אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 22 מאי 2023
 
ברוכים הבאים לטיסת הריבית

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צפוי להודיע היום על העלאת ריבית נוספת. יכול להיות שהוא יפתיע ויבשר על העלאת דרמטית של חצי אחוז ואף יותר. סביר להניח שהוא יבחר בנתיב הזהיר של רבע אחוז, כפי שראינו בחודשים האחרונים. לא סביר שהריבית לא תעלה בכלל.

אם הריבית אכן תעלה כפי שצופים כולם, זו תהיה העלאת הריבית העשירית ברציפות. רק לפני שנה הייתה הריבית אפסית ממש, בשפל של כל הזמנים, ועמדה על 0.1%, והיום – אם בנק ישראל יעלה אותה כצפוי ברבע אחוז – היא תתייצב על 4.75%.

נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון (צילום: פלאש90)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון (צילום: פלאש90)

המטרה היא לנסות לבלום את עליות המחירים במשק. מדד חודש אפריל עלה ב-0.8% ולבנק ישראל אין ברירה אלא לנקוט במדיניות מרסנת: כלומר להעלות את הריבית.

את המחיר ישלמו בעיקר בעלי המשכנתאות, שיאלצו להתמודד עם החזרים חודשיים שהולכים וגדלים. במקרים רבים מדובר בעלייה של יותר מאלף שקלים לחודש, מה שמגדיל את הלחץ על משקי הבית שמחזירים חובות, מקטין את ההכנסה הפנויה, ומאלץ את מחזירי החובות לצמצם הוצאות במקומות אחרים.

צעד זה אמור להוביל להורדת הביקוש וכך לבלימת עליית המחירים והאינפלציה. זו התיאוריה וזו מטרת העלאות הריבית התכופות.

כל זה קורה כשברקע מתנהלים הדיונים הקדחתניים על אישור תקציב המדינה, שמעורר ביקורת רבה בקהילה הכלכלית. כ-250 כלכלנים בכירים – בהם בכירים לשעבר במשרד האוצר ובבנק ישראל – פרסמו אתמול מכתב פומבי ובו הם מזהירים את ממשלת ישראל:

"העברות הכספים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים כפי שמשתקף בתקציב הקרוב שעולה להצבעה השבוע, צפויות להביא לפגיעה משמעותית וארוכת טווח בכלכלת ישראל ובעתידה כמדינה משגשגת".

 
מתח בשטחים
פעילות צה”ל, שב”כ ומג”ב במחנה הפליטים בלאטה בגדה המערבית, 22 במאי 2023 (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל, שב"כ ומג"ב במחנה הפליטים בלאטה בגדה המערבית, 22 במאי 2023 (צילום: דובר צה"ל)

כוחות צה"ל נכנסו לפנות בוקר למחנה הפליטים בלאטה בשכם והתעמתו עם חמושים פלסטיניים. במקביל, פועלים כוחות אחרים של צה"ל גם במחנה הפליטים והעיירה בורקין ליד ג'נין.

על פי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני, שלושה פלסטיניים נהרגו בעימותים בשכם ושישה נוספים נפצעו. ההרוגים הם מוחמד אבו זייתון, פתחי רזק ועבדאללה אבו חמדאן, שנמנו על גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של פת"ח.

על פי הודעת משרד הבריאות הפלסטיני, שלושה פלסטיניים נהרגו בעימותים בשכם ושישה נוספים נפצעו

לפי הודעה שפרסם לפנות בוקר אחמד ג'יבריל, מנהל הסהר האדום בשכם, השלושה היו בביתו של אבו רזק, שכותר על ידי חיילי צה"ל.

אתמול בערב נפצע חייל צה"ל באורח בינוני מפגיעת מכונית ליד הכפר חווארה. נהג המכונית דרס את החייל ונמלט לעבר שכם. חייל נוסף שהיה במקום פתח לעבר המכונית הנמלטת באש, אבל ככל הנראה לא הצליח לפגוע בה.

העיירה חווארה הפכה בחודשים האחרונים למוקד של עימותים בין ישראלים לפלסטינים. הכביש הראשי בעיירה מוביל להתנחלויות גב ההר, שתושביהן עוברים בו כל הזמן.

בפברואר נרצחו שם בפיגוע ירי האחים הלל ויגל יניב, מהתנחלות הר ברכה – פיגוע שבעקבותיו הגיעו מתנחלים לעיירה והציתו בה בתים ומכוניות. במרץ נפצעו במקום שני חיילים באורח קשה ובינוני מירי ממכונית חולפת.

 
מצדיעים למילואים
הרמטכ”ל הרצי הלוי לצד שר הביטחון יואב גלנט בקריה בתחילת מבצע מגן וחץ, 9 במאי 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
הרמטכ"ל הרצי הלוי לצד שר הביטחון יואב גלנט בקריה בתחילת מבצע מגן וחץ, 9 במאי 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

גל המחאה נגד ההפיכה המשטרית והביקורת הציבורית הגואה נגד ההטבות לחרדים הובילו לדיווחים על ירידת דרמטית של עשרות אחוזים בהתייצבות למילואים בשנה האחרונה. גם הנטל הכלכלי הגובר – כתוצאה מהתהליכים הללו – לא מקל על מי שנדרשים להיעדרויות ממושכות מהבית וממקום העבודה.

כל אלה הובילו אתמול את שר הביטחון יואב גלנט להציג תוכנית תגמולים חדשה למשרתי המילואים, שתובא לאישור הממשלה ותיכנס לתוקף בקרוב.

על פי התוכנית, "תקציב ההוקרה" למשרתי המילואים יוגדל מ-15 מיליון שקלים בשנה ל-200 מיליון שקלים, ותוכפל התמיכה במועדון הצרכנות "בהצדעה" של משרתי המילואים, המקביל ל"חבר" של משרתי הקבע, מ-15 מיליון שקלים בשנה ל-30 מיליון. מדובר בהטבות שונות השוות מאות שקלים בשנה לכל משרת מילואים.

על פי התוכנית, "תקציב ההוקרה" למשרתי המילואים יוגדל מ-15 מיליון שקלים בשנה ל-200 מיליון שקלים

ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, שהשתתף במסיבת העיתונאים שבה הציג השר גלנט את התוכנית, אמר כי כיום רק 7% מהאוכלוסייה בגיל שירות המילואים נענים לצו ההתייצבות. כשהוא נשאל האם הוא חש בנוח עם עיתוי הצגת התוכנית – ערב ההצבעה על תקציב שנוי במחלוקת, כשברקע זעם ציבורי על היעדר שוויון בנטל – אסר עליו שר הביטחון לענות.

 
אמריקה נגד בן גביר
השר איתמר בן גביר בהר הבית, 21 במאי 2023 (צילום: מנהלת הר הבית)
השר איתמר בן גביר בהר הבית, 21 במאי 2023 (צילום: מנהלת הר הבית)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין מקווה לקבל מתישהו הזמנה לביקור רשמי בוושינגטון, אבל נראה שהסיכויים לכך הולכים וקטנים. לא רק בגלל חוקי ההפיכה המשטרית, שאולי הוקפאו ואולי יחזרו לסדר היום אחרי שיסתיימו המלחמות על התקציב. בגלל המדיניות.

הלילה (שעון ישראל) פרסם מתיו מילר, דובר משרד החוץ האמריקאי, הצהרה ביקורתית מאוד על "הביקור הפרובוקטיבי" בהר הבית של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. "אין להשתמש במרחב הקדוש הזה למטרות פוליטיות", נאמר בהצהרה, "ואנו קוראים לכל הצדדים לכבד את קדושתו".

מילר גם אמר כי הממשל בארה"ב "מוטרד מאוד מהצו המתיר לישראלים לשהות בשטח המאחז חומש בגדה המערבית". הוא התייחס לצו עליו חתם אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס, בהוראת שר הביטחון, ביום חמישי.

"צו זה אינו עולה בקנה אחד עם התחייבויות ממשלות ישראל לארה"ב", אמר מילר, "קידום ההתנחלויות בגדה המערבית מהווה מכשול להשגת פתרון שתי המדינות".

 
מסע במנהרת הזמן
תמונות שצילם ההולנדי פרנק סחולטן בתל אביב בשנות העשרים של המאה העשרים (צילום: Leiden University Libraries Digital Collections)
תמונות שצילם ההולנדי פרנק סחולטן בתל אביב בשנות העשרים של המאה העשרים (צילום: Leiden University Libraries Digital Collections)

אם ההווה הכלכלי, הפוליטי והבטחוני מעיק, ואם העתיד מעונן חלקית – לפחות אפשר להתנחם בעבר המפואר.

עופר אדרת מ"הארץ" פרסם אתמול סיפור מרחיב לב, מלווה בצילומים עוצרי נשימה שלא נראו קודם לכן מימיה הראשונים של תל אביב. אלה צילומים מתוך אוסף ענק של אלפי צילומים שצולמו לפני מאה שנה בדיוק, בתחילת שנות העשרים של המאה העשרים, על ידי צלם הולנדי בשם פרנק סחולטן.

במשך עשרות שנים, מאז מותו של סחולטן ב-1942, שכבו הצילומים האלה בארכיון אוניברסיטת ליידן בהולנד, ואיש לא התעניין בהם. לפני כמה חודשים הושלם פרויקט גדול של דיגיטציה וכעת התצלומים מוצגים לציבור באתר האוניברסיטה.

במשך עשרות שנים, מאז מותו של סחולטן ב-1942, שכבו הצילומים האלה בארכיון האוניברסיטה בהולנד, ואיש לא התעניין בהם

"קשה להישאר אדישים למראה התצלומים האלה", כותב אדרת, "הם מציגים תל אביב אחרת ושונה כל כך מזו של היום. יפה נקייה ושלווה. התיאור השחוק על 'העיר שצמחה מהחולות' מקבל המחשה ויזואלית".

סחולטן צילם בתל אביב לא פחות מ-12 אלף צילומים בין אפריל 1921 לדצמבר 1923. הוא תיעד את חיי היום יום, את בעלי המלאכה, את רחובות העיר הנבנית ואת בנייניה. לפני מותו הוא העביר את האוסף במלואו למכון לחקר המזרח הקרוב באוניברסיטת ליידן. בקרוב – יש לקוות – יוצג האוסף לציבור בתערוכה.

 
התחלה צולעת במונדיאליטו
נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 19 משחקת נגד נבחרת קולומביה בלה פלאטה שבארגנטינה, 21 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Gustavo Garello)
נבחרת ישראל בכדורגל עד גיל 19 משחקת נגד נבחרת קולומביה בלה פלאטה שבארגנטינה, 21 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Gustavo Garello)

כל מי שעוקב אחר את הכדורגל הישראלי ואוהב אותו הרגיש שזה הולך להגיע. הנבחרת הצעירה של ישראל פתחה נהדר את משחק הבכורה במונדיאליטו וכבר הובילה 1:0 משער של דוד תורג'מן בבעיטת עונשין מ-11 מטרים (בדקה ה-57).

ואז הגיעה הזדמנות שאסור להחמיץ בדקה ה-65 , אבל תורג'מן דווקא החמיץ אותה, וכך – במקום לעלות ליתרון של 2:0 – הנבחרת נסוגה לאחור.

הקולומביאנים לחצו והשוו ל-1:1 בדקה ה-74 ואז הגיע הרגע הכואב, שריחף באוויר – שער של הקולומביאנים בדקה התשעים והפסד מבאס במיוחד עבור ישראל במשחק הפתיחה לנבחרת המוצלחת והמגובשת של המאמן אופיר חיים, שאמר בסוף המשחק:

"לא באנו להתבטל, הראנו שיש כדורגל בישראל ואנחנו באים לנצח את סנגל. יש עוד שני משחקים ולא חייבים לעלות (לשמינית הגמר) מהמקום הראשון".

 
סקורסזה עושה זאת שוב
רוברט דה-נירו, מרטין סקורסזה ולאונרדו דיקפריו בהקרנת הסרט “רוצחי פרח הירח” בפסטיבל קאן, 22 במאי 2023 (צילום: Joel C Ryan/Invision/AP)
רוברט דה-נירו, מרטין סקורסזה ולאונרדו דיקפריו בהקרנת הסרט "רוצחי פרח הירח" בפסטיבל קאן, 22 במאי 2023 (צילום: Joel C Ryan/Invision/AP)

בגיל 80, מרטין סקורסזה לא מראה כל סימן שבכוונתו לפרוש מעשיית סרטים. הבמאי האגדי הגיע אתמול להקרנת הבכורה של סרטו החדש, "רוצחי פרח הירח", והימם את הקהל עם מה שכבר עתה נחשב למועמד ודאי לזכייה באוסקר.

סקורסזה התאחד עם שני השחקנים האהובים עליו לצורך הסרט: רוברט דה-נירו ולאונרדו דיקפריו. במשך למעלה מ-12 דקות אחרי הקרנת הסרט, עמדו השלושה בזמן שהקהל מריע להם ומוחא כפיים – עוד שיא בקאן.

במשך למעלה מ-12 דקות אחרי הקרנת הסרט, עמדו דה-נירו, סקורסזה ודיקפריו בזמן שהקהל מריע להם ומוחא כפיים

"רוצחי פרח הירח" עוסק באחד הכתמים הגדולים בהיסטוריה של ארצות הברית – רצח-עם שיטתי של בני שבט מחוז אוסייג' במטרה להשתלט על עתודות הנפט שהיו בידי השבט. לדברי מבקרים שצפו בסרט אתמול, מדובר באחד הסרטים הביקורתיים ביותר של סקורסזה וכזה שעשוי לטלטל את הציבור האמריקאי גם היום.

הסרט – שאורכו מעל שלוש שעות – אינו מתחרה בפסטיבל קאן אלא רק מוקרן שם, אחרת היה כנראה זוכה בפרס הראשי. הוא יצא לאקרנים באוקטובר השנה, ויעלה לקראת סוף השנה בשירות הסטרימינג של אפל. יש למה לחכות.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה