אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 18 מאי 2023
 
יום כחול לבן

פסיכולוגים וסוציולוגים עוד יידרשו בעתיד לשאלה מה זה אומר על אומה שלא מפסיקה לנפנף בדגליה.

2023 מסתמנת כשנה מעולה ליצרני דגלי ישראל – בארץ ובעיקר בסין. מאות אלפי דגלי מגן דוד הונפו בהפגנות נגד ההפיכה המשטרית, שבהן נשמעו הקריאות "דמוקרטיה או מרד" ו"בושה! בושה! בושה!".

מצעד הדגלים בעיר העתיקה בירושלים, 15 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
מצעד הדגלים בעיר העתיקה בירושלים, 15 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

היום יונפו אלפי דגלי כחול לבן ב"מצעד הדגלים" שכבר הפך למסורת לציון יום ירושלים. ושם, אם להתבסס על ניסיון העבר, יש סיכוי לא רע לשמוע את הקריאות הלאומניות והגזעניות "שיישרף לכם הכפר" ו"מוחמד מת".

כרגיל לקראת מצעד הדגלים, ידברו היום הרבה על "מתיחות שיא" ועל "דריכות במשטרה" ועל "אלפי שוטרים שנפרסו בבירה כדי לקדם אפשרות של הפרות סדר ופיגועים". בזיכרון עדיין טריים הזיכרונות והמראות ממצעד הדגלים לפני שנתיים, שעליו הגיב חמאס בירי רקטות לעבר ירושלים, מה שהוביל למבצע "שומר החומות" ולהתפרעויות אלימות בערים המעורבות.

מצעד הדגלים מתוכנן לצאת לדרך בשעה ארבע אחר הצהריים. צפויים להשתתף בו איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', שנהגו להגיע לכל מצעד דגלים בעבר, אבל הפעם יעשו את זה כשרים בכירים בממשלת ישראל. והם כנראה לא יהיו השרים היחידים במצעד, מה שיחייב את המשטרה והשב"כ להיערכות אבטחה מיוחדת.

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', שנהגו להגיע לכל מצעד דגלים בעבר, אבל הפעם יעשו את זה כשרים בכירים בממשלת ישראל

השנה יעבור המצעד גם בעיר העתיקה. העיניים, כמו תמיד, יהיו נשואות להר הבית.

 
מבזק בית הנשיא
הכניסה לבית הנשיא, מרץ 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הכניסה לבית הנשיא, מרץ 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בירושלים יתקיים היום גם מצעד דגלים אלטרנטיבי. הוא ייצא בשעה חמש וחצי מבית הנשיא, תחת הכותרת השוויונית "משחררות ומשחררים את ירושלים" והבטחה ל"ציונות סבלנית" "ירושלים דמוקרטית לכולם" ו"שכנות טובה".

מאחורי המצעד הזה עומדים ארגוני המחאה הגדולים נגד ההפיכה המשטרית. ומה שיעסיק את דובריה, זה ההדלפות השונות היוצאות משיחות ההידברות בבית הנשיא ורומזות על הסכמות לכאורה שמתגבשות שם, וכבר מעוררות אי שקט ומורת רוח אצל תומכי האופוזיציה.

הנשיא עצמו פרסם אתמול הבהרה מיוחדת, בעקבות השמועות הרבות על מתווה חדש שמתגבש בביתו:

"אנחנו מציעים לכולם להתאזר בסבלנות ולהמתין לעדכונים מסודרים. קל מאוד לפוצץ את ההידברות ואת השאיפה המשותפת להסכמה, אבל המחיר שמדינת ישראל ואזרחיה ישלמו יהיה כבד מאוד ובלתי נסבל. הרבה יותר מורכב להגיע להסכמות. אבל הרווח למדינת ישראל ואזרחיה יבנה אותנו לדורות קדימה. זה רגע של ניסיון אמיתי להגיע להסכמות חיוניות לקיומנו כחברה וכמדינה".

 
ממשלה בהתפרקות
סיעת אגודת ישראל מתכנסת בביתו של שר הבינוי והשיכון הרב יצחק גולדקנופף, 17 במאי 2023
סיעת אגודת ישראל מתכנסת בביתו של שר הבינוי והשיכון הרב יצחק גולדקנופף, 17 במאי 2023

ממשלת נתניהו השישית אמורה להיות על הנייר הממשלה היציבה ביותר בקריירה שלו. ממשלת ימין עם 64 מנדטים – לכאורה, יציבות קואליציונית ואידאולוגית מלא-מלא.

בפועל, עוד לא עברו חמישה חודשים מהקמתה ונדמה שהקואליציה הזו רק מחפשת דרכים לפרק את עצמה.

גזרת אגודת ישראל

שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, יו"ר אגודת ישראל, כינס אתמול את כל ראשי מפלגתו בביתו לדיון לילי בנושא תקציב המדינה.

גולדקנופף העלה דרישה – אחרי שהצעת חוק ההסדרים והתקציב אושרו בוועדת הכספים – לתוספת של 627 מיליון שקל נוספים כתשלום רטרואקטיבי למוסדות הלימוד בחברה החרדים שאינם מלמדים לימודי ליבה.

בסיום המפגש בביתו אמש, הודיע השר: אין תוספת, אין תקציב. ואם אין תקציב, על פי חוק, הממשלה נופלת.

עתידות: נתניהו ישלם עד השקל האחרון.

גזרת עוצמה יהודית

נראה כי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר יוצא מגדרו לערער את יציבות הקואליציה – אולי היחידה שבה יקבל תפקיד שר אי-פעם – ובפעם השנייה בתוך חודש הודיע כי מפלגתו תחרים את כל הצבעות הקואליציה בעקבות מה שהוא מגדיר אי עמידה בהסכמים קואליציוניים.

אתמול, בעקבות החרם שהכריז על ההצבעות במליאה, נאלצה הקואליציה לאפשר לאופוזיציה להעביר שלל חוקים בקריאה טרומית – לשמחתם של חברי הכנסת מיש עתיד, שהעבירו חוקים שלא חלמו שיקבלו אפילו צ'אנס קלוש בממשלה הזו.

עתידות: בן גביר יקבל עוד הבטחות שכתובות על הקרח ביום שרב ויחגוג על זה ברצף ציוצים בטוויטר.

גזרת הליכוד

שר המשפטים יריב לוין, אבי המהפכה המשפטית, התנגד לאורך כל הדרך להשהיית החקיקה בטענה שהדבר יוביל למסמוס ולמעשה עצירת כל הרפורמה שתכנן במערכת המשפט.

לוין כמובן צדק – וזה בדיוק מה שנתניהו מייחל לו: שהרפורמה הזו תיעלם ותרד מסדר היום, כדי שהנשיא ביידן יזמין אותו לביקר בוושינגטון.

כעת ההבדלים בין הרצונות של שני השותפים הללו מתחילים לגבות מחיר. לוין, על פי הדיווחים, מאיים להתפטר אם לפחות חלק מחוקי ההפיכה לא יעברו עוד במושב הקיץ הנוכחי. נתניהו, על פי הדלפות, ממש בסדר עם זה. "שיתפטר, הוא לא מאיים על אף אחד", נטען שאמר.

עתידות: לוין יפסיד. הוא לא כוחות אפילו מול נתניהו חלש.

 
קודקס ששון חוזר הביתה
קודקס ששון: התנ”ך העתיק והשלם ביותר (צילום: אנו - מוזאון העם היהודי)
קודקס ששון: התנ"ך העתיק והשלם ביותר (צילום: אנו – מוזאון העם היהודי)

וזו הידיעה המשמחת של הבוקר: "קודקס ששון", ספר התנ"ך השלם העתיק ביותר בעולם, מהמאה התשיעית, נרכש אתמול במכירה פומבית בניו יורק ויועבר לתצוגת קבע ב"אנו – מוזיאון העם היהודי" (לשעבר "בית התפוצות") בתל אביב.

הספר, שמשקלו 12 קילוגרם וכולל 360 עמודי קלף, נכתב לפני כ-1,100 שנה, בישראל או במזרח סוריה. פרקי התנ"ך כתובים בו בדיו שחורה על גבי קלף שהוכן מעורות של 200 כבשים. הוא נמכר תמורת 38.1 מיליון דולר (המחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור כתב יד כלשהו).

הספר, שמשקלו 12 ק"ג וכולל 360 עמודי קלף, נכתב לפני כ-1,100 שנה, בישראל או בסוריה. הוא נמכר תמורת 38.1 מיליון דולר

הרוכשים הם אלפרד מוזס ובני משפחתו מוושינגטון, שביצעו את הרכישה עבור ארגון הידידים האמריקאים של "אנו".

לאחר סיום המכירה אמר מוזס: "התנ"ך הוא הספר המשפיע ביותר בהיסטוריה האנושית והבסיס לציוויליזציה המערבית. אני מאושר לדעת שהוא שייך עכשיו לעם היהודי".

 
טיקטוק אאוט
מפגינים בגבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה קוראים לחסום את טיקטוק בארצות הברית, 23 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)
מפגינים בגבעת הקפיטול בוושינגטון הבירה קוראים לחסום את טיקטוק בארצות הברית, 23 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/J. Scott Applewhite)

כבר שנים מסתובבים סיפורים על כך שהמשטר בסין משתמש באפליקציה הפופולרית טיקטוק כדי לאסוף מידע ולעקוב אחרי המשתמשים. אתמול חתם גרג ג'יאנפורט, מושל מדינת מונטנה בארצות הברית, על צו שמוציא את טיקטוק אל מחוץ לחוק במדינתו.

אתמול חתם גרג ג'יאנפורט, מושל מדינת מונטנה בארצות הברית, על צו שמוציא את טיקטוק אל מחוץ לחוק במדינתו

המשמעות היא שלגוגל ולאפל אסור יהיה להציע את האפליקציה להורדה בחנויות האפליקציות שלהם. אבל לא יינקטו צעדים כנגד משתמשים שימשיכו להשתמש באפליקציה.

סביר להניח שהתקנה החדשה תעמוד לביקורת שיפוטית על כך שהיא פוגעת בתיקון הראשון לחוקה האמריקאית.

 
ההיסטוריה חוזרת?
הנסיך הארי ואישתו מייגן (צילום: AP Photo/Peter Dejong)
הנסיך הארי ואישתו מייגן (צילום: AP Photo/Peter Dejong)

בעידן שבו הרשת מלאה באינספור צילומים של סלבס שחולקים עם הציבור את הרגעים הכי אינטימיים שלהם מרצונם, לא ברור מדוע המוסד המכוער המכונה "צלמי פפראצי" עדיין מתקיים.

הנסיך הארי, אשתו מייגן ואמה דוריה רגלנד, מצאו עצמם אתמול במרדף מכוניות שכמעט הסתיים באסון. גם הפעם היו מעורבים במרדף צלמי פפראצי שניסו להשיג "צילום נדיר" של המשפחה (כשבאמת קשה להבין מה כל כך נדיר במשפחה שלא מפסיקה לתעד את עצמה).

25 שנה אחרי שאמו של הארי, הנסיכה דיאנה, נהרגה במרדף כזה, דהרו סביב המכונית שבה נסעו הארי, מייגן ואמה אופנוענים חמושים במצלמות עם עדשות מיוחדות, ומכוניות שנסעו נגד כיוון התנועה, תוך שהם מסכנים את הציבור.

 אופנוענים חמושים במצלמות עם עדשות מיוחדות דהרו סביב המכונית של הארי ומייגן, ומכוניות נסעו נגד כיוון התנועה

"המרדף, שנמשך יותר משעתיים, הוביל למספר כמעט-התנגשויות, שבהן היו מעורבים נהגים אחרים, הולכי רגל ושניים משוטרי משטרת ניו יורק", נמסר על ידי דובר משטרת ניו יורק

 
סיטי ואינטר ייפגשו באיסטנבול
שחקני מנצ’סטר סיטי חוגגים בחצי הגמר של הצ’מפיונס ליג, 17 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Jon Super)
שחקני מנצ'סטר סיטי חוגגים בחצי הגמר של הצ'מפיונס ליג, 17 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Jon Super)

מנצ'סטר סיטי השפילה אתמול 4:0 את אלופת אירופה היוצאת ריאל מדריד, בסיבוב השני של חצי גמר ליגת האלופות. היא תפגוש ב-10 ביוני במשחק הגמר באיסטנבול את אינטר מילאנו, שעלתה יום קודם.

פפ גווארדיולה ומנצ'סטר סיטי רחוקים עכשיו רק שלושה משחקים מזכייה ב"טרבל" היסטורי.

כדי להשיג אותו הם צריכים לנצח את צ'לסי במחזור הליגה הבא (ולהבטיח סופית את אליפות הפרמייר ליג, שכבר מובטחת להם כמעט לגמרי), לנצח את היריבה העירונית מנצ'סטר יונייטד בגמר הגביע האנגלי, ולנצח את אינטר בגמר הצ'מפיונס באיסטנבול.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה