסי של כולם
מבט על נחל האסי בקיבוץ ניר דוד בעמק בית שאן. אוגוסט 2020 (צילום: מנחם לדרמן/פלאש90)
מבט על נחל האסי בקיבוץ ניר דוד בעמק בית שאן. אוגוסט 2020 (צילום: מנחם לדרמן/פלאש90)

בשעה טובה, וממש בזמן לקראת הקיץ, משרד המשפטים הודיע הבוקר על המתווה שיאפשר לכל עם ישראל להשתכשך במימי נחל המריבה – הלוא הוא נחל האסי, העובר בשטחי קיבוץ ניר דוד.

הנחל הפך לסמל המאבק בין-מעמדי, ולוויכוח ציבורי על זכויות ראשונים. אנשי קיבץ ניר דוד טיפחו את הנחל, שהפך לאחד היפים בארץ, ולא אהבו את נחיל המטיילים שביקש לרחוץ במקום תוך שהייה בין בתי הקיבוץ. תושבי הסביבה, ובפרט מהעיר בית שאן, התעקשו שהנחל – הנחשב לשטח ציבורי – צריך להיות נגיש גם להם. היו מכות, הייתה שנאה, והיה בג"ץ.

בהוראת בית המשפט, המדינה עמלה על מתווה שיאפשר להפיס את שני הצדדים והבוקר מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים פרסם את המלצותיו להסדר קבע.

לפי המתווה החדש, יבוצעו עבודות שדרוג על מקטע מהחוף בגדה הדרומית של הנחל, מה שיאפשר הגדלה משמעותית של מספר המבקרים; החוף יהיה פתוח למבקרים רק בימי חול בשעות היום; ולציבור תותר גישה אל הנחל וגדותיו שבתוך הקיבוץ רק דרך הגדה הדרומית של הנחל.

 
ממשיכים להתעלל באהרן ברק
מפגינה אוחזת בשלט תמיכה באהרן ברק בהפגנה ליד ביתו בתל אביב, 20 באפריל 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
מפגינה אוחזת בשלט תמיכה באהרן ברק בהפגנה ליד ביתו בתל אביב, 20 באפריל 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

ג'ורג' אורוול לימד אותנו ב"1984" שמשטר דיקטטורי זקוק תמיד לדמון שכנגדו אפשר להסית את ההמונים. בדיסטופיה הקודרת של אורוול, הדמון הוא עמנואל גולדשטיין, דמות מסתורית שמוצגת בספרי ההיסטוריה של מדינת אוקיאניה כחבר לשעבר ב'מפלגה הפנימית' שפרש, ירד למחתרת ופועל משם נגד השלטון.

גולדשטיין נחשב לאויב המרכזי של הממשלה, ושליטה – הלוא הוא "האח הגדול" המקורי – קורא לאזרחים להילחם נגדו בכל דרך. גולדשטיין מוצג להם בכל הזדמנות כמי שמערער את יציבות המדינה, מחליש אותה ומסייע לאויביה.

את "עמנואל גולדשטיין" של המהפכה המשטרית בישראל מגלם אהרן ברק – נשיא בית המשפט העליון בדימוס, בן 86, שפרש מכל תפקיד כבר לפני 16 שנה.

ברק נמצא בשבועות האחרונים במוקד של הפגנות מחאה מול ביתו. תמונותיו וציטוטים לא מדויקים מפיו מככבים בשלטי חוצות ענקיים וההמונים דורכים ורוקדים על פרצופו, מאחלים לו שלל מיתות משונות, ומצרים על כך שהנאצים לא רצחו אותו כשהיה ילד בשואה בליטא.

גם אתמול נערכה הפגנה כזו, שאורגנה על ידי פעילת הימין אורלי לב, הידועה כתומכת בולטת של בנימין נתניהו, וכמייסדת המפלגה הקיקיונית "צדק", שעל פי הצהרתה "תילחם עבור העם ולא עבור הכיסא".

אתמול כבר נשמעו בהפגנת הימין מול ביתו של הגמלאי ברק הקריאות "העם בחר – יריב לוין", שבוודאי לא ישמחו את ראש הממשלה. מול ההפגנה הזו התייצבה הפגנת תמיכה בברק, של מתנגדי ההפיכה המשטרית.

אתמול כבר נשמעו בהפגנת הימין מול ביתו של הגמלאי ברק הקריאות "העם בחר – יריב לוין", שבוודאי לא ישמחו את ראש הממשלה

ביום חמישי הקרוב מתכנן "מטה 64" המארגן את הפגנות התמיכה בממשלה "חפלה מרוקאית" מתחת לביתו של ברק, תחת הקריאה "אם הוא לא הצליח למצוא שופט מרוקאי אחד לעליון, אנחנו נביא את המרוקאים אליו".

על המודעה שפורסמה לקראת ההפגנה חתומים כל ארגוני הימין הבולטים, ובהם הארגון המקארתיסטי "בצלמו", "אם תרצו" ועשרות אחרים.

 
1 במאי שמח
יום הולדת לזמן ישראל
יום הולדת לזמן ישראל

"חג הפועלים" היה פעם אירוע גדול בישראל ובעולם. דגלים אדומים היו מתנפנפים בכל מקום, בחגיגה שנתית של איגודי העובדים, שהזכירו לכולם, שיום עבודה של שמונה שעות, הגנה על זכויות עובדים, התנגדות להעסקת ילדים ועוד ועוד, לא נולדו סתם כך, מטוב ליבם של בעלי ההון והעסקים, אלא היו תוצאה של מאבקים מרים.

"חג הפועלים" עדיין נותר "יום בחירה" למי שמעוניין בכך, מתוקף הסכמי עבודה היסטוריים, אבל סביר להניח שמעטים בלבד יממשו את האופציה הזו. אפילו בקובה הקומוניסטית ביטלו השנה את המצעד המסורתי הגדול שנערך שם בכל שנה. הסיבה הרשמית: מחסור בדלק. יש מחיר למשטר קומוניסטי.

אפילו בקובה הקומוניסטית ביטלו השנה את המצעד המסורתי הגדול שנערך שם בכל שנה. הסיבה הרשמית: מחסור בדלק

זו הפעם הראשונה שהמשטר בקובה מבטל את המצעד בגלל משבר כלכלי (הוא בוטל פעמיים בתקופת הקורונה). פידל קסטרו מתהפך בקברו ומחפש את קופסת הסיגרים שלו.

ובנימה פרטית, שלא לגמרי קשורה: אחד במאי הוא גם יום ההולדת של זמן ישראל. עלינו לאוויר לראשונה באחד במאי 2019. מזל טוב לנו.

 
סטודנטים – תישארו בבית
קמפוס אוניברסיטת תל אביב, 10 באוקטובר 2021; צילום ארכיון – למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: פלאש 90)
קמפוס אוניברסיטת תל אביב, 10 באוקטובר 2021; צילום ארכיון – למצולמים אין קשר לדיווח (צילום: פלאש 90)

הלימודים בכל האוניברסיטאות בישראל יושבתו היום, כך נמסר אמש מארגוני הסגל האקדמי הבכיר. הסיבה: "מבוי סתום במשא ומתן בנוגע להסכם השכר, שמנוהל בחוסר תום לב".

מלבד השביתה הכללית היום, מתכוונים המרצים באוניברסיטאות לשבות לסירוגין במהלך כל השבוע. ביום שלישי יושבתו הלימודים באוניברסיטת חיפה ובטכניון. ברביעי בתל אביב, בר אילן ומכון ויצמן ובחמישי בעברית ובבן-גוריון.

מחר יושבתו הלימודים גם בכיתות י"א בכל הארץ.

 
יוניקורן בליברפול
נועה קירל (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
נועה קירל (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

נועה קירל נחתה אתמול בליברפול עם המשלחת הישראלית לאירוויזיון, להתארגן לשבוע החזרות לקראת חצי הגמר של תחרות השירים האירופית שתיערך בשבוע הבא.

"לא חשבתי שאתרגש ככה", אמרה הזמרת הצעירה לפני ההמראה, "אין לכם מושג איזה כבוד עצום זה עבורי לייצג את המדינה שלנו, לייצג את העם שלנו ולהרגיש את האהבה הגדולה שאני מקבלת".

"אין לכם מושג איזה כבוד עצום זה עבורי לייצג את המדינה שלנו, לייצג את העם שלנו ולהרגיש את האהבה הגדולה שאני מקבלת"

אם קירל הייתה מזדרזת אתמול, היא הייתה יכולה להספיק להגיע לאצטדיון אנפילד ולצפות באחד ממשחקי הכדורגל הדרמטיים שנראו שם בשנה האחרונה. ליברפול כבר הובילה על טוטנהם 3:0, אבל טוטנהם הצליחה להתאושש ולהשוות בשער דרמטי בדקה ה-93, רק כדי לחטוף שער רביעי כעבור דקה.

קירל גם תוכל להנות מאירוע ההכתרה הענק של המלך צ'ארלס השלישי שייערך בשבת. אם כי ליברפול – עיר שתושביה מסוייגים מבית המלוכה מסיבות היסטוריות – היא לא המקום האידיאלי להנות מהחגיגה הזו, שתמשוך תשומת לב עולמית.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה