אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום שלישי, 30 מאי 2023

 
 
דבר העורכת

אמיר בן-דוד, האיש והכובע, בדרך לברצלונה, לפסטיבל פרימוורה. בזמן שהוא ירקוד לצלילי הפט שופ בויז, רוזליה וקנדריק למאר – אני אמלא את מקומו ואכתוב על בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ' וארדואן. כל אחד והכיף שלו.

אגב פרימוורה: השנה לא צריך לטוס לברצלונה או מדריד כדי ליהנות מהליין-אפ. אפשר לראות בשידור חי את מרבית ההופעות ב"אמזון פריים".

פסטיבל פרימוורה 2023 יועבר בשידור חי באמזון פריים
פסטיבל פרימוורה 2023 יועבר בשידור חי באמזון פריים

אמיר יחזור בעוד שבוע. עד אז – אשתדל לא לעשות לו בושות. יאללה, נתחיל.

— בירנית גורן

 
צרות בחומש
מאחז חומש החדש בבנייה, 29 במאי 2023 (צילום: פלאש90)
מאחז חומש החדש בבנייה, 29 במאי 2023 (צילום: פלאש90)

כצפוי, "מבצע חומש" שהתרחש אתמול לפנות בוקר – במסגרתו העתיקו מתנחלים, באישור מערכת הביטחון, את היישוב חומש ממיקומו הוותיק (והאסור לכניסה) לשטח סמוך על אדמה בבעלות המדינה – מעורר זעם בעולם ומתיחות בתוך צה"ל.

בהודעה רשמית של משרד החוץ האמריקאי נמסר כי "ארצות הברית מוטרדת מאוד מההנחיה של ממשלת ישראל, המאפשרת לאזרחיה להשתקע במאחז חומש שבצפון השומרון, בניגוד להבטחה שניתנה לממשל ביידן" – עוד סיבה שהזמנת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבקר בבית הלבן טרם נשלחה, למי שסופר.

בצה"ל מתחו ביקורת אתמול על החלטת אלוף פיקוד מרכז להתיר את המבצע, באישור שר הביטחון יואב גלנט, ועמוס הראל – הפרשן הצבאי של עיתון "הארץ" – אף כותב הבוקר כי מדובר במהלך לא חוקי לפי החוק הבינלאומי, מה שמסבך גם בכירים בצה"ל.

בינתיים, ממשלת הימין מלא-מלא מתענגת על הקמתה מחדש של ההתנחלות, ומשרד החינוך כבר מתכנן להוציא למקום סיורי תלמידים – כפי שחושף בוקר כתב "ישראל היום" חנן גרינווד.

 
מי יבחר את נשיא העליון
השופטים יצחק עמית ויוסף אלרון (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')
השופטים יצחק עמית ויוסף אלרון. מי מהם יהיה נשיא בית המשפט העליון הבא? (צילום: יונתן זינדל/פלאש90, מונטז')

בזמן שההפיכה המשטרית כן או לא מתה וההידברות בבית הנשיא כן או לא מתקדמת לשום מקום, לוז הוויכוח בזירה הפוליטית מתנקז לבחירות שיתקיימו בכנסת בעוד שבועיים לנציגי המליאה בוועדה לבחירת שופטים.

לפי החוק – שטרם שונה, למורת רוחם של תומכי הרפורמה המשפטית – יושבים בוועדה שר המשפטים ושרה נוספת מהקואליציה, וכן שני ח"כים (אחת מהן אישה). הנוהג שהתקבע במשך השנים הוא שהקואליציה מעלה ח"כ אחד מטעמה, והאופוזיציה ח"כ מטעמה.

אלא שהקואליציה הנוכחית מאיימת להעלות שני ח"כים מטעמה – ועם רוב בכנסת, יש ביכולתה לכפות את הבחירה הזו ולמעשה לבצר את מעמדה בוועדה לבחירת שופטים.

עם ארבעה נציגים מטעם הקואליציה, כל שדרוש הוא עוד קול אחד – למשל מי משני הנציגים מלשכת עורכי הדין – כדי להשיג רוב רגיל של 5 מתוך 9. זה אמנם לא מספיק למינוי שופטים לעליון (דרוש רוב של 7 קולות) – אבל זה מספיק כדי לבטל את שיטת הסניוריטי ולמנות נשיא עליון מועדף.

עם ארבעה נציגים מטעם הקואליציה, כל שדרוש הוא עוד קול אחד – למשל נציג לשכת עורכי הדין – כדי להשיג רוב רגיל

באופוזיציה ערים למצב, אבל ניכר שעושים שם הכול כדי לעזור לקואליציה להגשים את מטרתה. במקום להתאגד אחרי מועמד אחד שיקבל את תמיכת כל סיעות הקואליציה, החלו אתמול מריבות בין המפלגות מי מהן תשלח נציג או נציגה מטעמה.

ביש עתיד דורשים שזו תהיה ח"כ קארין אלהרר. במחנה הממלכתי גם ח"כ פנינה תמנו שטה וגם ח"כ חילי טרופר מעוניינים בתפקיד. ובמפלגת העבודה ח"כ אפרת רייטן כבר הודיעה על מועמדותה.

ההצבעה בכנסת היא חשאית, כך שאם אין הסכמה מראש – הקולות עשויים להתפצל בין כל המועמדים והקואליציה תזכה לנציגות מלאה בלי להתאמץ בכלל.

 
כבודו
שופט העליון לשעבר יעקב טירקל בביתו בירושלים, 25 בינואר 2023 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש90)
שופט העליון לשעבר יעקב טירקל בביתו בירושלים, 25 בינואר 2023 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש90)

עוד חבר במסדר בית המשפט העליון בעידן אהרן ברק הלך אתמול לעולמו. ביקשתי מיובל יועז, הפרשן המשפטי של זמן ישראל, לכתוב למהדורה כמה מילים על השופט בדימוס יעקב טירקל:

יעקב טירקל שכיהן 38 שנים כשופט ומתוכן תשע שנים בעליון עד פרישתו בשנת 2005, נפטר אתמול בגיל 88. בתקופתו בעליון עוד היה נהוג לכנות את המשבצת שלו "הכיסא הדתי", וטירקל אכן תרם את תרומתו לז'אנר פסקי הדין שבהם, לצד נימוקים מעולם החקיקה הישראלית, הופיעו גם פרקי אבות וחוכמת המשפט העברי.

בזיכרון הציבורי טירקל נחקק לא רק כשופט של בית המשפט העליון מעידן ההוד וההדר, אלא גם כיושב ראש ועדת הבדיקה הממשלתית שהוקמה לחקר אירועי משט המרמרה לעזה בשנת 2010. הדוח שפירסמה הוועדה בחן את התאמת פעולות צה"ל בעניין זה לכללי המשפט הבינלאומי, והגיע לתוצאות הפוכות מאלה של "דוח גולדסטון".

זו לא הייתה הוועדה היחידה שבראשה עמד טירקל. במשך יותר משמונה שנים הוא כיהן כיו"ר הוועדה המייעצת למינויים בכירים, שתפקידה לבחון את המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראש שב"כ, ראש המוסד ועוד קומץ תפקידים בצמרת המבצעית של המדינה.

את כל שנותיו בתפקיד זה עשה תחת ממשלות בראשות בנימין נתניהו, אשר זימנו לו לעתים אתגרים לא פשוטים: מפסילת מועמדותו של יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, ועד הפרשיות שנקשרו בשמו של יעקב פרנקל, בסבב השני שבו היה מיועד להתמנות לנגיד בנק ישראל.

בחודשים האחרונים התעוררה סערה סביב מה שנראה היה כתמיכתו בחוקי ההפיכה המשטרית. מצד אחד צוטט כאומר כי "זו לא תוכנית לריסוק מערכת המשפט", אך מצד שני הביע התנגדות או הסתייגות מכל אחד מרכיבי תוכנית החקיקה.

טירקל צוטט כאומר כי הרפורמה המשפטית היא "לא תוכנית לריסוק מערכת המשפט", אך הביע הסתייגות מכל אחד מרכיבי התוכנית

"השופט טירקל היה הומניסט במלוא מובן המילה", ספדה לו אתמול נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. ואילו נשיא המדינה יצחק הרצוג, אמר: "החברה הישראלית הייתה תמיד לנגד עיניו". הלווייתו תתקיים היום בבית העלמין סנהדריה בירושלים.

 
הרצוג בדרכים
הנשיא יצחק הרצוג ורעייתו מיכל על השטיח האדום בנתב
הנשיא יצחק הרצוג ורעייתו מיכל על השטיח האדום בנתב"ג בדרך לאזרבייג'ן, 30 במאי 2023 (צילום: חיים צח/ לע"מ)

בזמן שראש הממשלה מחכה להזמנות רשמיות מבירות העולם – ובפרט זו שבה נמצא הבית הלבן – נשיא המדינה יצחק הרצוג ממשיך לצבור נקודות טיסה.

הבוקר פורסם בגלי צה"ל כי הבית הלבן מתכוון להזמין את הרצוג לביקור רשמי בזמן הקרוב, וזאת בנוסף להזמנה תלויה ועומדת של יו"ר בית הנבחרים האמריקאי לנשיא להגיע ולנאום בפני שני בתי הקונגרס.

בינתיים, הרצוג המריא הבוקר לביקור רשמי באזרבייג'ן, שם ייפגש היום עם הנשיא אילהם אלייב.

"מעבר ליחסי המסחר, ומעבר לקשרים ההיסטוריים, כולל הקהילה היהודית ההיסטורית, אזרבייג'ן היא שכנתה של איראן", אמר הנשיא בשדה התעופה לפני המראתו. "איראן גורם בלתי יציב באזור שחותר כל הזמן לפעולות כנגד מדינת ישראל וכנגד הברית המתפתחת של שלום וביטחון באזור, ואני בוודאי אדון בכך".

אגב, בתמונות הרשמיות שהפיץ בית הנשיא משדה התעופה, נראים הרצוג ורעייתו מיכל על רקע מטוס בואינג של "אל על" הנושא דגל ישראל. בפועל, הרצוג והפמלייה טסים בטיסת שכר של "ישראייר", במה שנראה יותר כמו האוטובוס האווירי לאילת.

 
פרס ראוי
העין השביעית, אילוסטרציה (צילום: מתוך אתר "העין השביעית")
העין השביעית, אילוסטרציה (צילום: מתוך אתר "העין השביעית")

עיריית תל אביב פרסמה אתמול את הזוכים בפרס סוקולוב לשנת 2023 בתקשורת הכתובה והאלקטרונית: הפרשן המשפטי של חדשות 12 גיא פלג, הפרשנית הכלכלית של "דה מרקר" מרב ארלוזורוב, הבמאית שני חזיזה – ואתר "העין השביעית".

כל ארבעת הבחירות ראויות, אפילו מתבקשות, אבל דווקא הבחירה ב"עין השביעית" ראויה לציון: נדיר שפרס סוקולוב ניתן לגופי תקשורת או מערכות, ולא לעיתונאי/ת בודד/ת. במקרה של "העין השביעית", זו החלטה מוצדקת.

צוות העין השביעית – שוקי טאוסיג, אורן פרסיקו ואיתמר ב"ז – הם חלק אינטגרלי מזהותו של האתר. השלושה כותבים, עורכים, מקדמים ובעיקר נלחמים על זהותה של התקשורת בישראל, בשנים מאתגרות שבהן התקשורת כבר לא מבקרת את עצמה.

מה שמייחד את "העין השביעית" הוא הבחירה לא להסתפק ברכילות ברנז'אית ותיקוני הגהה, כנהוג במדורי ברנז'ה למיניהם, אלא להתייחס אל תחום התקשורת כמיקרוקוסמוס חדשותי-עיתונאי מלא: עם תחקירים רחבי היקף, חשיפות חשובות, דיונים משפטיים ופוליטיים, מאגר מידע, ועוד.

והעובדה שמדובר באתר עצמאי לגמרי, שכל הכנסותיו תרומות מהציבור, הופכת את הפלא הזה למרשים במיוחד.

 
ברזיל מחכה לה
נבחרת הכדורגל של ישראל עד גיל 20 חוגגת את עלייתה לגמר אחרי ניצחון 2:1 על יפן במונדיאליטו, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
נבחרת הכדורגל של ישראל עד גיל 20 חוגגת את עלייתה לגמר אחרי ניצחון 2:1 על יפן במונדיאליטו, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

נבחרת ישראל הצעירה כבר עשתה היסטוריה, כשעלתה שלשום לשמינית הגמר במונדיאליטו, בניצחון 2:1 על נבחרת יפן. אבל הדרך עוד סלולה לה קדימה: הלילה הנבחרת של המאמן אופיר חיים תפגוש את אוזבקיסטן, ואם תנצח – תפגוש את נבחרת ברזיל ברבע הגמר.

זה המקום לציין שאני לא מבינה כלום בכדורגל ושאמיר בן-דוד השאיר לי את הניוזלטר עם הנחייה אחת בלבד: לא לשכוח את המונדיאליטו!

אז הנה, אמיר, יצאתי לידי חובה… מבטיחה לעקוב ולדווח במהדורה מחר בבוקר!

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה