אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום חמישי, 11 מאי 2023
 
זה לא נגמר

אתמול בערב היה נדמה לשעות אחדות, כי המערכה הקצרה והאלימה בין ישראל לרצועת עזה מתקרבת לסיום מהיר. באולפני הטלוויזיה דיווחו הפרשנים, כי מצרים מתווכת וכי הצדדים קרובים מאוד להסכים על הפסקת אש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנשא את נאומו הקבוע לאומה בשעת צפיית השיא של החדשות, רמז שזה לא המצב כשאמר "אנחנו עדיין בעיצומה של המערכה".

במהלך המשא ומתן שהתקיים בתיווך המצרים, דרשה ישראל מהג'יהאד האסלאמי התחייבות לא לבצע ירי נוסף למרכז הארץ (דרישה שעוררה כעס מובן ומוצדק ביישובי עוטף עזה). התשובה של הג'יהאד הגיעה במהירות, עם מטח רקטות נוסף בשעות הערב, שהפעיל אזעקות בכל רחבי גוש דן.

תושבים יוצאים מהמקלט הציבורי בשדרות בין האזעקות, 10 במאי 2023 (צילום: Tsafrir Abayov, AP)
תושבים יוצאים מהמקלט הציבורי בשדרות בין האזעקות, 10 במאי 2023 (צילום: Tsafrir Abayov, AP)

הג'יהאד דרש מישראל התחייבות להפסיק להרוג את ראשי הארגון. התשובה הישראלית הגיעה באחת וחצי לפנות בוקר, כשטייסי חיל האוויר תקפו דירת מסתור בחאן יונס והתנקשו בחייהם של שלושה פעילים מרכזיים נוספים בג'יהאד האסלאמי, בהם ראש מערך הרקטות של הארגון, עלי ע'אלי, אחיו מחמוד ע'אלי, ומחמוד עבד אלג'ואד, שניהם חברי המטכ"ל של הג'יהאד האסלאמי.

על פי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני, נפצעו בתקיפה הזו שבעה פלסטינים נוספים שפונו לבית החולים נאסר בחאן יונס.

בהודעה משותפת של דובר צה"ל ושל שב"כ נמסר כי ע'אלי היה האיש שאחראי על ניהול מערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי במהלך ימי הלחימה האחרונים – מערך שעליו הוא פיקד גם במבצעים הקודמים, "שומר חומות" ו"עלות השחר".

 
תצוגת התכלית של "קלע דוד"
מערכת קלע דוד בניסוי מוצלח מ-2015 (צילום: United States Missile Defense Agency, ויקיפדיה)
מערכת קלע דוד בניסוי מוצלח מ-2015 (צילום: United States Missile Defense Agency, ויקיפדיה)

מי שהקשיבו אתמול בריכוז למצעד הדוברים והפרשנים הצבאיים באולפני הטלוויזיה ולנאומיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון, יכלו לשים לב לשבחים הרבים למערכת "קלע דוד", שיירטה אתמול את אחד הטילים ששוגרו מעזה לגוש דן.

כדורגלנים נוהגים להכין לעצמם קלטת ובה השערים היפים ביותר שכבשו, והפעולות הטובות ביותר שביצעו במגרש, ובעזרתה מנסים סוכניהם להשיג להם חוזים טובים בקבוצות אירופיות. גם למערכת "קלע דוד" יש מאתמול קלטת כזאת.

"קלע דוד" – שנקראה בעבר "שרביט קסמים" – נועדה ליירט טילי קרקע-קרקע, טילי שיוט וכלי טיס. היא פותחה על ידי רפא"ל בשיתוף עם חברת ריית'און האמריקאית, היא כוללת מערכות מכ"ם ושליטה שפותחו באלתא (חברת בת של התעשייה האווירית) ובאלביט.

בחודש שעבר הודיעה פינלנד כי אישרה רכישה של המערכת מישראל בעסקת ענק שמוערכת בכ-350 מיליון דולר. שר ההגנה של פינלנד, אנטי קייקונן, הכריז בעצמו על העסקה, יום לאחר שפינלנד התקבלה כחברה מלאה בנאט"ו.

בחודש שעבר הודיעה פינלנד כי אישרה רכישה של המערכת מישראל בעסקת ענק שמוערכת בכ-350 מיליון דולר

היירוט אתמול לא היה הניסיון המבצעי הראשון של "קלע דוד". ב-2018 שוגרו שני מיירטים – שעלות כל אחד מהם כמיליון דולר – נגד שני טילי קרקע-קרקע שנורו מסוריה לעבר ישראל.

תוך כדי הטיסה של המיירטים לעבר הטילים, התברר שהטילים לא צפויים לפגוע בישראל. אחד המיירטים השמיד את עצמו באוויר והשני החטיא ונפל בשטח סוריה. שנה לאחר מכן דווח באתר סיני, כי הטיל נמצא והועבר לבדיקה ברוסיה.

אתמול "קלע דוד" הבקיעה שער מרהיב לחיבורים. יכול להיות שהמחיר של המערכת יעלה.

 
הצמיחה צונחת שוב
משלחת קרן המטבע הבינלאומית מגישה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' והנגיד אמיר ירון סיכום ראשוני של הדו"ח על כלכלת ישראל לשנת 2022, 10 במאי 2023 (צילום: משרד האוצר)
משלחת קרן המטבע הבינלאומית מגישה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' והנגיד אמיר ירון סיכום ראשוני של הדו"ח על כלכלת ישראל לשנת 2022, 10 במאי 2023 (צילום: משרד האוצר)

המערכה עם עזה הורידה מסדר היום – לפחות לעת עתה – את המערכה הפנימית בישראל סביב ההפיכה המשטרית. אבל בעולם לא שכחו.

כלכלני קרן המטבע הבינלאומית פרסמו אתמול את התחזית השנתית בנוגע לישראל, והורידו את תחזית הצמיחה השנתית של המדינה מ-2.9% ל-2.5%.

כלכלני הקרן ביקרו בשבוע שעבר בארץ ונפגשו עם בכירי הכלכלה הישראלית. בסיום הפגישות קבעו כי מצבה הכלכלי של ישראל מצוין – הביצועים הכלכליים של המדינה בשנת 2022 היו מצוינים, הצמיחה הגיעה ל-6.5% בהובלת ההייטק.

אולם באותה עת הם גם העריכו כי בעקבות יוזמות החקיקה החדשות "מאזן הסיכונים נוטה מטה, ומשקף בין השאר סיכונים חיצוניים ואת חוסר הוודאות סביב הרפורמה המשפטית המוצעת… שמציב סיכון שלילי לצמיחה".

"מאזן הסיכונים נוטה מטה, ומשקף בין השאר את חוסר הוודאות סביב הרפורמה המשפטית המוצעת, שמציב סיכון שלילי לצמיחה"

 
ביטחון שדה זה לחלשים
בנימין נתניהו עוקב אחר התקיפה בעזה, 10 במאי 2023. על הטאבלט שבו הוא צופה, מודבקת הסיסמה להצפנת הקבצים (צילום: חיים צח/לע"מ)
בנימין נתניהו עוקב אחר התקיפה בעזה, 10 במאי 2023. על הטאבלט שבו הוא צופה, מודבקת הסיסמה להצפנת הקבצים (צילום: חיים צח/לע"מ)

צלמי לשכת העיתונות הממשלתית היו עסוקים ביומיים האחרונים, אם לשפוט לפי זרם התמונות הבלתי פוסק שנשלח למערכות כלי התקשורת מכל ישיבת התייעצות ופגישה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם אנשי צבא. גם בלשכתו של שר הביטחון יואב גלנט, הצלמים לא הפסיקו לעבוד.

כי מה שווה מבצע בעזה אם אי אפשר להצטלם בארשת פנים רצינית, לצד חיילים עם פנים מטושטשים – ומעיל יוניקלו באמצע השרב.

הצייצן עמיחי שפירא שם לב כי באחת התמונות שהופצו – בה נראה נתניהו בוהה במסך של מכשיר טאבלט – נחשפה גם הסיסמה להצפנת הקבצים ("ביטלוקר") של אותו מכשיר.

מתברר שגם במקומות הכי סודיים בצבא, עם רמת ביטחון השדה הגבוהה ביותר, יש מי שכותב את הסיסמה על מדבקת פוסט-איט הצמודה לעין כל מאחורי המכשיר.

 
עוד כותרות
פרומה גלנט ובנה יואב ב-2020 (צילום: עמוד הפייסבוק של יואב גלנט)
פרומה גלנט ובנה יואב ב-2020 (צילום: עמוד הפייסבוק של יואב גלנט)
  • פרומה גלנט, אמו של שר הביטחון יואב גלנט, הלכה הבוקר לעולמה בגיל 88. גלנט, ילידת פולין ששרדה את השואה, עלתה ישראל באוניית המעפילים "אקסודוס" ב-1947. מלשכת שר הביטחון נמסר כי פרטי הלווייתה והסדרי השבעה יימסרו בהמשך היום, וכי השר גלנט ממשיך לעסוק בנושאים המבצעיים באופן שוטף.
  • התותחים רועמים וברקת אוכל: שר הכלכלה ניר ברקת חוטף ביקורת הבוקר אחרי שנצפה אמש סועד במסעדת יוקרה בירושלים. בזמן שתושבי הדרום בילו בריצות לממ"ד ולמקלטים, ברקת שהה במסעדת "צ'אקרה" בירושלים, אחת המסעדות היוקרתיות ביותר בארץ. מלשכת השר מסרו בתגובה: "השר ניר ברקת שומר על שגרת יומו, מקיים פגישות עבודה ולא נכנע לטרור. לאחר יום עמוס, השר ברקת המשיך לארוחת ערב".
  • האם מועמדותו של אפי נוה לראשות לשכת עורכי הדין תיפסל? ועדת הבחירות של הלשכה פסלה את החתימות הדיגיטליות שנוה אסף לתמיכה במועמדותו, מאחר שלא נאספו פנים אל פנים כנדרש. החלטה סופית באשר למועמדותו של נוה – דמות שנויה במחלוקת בלשכה – תתקבל בשבוע הבא.
 
כשהארי פגש את "המירור"
הנסיך הארי מגיע לבית המשפט בלונדון לדיון באחת התביעות שהגיש נגד הצהובונים הבריטים, 30 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)
הנסיך הארי מגיע לבית המשפט בלונדון לדיון באחת התביעות שהגיש נגד הצהובונים הבריטים, 30 במרץ 2023 (צילום: AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

אתמול החל בלונדון אחד המשפטים המתוקשרים בממלכה הבריטית, בתביעה שהגיש הנסיך הארי נגד הצהובון "הדיילי מירור" על פגיעה בפרטיותו, כלל פריצה לא חוקית להודעות הקוליות במכשיר הטלפון שלו.

פרשת הפריצות לטלפונים של מפורסמים מלווה את התקשורת הבריטית מזה למעלה מעשור, מאז נחשף כי עיתונאים בצהובונים נהגו לפרוץ למזכירה האלקטרונית של מושאי כתיבתם ולהאזין להודעות פרטיות. הפרשה אף הובילה לסגירת ה"ניוז אוף דה וורלד", הצהובון הוותיק ביותר באנגליה, אחרי 168 שנה.

אתמול, כאמור, נפתח המשפט של הארי – אחד ה"כוכבים" הגדולים ביותר של הטבלואידים מאז הפך לנער – ובצעד חריג, "הדיילי מירור" הצהיר מייד כי אכן פגעו בפרטיותו של הנסיך ואכן מגיעים לו פיצויים כספיים על כך.

בצעד חריג, "הדיילי מירור" הצהיר מייד כי אכן פגעו בפרטיותו של הנסיך ואכן מגיעים לו פיצויים כספיים על כך

העיתון הודה כי שכר חוקרים פרטיים כדי לעקוב אחר הארי, ובכלל זה באמצעים לא חוקיים. במסמך שהוגש לבית המשפט, נציגי העיתון הצהירו כי הם "מתנצלים ללא סייג ומכירים בכך שמגיע לתובע פיצויים הולמים".

כעת נותר לראות מהם הפיצויים שייפסקו. מאחר שזוהי רק אחת מתביעות רבות שהוגשו בפרשה – כולל תביעות נוספות של הארי עצמו – לתיק הנוכחי עשויה להיות השפעה על כל שאר התיקים.

 
פסקול ישראלי לסוף השבוע
רן דנקר בווידיאו של שירו "בחזרה למציאות", מאי 2023
רן דנקר בווידיאו של שירו "בחזרה למציאות", מאי 2023

קשה לדעת עכשיו איך ייראה סוף השבוע הקרוב. מזג האוויר צפוי להיות נעים, אבל לא בטוח שכדאי יהיה ללכת לים, לפחות לא מתל אביב דרומה. הנה שלוש המלצות פופ ביתיות.

היוניקורן בגמר האירוויזיון – מאז ההופעה המוצלחת בחצי הגמר, הציפיות מנועה קירל בשמיים. "יוניקורן" הוא השיר שמושך הכי הרבה תשומת לב בטיקטוק של האירוויזיון, ועיתונאים רבים שמסקרים את התחרות מעריכים עכשיו שהסיכויים של קירל לנצח בתחרות עלו מאוד.

אלבום חדש לשי צברי – שי צברי הוא אחד הקולות הבולטים והמבטיחים במוזיקה הישראלית של השנים האחרונות. פרפורמר אדיר עם קול נדיר ורפרטואר שמשלב בתבונה מקצבים ים תיכוניים, סלסולים, אנרגיה של רוקנרול וביטים אלקטרוניים. שמונה שנים עברו מאז אלבום הבכורה המעולה שלו, "שחרית", שיצא ב-2015, והשבוע יצא אלבומו השני, "בוא הביתה". חפשו אותו אצל ספק הסטרימינג הקרוב למקום מגוריכם. הוא ימתיק לכם את סוף השבוע.

שיר חדש לרן דנקר – כדברי האמן עצמו: "חזרה למציאות. המציאות שלנו. מציאות מורכבת תמיד, ועכשיו במיוחד – כשחצי מדינה משותקת ומדינה שלמה מפוחדת. ודווקא היום ודווקא עכשיו ולמרות המצב, הרגשתי צורך עז לשחרר את השיר והקליפ החדש שלי כדי לתת לכם אהבה וכיף איפה שלא תהיו".

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה