אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 3 מאי 2023

 
 
לילה לא שקט

מטחי רקטות נורו מרצועת עזה ואזעקות נשמעו מיישובי עוטף עזה ועד אשקלון לאורך הלילה כולו, עד השעה חמש וחצי לפנות בוקר. במקביל, צה"ל תקף לאורך הלילה מטרות שונות ברצועת עזה.

מתקפת הרקטות מעזה החלה אתמול כתגובה על מותו של האסיר חאדר עדנאן ששבת רעב במשך כמעט שלושה חודשים. התגובה הראשונה על מותו נורתה אתמול לפנות בוקר, ונענתה בירי טנקים לרצועה.

אש ועשן ברפיח שבדרום רצועת עזה בעקבות הפצצה של חיל האוויר בעיר, 3 במאי 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
אש ועשן ברפיח שבדרום רצועת עזה בעקבות הפצצה של חיל האוויר בעיר, 3 במאי 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

במטחי הרקטות לאורך היום והלילה נפצעו שלושה פועלי בניין, אחד מהם באורח קשה. רקטה אחת נחתה בחצר בית בקיבוץ בחוף אשקלון, ללא נפגעים.

במטחי הרקטות נפצעו שלושה פועלי בניין, אחד מהם באורח קשה. רקטה אחת נחתה בחצר בית בחוף אשקלון, ללא נפגעים

לפנות בוקר מסרו מקורות פלסטיניים שונים לרויטרס ולאל ג'זירה כי ישראל והארגונים הפלסטיניים בעזה הסכימו על הפסקת אש, אחרי תיווך של מצרים וקטאר.

בפיקוד העורף לא פרסמו הנחיות מיוחדות לקראת הבוקר, ולפיכך הלימודים בכל יישובי עוטף עזה אמורים להתקיים כסדרם. גם בעזה הודיעו כי בתי הספר ייפתחו היום כמתוכנן.

נראה כי הסבב הקצר הנוכחי הסתיים. הארגונים הפלסטיניים הגיבו, צה"ל הרתיע, החיים שבים למסלולם, עד לסיבוב הבא.

 
ישראל יקרה לנו
חלב תנובה בקרטון. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
חלב תנובה בקרטון. אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

העלייה במחירי החלב המפוקחים הייתה רק ההתחלה. בזו אחר זו העלו תנובה, שטראוס, טרה וגד גם את מחירי מוצרי החלב הלא מפוקחים, כשהן נושאות כמובן עיניים לחג שבועות המתקרב, הלוא הוא חג מתן גבינה.

גם חברת דיפלומט הודיעה על העלאות מחירים בשיעור שבין 7% ל-25%. ונראה שגל התייקרויות נוסף עוד לפנינו, כי במערכת הכלכלית מעריכים שלבנק ישראל לא יהיה מנוס מהעלאת ריבית נוספת של רבע אחוז כבר החודש.

במצב שנוצר, צפויה התייקרות נוספת במשכנתאות, ובמערכת הבנקאית חוששים כי חלק מנוטלי הלוואות הדיור לא יוכלו בקרוב לעמוד בהחזרים החודשיים, שכבר גדלו בשנה האחרונה בשיעור ממוצע של כאלף שקלים בחודש.

במערכת הבנקאית חוששים כי חלק מנוטלי הלוואות הדיור לא יוכלו בקרוב לעמוד בהחזרים החודשיים

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ דוד ביטן אמר אתמול: "לצערי, היה צפוי מראש שעם העלאת מחירי החלב המפוקחים, יעלו גם את מוצרי החלב הלא מפוקחים. מדובר בנטל נוסף ולא לגיטימי על הציבור. אקיים דיון המשך בנושא בוועדת הכלכלה".

תחזית: הממשלה תאשים גם בזה את הממשלה הקודמת. או את אהרן ברק.

 
נערי הגבעות של צה"ל
חייל ב"ספר המדבר" בפעולה. אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל)
חייל ב"ספר המדבר" בפעולה. אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל)

יחידת "ספר המדבר" של צה"ל הפועלת במדבר יהודה ובקעת הירדן מורכבת ממתנחלים ממאחזים ומחוות רועים באזור, שמנצלים את מעמדם כדי להתעלל בפלסטינים. כך חשף אתמול יובל אברהם באתר "שיחה מקומית".

אברהם מצטט מקור ביטחוני המגדיר את החיילים הללו "הקיצוניים של הקיצוניים" בין המתנחלים. בתחקיר מתוארים יותר מעשרה מקרים של התעללויות קשות בפלסטינים ובבדואים, על ידי חיילי היחידה, שהוקמה ב-2020 וכפופה לחטיבת הבקעה.

המקור הביטחוני מתאר את היחידה כ"מורכבת בעיקר ממה שמכנים נערי גבעות. אנשים שנפלטים ממסגרות, שאחרת לא היו מתגייסים. חשוב להגיד שיש להם גם הישגים מדהימים. ההתמחות המרכזית שלהם היא גששות, כי יש להם הרבה מאוד היכרות עם השטח".

היחידה מתוארת כ"מורכבת בעיקר ממה שמכנים נערי גבעות. אנשים שנפלטים ממסגרות, שאחרת לא היו מתגייסים"

ביחידה משרתים עשרות חיילים, שלחלקם היסטוריה של אלימות נגד פלסטינים. בתחקיר מתוארים מקרים של התעללות פיזית של חיילים בפלסטינים, חיטוט בתמונות אישיות בטלפונים, וגניבת כסף ופריטי לבוש.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לתחקיר:

"מרבית המקרים אינם מוכרים בצה"ל. ככל שיוגשו תלונות, הן תיבחנה כמקובל. יחידת 'ספר המדבר' היא יחידה לוחמת בעלת יכולות מיוחדות, שנותנת מענה לאתגרים הקיימים בגזרה והיא בעלת הישגים רבים והצלחות מבצעיות".

 
מחאת המרוקאים הלבנים
משמאל: המודעה הקוראת למפגינים להגיע לביתו של אהרן ברק להפגנה בסגנון חאפלה מרוקאית. מימין, ברל'ה קרומבי, ממארגני ההפגנה, בלבוש שמלה (כפתן) נשית מרוקאית מסורתית (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
משמאל: המודעה הקוראת למפגינים להגיע לביתו של אהרן ברק להפגנה בסגנון חאפלה מרוקאית. מימין, ברל'ה קרומבי, ממארגני ההפגנה, בלבוש שמלה (כפתן) נשית מרוקאית מסורתית (צילום: שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

רשימה ארוכה של ארגוני ימין חתומים על המודעה המקוממת שקוראת להפגנה בסגנון "חאפלה מרוקאית" מתחת לביתו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק, שצפויה להיערך מחר (חמישי).

בין הארגונים שמובילים את המחאה הזו: "אם תרצו", שהוקמה על ידי רונן שובל וארז תדמור, ומובלת על ידי מתן פלג; "בצלמו", שהוקמה ומובלת על ידי שי גליק; "ישראל שלי", שמנוהלת על ידי שרה העצני כהן, נכדתו של אליקים העצני; צעירי הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ'; "קפה שפירא" של דלית סוטר.

כולם, כפי שאפשר ללמוד משמות המשפחה, אשכנזים, שמובילים עכשיו "מחאה מרוקאית" כתמיכה ביוצאי צפון אפריקה בנימין נתניהו, יריב לוין ושמחה רוטמן. הם מקבלים בימים האחרונים רוח גבית מאראל סג"ל, ינון מגל וקלמן ליבסקינד– כולם בני ישראל השנייה, שטיפסו בכוחות עצמם אל הצמרת התקשורתית.

שיא הגיחוך נרשם אתמול, כשברל'ה קרומבי – אחד ממובילי המחאה החדשה נגד השופט ברק – פרסם תמונה של עצמו בבגד מרוקאי מסורתי וכתב "מתכונן לחינה הגדולה מול ביתו של אהרן ברק בחמישי הקרוב. גם אתם באים עם תרבוש וגלביה?"

איש הפרסום החרדי איציק סודרי הגיב בטוויטר על תמונתו של קרומבי:

"שותק שותק אבל לא יכול עוד. המחאה הזו מול ביתו של אהרן ברק היא בעיקר הגחכה של העדה המרוקאית המכובדת, הנופלת בדיוק למקום המתנשא שאומר שמרוקאים זה חאפלות ומופלטות. כל עשרות הארגונים שחתומים על המודעה לא עשו פרומיל אחד בחייהם לטובת עדות המזרח".

סודרי סיים את הציוץ במילים: "נ"ב – זה לא גלביה. זה כפתן לנשים".

מתברר שאותו קרומבי לבש לכבוד ההפגנה בגד מסורתי של אישה מרוקאית, והציג אותו בטעות כגלביה. לא שיש משהו רע בגברים שאוהבים ללבוש בגדי נשים. מזל שבג"ץ מגן על זכויותיהם.

 
מה שווה המטרו אם אי אפשר לשלוט בו
שלט של עבודות הרכבת הקלה בתל אביב (צילום: עומר שרביט)
שלט של עבודות הרכבת הקלה בתל אביב (צילום: עומר שרביט)

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה אתמול לחברת נת"ע כי היא מדיחה אותה מניהול פרויקט הרכבת התחתית של גוש דן. לטענת רגב, הסיבה להדחה היא איחורים רבים בלוחות הזמנים ו"ריבוי תקלות".

אולם ב"כלכליסט" פרסמו אתמול כי הסיבה האמיתית נובעת ככל הנראה מרצונה של רגב להעביר את הפרויקט הענק לידי חברת "נתיבי ישראל", אשר בראשה עומד איש הליכוד יגאל עמדי.

המדובר בפרויקט התשתיות היקר ביותר בתולדות המדינה, עם עלות של כ-150 מיליארד שקל. רכבת המטרו אמורה לשרת כ-2.5 מיליון תושבים במרכז הארץ ואמורה לצאת לדרך רק בעוד כעשור – אם כי השינוי בניהול עלול לגרום לעיכובים נוספים.

 
שהתוכנה תכתוב לכם תסריטים
הפגנה של חברי גילדת התסריטאים בהוליווד מול אולפני פרמאונט בלוס אנג'לס, 2 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Kevork Djansezian)
הפגנה של חברי גילדת התסריטאים בהוליווד מול אולפני פרמאונט בלוס אנג'לס, 2 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Kevork Djansezian)

החל מאתמול בבוקר נפתחה שביתה כללית של כל התסריטאים בתעשיית הבידור האמריקאית – הראשונה מסוגה מזה 15 שנה. בשביתה משתתפים כ-11 אלף כותבים מאוגדים, תסריטאים של תוכניות טלוויזיה, סדרות, סרטים, תוכניות רדיו ועוד.

ההסכם הקודם בין איגוד התסריטאים האמריקאי לתאגידי הבידור השונים פקע אתמול ולא חודש. גילדת התסריטאים הודיעה לפיכך על השבתה כללית של חבריה.

במרכז המחלוקת בין הגילדה לאולפנים הוא נושא השכר לתסריטאי הטלוויזיה. אם בעבר תסריטאי היה מוחתם לעונה הכוללת לרוב כעשרים פרקים – והיה מתפרנס מכך בכבוד במשך שנה, הרי שעם עליית שירותי הסטרימינג העונות הפכו לקצרות יותר, סדרות מבוטלות לעתים תכופות, והתסריטאים בהתאם מרוויחים פחות וחווים אי-ודאות גבוהה יותר.

עם עליית שירותי הסטרימינג העונות הפכו לקצרות יותר וסדרות מבוטלות לעתים תכופות

אתמול יצאו חברי הגילדה להפגנות מחאה מול האולפנים בהוליווד וכן מול משרדי NBC בשדרה החמישית בניו יורק כשהם צועקים "אין חוזה, אין תסריט" (באנגלית זה נשמע יותר טוב. בכל זאת – הם תסריטאים). הם גם נשאו שלטים שהודיעו "אזהרת ספוילר: אנחנו ננצח".

בעקבות השביתה כבר ירדו מהאוויר תוכניות הבידור הליליות של ג'ימי קימל, ג'ימי פאלון וסטיבן קולבר, שלא יכולות להסתדר ללא כותבים מקצועיים.

ככל שהשביתה תימשך – היא עלולה לפגוע בהפקת הסדרות החדשות והעונות החדשות של סדרות ותיקות שכבר אושרו לצילומים, ושלחלקן עדיין לא הושלמו תסריטים.

 
סטטיק לי שמעון

הנה סיפור רכילות שכדאי להכיר הבוקר. הוא נחשף אתמול – איך לא – בתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס": לירז רוסו, המוכר יותר כסטטיק, בזוגיות עם רונה לי שמעון, כוכבת בזכות עצמה, שהתפרסמה בסדרות "פאודה" ו"השיר שלנו", ושופטת ב"רוקדים עם כוכבים".

רונה לי שמעון בת 40. סטטיק בן 32. הוא נפרד השנה מבן אל תבורי, מי שהיה בן הזוג שלו לצמד המצליח "סטטיק ובן אל", נפרד משם הבמה שלו וחזר לשם לירז רוסו, התגרש מאשתו שרית פולק – וגם כתב על כל האירועים האלה שירים לאלבום הסולו הראשון שלו וסיפר עליהם בהרחבה בסרט תיעודי רחב יריעה.

אזעקת צבע אדום נשמעה ברחבי האינסטגרם.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה