אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שני, 15 מאי 2023
 
מרד הרשויות המקומיות

מה כבר רוצה משפחת ישראלי, עם תום עוד סיבוב מלחמתי אלים מול רצועת עזה שבו "שינינו את המשוואה"? רק קצת שקט. רק כמה ימי שגרה. רק שהילדים יחזרו לבתי הספר והגנים. רק שהכול יעבוד קצת כמו שצריך. כמו במדינה רגילה.

ובכן – תשכחו מזה. ברוכים הבאים למשבר החדש שיטלטל את ישראל בימים הבאים: משבר הארנונה.

בקיצור נמרץ: הרקע הוא הצעת חוק, שמשולבת בחוק ההסדרים שאמור לעבור עד סוף החודש, להקמת קרן ארנונה שתעביר כספים מערים חזקות לרשויות מקומיות חלשות יותר.

ראשי ראשויות מקומיות בדיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת על הקמת קרן הארנונה, 14 במאי 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
ראשי ראשויות מקומיות בדיון סוער בוועדת הכספים של הכנסת על הקמת קרן הארנונה, 14 במאי 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)

מה רע בזה? בימים אחרים, עם רמת אמון גבוהה יותר בין רשויות השלטון, ובין האזרחים לממשלה, אפשר היה לנהל דיון ציבורי מעמיק על הסוגיות הללו, שהן אכן סוגיות כלכליות וחברתיות חשובות, הנוגעות לצדק חלוקתי, לפערים חברתיים ולאי השוויון בחברה.

אבל במצב הנוכחי של ישראל, הכול נראה כמו ביזה שיטתית של הקופה הציבורית, וכמו צעד נוסף בדרך לריסוקה של ישראל הליברלית (שרובה בעשירונים המבוססים יותר, ובערים החזקות יותר), וחיזוקה של ישראל המתנחלת וישראל החרדית. לא במקרה החוק נוסח כך, שהוא לא אמור לתרום דבר לישראל הערבית, זו שנמצאת בתחתית הסולם הכלכלי.

במצב הנוכחי של ישראל, הכול נראה כמו ביזה שיטתית של הקופה הציבורית, וכמו צעד נוסף בדרך לריסוקה של ישראל הליברלית

התוצאה: מרד של הרשויות המקומיות בשלטון המרכזי, שמתחיל הבוקר בשביתת מחאה. בערים רבות בארץ לא נפתחו היום גני הילדים, בתי הספר היסודיים (למעט חינוך מיוחד), תיכונים (למעט בחינות בגרות). הרחובות יסריחו, כי העיריות לא יפנו אשפה. לא יינתנו שירותים לציבור.

העיריות הגדולות מאיימות להמשיך את השביתה עד שהצעת החוק תוסר מחוק ההסדרים. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מאותת שהוא לא מתכוון להיכנע לאיומים ומאשים את יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בכך שהוא "תפס צד" במאבק נגד הממשלה.

ביבס נחשב בעשורים האחרונים כאיש של נתניהו בשלטון המקומי, וכמי שעבד עימו בתיאום מלא. הוא אף ניהל את מטה הבחירות האישי של נתניהו באחד מסיבובי הבחירות הקודמים. הרומן הזה נגמר, כנראה, ונתניהו צפוי להדיח בקרוב את ביבס ממוקד קבלת ההחלטות של הליכוד לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו בסוף השנה.

 
טורקיה מתקשה לבחור
יום הבחירות בטורקיה, 14 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Francisco Seco)
יום הבחירות בטורקיה, 14 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Francisco Seco)

עשרות מיליוני טורקים יצאו אתמול להצביע בבחירות לנשיאות המדינה, והם יעשו זאת שוב בעוד שבועיים, בסיבוב נוסף שייערך ב-28 במאי בין הנשיא המכהן רג'פ טאיפ ארדואן ויריבו כמאל קיליצ'דראולו.

התוצאות הסופיות יתפרסמו בקרוב, אולם מספירת כ-98% מהקולות ברור כי אף אחד מהמועמדים לא חצה את הרף הנדרש של 50% מהקולות. ארדואן קרוב לכך יותר, עם כ-49.36% מהקולות. קיליצ'דראולו זכה בכ-45% מהקולות. יתר הקולות התחלקו בין המועמד הלאומני-ימני סינאן אונאן ומועמד נוסף שפרש מהמרוץ, אבל עדיין נמצא על פתקי ההצבעה.

אף אחד מהמועמדים לא חצה את הרף הנדרש של 50% מהקולות. ארדואן קרוב לכך יותר, עם כ-49.36% מהקולות

שני המועמדים המובילים תקפו זה את זה לאורך כל יום הבחירות אתמול והאשימו אחד את השני בהפצת שקרים ובניסיון לגנוב את הבחירות באמצעים לא כשרים, על ידי הפצת פייק ניוז בתקשורת וברשתות החברתיות, והצגת תמונה מעוותת של המציאות.

מזל שאצלנו זה לא ככה.

 
מה קורה עם המהפכה?
יריב לוין במליאת הכנסת, 20 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יריב לוין במליאת הכנסת, 20 בפברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

זוכרים שלפני סיבוב הצבע האדום האחרון ולפני פרוץ משבר הארנונה החדש, היינו עסוקים בעיקר בחוקי ההפיכה המשטרית? ובכן – הם תכף חוזרים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם הרגיע את אנשי סוכנות דירוג האשראי S&P שהחוקים יעברו אך ורק אם תושג הסכמה ציבורית רחבה (מה שנקרא: רפורמה עושים באהבה, או שלא עושים בכלל). אבל את שר המשפטים יריב לוין, זה לא ממש מעניין.

עמית סגל פירסם אתמול בחדשות ערוץ 12, ששר המשפטים דורש להעביר לפחות חוק אחד מחוקי ההפיכה המשטרית כבר בשבועות הקרובים, מיד אחרי אישור תקציב המדינה. לוין אמר בהקשר הזה: "אם עד סוף כנס הקיץ לא עובר לפחות חלק מהרפורמה, מה יש לי לחפש בתפקיד?"

 
ארדן מגיע להעיד
גלעד ארדן בירושלים, 31 במאי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
גלעד ארדן בירושלים, 31 במאי 2022 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אז לראש הממשלה בנימין נתניהו יש חזית פתוחה אחת עם מקורבו (לשעבר?) חיים ביבס, וחזית שנייה שמסתמנת עם שר המשפטים יריב לוין, ולא נשכח שיש לו גם משפט שמתנהל במקביל.

הבוקר צפוי להעיד בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן.

ארדן כיהן כשר התקשורת בשנים 2013-2014, והוא זה שמינה את אבי ברגר למנכ"ל המשרד. ברגר משמש כעד מטעם התביעה. ברקע הייתה הרפורמה המכונה "רפורמת השוק הסיטונאי", שחברת בזק התנגדה לה.

ארדן כיהן כשר התקשורת בשנים 2013-2014, והוא זה שמינה את אבי ברגר למנכ"ל המשרד. ברגר משמש כעד מטעם התביעה

בית המשפט יתבקש להכריע, האם במאבקים מאחורי הקלעים על יישום הרפורמה, נתניהו התגייס למען שאול אלוביץ', בעלי "בזק" ו"וואלה", שהעניק לו "מטריית הגנה תקשורתית" ב"וואלה" בתמורה לכך שנתניהו העביר את ארדן לתפקיד שר הפנים ולקח על עצמו את תפקיד שר התקשורת, ומינה את מקורבו שלמה פילבר למנכ"ל המשרד, במקומו של אבי ברגר.

עדותו של ארדן אמורה לשפוך אור על האירועים המרכזיים הללו בתיק. היא צפויה להימשך שלושה ימים – יום אחד בחקירה ראשית ויומיים בחקירה נגדית – ואחריה יחזור להמשך עדותו עד המדינה ארי הרו.

 
מבוכים ודרכונים
תור ענק להוצאת דרכונים משתרך בקריית הממשלה בתל אביב, 14 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
תור ענק להוצאת דרכונים משתרך בקריית הממשלה בתל אביב, 14 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

קצת קשה להאמין שהדבר הזה אכן קורה במדינת ישראל של 2023, אומת הסטרטאפ והייטק: אחרי שנתיים שבהם היה כמעט בלתי אפשרי להוציא דרכון, התחיל אתמול פיילוט של הנפקת דרכונים בלי לקבוע תור מראש, כדי לאפשר למאות אלפי הישראלים שמקווים לטוס בקיץ לחו"ל לחדש את דרכונם.

תורי ענק השתרכו אתמול לאורך כל שעות היום בלשכות הגדולות של רשות האוכלוסין בתל אביב, ירושלים, באר שבע וחיפה. 6,000 מאושרים הצליחו לזכות אתמול בדרכון המיוחל. עשרות אלפים יעמדו בסבלנות בתורי הענק שנפתחו גם הבוקר בשבע, ויימשכו עד עשר בלילה.

6,000 מאושרים הצליחו לזכות אתמול בדרכון המיוחל. עשרות אלפים יעמדו בסבלנות בתורי הענק שנפתחו גם הבוקר

היעד הוא להנפיק כך לא פחות מ-200 אלף דרכונים, אחרי שמערכת קביעת התורים הממוחשבת נחטפה על ידי האקרים, שסחרו בתורים הנחשקים ומכרו אותם במחיר מופקע.

זה נשמע כמו סיפור זוועה מהעולם השלישי? ובכן, זה בדיוק מה שזה.

 
החלום האדום התנפץ
שחקן הפועל ירושלים לוי רנדולף מטביע סל בגמר הפיינל פור מול בון הגרמנית במלגה, ספרד, 14 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Gregorio Marrero)
שחקן הפועל ירושלים לוי רנדולף מטביע סל בגמר הפיינל פור מול בון הגרמנית במלגה, ספרד, 14 במאי 2023 (צילום: AP Photo/Gregorio Marrero)

הפועל ירושלים הגיעה הכי קרוב שאפשר לתואר אירופי, אבל נאלצה בסוף להסתפק במקום השני. החבורה המגובשת של המאמן אלכסנדר דז'יקיץ', מלווה באלפי אוהדיה המסורים שנתנו הצגה מרשימה ביציעים, הפסידה 77:70 לבון. לקבוצה הגרמנית זה התואר הראשון אי פעם.

הירושלמים פתחו את המשחק בצורה הכי גרועה שאפשר, וניכר היה שהם מתרגשים מאוד מהמעמד. הם סיימו את הרבע הראשון בפיגור 14:7 וירדו להפסקה בפיגור של תשע נקודות, אחרי שהפער כבר גדל ל-16.

אחרי רבע שלישי מצוין, ירושלים הצליחה לצמצם את הפער לשתי נקודות (57:55) והתקווה חזרה לפעום ביציעים. זה הסתיים הפעם במפח נפש.

 
יוליה עדיין כאן
כלבת ים מסוג כלב ים נזירי בחוף ימה של יפו, 13 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
כלבת ים מסוג כלב ים נזירי בחוף ימה של יפו, 13 במאי 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)

יוליה – כלבת הים שנחתה על חוף יפו בסוף השבוע ומאז שקעה בחרופ רציני – התעוררה הבוקר ונכנסה לטבילה במימי התיכון, אבל שבה מייד אחר כך לחוף להמשך רביצה מענגת בשמש.

כלבת הים, השייכת לאחד הזנים הנכחדים ביותר – יש רק כחמש מאות כלבי ים נזירים ים תיכוניים בעולם – הפכה לאטרקציה וזכתה אמש לכתבה נהדרת של יגאל מוסקו בערוץ 12.

לדברי מומחים, הכלבה הגיעה לישראל ככל הנראה מטורקיה וכעת נחה מהמסע הארוך בזמן שהיא משילה את פרוות החורף האפורה-כהה שלה לטובה פרווה בלונדינית פלטינה לכבוד הקיץ. נערים שהיו במקום כשהגיע לראשונה ביום שישי, העניקו לה את השם יוליה.

לדברי מומחים, הכלבה הגיעה לישראל ככל הנראה מטורקיה וכעת נחה מהמסע הארוך בזמן שהיא משילה את פרוות החורף

הבוקר, כאמור, אחרי כשלושה ימי שינה, היא התעוררה, השתכשכה במי הים, וחזרה לשנ"צ נוסף.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה