אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 7 מאי 2023
 
שיגרה של אלימות

רצח הוא כבר לא אירוע חריג ויוצא דופן בישראל. כמעט בכל יום נרצח בישראל לפחות אדם אחד. ב"ידיעות אחרונות" חישבו ומצאו (לצורך כותרת דרמטית בעמוד הראשון) כי "בכל 32 שעות נרצח אדם בישראל". לא לגמרי ברור איך נערך החשבון הזה, כי התוצאה שלו תלויה בשאלה ממתי ועד מתי מתחילים לספור, אבל זה גם לא ממש משנה: מעשי רצח הפכו בישראל לאירוע יום-יומי. זו עובדה.

מי שמחפש את נחמותיו בצרות של אחרים, יוכל להתנחם בכך שמעשי טבח המוניים, מהסוג שפוקד את ארצות הברית כמעט מדי יום, עדיין לא הגיעו אלינו. רק הלילה (בין שבת לראשון, על פי שעון ישראל) נרצחו שמונה בני אדם ושבעה נוספים נפצעו, במסע ירי קטלני של רוצח החמוש ברובה סער, שהחל לירות לכל עבר במרכז קניות בטקסס. שוטר שהגיע למקום הצליח להרוג את היורה.

מיצג מחאה נגד ריבוי מקרי הרצח, במסגרת ההפגנה בקפלן בתל אביב, 6 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
מיצג מחאה נגד ריבוי מקרי הרצח, במסגרת ההפגנה בקפלן בתל אביב, 6 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אבל גם בלי שנידרדר לתהומות האלו, ישראל שקועה בגל אלימות שלא זכור כמוהו, ונראה שאיש לא חסין מפניו: נשים וילדים (בעיקר במעשי אלימות בתוך המשפחה), חפים מפשע ועבריינים (במעשי נקמה הדדיים של כנופיות פשע), יהודים ובעיקר הרבה מאוד ערבים.

ישראל שקועה בגל אלימות שלא זכור כמוהו, ונראה שאיש לא חסין מפניו: נשים וילדים, יהודים ובעיקר הרבה מאוד ערבים

רק בסוף השבוע האחרון נרצחו מוהנד שלבי בעין מאהל, חמאדה סאלם בעכו, ודיאד עומרי מהכפר סנדלה, שנרצח אחרי ויכוח בכביש עם תושב קיבוץ גן נר. היורה הוא גבר בן 32, שהחזיק אקדח ברישיון.

בתיעוד מהאירוע – נראים החשוד והקורבן, שככל הידוע לא הייתה ביניהם היכרות מוקדמת, מתקוטטים בכביש מחוץ לרכביהם – ובהמשך הקורבן מתרחק לעבר רכבו בעוד החשוד נעמד ויורה לעברו מספר פעמים מאקדחו.

בעקבות התקרית הקטלנית נעצר החשוד בירי, והאקדח שהוחזק ברשותו ברישיון הוחרם. מאות מתושבי הכפר סנדלה הגיעו אתמול לגן נר להפגנת מחאה שלוותה בהשלכת אבנים לעבר השוטרים שהגיעו למקום, והגיבו בירי רימוני הלם. תושבי אזור הגלבוע חוששים כעת שהאירוע יוביל למעשי אלימות נוספים.

 
שלום אדוני המלך
המלך צ'ארלס השלישי יוצא מכנסיית וסטמינסטר לאחר הכתרתו, 6 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)
המלך צ'ארלס השלישי יוצא מכנסיית וסטמינסטר לאחר הכתרתו, 6 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Alessandra Tarantino)

עבור הרוב המכריע של מאות המיליונים שצפו אתמול – בתערובת של סקרנות, התפעלות, הערצה ושעמום – בשידורים הישירים מלונדון, טקס ההכתרה שנערך שם היה לא יותר מפרק סוף עונה מרשים של "הכתר". רק בשידור חי.

עבור גבר אחד, בן 75, שנולד כצ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג', זה היה האירוע שחיכה לו כל חייו. כשהוא יסתכל הבוקר בראי – הוא ייראה מולו מלך.

הוא נולד כמה חודשים אחרי מדינת ישראל, כשהיה בן חמש השתתף בטקס ההכתרה של אמו אליזבת, ומאז חיכה בסבלנות לתורו. הוא מעולם לא היה פופולרי במיוחד.

דווקא בחודשים האחרונים, מאז מותה של אמו, הוא הצליח – אולי בזכות עבודה טובה של יועצי התדמית של הארמון – להיראות מעט אנושי, חמים ונגיש יותר.

אתמול, בטקס המסורתי המרשים בכנסיית וסטמינסטר, לעיני 2,300 מוזמנים – ובהם בני הזוג הרצוג מישראל – המלך צ'ארלס השלישי נראה עייף, אפילו מותש. הכתר הכבד שהונח על ראשו, נראה כבד מתמיד. כנראה שקשה מאוד להתחיל קריירה חדשה בגיל 75.

הכתר הכבד שהונח על ראשו, נראה כבד מתמיד. כנראה שקשה מאוד להתחיל קריירה חדשה בגיל 75

הטקס עצמו, והמצעד המפואר שבעקבותיו, עברו ללא כל תקלות. עבור רוב המין האנושי זו היתה בריחה קצרה מטרדות היום-יום. אתנחתה קלה מהשגרה לטובת עולם האגדות. עבור יורש העצר ויליאם ורעייתו נסיכת ווילס קייט – החלה אתמול הספירה לאחור.

 
בג"ץ אאוט, בד"ץ אין
חרם החרדים במאה שערים על מאפיית אנג'ל, 5 במאי 2023 (צילום: פלאש90)
חרם החרדים במאה שערים על מאפיית אנג'ל, 5 במאי 2023 (צילום: פלאש90)

הממשלה צפויה לאשר היום, בישיבתה השבועית, החלטה שתקדם הקמת מתקנים לאגירת אנרגיה עבור ייצור "חשמל כשר" – כזה שישמש חרדים מחמירים במיוחד, שאינם משתמשים בשבתות ובחגים ברשת החשמל הרגילה אלא בגנרטורים.

על פי ההצעה, חברת חשמל תקים מתקן אגירה כפיילוט, שיאפשר בהמשך את צמצום השימוש בגנרטורים המזהמים. על פי ההערכות, עלות הפיילוט הזה תהיה כמאה מיליון שקל.

חברת חשמל תקים מתקן אגירה כפיילוט, בעלות של כמאה מיליון שקל, שיאפשר בהמשך את צמצום השימוש בגנרטורים המזהמים

מתנגדי ההצעה טוענים שהפיילוט הזה יביא לעלייה נוספת במחירי החשמל לכלל הציבור. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שר האוצר לשעבר, כינה את ההצעה אתמול בחשבון הטוויטר שלו "עוד טרלול בדרך למדינת הלכה".

ליברמן – שכמו תמיד מנסה לבסס את עצמו כמתנגד הגדול ביותר לחרדים – גם תיעד עצמו קונה חלה לשבת של מאפיית אנג'ל, אחרי שבעולם החרדי הודיעו על החרמת המאפייה בגלל שעמר בר-לב – שמונה רק לפני כשבוע ליו"ר מאפיית אנג'ל – תועד כשהוא משתתף באחת ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית שהתקיימה סמוך לביתו של הרב גרשון אדלשטיין.

וזה לא הכל: במשרד האוצר מקדמים תוכנית להלאמת כספי הארנונה, שתאפשר הפקעת כחצי מהגידול השנתי בכספי הארנונה שנגבים ברשויות מקומיות חזקות, לטובת מימון מענקי בנייה ברשויות חלשות.

המשמעות בפועל תהיה העברת כספי ארנונה הנגבים בעיקר מתושבים חילונים בערים החילוניות החזקות לטובת שיפור חייהם של תושבים חרדים ברשויות מקומיות עניות.

השאלה האם זה טוב או רע פתוחה לדיון עקרוני ואידיאולוגי, אולם אי אפשר לנתק זאת מהמאבק הגדול על דמותה של ישראל שמתנהל כעת.

 
הקורונה מאחורינו
הדמייה של נגיף הקורונה (צילום: wildpixel/iStock)
הדמייה של נגיף הקורונה (צילום: wildpixel/iStock)

אלמלא היינו חיים על רכבת הרים חדשותית מסחררת, זו היתה אמורה להיות הידיעה המרכזית של השבוע. מי זוכר היום כמה חיכינו וייחלנו וחלמנו לשמוע את הבשורה הזו: מגפת הקורונה מאחורינו.

ארגון הבריאות העולמי הודיע בסוף השבוע, כי הקורונה כבר לא מוגדרת יותר כמצב חירום עולמי. על פי הודעת הארגון, למרות סיום מצב החירום, הקורונה כאן כדי להישאר. כמו איידס, היא תוסיף להיקרא מגפה, למרות היא כבר לא קטלנית כמו בחודשים הראשונים.

בארגון הבריאות העולמי מסבירים שהקורונה הגיעה ל"שיווי משקל, מעין דו-קיום עם המארח האנושי" ומתארים את מה שהתרחש בשלוש השנים האחרונות כאחד ההישגים הגדולים של המין האנושי וכ"חגיגה למדע".

בארגון הבריאות העולמי מסבירים שהקורונה הגיעה ל"שיווי משקל, מעין דו-קיום עם המארח האנושי"

אזעקת צבע ירוק הוכרזה אצל מתנגדי החיסונים ברשתות החברתיות.

 
אבל הבינה המלאכותית לפנינו
המלך צ'ארלס השלישי באפטר פרטי של הכתרתו. הדמייה במידג'רני של גיא גולד (צילום: עמוד הפייסבוק של גיא גולד)
המלך צ'ארלס השלישי באפטר פרטי של הכתרתו. הדמייה במידג'רני של גיא גולד (צילום: עמוד הפייסבוק של גיא גולד)

בטבע אין ואקום. בהלה אחת נרגעה, בהלה חדשה מתעוררת.

עולם הבינה המלאכותית מושך בחודשים האחרונים תשומת לב אדירה, וחדשה רודפת חדשה. החל מיום חמישי האחרון, מיקרוסופט הפכה את הצ'טבוט במנוע החיפוש בינג לזמין לכולם, ללא צורך ברשימת המתנה.

הצ'טבוט של בינג מבוסס על מודל השפה של OpenAI שעליו מבוסס גם הצ'טבואט הפופולארי ChatGPT. כמו צ'טבוטים אחרים בשוק, הוא עדיין נוטה להפליג לתשובות בדיוניות ומומצאות, בתשובה לשאלות של גולשים.

לקולות הרבים המודאגים מפני ההשפעות המזיקות של תוכנות הבינה המלאכותית, מצטרף הבוקר ד"ר יובל נוח הררי. במאמר שהוא מפרסם ב-ynet הוא כותב, בין היתר:

"בתחלה סביר שהבינה המלאכותית תחקה את אבות הטיפוס האנושיים שעליהם היא התאמנה. אבל עם כל שנה שתחלוף, הבינה המלאכותית תרחיק לכת למקומות שאף אדם לא הגיע אליהם קודם. במשך אלפי שנים בני אדם חיו בתוך חלומותיהם של בני אדם אחרים. האמנו באלים, אימצנו אידיאלים של יופי ונאבקנו למען חזונות שנוצרו בדמיונם של נביאים, משוררים ופוליטיקאים בשר ודם. בעוד שנים לא רבות אנו עלולים למצוא את עצמנו חיים בתוך חלומותיה של בינה זרה".

 
סוף עידן בקריית שמונה

13 שנים אחרי שעלתה לליגת העל; אחרי שזכתה באליפות דרמטית, בגביע המדינה ובתואר אלוף האלופים – הפועל קריית שמונה ירדה אתמול לליגה הלאומית. עתידה של הקבוצה הצפונית לא ברור כרגע.

בתום קרב תחתית דרמטי בבלומפילד מול הפועל תל אביב – שהחל בשלט ענק בשער 5 שהכריז "על החיים ועל המוות" – הפועל תל אביב זכתה בחיים וקריית שמונה נפלה לצד השני של המשוואה.

זה קרה אחרי שקריית שמונה כבר הובילה 2:0 מבטיח על יריבה, שנאלצה להסתפק בעשרה שחקנים בלבד (אחרי שאנטואן קונט הורחק בעקבות עבירה גסה וחסרת אחריות כבר בדקה העשירית).

המשחק הדרמטי נגמר בשוויון 2:2, שהוריד את קריית שמונה ליגה והשאיר את אלפי אוהדי הפועל תל אביב בבלומפילד מאושרים, בשמחת עניים.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה