אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום רביעי, 10 מאי 2023
 
השקט שאחרי ולפני הסערה

כבר יותר מ-24 שעות מחכים מאות אלפי ישראלים בדריכות קלה, על סף החרדה, לאזעקה שתריץ אותם שוב לממ"ד, למקלט הקרוב או לחדר המדרגות. וככל שמדרימים – החרדה עולה, עד כי קולות אופנוע או אמבולנס מהרחוב מקפיצים לרגע, כי הם נשמעים כמו אזעקה.

זו המציאות הבוקר בישראל: הכול נשמע כמו אזעקה.

כל הפרשנים הצבאיים והמומחים לנושאים פלסטינים מאוחדים היום בדעה, שלחמאס והג'יהאד האסלאמי לא יהיה מנוס מלהגיב בכל הכוח, תגובה כואבת ככל האפשר, על חיסולם של שלושת בכירי הג'יהאד בעזה, שלווה בהריגת עשרה אזרחים חפים מפשע, בהם ארבעה ילדים, ארבע נשים ורופא.

נשים אבלות בהלוויית אחד ההרוגים בתקיפת צה"ל בעזה, 9 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)
נשים אבלות בהלוויית אחד ההרוגים בתקיפת צה"ל בעזה, 9 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Fatima Shbair)

בדרום הופעלה אתמול תוכנית בשם "משב רוח" לפינוי תושבים מאזור עוטף עזה למלונות, אכסניות וחדרי הארחה, מחוץ לטווח המיידי של הרקטות מהרצועה. יותר מ-2,000 תושבים כבר עזבו את האזור, ומספר דומה צפוי להתפנות במהלך היום.

גם הבוקר לא יתקיימו לימודים ביישובים הנמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה. על פי הנחיות פיקוד העורף, ברדיוס של 40 קילומטר מהרצועה ניתן לקיים אירועים הכוללים התקהלויות של עד עשרה אנשים בשטח פתוח ועד 100 אנשים במבנה (מה שחייב אתמול ביטול של חתונות רבות שנקבעו לל"ג בעומר). באזורים האלה, חופי הים יישארו גם היום סגורים לציבור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא כינס את הקבינט כדי לאשר את מבצע "מגן וחץ", שיצא לדרך בהתייעצות עם בכירי מערכת הביטחון ובאישור היועמ"שית, גלי בהרב-מיארה. שר בכיר אמר אתמול ל"הארץ" כי נתניהו עדכן אותו כבר לפני כמה חודשים כי בכוונתו לחזור למדיניות החיסולים וכי "שרי הקבינט ידעו על התוכנית ועל השמות האפשריים, הם רק לא ידעו מתי בדיוק המהלך ייצא לפועל".

נתניהו אמר אתמול, במסיבת עיתונאים שכינס עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ: "אף מחבל אינו חסין. הוריתי להיערך להסלמה, ייתכן שביותר מזירה אחת".

 
פיגוע באי ג'רבה
בית הכנסת אלגריבה באי ג'רבה בתוניסיה – בית הכנסת העתיק ביותר באפריקה (צילום ארכיון) (צילום: AP Photo/Mosa'ab Elshamy)
בית הכנסת אלגריבה באי ג'רבה בתוניסיה – בית הכנסת העתיק ביותר באפריקה (צילום ארכיון) (צילום: AP Photo/Mosa'ab Elshamy)

עדיין לא ברור האם הפיגוע שהתרחש אתמול בערב סמוך לבית הכנסת אלגריבה באי ג'רבה בתוניסיה קשור או הושפע מההתפתחויות הדרמטיות ברצועת עזה.

הפיגוע בג'רבה התרחש כשבמקום נערך אירוע שנתי מסורתי לכבוד ל"ג בעומר בהשתתפות מאות יהודים וישראלים שהגיעו במיוחד מהארץ. באירוע נרצחו לפחות שלושה בני אדם, בהם איש ביטחון ושני יהודים שהשתתפו בחגיגה המסורתית.

הפיגוע בג'רבה התרחש במהלך אירוע לכבוד ל"ג בעומר. באירוע נרצחו לפחות שלושה בני אדם, בהם איש ביטחון ושני יהודים

על פי מה שנמסר עד עכשיו מטעם ממשלת תוניסיה, מאבטח בבניין ששייך לחיל הים המקומי רצח את המאבטח שהיה לצידו במשמרת, לקח את נשקו ואת התחמושת שלו ויצא לכיוון בית הכנסת. הוא ירה ללא הבחנה לעבר אנשי האבטחה שהוצבו במקום מבעוד מועד, הצליח להרוג שני מתפללים יהודים ואיש אבטחה ופצע חמישה אנשי ביטחון וארבעה אזרחים, לפני שנורה למוות.

היהודים שנהרגו באירוע הם בני דודים, אחד מהם מתגורר בתוניסיה והשני הגיע לביקור מצרפת. על פי הדיווחים שנמסרו עד עתה, אין ישראלים בין ההרוגים. כל היהודים שהיו במקום פונו מבית הכנסת תחת אבטחה כבדה.

ככל הנראה נמנע פיגוע קשה הרבה יותר, כי המאבטחים הצליחו לעצור את המפגע מלהיכנס לבית הכנסת, שהיה עמוס במתפללים. אם הוא היה מצליח לעשות את זה – הוא עלול היה לפגוע בעשרות אנשים.

 
הסוף העצוב של ליבנת גרין
ליבנת גרין ב-2020 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)
ליבנת גרין ב-2020 (צילום: צילום מסך, ערוץ 13)

ליבנת גרין שמה אתמול קץ לחייה באופן טרגי במיוחד: הצעירה בת ה-27 הגיעה למחסום צה"ל בהר חברון כשהיא מחופשת לאישה מוסלמית אדוקה, הניפה רובה אוויר וצעקה "אללה הוא אכבר". החיילים במקום חיסלו אותה במקום.

בחקירה ראשונית התברר כי גרין תכננה להתאבד כך, וחבריה אף התריעו בזמן אמת את כוחות הביטחון – אך זה היה מאוחר מדי.

בחקירה ראשונית התברר כי גרין תכננה להתאבד כך, וחבריה אף התריעו בזמן אמת את כוחות הביטחון – אך זה היה מאוחר מדי

גרין התפרסמה לפני כשלוש שנים, כשפרסמה פוסט בפייסבוק שהפך לוויראלי בו חשפה חיים קשים:

"לפני כשנה וחצי השתחררתי משירות סדיר, הייתי לוחמת במג"ב. כל שירותי הוכרתי כחיילת בודדה. מגיל קטן אני מוכרת לרווחה בבאר שבע. הייתי בפנימיות עד גיל 18. פונה אליכם כי לפני שבוע העיפו אותי מהמקום שגרתי בו ושייך לרווחה בבאר שבע, בלי שנתנו לי זמן להתארגן למצוא מקום לגור בו, בגלל שחליתי בקורונה".

לפוסט צורפה תמונה של האוהל בו התגוררה, עליו נכתב: "חייל בודד משוחרר = אזרח בודד". בעקבות הפוסט, אירח אותה נפתלי בנט – אז ח"כ באופוזיציה – בביתו. אזרחים רבים אחרים התגייסו לעזור לה.

אתמול הרימה ידיים.

 
הכתם החדש של טראמפ
אי ג'ין קרול בדרכה לבית המשפט הפדרלי במנהטן, 9 במאי 2023 (צילום: John Minchillo, AP)
אי ג'ין קרול בדרכה לבית המשפט הפדרלי במנהטן, 9 במאי 2023 (צילום: John Minchillo, AP)

דונלד טראמפ ממשיך להתכונן לקראת המרוץ לנשיאות ארצות הברית ב-2024, אבל הוא יגיע אליו – אם יגיע – כשהוא נושא איתו קופת שרצים שהולכת וגדלה משבוע לשבוע.

לפני יותר מחודש הוגש נגדו כתב אישום פלילי הכולל 34 סעיפים של רישום כוזב, המתייחסים לתשלומים בני שש ספרות ששולמו לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס ולדוגמנית פלייבוי קארן מקדוגל. בכך הפך טראמפ לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שעומד למשפט פלילי, ואולי גם למועמד הראשון שינסה לרוץ לנשיאות בתנאים כאלה.

אתמול פסק חבר מושבעים בניו יורק, כי טראמפ תקף מינית את הסופרת והעיתונאית אי. ג'ין קרול, וקבע כי על טראמפ לפצות אותה בחמישה מיליון דולר.

המושבעים – שישה גברים ושלוש נשים – הכריעו במקרה הזה בתביעה אזרחית שהגישה קרול, בת 79, אשר העידה כי טראמפ אנס אותה בחנות כלבו במנהטן בשנת 1996.

קרול היא אחת מ-12 נשים שהאשימו את טראמפ בתקיפה או בהטרדה מינית. היא חשפה לראשונה את סיפורה ב-2019. המושבעים פסקו כי טראמפ לא אנס אותה, אבל קיבלו את טענתה שהוא תקף אותה מינית.

קרול היא אחת מ-12 נשים שהאשימו את טראמפ. המושבעים פסקו כי לא אנס אותה, אבל קיבלו את טענתה שתקף אותה מינית

טראמפ בן ה-76 בחר לא להתייצב בבית המשפט וטוען כי מעולם לא פגש את קרול, אותה כינה "משוגעת".

 
טאקר קרלסון חוזר. לטוויטר
טאקר קרלסון מכריז על חזרתו עם תוכנית חדשה שתשודר ישירות בטוויטר, 10 במאי 2023 (צילום: צילום מסך)
טאקר קרלסון מכריז על חזרתו עם תוכנית חדשה שתשודר ישירות בטוויטר, 10 במאי 2023 (צילום: צילום מסך)

הנה חדשות שיעודדו את דונלד טראמפ הבוקר: איש הטלוויזיה הימני הפופולרי טאקר קרלסון – שהודח לא מזמן מרשת "פוקס ניוז" על רקע ההסדר מחוץ לבית המשפט, בו שילמה "פוקס ניוז" 787.5 מיליון דולר לחברת "דומיניון" – הודיע אתמול בערב שהוא חוזר לשדר. בטוויטר.

"לא נותרו הרבה פלטפורמות שמאפשרות חופש ביטוי", אמר קרלסון במונולוג למצלמה (שהועבר, כמובן, בטוויטר), "הגדולה האחרונה שנותרה היא טוויטר. איפה שאנחנו נמצאים עכשיו".

החלטתו חסרת התקדים של קרלסון להעלות תוכנית טלוויזיה שתשודר בטוויטר, היא ככל הנראה חלק מעיסקה חשאית, שסוכמה עם הבעלים האקסצנטרי של טוויטר, אילון מאסק.

החלטתו חסרת התקדים של קרלסון להעלות תוכנית טלוויזיה שתשודר בטוויטר, היא ככל הנראה חלק מעיסקה חשאית עם מאסק

הבחירה בטוויטר כנראה תאפשר לקרלסון לעקוף מגבלות תחרות שנכפו עליו בחוזה עליו חתם עם "פוקס ניוז" – כמו גם עקיפת כל מגבלה של הגוף המפקח על ערוצי השידור, ה-FCC. התוכנית של קרלסון גם תעזור למאסק בתוכניותיו השאפתניות לבסס ולהרחיב את טוויטר.

הלילה (שעון ישראל) צייץ מאסק, כי החל מהיום יעמדו לרשות המשתמשים בטוויטר שירותים מתקדמים חדשים ובהם האפשרות לשלוח דיאמים מוצפנים ("אני לא אוכל לראות את המסרים שלכם אפילו אם יכוונו לי אקדח לראש").

בקרוב, הבטיח מאסק באותו ציוץ, טוויטר גם תאפשר למשתמשיה לקיים שיחות וידיאו ושיחות קוליות עם כל אחד מהמשתמשים בפלטפורמה, בלי צורך במספרי הטלפון שלהם.

 
היוניקורן המריא
נועה קירל ורקדני "יוניקורן" בהופעת חצי הגמר של האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 9 במאי 2023 (צילום: ערן לוי, "כאן")
נועה קירל ורקדני "יוניקורן" בהופעת חצי הגמר של האירוויזיון בליברפול, אנגליה, 9 במאי 2023 (צילום: ערן לוי, "כאן")

נועה קירל עשתה את זה. הכוכבת הישראלית העפילה אתמול לגמר האירוויזיון שיתקיים בשבת בליברפול.

היה משהו מעט נוגע ללב בדיון האובססיבי של ישראלים רבים – בתקשורת וברשתות החברתיות – בשאלה האם האירועים בעזה ישפיעו על סיכוייה של קירל להעפיל לגמר, או האם הארגונים הפלסטינים יירו רקטות דווקא כשהיא תעלה לבמה.

זה לא קרה, אולי כי תחרות השירים האירופית – בעלת האפיל ההומואי, שלא לומר האוחצ'י – לא נמצאת גבוה על סדר היום של הג'יהאד האסלאמי וחמאס, שני ארגונים שידועים כשונאי להט"בים.

קירל הגישה ביצוע ללא רבב של "יוניקורן", השיר שכתבו לה דורון מדלי, מאי ספדיה וינון יהל. לפני שעלתה לבמה היא הספיקה להגיב על האירועים הבטחוניים בישראל ("הלב עם העם בישראל", כמובן).

קירל הגישה ביצוע ללא רבב של "יוניקורן". לפני שעלתה לבמה היא הספיקה להגיב על האירועים בארץ ("הלב עם העם בישראל")

אחרי שהתבשרה כי היא ממשיכה לשלב הבא בשבת היא אמרה: "החשמל בקהל סיפק לנו הרבה אנרגיה לעשות את המקסימום כדי לייצג את המדינה בכבוד. תודה לכולם. אני מרגישה שאתם איתי".

 
ליגת האלופות מתקרבת לשיא
המשחק בין ריאל מדריד ומנצ'סטר סיטי בליגת האלופות, 9 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)
המשחק בין ריאל מדריד ומנצ'סטר סיטי בליגת האלופות, 9 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

במקביל לחצי גמר האירוויזיון נערך אתמול גם המשחק הראשון בחצי גמר ליגת האלופות בכדורגל.

ריאל מדריד ומנצ'סטר סיטי נפרדו בתיקו 1:1 אחרי משחק סוחף, קצבי ומהנה מאוד בסנטיאגו ברנבאו במדריד. ויניסיוס ג'וניור הבקיע ראשון לריאל מדריד, בבעיטה אדירה מרחוק. קווין דה ברוינה השווה בשער יפה לא פחות. הכל פתוח לקראת הגומלין במנצ'סטר.

ריאל מדריד ומנצ'סטר סיטי נפרדו בתיקו 1:1 אחרי משחק סוחף, קצבי ומהנה מאוד בסנטיאגו ברנבאו במדריד

הערב ייערך חצי הגמר השני – הדרבי המילנאזי בין מילאן שחוזרת למרכז הבמה של הכדורגל האירופי אחרי שנים רבות של היעדרות, והיריבה העירונית השנואה אינטר. איצטדיון סן סירו ילבש חג לקראת עשר בערב. האולטראס משני הצדדים צפויים להכין תצוגות עוצרות נשימה ביציעים.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה