אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 17 מאי 2023
 
היד הנעלמה מרביצה לנו

זה לא מפתיע שהשבועות האלה בשנה, הם גם השבועות שבהם תשומת הלב מופנית בעיקר למצב הכלכלה.

תקציב המדינה חייב להיות מאושר בשבועיים הקרובים. בכנסת ובממשלה פושטים השועלים על הכרמים – ובמרכולים עומדים האזרחים המומים מול מדפים ועליהם מוצרים שמחיריהם מתייקרים מחודש לחודש.

קניות בסופר. אילוסטרציה (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
קניות בסופר. אילוסטרציה (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

אלה שני צדדים של אותה משוואה. אחרי שנקבע סכום חסר תקדים של 13.6 מיליארד שקל שחולק ככספים קואליציוניים, החליטה הקואליציה לחלק 370 מיליון שקלים נוספים בחגיגה מכוערת של דילים פוליטיים, מעל ראשם של שומרי הסף. מה הפלא שאווירת הביזה הזו מחלחלת הלאה, ובשווקים פורקים כל עול מול הצרכנים?

המשמעות היא שייתכן מאוד שאנחנו עומדים בשערי מיתון כלכלי שיורגש בכל בית.

הכלכלנית הראשית של משרד האוצר שירה גרינברג פרסמה אתמול תחזית עגומה, שמצביעה על התכווצות בהכנסות המדינה ובצמיחה.

על פי התחזית המעודכנת, הכנסות המדינה ב-2023 וב-2024 צפויות להיות נמוכות ב-16 מיליארד שקל מהתחזיות המוקדמות. בניגוד להצהרותיו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', צפויה ירידה בגביית המיסים. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הצמיחה לנפש בישראל בחישוב שנתי היא 0.1%. זה נתון שמשמעותו קיפאון כמעט מוחלט.

על פי התחזית המעודכנת, הכנסות המדינה ב-2023 וב-2024 צפויות להיות נמוכות ב-16 מיליארד שקל מהתחזיות המוקדמות

התחזיות האלה מבשרות חורף כלכלי, שבו הגירעון יעלה והממשלה תיאלץ לבצע קיצוצים נוספים בשירותים המקוצצים ממילא שאזרחי ישראל מקבלים.

 
בעיות בהבנת הנקרא
תלמידות בבית ספר יסודי, אילוסטרציה. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
תלמידות בבית ספר יסודי, אילוסטרציה. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

אם יש לכם ילדים בגיל בית הספר היסודי, ייתכן מאוד שהם יתקשו לקרוא את הניוזלטר הזה. לא רק כי הוא כולל צירופי מילים מעצבנים כמו "כספים קואליציוניים", "תחזית מעודכנת" ו"הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה", אלא פשוט כי הוא בעברית.

מחקר בינלאומי מקיף שנערך בשנת 2021, אשר תוצאותיו פורסמו אתמול, מגלה כי מיומנויות הקריאה והכתיבה של תלמידים בכיתות ד' בישראל ירדו בשיעור חד בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה, וכי הצניחה במיומנויות הקריאה בישראל גדולה משמעותית מזו שנצפתה במקומות אחרים בעולם.

משבר הקורונה פגע בכולם. מיומנויות הקריאה ירדו בכל העולם ביחס ל-2016, השנה האחרונה שבה נערך המחקר. אולם בעוד שהממוצע העולמי התדרדר בשמונה נקודות, התלמידים בישראל התדרדרו ב-20 נקודות.

הירידה החדה ביותר נרשמה בקרב התלמידים דוברי העברית, ודווקא בקרב התלמידים דוברי העברית הגדלים במשפחות בעלות רקע חברתי-כלכלי גבוה.

הירידה החדה ביותר נרשמה בקרב התלמידים דוברי העברית, ודווקא ממשפחות בעלות רקע חברתי-כלכלי גבוה

"הנתונים מעידים על המשבר שבו נמצאת מערכת החינוך", אמר אתמול יואב קיש. מאחר שהוא גם שר החינוך, יש לקוות שהוא יעשה כל שביכולתו כדי למצוא פתרונות למשבר הזה.

 
פרשת השב"ס
נציבת בתי הסוהר קטי פרי במקום מושבה של ועדת החקירה הממשלתית לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע, 13 בינואר 2022 (צילום: פלאש 90)
נציבת בתי הסוהר קטי פרי במקום מושבה של ועדת החקירה הממשלתית לבדיקת הבריחה מכלא גלבוע, 13 בינואר 2022 (צילום: פלאש 90)

אם אתם עובדים בשירות בתי הסוהר, צפוי לכם בוקר מתוח בעבודה.

הוועדה הממשלתית שבדקה את בריחת ששת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע ב-2021 צפויה להגיש היום את מסקנותיה, כולל המלצות אישיות בנוגע לבכירי השב"ס, ובראשם הנציבה קטי פרי.

על פי הדלפות שמתפרסמות הבוקר – ומיוחסות ל"מקורות המעורים בעבודת הוועדה" – תימתח בדוח ביקורת קשה על התנהלות כלא גלבוע וצמרת השב"ס, בדגש על מערך המודיעין של הארגון.

בדוח תימתח ביקורת קשה על התנהלות כלא גלבוע וצמרת השב"ס, בדגש על מערך המודיעין של הארגון

הדוח לא ימליץ – ככל הנראה – על הדחתה של פרי מהתפקיד, אבל יכלול מסקנות אישיות קשות נגד מפקד הכלא בזמן הבריחה, פרדי בן שטרית, שהודח בעקבות האירוע ויצא לגמלאות; ונגד מפקד מחוז צפון בשב"ס אריק יעקב.

 
עודה עוד ישוב
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הפתיע אתמול את חברי מפלגתו, כשהודיע כי בתום הכהונה הנוכחית הוא מתכוון לפרוש מחד"ש, ולא להתמודד מטעמה לכנסת הבאה.

על פי הסרטון שעודה פרסם אתמול בחשבון הטוויטר שלו, הוא מתכוון להקדיש את עצמו "לשני האתגרים הדחופים ביותר: בניית אחדות בתוך החברה הערבית יחד עם שותפינו היהודים, והמאבק למען השלום בין העמים. הימים האחרונים מוכיחים לנו שוב שהשלום הוא הסוגייה המרכזית שבה תלויים הדמוקרטיה, השוויון והצדק החברתי".

"הימים האחרונים מוכיחים לנו שוב שהשלום הוא הסוגייה המרכזית שבה תלויים הדמוקרטיה, השוויון והצדק החברתי"

עודה – שמכהן בכנסת ברציפות מאז 2015, והוביל את המפלגה הערבית המאוחדת להישג הגדול בתולדותיה, 15 מנדטים – אמר בחודשים האחרונים בהזדמנויות רבות, כי תוצאות הבחירות האחרונות חייבות להוביל בהמשך להקמת מפלגת שמאל יהודית-ערבית חדשה.

ייתכן מאוד שהוא הודיע עכשיו על פרישתו, כדי שיוכל לפעול בחופשיות למען הקמת מסגרת פוליטית כזאת.

 
משרד החוץ נגד מאסק
ג'ורג' סורוס, 2017 (צילום: Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)
ג'ורג' סורוס, 2017 (צילום: Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)

ג'ורג' סורוס, המיליארדר היהודי ניצול השואה, רגיל שתוקפים אותו באגרסיביות. ארגון "קרנות החברה הפתוחה" שסורוס ייסד, מעניק תמיכה כספית לארגוני חברה אזרחית רבים בעולם, המקדמים זכויות אדם ודמוקרטיה. לכן הוא הפך – בעיני ארגוני ימין, פוליטיקאים רפובליקאים, ויקטור אורבן ויאיר נתניהו – למין "מושך בחוטים" כל יכול, שעומד מאחורי מה שנראה בעיניהם כמהלכים חתרניים.

אבל סורוס הוא קודם כל ולפני הכול איש עסקים, בעל חברת אחזקות ענקית. ולפני כמה ימים חברת האחזקות שלו החליטה למשוך את השקעותיה מחברת "טסלה" של אילון מאסק, צעד שנתפס כהבעת אי-אמון בחברה.

בתגובה התנפל מאסק – שהוא כידוע גם הבעלים של טוויטר – בסדרת ציוצים אגרסיבית על סורוס, בהם האשים אותו שהוא "שונא את האנושות" ורוצה "לפורר את מרקם הציוויליזציה" והשווה אותו למגנטו, נבל העל מהקומיקס אקס-מן, ששרד את השואה בילדותו.

מאסק האשים את סורוס שהוא "שונא את האנושות", רוצה "לפורר את מרקם הציוויליזציה" והשווה אותו למגנטו, הנבל מאקס-מן

הציוצים של מאסק – שמטבע הדברים זוכים לתהודה אדירה – הדליקו את טוויטר, והעלו גל גדול של ציוצי המשך בעלי ניחוח אנטישמי.

כל זה הוביל לגינוי נדיר של מאסק בחשבון הטוויטר של משרד החוץ של ישראל:

"הביטוי 'היהודים' זינק היום לרשימת הנושאים הטרנדיים בטוויטר, בעקבות ציוץ בעל ניחוח אנטישמי של לא אחר מאשר הבעלים והמנכ"ל של הרשת החברתית, אילון מאסק. הציוץ של מאסק הביא מיד למבול של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות בטוויטר".

 
הצ'טבוט ממליץ על רגולציה
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן מעיד בפני הסנאט האמריקאי בוושינגטון, 16 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
מנכ"ל OpenAI סם אלטמן מעיד בפני הסנאט האמריקאי בוושינגטון, 16 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)

נדיר שבעלי חברות הייטק מגיעים להעיד בפני הסנאט אם לא מדובר בחקירה נגדם. נדיר אף יותר שבעלי טכנולוגיה פורצת דרך, השווה כסף רב, מתחננים בפני בית הנבחרים שיטיל רגולציה על פרי יצירתם.

אמש התייצב סם אלטמן, מנכ"ל OpenAI – המפתחת של ChatGPT הפופולרי – בפני ועדת חקירה של הסנאט העוסקת בבינה מלאכותית, והכריז: "הפחד הכי גדול שלי הוא שנגרום נזק משמעותי לעולם".

מנכ"ל OpenAI סם אלטמן התייצב בוועדת חקירה של הסנאט והכריז: "הפחד הכי גדול שלי הוא שנגרום נזק משמעותי לעולם"

אלטמן קרא למחוקקים להקים סוכנות בינלאומית, בהובלת ארצות הברית, שתספק רישיונות לחברות או ארגונים המבקשים לפתח מוצרי בינה מלאכותית, עם סמכויות לשלול את הרישיון ולקיים הליכים פליליים במקרה של שימוש לרעה.

"אם משהו ישתבש בטכנולוגיה הזו, זה ישתבש באופן מסוכן – ולכן חשוב לי לדבר על זה", אמר אלטמן לנוכחים. "אנחנו רוצים לעבוד עם הממשל כדי למנוע מזה לקרות".

 
אינטר עשתה את זה
כוכב אינטר דנילו דאמברוסיו חוגג עם בנו את העלייה לגמר ליגת האלופות, אחרי ניצחון בחצי הגמר מול מילאן באצטדיון סן סירו במילאנו, איטליה. 16 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Luca Bruno)
כוכב אינטר דנילו דאמברוסיו חוגג עם בנו את העלייה לגמר ליגת האלופות, אחרי ניצחון בחצי הגמר מול מילאן באצטדיון סן סירו במילאנו, איטליה. 16 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Luca Bruno)

אף אחד לא ראה את זה מגיע בתחילת העונה. אינטר לא הוזכרה בתחזיות כמועמדת להגיע לגמר ליגת האלופות בכדורגל. היא אפילו לא נראתה כקבוצה האיטלקית הטובה ביותר השנה – תואר שהוענק לנאפולי הלוהטת (שאכן זכתה לפני שבוע באליפות היסטורית באיטליה).

אבל אינטר הפתיעה את כולם ועלתה אתמול לגמר ליגת האלופות בצורה הכי משמחת שיכולה להיות: אחרי שגברה בשני משחקי חצי גמר שהיו גם דרבי מילאנזי, על היריבה העירונית השנואה מילאן.

הערב תיקבע העולה השנייה לגמר, במפגש המסקרן השני בין מנצ'סטר סיטי – שדוהרת לאליפות הפרמייר-ליג באנגליה – למחזיקת הגביע מהשנה שעברה, ריאל מדריד.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה