אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 14 מאי 2023
 
עד הסבב הבא

חמישה ימים אחרי שהחל, מבצע "מגן וחץ" הגיע לסיומו אמש בחצות. בסיכומו של דבר, מעל 1,200 טילים ורקטות נורו לעבר ישראל – כמעט אלף גם חצו לשטח ישראל. כיפת ברזל יירטה כ-400 טילים, וחיל האוויר תקף כמעט 400 מטרות.

פיקוד העורף הודיע על הסרת המגבלות וחזרה לשגרה בכל הארץ – ובעוטף עזה בפרט – החל משש הבוקר.

מערכת כיפת ברזל מיירטת טילים שנורו מעזה מעל שמי העיר אשקלון, 13 במאי 2023 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)
מערכת כיפת ברזל מיירטת טילים שנורו מעזה מעל שמי העיר אשקלון, 13 במאי 2023 (צילום: יוסי אלוני/פלאש90)

רשמית, הפסקת האש שהמצרים תיווכו בין הג'יהאד האסלאמי וישראל הייתה מתוזמנת לעשר בלילה, אבל כולם יודעים – משני צדי הגבול – שמועד הפסקת האש הוא רק האות לקרשנדו אחרון של טילים ואזעקות, זיקוקי די-נור לסיום המופע.

וזה בדיוק העניין: כולם יודעים. כולם למודי ניסיון ממבצע ועוד מבצע ועוד מבצע. ב"מגן וחץ" ישראל חיסלה את ההנהגה הבכירה של הג'יהאד; זו ההנהגה שהחליפה את ההנהגה הבכירה שישראל חיסלה במבצע "עלות השחר" לפני פחות משנה; שם היה מדובר בהנהגה שהחליפה את ההנהגה הבכירה שחוסלה במבצע "שומר החומות" לפני שנתיים.

מתישהו, מישהו בישראל אולי יקלוט את הרמז: אין הנהגה שאין לה תחליף.

 
היוניקורן הגיעה שלישית
נועה קירל מופיעה בגמר האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 13 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
נועה קירל מופיעה בגמר האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 13 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)

בתחרות האירוויזיון שהסתיימה סמוך לשתיים לפנות בוקר, נועה קירל נתנה הופעה כריזמטית וכובשת עם "יוניקורן". היא הגיעה למקום השני המכובד בדירוג השופטים. ואחרי הצבעת הקהל, ירדה למקום השלישי בדירוג הסופי.

על תחרות אירוויזיון 2023 היה כתוב כמעט מהרגע הראשון "שוודיה", וכך אכן היה. לורין, שכבר זכתה באירוויזיון ב-2012, הובילה את טבלאות ההימורים כל השבועות האחרונים עם השיר "טאטו" (שהפתיחה שלו מזכירה מאוד להיט של להקה שוודית מוכרת למדי בשם אבבא).

מביני האירוויזיון כבר דנים בתיאוריות קונספירציה על "המאפיה השוודית", שהשתלטה על התחרות מאחורי הקלעים.

מביני האירוויזיון כבר דנים בתיאוריות קונספירציה על "המאפיה השוודית", שהשתלטה על התחרות מאחורי הקלעים

שוודיה הגיעה למקום הראשון בפער ניכר בדירוג השופטים (כולל 12 נקודות גם מצוות השיפוט הישראלי, שהייתי חבר בו השנה). היא איבדה לרגע את ההובלה לקאריה מפינלד, ששירו "צ'ה צ'ה צ'ה" זכה לאהדה גדולה של הקהל, אבל בסיכומו של דבר בשיקלול הצבעת השופטים וקולות הקהל, שוודיה כבשה את הפסגה בבטחה.

לורין היא הזמרת הראשונה שזוכה פעמיים באירוויזיון. היא השוותה בכך את שיאו של ג'וני לוגן מאירלנד, שהיה עד כה הזמר היחיד שזכה בתחרות פעמיים (אלה פרטים שכדאי לזכור לטובת תחרויות טריוויה עתידיות). הזכייה של לורין מעלה את שוודיה לשבע זכיות עד כה, וגם בכך היא משתווה לאירלנד.

תחרות האירוויזיון בשנה הבאה תתקיים בשטוקהולם, בדיוק 50 שנה אחרי הזכייה ההיסטורית של אבבא באירוויזיון 1974.

תחזית: צפויה חגיגת מחווה גדולה לארבעת המופלאים משוודיה ולשרשרת להיטי הענק שלהם, כולל הופעת אורח מהעתיד של האבבאטרים מהמופע (המאוד מומלץ לנוסעים ללונדון!) ABBA Voyage.

 
S&P מאמינים לנתניהו
המשרדים הראשיים של S&P בניו יורק (צילום: AP Photo/Henny Ray Abrams)
המשרדים הראשיים של S&P בניו יורק (צילום: AP Photo/Henny Ray Abrams)

הישג לראש הממשלה בנימין נתניהו: חברת הדירוג S&P הותירה את דירוג האשראי של ישראל על AA- ואת תחזית הדירוג כ"יציבה".

במוצאי שבת נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' חגגו את דוח S&P עם ההצהרה כי "הותרת הדירוג החיובי של ישראל, בתקופה כלכלית עולמית מאתגרת, היא הבעת אמון במדיניות הכלכלית הנכונה שאנו מובילים".

בפועל, החלטת S&P משקפת את הצלחתו של נתניהו בלשכנע את כלכלני החברה כי המהפכה המשפטית שאיימה על יציבות ישראל, ובכלל זה על יציבות הכלכלה, נגנזה, וכי לא יועברו חוקים משני משטר ללא הסכמה רחבה. נתניהו, כך עולה מדוח החברה, אמר להם דברים שהוא לא מעז לומר לאזרחי ישראל.

אך לא הכול חיובי בדוח של S&P. חברת הדירוג מציגה תחזית כלכלית מדאיגה עבור ישראל ב-2023, עם צמיחה של 1.5% בלבד – נתון נמוך בהרבה מהתחזית של בנק ישראל וקרן המטבע הבינלאומית.

S&P גם חוזה ירידה בגביית מיסים וזינוק של הגירעון עוד השנה. את ההשלכות של זה אנחנו נרגיש בכיס: יהיה כאן אפילו יותר יקר.

 
ברית הגנה אוקראינית-גרמנית
חייל אוקראיני עומד לצד טנק מרדר מתוצרת גרמניה (צילום: AP Photo/Gregor Fischer)
חייל אוקראיני עומד לצד טנק מרדר מתוצרת גרמניה (צילום: AP Photo/Gregor Fischer)

תחרות האירוויזיון שהסתיימה הלילה הייתה גם מפגן הצדעה והוקרה אירופאי לאוקראינה. צבעי הכחול-צהוב של הדגל האוקראיני התערבבו עם ברכות, איחולים, ומחוות לעם האוקראיני ולפופ האוקראיני ותזכורות רבות, שהתחרות השנה היתה אמורה להיערך בקייב, וזה נמנע רק בגלל התוקפנות הרוסית.

השיר "לעולם לא תצעדי לבד", המנונה של קבוצת הכדורגל ליברפול, בוצע על הבמה ובקייב באחד הרגעים המרגשים של התחרות. השיר הקרואטי – מופע הביזאר הקומי של השנה – היה מפגן מחאה בתחתונים נגד פוטין, שכונה דיקטטור פסיכופט.

אבל כבר אתמול בבוקר קיבלה אוקראינה בשורה משמחת ומשמעותית בהרבה משירי האהבה של האירוויזיון. גרמניה פרסמה התחייבות פומבית לספק לאוקראינה טנקים, כלי רכב משוריינים ואמצעי הגנה שונים בסך כולל של כמעט 3 מיליארד דולר.

גרמניה פירסמה התחייבות פומבית לספק לאוקראינה טנקים, כלי רכב משוריינים ואמצעי הגנה שונים בסך כולל של כ-3 מיליארד דולר

זו תמיכה צבאית בהיקף עצום, שמכפילה למעשה את התמיכה הצבאית שגרמניה סיפקה לאוקראינה עד עכשיו.

פרשנים מעריכים כי הסיוע ישקם את יחסי האמון והקירבה בין שתי המדינות, שנפגעו בשנתיים האחרונות, כשהאוקראינים הרגישו שגרמניה לא מתייצבת לצידם במלוא העוצמה.

תגובתו של פוטין להתפתחויות לא התקבלה עד רגע סגירת הניוזלטר.

 
המבחן של ארדואן
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בעצרת בחירות באנקרה, 30 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Ali Unal)
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בעצרת בחירות באנקרה, 30 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Ali Unal)

כ-64 מיליון בעלי זכות הצבעה ילכו היום לקלפיות בטורקיה לבחור את הנשיא הבא, במה שעשויות להיות הבחירות הדרמטיות ביותר שם מזה שני עשורים.

הנשיא המכהן רג'פ טאיפ ארדואן מגיע לבחירות כשהוא חלש מתמיד: ישנם סימני שאלה לגבי מצבו הבריאותי (בחודש שעבר התמוטט במהלך ריאיון טלוויזיוני) וטורקיה שאחרי רעידת האדמה – עם יותר מ-3.5 מיליון איש ללא קורת גג – מאבדת אמון בשליט הוותיק ויכולתו לשקם את הכלכלה הטורקית.

הסקרים האחרונים מראים שיריבו של ארדואן, מנהיג האופוזיציה כמאל קיליצ'דראולו, המועמד ממוצא כורדי, מוביל על ארדואן בכ-5%, אבל אף אחד משני המועמדים הללו לא עובר את ה-50%, מה שאומר שההכרעה כנראה תעבור לסיבוב שני, שייערך בעוד שבועיים.

 
ירושלים אדומה
אוהדי הפועל ירושלים בכדורסל (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
אוהדי הפועל ירושלים בכדורסל (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

הפועל ירושלים בכדורסל תתמודד הערב (21:00) בגמר ליגת האלופות של פיב"א מול טלקום בון הגרמנית.

הקבוצה הירושלמית הלוהטת, שהגיעה למלגה בספרד מלווה בגדודי אוהדים שסיפקו לה תמיכה ביתית, עלתה לגמר אחרי חצי גמר מול האלופה היוצאת טנריפה, במשחק שהפך לרכבת הרים רגשית, והסתיים בניצחון דרמטי 69:68. טלקום בון עלתה לגמר אחרי שהפתיעה את המארחת מלאגה עם ניצחון בתוצאה דומה מאוד, 69:67.

כוכב הפועל ירושלים אור קורנליוס אמר לקראת המשחק הערב:

"אני חושב שיש לנו את הקהל הטוב בליגה. הוא הולך אחרינו לכל מקום. יש משהו מיוחד עם המאמן והשחקנים העונה. אני מקווה שיהיה בסדר. המצב במדינה? אנחנו חיים מול הסיטואציה הזאת כל יום במהלך השנים האחרונות. אני מקווה שהכל יהיה בסדר במדינה. בכל משחק ששיחקנו ייצגנו את ישראל, ונעשה זאת שוב גם מחר".

 
אילון זז הצידה
לינדה יקרינו ואילון מאסק בכנס במיאמי, פלורידה, ב-18 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Rebecca Blackwell)
לינדה יקרינו ואילון מאסק בכנס במיאמי, פלורידה, ב-18 באפריל 2023 (צילום: AP Photo/Rebecca Blackwell)

חצי שנה אחרי שהשתלט על טוויטר, אילון מאסק מוסר את ניהול החברה לידיה של מנכ"לית חדשה – לינדה יקרינו, עד לאחרונה נשיאת הפרסום הגלובלי של אולפני NBC יוניברסל.

יקרינו נחשבת מינוי מקצועי מבטיח: היא חלק מתעשיית התקשורת מזה שלושה עשורים, עם מעל עשור ב-NBC וקודם לכן 20 שנה בחברת טרנר. היא מוערכת מאוד על ידי מתחריה והמפרסמים, גורמים שטוויטר זקוקה להם מאוד להצלחתה.

טוויטר איבדה 50% מהכנסותיה מפרסום מאז שמאסק רכש את החברה, באוקטובר 2023.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה