אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 28 מאי 2023

 
 
אבי מעוז חוזר לממשלה

הממשלה צפויה לאשר הבוקר את חזרתו של אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם הגזענית וההומופובית, לתפקיד סגן שר, שלושה חודשים בלבד אחרי שהתפטר מהממשלה, אחרי שגילה – לטענתו – כי "אין כוונה רצינית לקיים את ההסכם הקואליציוני ביחס לרשות לזהות לאומית יהודית".

בהחלטה שצפויה לעבור היום בישיבת הממשלה, יחזור מעוז למערכת החינוך לא רק כאחראי על תוכניות הלימוד החיצוניות אלא כמפקח עצמאי על התכנים הנלמדים בבתי הספר, כשלרשותו יעמוד תקציב של 120 מיליון שקלים ב-2023 ועוד 165 מיליון שקלים ב-2024.

ראש מפלגת נעם אבי מעוז (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
ראש מפלגת נעם אבי מעוז (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

בתזמון אירוני – שלא לומר מקומם – ממש עם פתיחת אירועי חודש הגאווה בישראל, ולקראת מצעדי הגאווה הגדולים שצפויים להיערך בשבועות הקרובים, יחזור לממשלת ישראל מי שכינה את מצעד הגאווה בירושלים "מצעד תועבה זנותי בפרהסיה", ומי שמפלגתו ריכזה רשימות של הומואים ולסביות בולטים העובדים בעולם התקשורת.

בראיון ל"מקור ראשון" לפני כשנתיים אמר מעוז:

"גדלנו במשפחה, דבר פשוט מאוד. עד לפני עשור היית שואלת כל ילד 'מה זה משפחה?' והוא היה אומר לך 'אבא, אמא, ילדים'… יש מלחמה תודעתית-תרבותית-רוחנית. הפוסט מודרנה אומרת שמה שהיה נכון עד לפני כמה שנים – שיש אמת ויש שקר, יש טוב ויש רע, יש משפחה ויש לא משפחה, יש איש ויש אישה – היום לא קיים".

ובכן, מה שקיים מהיום זה סגן שר בממשלת ישראל, שימונה מהבוקר על מעקב אחרי תוכניות הלימודים של ילדי ישראל, ומתכוון לשמור מקרוב על הזהות היהודית "באמצעות פרויקטים שונים, לרבות מחקרים, תמיכות, מלגות, מיזמים משותפים ופעילות בקרב ציבורים שונים, ובכלל זה לבני נוער ומבוגרים, לבעלי צרכים מיוחדים ואוכלוסיות נוספות".

כך נכתב בהצעת ההחלטה שתוגש היום לממשלה ועליה חתום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומצוין כי היא מוגשת על דעתו של שר החינוך, יואב קיש.

 
גאווה בלי בן גביר
איתמר בן גביר מפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים, 29 ביולי 2010 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
איתמר בן גביר מפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים, 29 ביולי 2010 (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

אבי מעוז לא לבד: מארגני מצעד הגאווה שיתקיים בשבוע הבא בירושלים פנו במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה להעביר את האחריות על אבטחת המצעד מידי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, כך פרסמה אמש ענבל טויזר בחדשות 12.

אלון שחר ויונתן ולפר מבקשים מראש הממשלה להרחיק מהמצעד את בן גביר, אחרי ש"השתלח משך שנים במצעד", כתבו. "פוטנציאל ההתערבות הפסולה שלו מעורר בנו דאגה עמוקה". בהמשך פירטו את פעולותיו של בן-גביר נגד המצעד:

"השר היה חלק מ'מצעדי הבהמות', עתר מספר פעמים לבית המשפט לביטול המצעד, התבטא כנגדו באופן נחרץ וייצג את בן משפחתו של הרוצח ישי שליסל. הוא אינו הדמות המתאימה לפקח על המצעד ובוודאי שאינו משרה ביטחון ואמון בקרב הצועדות והצועדים".

כותבי המכתב מבקשים מנתניהו לקחת חסות באופן אישי על מבצע האבטחה של המצעד, "כמי שהביע את מחויבותו לקהילה הגאה וכמי שאחראי על תפקודם של השרים", כתבו, "זאת על מנת להבטיח שהמצעד יעבור השנה בשלום, ללא פרובוקציות מיותרות ומתוך כבוד לצועדים".

במצעדים בשנים קודמות נכחו במקום צמרת המשטרה, כולל המפכ"ל, והשר לביטחון פנים – כך בתקופתו של אמיר אוחנה ובתקופתו של עמר בר-לב.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד חיזק את דרישת ולפר ושחר והודיע כי יתייצב במצעד הקרוב.

 
הנבחרת הצעירה עשתה את זה!
נבחרת הכדורגל של ישראל עד גיל 20 חוגגת את עלייתה לגמר אחרי ניצחון 2:1 על יפן במונדיאליטו, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)
נבחרת הכדורגל של ישראל עד גיל 20 חוגגת את עלייתה לגמר אחרי ניצחון 2:1 על יפן במונדיאליטו, 28 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Natacha Pisarenko)

נבחרת הכדורגל של ישראל עד גיל 20 השיגה הלילה את אחד ההישגים הגדולים של הכדורגל הישראלי, ועלתה לשלב שמינית הגמר של המונדיאליטו (אליפות העולם לנבחרות צעירות), אחרי שניצחה את יפן 2:1.

זה קרה אחרי סרט מתח מורט עצבים שהסתיים בארגנטינה לקראת שתיים לפנות בוקר (שעון ישראל). השחקנים שמוביל המאמן אופיר חיים ידעו שהם חייבים ניצחון כדי לעלות לשמינית הגמר, אחרי הפסד לקולומביה (2:1) ותיקו 1:1 עם סנגל.

השחקנים שמוביל המאמן אופיר חיים ידעו שהם חייבים ניצחון כדי לעלות לשמינית הגמר, אחרי הפסד לקולומביה ותיקו עם סנגל

הניצחון הזה נראה כמעט בלתי אפשרי, אחרי שיפן עלתה ליתרון 1:0 בדקה ה-45 ונבחרת ישראל נשארה בהרכב של עשרה שחקנים, אחרי שרן בנימין הורחק בכרטיס אדום בדקה ה-68. אבל אז הצליח רוי נאוי להשוות בדקה ה-76 – ובדקה ה-92, ממש שניות לפני שריקת הסיום, הובקע שער שייכנס לפנתיאון השערים של הכדורגל הישראלי, כשדור תורג'מן  מסר עם העקב כדור לעומר סניור, שכבש מקרוב.

ישראל עלתה לשמינית הגמר מהמקום השני בבית (אחרי קולומביה) ובחצות הלילה שבין שלישי לרביעי (שעון ישראל) היא תפגוש באצטדיון מנדוסה את אלופת אסיה, נבחרת אוזבקיסטן.

 
נורמליזציה בין קהיר וטהרן
תמונה שהפיץ משרד ההגנה האיראני ב-25 במאי 2023 של ניסוי בטיל חורמשהאר-4 – טיל בליסטי ארוך-טווח שמסוגל להגיע לישראל (צילום: Iranian Defense Ministry via AP)
תמונה שהפיץ משרד ההגנה האיראני ב-25 במאי 2023 של ניסוי בטיל חורמשהאר-4 – טיל בליסטי ארוך-טווח שמסוגל להגיע לישראל (צילום: Iranian Defense Ministry via AP)

בזמן שבישראל מפנטזים על נורמליזציה עם ערב הסעודית, בעולם הערבי התנודות פועלות לכיוון ההפוך – והמעט מדאיג עבור ישראל.

לקראת סוף שבוע שעבר הודיעו מצרים ואיראן על מו"מ לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, כולל חילופי שגרירים. את התהליך מובילות איחוד האמירויות וערב הסעודית.

לקראת סוף שבוע שעבר הודיעו מצרים ואיראן על מו"מ לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות, כולל חילופי שגרירים

מצרים ניתקה את קשריה עם איראן אחרי רצח הנשיא אנואר סאדאת ב-1981. בטהרן בירכו אז על הרצח וקראו לרחוב בבירה על שם המתנקש. אולם מצבה הכלכלי הנוכחי של מצרים בכי רע, ואיראן היא שוק משמעותי שיכול להועיל לקהיר להתאושש.

במקביל, איראן חשפה במהלך החג טיל בליסטי חדש, עם טווח של 2,000 ק"מ שיכול להגיע לישראל. "זהו מסר לאויבנו, כי אנחנו נגן על מדינתנו והישגנו", הצהריר שר ההגנה האיראני, אמיר חאתמי.

בעקבות ההתפתחויות בגזרה האיראנית, יטוסו השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר וראש המל"ל צחי הנגבי לוושינגטון בשבוע הבא.

 
חדשות מאסק
אילון מאסק (צילום: AP Photo/Benjamin Fanjoy)
אילון מאסק (צילום: AP Photo/Benjamin Fanjoy)

אילון מאסק, עד לאחרונה האיש העשיר בעולם, ממשיך לשבש תעשיות ולייצר חדשות בכל מקום שהוא מעורב בו.

בשבוע שעבר אירח מאסק את מושל פלורידה רון דה-סנטיס בטוויטר למסיבת עיתונאים בשידור חי בה הודיע הרפובליקאי על כוונתו לרוץ לנשיאות ארצות הברית. מסיבת העיתונאים נקלעה לבעיות בגלל כשלים טכנולוגיים בפלטפורמה של טוויטר – ככה זה כשאתה מפטר 80% מהעובדים בחברה.

ההכרזה של דה-סנטיס נקלעה לבעיות בגלל כשלים טכנולוגיים בפלטפורמה של טוויטר – ככה זה כשאתה מפטר 80% מהעובדים

במקביל, עיריית סן פרנסיסקו פתחה בחקירה נגד מאסק וטוויטר בעקבות עדויות של עובדים לשעבר כי מאסק הפך את משרדי טוויטר בעיר לבית מלון, בניגוד לחוק.

מאסק יכול להתנחם, עם זאת, בקצת חדשות טובות לו – ואולי גם לאנושות: ה-FDA אישר לחברת Neuralink של מאסק, המייצרת שתלי מוח, להתחיל ניסוי בבני אדם. הצ'יפ הזעיר של Neuralink מעבד ומעביר שדרים עצביים שיכולים להתחבר למכשיר כמו מחשב או טלפון. החברה מקווה שאדם בעל מגבלות תקשורת יכול כך להפעיל עכבר או מקלדת ולתקשר בדרך זו.

 
מה החזאי מבין
ישראלים מתקררים במעיין ברמת הגולן, 27 במאי 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
ישראלים מתקררים במעיין ברמת הגולן, 27 במאי 2023 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

סבלתם מהחום במהלך החג? ירד עליכם גשם? החזאי מגיש לכם חדשות טובות – וטובות פחות.

הטמפרטורות ירדו היום באופן ניכר, אבל עדיין צפוי להיות מעונן ואביך ועם גשמים קלים ברוב חלקי הארץ. ייתכנו אפילו סופות רעמים וברד. בסוף מאי.

עם זאת, הטמפרטורות עדיין יהיו גבוהות יחסית לעונה, מה שמעלה את החשש להמשך שריפות ברחבי הארץ. בסוף השבוע התמודדו שירותי כיבוי האש ואנשי קק"ל עם מעל מאה שריפות ברחבי הארץ. בדרום, עדיין קיים חשש לשטפונות בנחלים.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה