אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 9 מאי 2023

 
 
מבצע "מגן וחץ"

מה קרה? ישראל התנקשה לפנות בבוקר בחיי שלושה בכירים בארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה ותקפה מטרות שונות ברצועה, במבצע צבאי שנקרא "מגן וחץ". על פי משרד הבריאות הפלסטיני, בתקיפה נהרגו 12 פלסטינים ונפצעו עשרים.

מה צפוי לקרות? פיקוד העורף הורה לתושבים בעוטף עזה, במערב ובמרכז הנגב ובאזור לכיש, להישאר סמוך למרחבים המוגנים. כמו כן פורסמה הנחיה לא לקיים באזורים אלה לימודים (היום ל"ג בעומר, כך שהלימודים ביישובים היהודיים לא היו אמורים להתקיים ממילא).

פלסטינים ליד בית הרוס בדרום רצועת עזה בתחילת מבצע מגן וחץ, 9 במאי 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)
פלסטינים ליד בית הרוס בדרום רצועת עזה בתחילת מבצע מגן וחץ, 9 במאי 2023 (צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

בישראל מעריכים שצפויה תגובה צבאית מצד הג'יהאד האסלאמי וייתכן סבב לחימה שעלול להימשך ימים אחדים. היקפו של סבב הלחימה הזה תלוי בעיקר בשאלה האם חמאס יצטרף או לא. ראש הלשכה הצבאית של חמאס איסמאעיל הנייה הודיע הלילה, בעקבות התקיפה:

"ההתנקשות במפקדים הבכירים לא תביא ביטחון ליישות הכיבוש, אלא רק ליותר התנגדות. האויב טעה בשיקולים ובהערכות שלו וישלם מחיר על מעשיו. כוחות ההתנגדות יחליטו בעצמם על הדרך שבה יכאיבו לאויב".

מי נהרג? שלושת בכירי הג'יהאד האסאלמי שנהרגו הלילה הם חליל אל-בהאתיני, מפקד מרחב צפון רצועת עזה של הארגון; טארק עז א-דין, שאחראי מטעם הג'יהאד על הכוונת הפיגועים בגדה המערבית (על פי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני כל בני משפחתו נהרגו עמו); וג'יהאד גנאם, מזכיר המועצה הצבאית של הג'יהאד האסלאמי.

מה העילה לתקיפה? מטחי הרקטות נורו בשבוע שעבר לעבר ישראל על ידי הג'יהאד האסלאמי, בהסכמת חמאס. ישראל הגיבה עליהם ב"רכות" יחסית, תגובה שנתקלה בביקורת גדולה מצד תושבי הדרום שהאשימו את חברי הממשלה כי הם מפקירים אותם.

אילו הגבלות חלות הבוקר? מחשש לתגובה פלסטינית על אירועי הלילה הוחלט על חסימת כבישים באזורים הסמוכים לגדר המערכת עם רצועת עזה, בהם כביש 4 מזיקים לנתיב העשרה וכביש 34 מצומת יד מרדכי לצומת ניר עם. בבתי החולים ברזילי וסורוקה הוכרז על מצב חירום.

 
משפט נתניהו יימשך היום
ארי הרו בעת ששימש כראש הסגל של נתניהו. נובמבר 2014 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
ארי הרו בעת ששימש כראש הסגל של נתניהו. נובמבר 2014 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

בעיתוי מעט משונה, לאור ההתפתחויות הצבאיות, תישמע היום בבית המשפט בירושלים עדותו של ארי הרו, ראש הסגל לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהקליט את שיחותיו עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס.

ההקלטות שנמצאו במכשיר הטלפון של הרו הניחו את התשתית לתיק המכונה "תיק 2000", שבו נתניהו מואשם במרמה והפרת אמונים ומוזס מואשם בניסיון למתן שוחד.

הרו אמור להעיד היום, וחקירתו הנגדית אמורה להיערך מחר. ראש הממשלה לא היה צפוי לבוא לדיון, וגם אם היה אמור להגיע – יש לו סיבות טובות להיעדר ממנו.

הסיטואציה יוצאת הדופן הזו, שבה ראש הממשלה מנהל את המדינה במהלך מבצע צבאי, כשבמקביל מתקיימים נגדו בבית המשפט הליכים שונים במסגרת משפט פלילי, מדגישה עד כמה המצב שישראל נמצאת בו כרגע הוא בלתי סביר בעליל, ועדיף היה שלא יקרה.

 
נתניהו מתפשר עם כספית
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, מאחוריו על הספסל העיתונאי בן כספית. 23 באפריל 2023 (צילום: תומר אפלבאום/פול)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, מאחוריו על הספסל העיתונאי בן כספית. 23 באפריל 2023 (צילום: תומר אפלבאום/פול)

בעוד משפטו הפלילי נמשך בבית המשפט המחוזי בירושלים, בנימין נתניהו הוריד מצרותיו המשפטיות את התביעה שניהל נגד העיתונאי בן כספית בבית משפט השלום בתל אביב.

ראש הממשלה הגיע להסכמה עם עיתונאי "מעריב" כי ימשוך את התביעה שלו ואילו כספית יפרסם הבהרה לפיה לא התכוון לכתוב, בטור שפרסם לפני מעל ארבע שנים, כי נתניהו נתן שוחד למשנה ליועמ"ש עמית מררי או לבן זוגה איל ינון – אז יועמ"ש הכנסת – וגם היום אינו חושב כך.

לנתניהו וכספית היסטוריה ארוכה. העיתונאי כתב על ראש הממשלה מספר ספרים, וסיפר לא אחת כי נתניהו נהג לפגוש אותו בסתר בניגוד להוראת רעייתו שרה.

בחודש שעבר, השניים נפגשו בבית המשפט במהלך דיון הוכחות בתיק. נתניהו הכחיש אז בעדותו כי היה מודע לפרסומים לפיהם מררי תצורף לצוות במשרד המשפטים שעסק בחקירתו, ואמר: "לא ראיתי את זה, אני לא קורא עיתונים".

 
"יום אירופה" שמח
משרדי האיחוד האירופי בבריסל, בלגיה (צילום: iStock)
משרדי האיחוד האירופי בבריסל, בלגיה (צילום: iStock)

9 במאי הוא "יום אירופה", שבו חוגגים את השלום ביבשת (עניין שמצדיק הרמת גבה צינית, לנוכח מה שקורה בשנה האחרונה באוקראינה) ואת איחוד אירופה (שגם עליו אפשר לשאול לא מעט שאלות).

היום הזה מכונה גם "יום שומאן" על שמו של רובר שומאן, שר החוץ הצרפתי, שנשא ב-9 במאי 1950 את "הצהרת שומאן", שהניחה את התשתית הרעיונית לאיחוד היבשת. האירופאים הכריזו על היום הזה כעל יום חגה של היבשת ב-1985, יחד עם ההחלטה על הדגל האירופי.

כנראה שלא היינו נדרשים למועד הזה בלוח השנה, שבדרך כלל לא ממש מורגש בישראל, אלמלא הוחלט לשלוח את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לייצג את הממשלה בטקס של האיחוד האירופי שהיה אמור להיערך היום בישראל.

שגרירות האיחוד האירופי החליטה אתמול לבטל את הטקס בישראל, כדי לא לתת במה למי שעמדותיו סותרות את ערכי האיחוד. בן-גביר הגיב על ההודעה כך:

"חבל שהאיחוד האירופי שמתיימר לייצג את ערכי הדמוקרטיה והרב תרבותיות נוהג בסתימת פיות לא דיפלומטית. ידידים נוהגים להשמיע דברי ביקורת, וידידי אמת יודעים גם לשמוע כאלה".

על כך אפשר להעיר שפיו של בן גביר מעולם לא נסתם על ידי איש. למעשה – הוא לא עושה כמעט דבר חוץ מלדבר.

כמו כן, אין זה מיותר להזכיר לשר לביטחון לאומי שחוסר תרבות אינה נכללת ב"רב תרבותיות", וכי הוא אינו עד מומחה לענייני התנהגות דיפלומטית. ואחרי שכינה את האירופיים שוב ושוב "אנטישמים" ו"שונאי ישראל" אפשר להבין למה הוא לא נתפס בעיניהם כידיד – ובוודאי שלא כ"ידיד אמת".

לפיכך, המילה היחידה הנכונה בתגובה שלו היא "חבל".

 
וגם "יום הניצחון"
הכנות לצעדה הצבאית בכיכר האדומה במוסקבה לרגל יום הניצחון ב-9 במאי 2022 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
הכנות לצעדה הצבאית בכיכר האדומה במוסקבה לרגל יום הניצחון ב-9 במאי 2022 (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

9 במאי הוא גם היום החשוב ביותר בלוח השנה הרוסי. זה המועד שבו חוגגים ברוסיה את הניצחון על גרמניה הנאצית (יום שבמערב נוהגים לציין דווקא ב-8 במאי, היום שבו נכנעה גרמניה לבעלות הברית).

יום הניצחון ייערך השנה בצל כוננות שיא ברוסיה, בצל החשש שהאוקראינים ינסו לחבל בחגיגות, ובצל עלייה בהיקף תקריות הירי באוקראינה.

אתמול תקפה רוסיה באמצעות טילים וכטב"מים יעדים שונים ברחבי אוקראינה, בהם חרקיב, חרסון ואודסה. צבא אוקראינה דיווח כי הפיל את כל 35 הכטב"מים הרוסים שנשלחו לעבר הבירה קייב.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הפך את "יום הניצחון" לכלי תעמולתי, והצדיק את תקיפת אוקראינה בכך שהממשלה בקייב נשלטת על ידי גורמים ניאו-נאצים.

במהלך שמעיד על כוונתו להמשיך ולהתקרב לאירופה, הודיע אתמול נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי כי בכוונתו לשנות את החוק באוקראינה ולהפוך את 8 במאי ל"יום הזיכרון והניצחון" ואילו את 9 במאי להפוך גם באוקראינה ל"יום אירופה".

בנאום מוקלט הבטיח אתמול זלנסקי לבני עמו שרוסיה תובס במערכה כמו שהובסו הנאצים.

 
לקראת ערב פנומנלי
נועה קירל בחזרה הגנרלית לקראת חצי גמר האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 8 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
נועה קירל בחזרה הגנרלית לקראת חצי גמר האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 8 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Martin Meissner)

נועה קירל תעלה הערב לחצי הגמר הראשון של תחרות האירוויזיון שנערכת השנה בליברפול, אנגליה, מאחר שאוקראינה – שזכתה בתחרות בשנה שעברה – לא יכולה, מטבע הדברים, לארח את התחרות.

האירוע אמור להיות גם הפגנת תמיכה אירופית בעם האוקראיני, וצבעי הכחול-צהוב של הדגל האוקראיני אמורים לככב בו.

טבלאות ההימורים מדרגות את השיר השוודי כמועמד המוביל לזכייה, ואחריו את השירים של פינלנד, צרפת, אוקראינה וספרד.

השיר הישראלי מדורג בטבלאות ההימורים במקום השביעי – אבל זה היה לפני פרוץ מבצע "מגן וחץ" והתגובות שצפויות עליו במהלך היום. דורון מדלי, מכותבי השיר וחבר המשלחת לליברפול שנקלע לסיטואציה הביטחונית, נותר אופטימי:

"אנחנו לא חוששים משום דבר. 50 שנה ישראל משתתפת באירוויזיון במקביל לאירועים בטחוניים קשים. נקדיש את כל התפילות שלנו היום להרגעת המצב בארץ והפצת אנרגיה טובה של אהבה לעולם. הערב נועה קירל והרקדנים יעלו לבמה ויתנו אלף אחוז כישרון ואהבה"

 
אי ירוק בים
שחקני מכבי חיפה במשחק מול בית"ר ירושלים בחיפה, 25 בפברואר 2023 (צילום: פלאש90)
שחקני מכבי חיפה במשחק מול בית"ר ירושלים בחיפה, 25 בפברואר 2023 (צילום: פלאש90)

קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה הבטיחה אתמול כמעט לחלוטין את זכייתה באליפות המדינה בכדורגל, אחרי שניצחה את מכבי תל אביב 3:1. הפער בין חיפה לבין הפועל באר שבע במקום השני הוא 4 נקודות, כשנשארו עוד שני משחקים עד סיום העונה.

אוהדי באר שבע עברו אתמול טלטלה רגשית, כשלזמן מה נראה היה שהאליפות זזה דרומה. באר שבע הובילה 1:0 על בני אשדוד מהדקה השישית וחיפה נקלעה במקביל לפיגור 1:0 מול מכבי תל אביב.

אוהדי באר שבע עברו אתמול טלטלה רגשית, כשלזמן מה נראה היה שהאליפות זזה דרומה

אם התוצאות היו נשמרות כך – הפער בין הקבוצות היה מצטמצם לנקודה אחת, ומירוץ האליפות היה נפתח. אבל חיפה התעשתה, השוותה ולבסוף גם ניצחה.

ניצחון ירוק בשבוע הבא בנתניה יבטיח לחניכיו של ברק בכר אליפות שלישית ברציפות.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה