אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 2 מאי 2023
 
צבע אדום בדרום

בישראל לא מתעניינים בדרך כלל במצבם של האסירים הפלסטינים. כמה ישראלים שמעו בכלל על שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים שנמשכת כבר יותר מחודשיים? למי איכפת מה קורה בבתי הכלא של הפלסטינים?

ובכן – לפלסטינים אכפת. מבחינת ישראל, הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא הם "מחבלים" שאיבדו צלם אנוש. מבחינת הפלסטינים, האסירים שכלואים בישראל הם שבויי מלחמה. יש אפילו שר מיוחד ברשות הפלסטינית, שמשרדו מטפל בענייני האסירים ובני משפחותיהם.

וכשנודע הלילה כי חאדר עדנאן, מי שהיה בכיר הג'יהאד האיסלמי ביהודה בשומרון, מת בכלא אחרי ששבת רעב במשך 86 ימים במחאה על תנאי מעצרו בכלא ניצן, היה ברור שזה לא יעבור בשקט.

פלסטינים אוחזים בתמונתו של חאדר עדנאן בהפגנה מחוץ למשרדי הצלב האדום בעת שעדנאן שבת רעב (צילום: Sliman Khader / Flash90)
פלסטינים אוחזים בתמונתו של חאדר עדנאן בהפגנה מחוץ למשרדי הצלב האדום בעת שעדנאן שבת רעב (צילום: Sliman Khader / Flash90)

בסביבות השעה שש וחצי הבוקר נשמעו אזעקות בעוטף עזה. שלוש רקטות שנורו מעזה נפלו בשטחים פתוחים. בבתי הכלא בישראל העלו את הכוננות מחשש להתפרעויות ופגיעה באנשי סגל כנקמה על מותו של עדנאן. הג'יהאד האיסלמי קורא לשביתה כללית בגדה וברצועת עזה.

בסביבות השעה שש וחצי הבוקר נשמעו אזעקות בעוטף עזה. שלוש רקטות שנורו מעזה נפלו בשטחים פתוחים

עדנאן, תושב ג'נין בן 45, עמד לדין על עבירות טרור ותמיכה בפעילות פלסטינים חמושים בג'נין ובשכם, ומוגדר בישראל "המוח" מאחורי פעילות הג'יהאד האיסלמי בגדה. הג'יהאד האיסלמי פרסם הבוקר הודעת אבל על מותו שבה כינה אותו "מפקד ולוחם חופש".

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה התייחס הבוקר למותו של עדנאן ואמר: "זה בוקר עצוב לפלסטין. הכיבוש, הנהלת בתי הכלא ומערכת המשפט ביצעו פשע מכוון נגדו, סירבו לבקשה לשחררו והזניחו אותו רפואית בצינוק".

המשך, כנראה, יבוא. והוא יהיה בצבע אדום.

 
אש גם בצפון
נשיא איראן אבראהים ראיסי (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
נשיא איראן אבראהים ראיסי (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)

ישראל ממשיכה לתקוף מטרות צבאיות בסוריה. בפעם השלישית תוך שמונה ימים, טוענים בסוריה כי ישראל תקפה הלילה בטילים את שדה התעופה בחומס והשביתה אותו.

על פי הדיווחים בסוריה, נהרג בתקיפה איש צבא ונפצעו שבעה, בהם שני אזרחים. על פי הדיווחים, יעד התקיפה היה מחסן נשק של חזבאללה ומשאיות שהובילו אמצעי לחימה.

בסוריה מתכוננים לארח מחר את נשיא איראן אבראהים ראיסי – הנשיא האיראני הראשון שמגיע לביקור במדינה מזה 13 שנים.

בסוריה מתכוננים לארח מחר את נשיא איראן אבראהים ראיסי – הנשיא האיראני הראשון שמגיע לביקור במדינה מזה 13 שנים

בישראל ביקרו בימים האחרונים בכירים שונים בפנטגון ובממשל ביידן. עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ", מעריך הבוקר כי "הבכירים האמריקאים מגיעים לארץ כדי להתרשם מהאווירה בקרב מקבלי ההחלטות, לנסות להבין אם מתגבשים שינויים במדיניות ולוודא שישראל לא גוררת את ארה"ב להסתבכות אזורית חדשה".

 
ההייטקיסטים בורחים
עובדי הייטק מפגינים נגד החלשת מערכת המשפט בידי הממשלה. 24 בינואר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
עובדי הייטק מפגינים נגד החלשת מערכת המשפט בידי הממשלה. 24 בינואר 2023 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ממשיך לטעון בלהט בכל הזדמנות כי "התקשורת השמאלנית" מנהלת קמפיין ציני ושקרי נגד הממשלה ומגזימה בתיאור נזקי ניסיון ההפיכה המשטרית.

כדאי לו לעיין בדוח רשות החדשנות שפורסם אתמול ומזהיר מפני מגמות מדאיגות מאוד להייטק הישראלי, שתהיה להן – מטבע הדברים – השפעה קשה על הכלכלה הישראלית כולה.

על פי הדוח, ההייטק הישראלי "מתפצל מהמגמות העולמיות" ועלול לעבור בקרוב משבר חמור בהרבה מהמשבר הגלובלי. מדוח הרשות עולה עוד, כי שיעור היזמים הישראלים שרושמים את חברות ההזנק (סטארטאפים) בישראל ירד מ-80% לפני שעלו חוקי ההפיכה המשטרית (שיעור גבוה שביטא אמון במערכת הישראלית) – לפחות מ-20%.

שיעור היזמים הישראלים שרושמים סטארטאפים בישראל ירד מ-80% לפני שעלו חוקי ההפיכה המשטרית – לפחות מ-20%

על פי הדוח, "יזמים בשלבים מוקדמים כבר לא מתייעצים, אלא מגיעים עם החלטה להירשם בארה"ב". המשמעות היא סכנה של בריחת מוחות, נכסי קניין רוחני, תשלום מיסים ועוד.

מנכ"ל סטארטאפ ניישן סנטרל אבי חסון, לשעבר יו"ר רשות החדשנות, אמר לאחרונה: "לקח לנו 20 שנה ללמד חברות חדשות להירשם כחברות ישראליות. ברבעון האחרון כמעט כל חברת הייטק חדשה נרשמה בדלאוור".

 
הפנים של האפרטהייד
נקודת מעבר לפלסטינים במחסום בחברון. אילוסטרציה (צילום: Wisam Hashlamoun/FLASH90)
נקודת מעבר לפלסטינים במחסום בחברון. אילוסטרציה (צילום: Wisam Hashlamoun/FLASH90)

תעמידו פני מופתעים, כדי שהמערכת תזהה אתכם: דוח ארגון זכויות האדם "אמנסטי" שפורסם הלילה טוען כי ישראל משתמשת במערכת זיהוי פנים מתקדמת במחסומים בחברון, וסורקת את פני הפלסטינים העוברים שם ללא ידיעתם.

המערכת, המכונה "זאב אדום" (מי לעזאזל ממציא את השמות האלה בצה"ל?) נחשבת למתקדמת במיוחד, כך על פי הדוח, ומשמשת את כוחות הביטחון לא רק לזיהוי העוברים במחסומים אלא גם לאיסוף מידע על פלסטינים שאינם נמצאים במערכת.

המערכת כשלעצמה נחשפה כבר בפרסומים בעבר, אולם הדוח חושף פרטים נוספים על יכולותיה והשימוש שנעשה בה. כל זאת, כאמור, ללא ידיעתם של הפלסטינים עליהם נאגר המידע. זכויות אדם זה לחלשים – או לפחות לא לפלסטינים.

 
תחת שמי ים התיכון
מהגרים מאפריקה בים התיכון בדרכם לחופי אירופה (צילום: AP Photo/Francisco Seco)
מהגרים מאפריקה בים התיכון בדרכם לחופי אירופה (צילום: AP Photo/Francisco Seco)

דרמה אנושית שוברת לב מתרחשת בחודשים האחרונים בים התיכון, בין צפון אפריקה לאירופה. שלושת החודשים האחרונים היו הקטלניים ביותר מאז 2017 עבור אנשים שניסו לחצות את הים התיכון ולמצוא להם ולילדיהם חיים חדשים וטובים יותר באירופה.

עשרות גופות נסחפות מדי יום לחופי תוניסיה, בעקבות עלייה דרמטית במספר הסירות שטבעו במי הים התיכון ועליהן מבקשי מקלט.

לפי ארגון הסהר האדום בתוניסיה, בשנה שעברה נמשו יותר מ-800 גופות במחוז ספקס שבצפון המדינה, ומתחילת השנה הנוכחית נמשו שם כבר יותר מ-300 גופות. בבתי הקברות הסמוכים לחופים נגמרים מקומות הקבורה המאולתרים, שבהם נקברים הפליטים המתים, רובם מאפריקה שמדרום לסהרה.

מאז ינואר הגיעו יותר מ-35 אלף מהגרים מאפריקה לחופי איטליה – כמעט פי ארבעה מהנתון בתקופה המקבילה אשתקד. המערכות השונות שמנסות להתמודד עם המשבר ההומניטרי – נמצאות על סף קריסה.

 
גולן משתוללת
מאי גולן מתעמתת עם מירב בן ארי במליאת הכנסת, 1 במאי 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת)
מאי גולן מתעמתת עם מירב בן ארי במליאת הכנסת, 1 במאי 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת)

יש מין קלישאה כזו, שאם רק ייכנסו יותר נשים לפוליטיקה, הן ישנו אותה לטובה, יעדנו אותה וירככו את התוקפנות ה"גברית" שמאפיינת את ניהול ענייני המדינה.

ההיסטוריה האנושית מוכיחה, שאין לאמונה הזו על מה להתבסס. גולדה מאיר ומרגרט תאצ'ר, שהגיעו לצמרת הפוליטית בישראל ובאנגליה, לא התאפיינו בפוליטיקה רכה או מעודנת יותר מהגברים סביבן.

גם נשים צעירות יותר, שמטפסות עכשיו אל צמרת הפוליטיקה הישראלית, לא מעדנות את בית הנבחרים. אתמול אישרה הכנסת את מינויה של מאי גולן לשרה לקידום מעמד האישה. היה זה אך סימבולי שרגע אחרי שאושר המינוי, בחרה השרה לקידום מעמד האישה לתקוף אישה אחרת – את ח"כ מירב בן ארי.

אתמול אושר מינויה של מאי גולן לשרה לקידום מעמד האישה. היה זה אך סימבולי שרגע אחרי, בחרה גולן לתקוף אישה אחרת

חברת הכנסת מ"יש עתיד" עלתה לדוכן לנאום על הצעת חוק ציוד רפואי, אך פתחה את דבריה בהתייחסות ישירה אל גולן והריאיון שהעניקה ערב קודם לכן לעמית סגל בערוץ 12. בן ארי ביקרה חריפות את גולן על כך שלא שירתה בצבא והוסיפה: "גם את הדמעות האלה, אני לא קונה".

זה היה האות להתפרקות חסרת תקדים של גולן, שהתפרצה בהתקף זעם מביך, השתוללה מול דוכן הנואמים כמו חיה פצועה וצרחה לעבר בן ארי: "את אישה עלובה, צבועה, מנוולת ושקרנית".

בן ארי מצידה לא תרמה להרגעת המצב והמשיכה להתגרות בגולן, שרק העלתה את הטונים והורידה את רמת הרטוריקה. ובכל הזמן הזה, הסדרנים וחברי כנסת אחרים התקשו להשתלט עליה.

בן ארי הודיעה כי תגיש תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת.

 
למה אנחנו אוהבים כדורגל?

אוהדי כדורגל חיים בשביל רגעים כאלה – משחק העונה בין המובילה במקום הראשון לדולקת אחריה במקום השני. מתח אדיר באיצטדיון ומהפך דרמטי בתוספת הזמן.

אתמול, ממש על הבאזר, הצליחה הפועל באר שבע לחולל מהפך, לעבור מפיגור של 1:0 בתחילת המשחק, לניצחון 2:1 בסיומו. המשחק לא חודש אחרי שער הניצחון הדרמטי של מריאנו בריירו – ובמקום פרצה קטטה מכוערת בין שחקני שתי הקבוצות ובין האוהדים ביציעים, כולל טענות שעוד יתבררו על קריאות גזעניות.

המשחק לא חודש אחרי שער הניצחון הדרמטי של מריאנו בריירו – ובמקום פרצה קטטה מכוערת בקרב השחקנים ובין האוהדים

רוב הסיכויים שגם הניצחון הזה לא יספיק לבאר שבע; הפער בינה לבין חיפה הצטמצם לארבע נקודות, כשעד סיום הליגה נותרו שלושה משחקים – כלומר תשע נקודות בקופה. שתי הקבוצות ייפגשו כנראה שוב השבוע, בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, לדיון על ההתפרעות במגרש בסוף המשחק.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה