אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 23 מאי 2023
 
טיסה 4.75

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הודיע אתמול כצפוי על העלאת הריבית הבסיסית ברבע אחוז נוספים, לרמה של 4.75%. זו העלאת הריבית העשירית ברציפות, שמעמידה את הריבית בישראל על רמתה הגבוהה ביותר מזה 17 שנים. ואלה חדשות רעות מאוד למיליוני ישראלים שמתמודדים עם החזרי משכנתא ועם כיסוי הלוואות מבנקים ומחברות אשראי.

פרופ' ירון התייצב אתמול לראיונות בערוצי הטלוויזיה המרכזיים, כדי להסביר לציבור את מהלכי הבנק המרכזי. כמו חייל מיומן תחת אש צולבת, הוא התחמק משאלות המראיינים שניסו לחלץ מפיו הבטחה – שאותה הוא אינו יכול, כמובן, לתת – שזו תהיה העלאת הריבית האחרונה.

נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ירון ענה תשובות מפותלות ורב משמעיות, מה שלא מנע מערוץ 13 לצטט אותו בכותרות מהדורת החדשות כמי שהתחייב – כמו יהורם גאון בשירו הידוע – "אני מבטיח לך ילדה שלי קטנה, שזו תהיה העלאת הריבית האחרונה".

מי שחיכו במתח להבטחה, נאלצו להסתפק ב"הנגיד מאותת: סיימנו עם העלאות הריבית". מאותת, לא מבטיח. הבדל קטן.

ומי מרוויח מסיבוב העלאות הריבית הזה? הבנקים. הריבית המטפסת אפשרה לבנקים הגדולים לגבות מהלקוחות סכומים גדולים יותר על הלוואות – ולשלם להם פחות על פיקדונות. הציבור, שהתפתה להצעות הבנקים, סגר את כספו לשנה בפיקדונות בריבית שנראתה אטרקטיבית – וכך סידר לבנקים רבעון חלומי.

הריבית המטפסת אפשרה לבנקים הגדולים לגבות מהלקוחות סכומים גדולים יותר על הלוואות – ולשלם להם פחות על פיקדונות

דיסקונט הרוויח ברבעון האחרון 1.3 מיליארד שקלים ורשם תשואה על ההון של 20.1%. מזרחי טפחות הרוויח 1.4 מיליארד שקלים עם תשואה על ההון של 22.4%. הבינלאומי סיכם רבעון עם רווח נקי של 631 מיליון שקלים ותשואה על ההון של 23.6%. ואתמול הצטרף לחגיגה גם בנק הפועלים שדיווח על רווח נקי של 2 מיליארד שקלים ותשואה על ההון של 17%.

בנק לאומי צפוי לפרסם את תוצאות הרבעון שלו היום, ולדווח על רווחיות נמוכה יחסית לבנקים האחרים, בשל מחיקה של מיליארד שקלים בגין ההשקעה הכושלת בבנק סיליקון ואלי שקרס.

 
נסראללה, היזהר!
אלוף אהרון חליוה (צילום: צילום: דובר צה"ל)
אלוף אהרון חליוה (צילום: צילום: דובר צה"ל)

הוותיקים ביננו זוכרים את קריאתו המפורסמת של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין בעצרת בחירות ב-1981, "אסד היזהר! יאנוש ורפול מוכנים!"

יאנוש היה הכינוי של אביגדור בן-גל שהיה אז אלוף פיקוד צפון. רפול היה הכינוי של רפאל איתן, שהיה אז הרמטכ"ל. והאזהרה כוונה לנשיא סוריה חפז אל-אסד, שסוללות הטילים שלו איימו אז על ישראל מצפון, ואכן הושמדו בתחילת מלחמת לבנון הראשונה, שפרצה שנה מאוחר יותר.

אתמול נשא ראש אמ"ן אהרן חליוה, נאום יוצא דופן שהזכיר – במידת מה – את נאום האיום המפורסם ההוא, וכוון הפעם אל בנו של אסד ואל עושה דברו, מזכ"ל חזבאללה.

"חסן נסראללה קרוב לטעות שיכולה לדרדר את האזור למלחמה גדולה", אמר חליוה בכנס הרצליה באוניברסיטת רייכמן והוסיף כי הביטחון העצמי הגובר של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, שבא לידי ביטוי בין היתר בכך שהוא איפשר שיגור כטב"ם איראני מארצו, "מייצר פוטנציאל הסלמה גבוה באזור".

"שלא יטעו בנו", איים חליוה, "הפעלת כוח מלבנון או סוריה לישראל יכולה להוביל להסלמה ולהתנגשות בהיקפים גדולים בין ישראל לחזבאללה ולבנון".

 
שמפניה מדבר
הפרומו לריאיון של אבישי רביב בתוכנית “עובדה” (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
הפרומו לריאיון של אבישי רביב בתוכנית "עובדה" (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

אין ספק מה ילהיט הערב את הדיונים ברשתות החברתיות.

כמעט שלושה עשורים אחרי שירד למחתרת, ייחשף הערב אבישי רביב, שהיה סוכן השב"כ שהושתל בתוך ארגוני הימין הקיצוני ערב רצח רבין וכונה "שמפניה". רביב הסכים – אחרי שנים של חיזור – להתראיין לעומרי אסנהיים. הריאיון ישודר הערב ב-21:15 בתוכנית סיום העונה של "עובדה" בחדשות 12.

אסנהיים כתב אתמול בפוסט שפרסם בפייסבוק לקראת שידור התוכנית, כי אחרי שנים שבהן רביב הסתתר והתחמק, "שמפניה" מבקש "להסיר את משקפי השמש והכובע שהפכו לפריט קבוע בלבושו, ולהתייצב באומץ מול עברו".

אחרי שנים שבהן הסתתר, רביב מבקש "להסיר את משקפי השמש והכובע שהפכו לפריט קבוע בלבושו, ולהתייצב באומץ מול עברו"

לא מקובל לפרסם ביקורת טלוויזיה על תוכנית שעדיין לא שודרה, ובכל זאת, הנה תחזית סבירה מאוד למה שיקרה בתוכנית ולמה שיקרה בעקבותיה:

  • זו תהיה תוכנית מרתקת שיישאלו בה כל השאלות הקשות, אבל לא כולן יקבלו תשובות ברורות.
  • חסידי תיאוריות הקונספירציה ימצאו בתוכנית שפע של הוכחות לצדקתם.
  • מתנגדי תיאוריות הקונספירציה ימצאו בתוכנית שפע של הוכחות לצדקתם.
  • בתום שידור התוכנית אלדד יניב יקרא למחנה שלו לערוך חשבון נפש נוקב.
 
באחמוט נמחקה
ההריסות בעיר באחמוט בצילומי רחפן שנלקחו ב-19 במאי 2023 (צילום: צילום מסך מתוך וידיאו של "הניו יורק טיימס")
ההריסות בעיר באחמוט בצילומי רחפן שנלקחו ב-19 במאי 2023 (צילום: צילום מסך מתוך וידיאו של "הניו יורק טיימס")

אחרי שרוסיה הצהירה כי העיר באחמוט נפלה לידיה, אוקראינה הודיעה אתמול שכוחותיה עדיין פועלים במקום והעיר לא נכבשה.

"על ידי תנועה לאורך האגפים וכיבוש כמה אזורים גבוהים שם, הכוחות המזוינים שלנו הקשו מאוד על האויב להישאר בעיר עצמה", אמרה סגנית שר ההגנה האוקראיני חנה מיילר והוסיפה: "אנחנו עדיין מתקדמים, אבל האינטנסיביות קצת פחתה".

כך או אחרת, אחרי 16 חודשי לחימה, לא נותר מהעיר דבר. מ-80 אלף תושבי העיר שבמחוז דונייצק נותרו שם, לפי ההערכות, רק כ-4,000 איש. "הניו יורק טיימס" פרסם אתמול תיעוד שובר לב של העיר באמצעות צילומי רחפן, המראים הרס מוחלט ועשן מיתמר מבניינים מפויחים.

"באחמוט נמחקה", כותב העיתון.

 
מטא קנס
ווטסאפ. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Patrick Sison)
ווטסאפ. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Patrick Sison)

רגולטורים באירלנד הטילו אתמול על "מטא" – החברה האם של פייסבוק, ווטסאפ ואינסטגרם – קנס בגובה של 1.2 מיליארד אירו (כ-4.75 מיליארד שקל). זהו הקנס הגבוה ביותר שהוטל אי פעם באיחוד האירופי על הפרת חוקי ההגנה על נתוני המשתמשים.

בנוסף לקנס הגבוה נדרשת חברת מטא להשהות כל העברה עתידית של מידע אישי של גולשים מאירופה לארה"ב ו"לעצור את העיבוד הלא חוקי בארה"ב, כולל אחסון, של נתונים אישיים שהועברו מהאיחוד האירופי".

חברת מטא צפויה לערער על ההחלטה וכבר איימה שאם תישלל ממנה האפשרות להעביר נתונים אישיים מאירופה לארה"ב (שם חוקי ההגנה על פרטיות פחות מחמירים מאשר באירופה) היא לא תוכל לספק ללקוחותיה האירופאים חלק מהשירותים והמוצרים הפופולריים שלה.

אחד השירותים הפופולריים הללו – אפליקציית המסרים ווטסאפ – הודיע אתמול כי בשבועות הקרובים תתווסף לאפליקציה אפשרות נחשקת לערוך הודעות, עד רבע שעה מרגע שליחתן.

ווטסאפ הודיעה אתמול כי בשבועות הקרובים תתווסף לאפליקציה אפשרות נחשקת לערוך הודעות, עד רבע שעה מרגע שליחתן

כשהאופציה הזו תושק, כבר לא יהיה צורך לשלוח סדרת הודעות תיקון על הודעה שנשלחה עם שגיאת כתיב או עם ניסוח פגום (או למחוק אותה ולכתוב מחדש). אפשר יהיה ללחוץ לחיצה ארוכה על ההודעה שאותה נרצה לתקן, לבחור את אופציית ה"עריכה" שתצורף לאפליקציה, לערוך את ההודעה המשובשת ולשלוח אותה מחדש עם הציון "נערכה" ושעת העריכה.

משתמשי ווטסאפ כבדים – כלומר: כולנו – יעריכו את השיפור הזה באיכות החיים.

 
מדלן מקאן: מתחדשים החיפושים
הוריה של מדלין מקאן במסיבת עיתונאים לאחר היעדרה ב-2007 (צילום: AP Photo/Scott Hornby)
הוריה של מדלין מקאן במסיבת עיתונאים לאחר היעדרה ב-2007 (צילום: AP Photo/Scott Hornby)

משטרת פורטוגל צפויה לחדש היום את החיפושים אחרי הילדה הבריטית מדלן מקאן, שנעלמה לפני 16 שנה מאתר הנופש שבו בילתה עם הוריה, והפכה מאז לנעדרת המפורסמת ביותר בעולם.

מקאן נעלמה מדירת הנופש של הוריה כשהייתה בת ארבע. אביה ואמה השכיבו אותה ואת שני אחיה התאומים לישון והלכו לאכול עם חברים במסעדה סמוכה. כשחזרו לדירה, נדהמו לגלות כי ילדתם לא במיטה.

זה כנראה הסיוט הנורא ביותר שיכול לקרות להורים, ולכן הפרשה זכתה להד עולמי עצום ומרתקת מאז את הציבור בבריטניה. עזרה גם העובדה שמדובר בילדה בלונדינית כחולת עיניים עם פני מלאך.

לאורך השנים הגיעו אלפי דיווחים של אנשים ממקומות שונים בעולם, שהיו משוכנעים שהם ראו את הילדה הנעלמת. אפילו הוריה נחשדו זמן מה כי היו מעורבים בהיעלמותה, אבל הם נוקו לבסוף מכל חשד. על הפרשה פורסמו ספרים, נוצרו סרטים וסדרות טלוויזיה. פרס של מיליוני דולרים מובטח למי שיספק מידע שיוביל למציאתה של הילדה הנעדרת.

בשנת 2020 הושגה פריצת דרך בפרשה, כשמשטרת גרמניה עצרה את הפדופיל כריסטיאן ברוקנר, שהתברר כי שהה באתר הנופש בפורטוגל שבו התגוררה משפחת מקאן, ועזב את המקום זמן קצר לאחר היעלמות הילדה.

החיפושים ייערכו היום לבקשת משטרת גרמניה, כנראה בעקבות מידע חדש שהתגלה בחקירה. הם יתמקדו באזור הסמוך למאגר מים, לא רחוק מאתר הנופש שממנו נחטפה הילדה, בנוכחות נציגים של משטרת אנגליה.

 
מבזק ספורט
ניקולה יוקיץ עם גביע ה-MVP (השחקן הטוב ביותר של המשחק) אחרי הניצחון מול הלוס אנג’לס לייקקס, 22 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)
ניקולה יוקיץ עם גביע ה-MVP (השחקן הטוב ביותר של המשחק) אחרי הניצחון מול הלוס אנג'לס לייקקס, 22 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Ashley Landis)
  • קבוצת דנבר נאגטס עלתה לראשונה בתולדותיה לגמר ה-NBA אחרי שהדיחה לפנות בוקר את לוס אנג'לס לייקרס של לברון ג'יימס, בניצחון 113:111 במשחק הרביעי בסדרת גמר המערב. ניקולה יוקיץ קלע 30 נקודות, מסר 13 אסיסטים וקטף 14 ריבאונדים כדי להדיח את הלייקרס ב"סוויפ" (ניצחון 4:0 בסדרת הטוב משבע). הנאגטס ייפגשו בגמר את המנצחת בסדרת גמר המזרח בין בוסטון סלטיקס למיאמי היט, שכבר מובילה 3:0 ורחוקה משחק אחד מעלייה לגמר.
  • גמר גביע המדינה בכדורגל ייערך הערב באצטדיון סמי עופר בחיפה. היציעים ייצבעו מצד אחד בצהוב של אוהדי בית"ר ירושלים – שתנסה לזכות בגביע לראשונה מאז 2009 – ומן הצד השני בצהוב של אוהדי מכבי נתניה, שתנסה לזכות בגביע לראשונה מאז 1978 (!).
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה