אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 2 יולי 2023

 
 
כבר לא אחים

(הערת מערכת: אמיר בן-דוד ביום חופש וישוב מחר. את הניוזלטר מגישה בירנית גורן)

המחאה נגד ההפיכה המשטרית הגיעה בסוף השבוע לנקודת רתיחה, העלולה להשפיע על האפקטיביות שלה בהמשך.

אמש ברחוב קפלן בתל אביב, בהפגנה ה-26 ברציפות, שלט ענק שעליו נכתב "חובה להתנגד לטרור מתנחלים" נישא בידי פעילי "מסתכלים לכיבוש בעיניים", "הגוש נגד הכיבוש", "עומדים ביחד", "שוברים שתיקה" ועוד מפגינים שלבשו את החולצה ששירה גפן הפכה למפורסמת בהלוויית אביה, יהונתן גפן: אין דמוקרטיה עם כיבוש.

מפגינים בקפלן עם השלט “חובה להתנגד לטרור מתנחלים”, 1 ביולי 2023 (צילום: הגוש נגד הכיבוש)
מפגינים בקפלן עם השלט "חובה להתנגד לטרור מתנחלים", 1 ביולי 2023 (צילום: הגוש נגד הכיבוש)

וכמו להוכיח את הפואנטה הזו, הסתערה על מחזיקי השלט קבוצה של פעילי "אחים לנשק" באלימות שלא הייתה מביישת את נוער הגבעות מהשטחים, וניסתה לגרש בכוח את מפגיני השמאל מהמקום.

בתגובה רשמית של "אחים לנשק" נאמר כי "המחאה נגד ההפיכה המשטרית היא מחאה פטריוטית של אוהבי המדינה ולא של אלה המתנגדים לקיומה" – אימוץ מוחלט של הנרטיב הימני-מתנחלי המסמן מחנה שלם כבוגד במדינה.

בתגובה רשמית של "אחים לנשק" נאמר כי "המחאה נגד ההפיכה המשטרית היא מחאה פטריוטית של אוהבי המדינה ולא של אלה המתנגדים לקיומה"

עוד נטען בתגובה כי אנשי "אחים לנשק" בכלל הסתערו על מחזיקי דגלי פלסטין: "כפי שלא נאפשר אלימות בהפגנות, לא נקבל הנפת דגלי אויב".

אלא שהתקרית צולמה בווידיאו, וביותר מזווית אחת, ואמנם ניתן לראות בקרב מאות המפגינים שניים האוחזים בדגל פלסטין – אבל דווקא לא הם אלו שחברי "אחים לנשק" בחולצות החאקי מסתערים עליהם. וממילא, אין דמוקרטיה בלי הכלה של קבוצות מיעוט.

בתגובה לארוע, "אחים לנשק" קיבלו תמיכה משר התקשורת שלמה קרעי שצייץ: "האחים לנשק הם האחים שלי, האחים המוסלמים לא".

ואולי זו בדיוק הנקודה שחברי ארגון "אחים לנשק" צריכים לשאול את עצמם איך הגיעו למצב שבו הם זוכים לחיבוק דווקא מאחד ממובילי ההפיכה המשטרית, ולחשב מסלול מחדש.

 
איום מדרגה ראשונה
חלק ממכתב האיומים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שהונח על קבר אחיו, 30 ביוני 2023 (צילום: טוויטר)
חלק ממכתב האיומים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שהונח על קבר אחיו, 30 ביוני 2023 (צילום: טוויטר)

משטרת ישראל ושב"כ עצרו אמש גבר בן 26 מכפר סבא בחשד שהניח מכתב איום לחייו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, על קברו של אחיו יוני בהר הרצל. הצעיר הודה במעשה והוא יובא הבוקר לבית המשפט להארכת מעצר.

גורמים המעורים בפרטי החקירה הבהירו כי אין לצעיר קשר למחאה נגד ההפיכה המשטרית, מה שכל בר-דעת שראה את תוכן המכתב היה מבין מייד: הדרישה העיקרית במכתב היא לכבוש את עזה – לא בדיוק סעיף גבוה בסדרי העדיפויות של המפגינים ברחבי הארץ ב-26 השבועות האחרונים.

גורמים הבהירו כי אין לצעיר קשר למחאה נגד ההפיכה המשטרית, מה שכל בר-דעת שראה את תוכן המכתב היה מבין מייד

זה לא הפריע, כמובן, לפוליטיקאים מהקואליציה לצאת מייד בהצהרות נגד המחאה. ח"כ בועז ביסמוט, למשל, צייץ: "כל פעם שאני חושב שהשמאל האנרכיסטי הגיע לתחתית השפל, הם מתעלים על עצמם. בושה בושה בושה".

שר השיכון יצחק גולדקנופף קבע גם הוא כי מדובר ב"שיא של הסתה מסוכנת שעליה לא ניתן לעבור לסדר היום. על מנהיגי האופוזיציה לבלום את האלימות והשנאה, לגלות אחריות ולהוקיע את המסיתים".

אנחנו לא נעצור את נשמתנו בהמתנה להתנצלות או סתם מחיקת הציוצים הללו.

 
הפער מתרחב
אילוסטרציה: הבורסה לניירות ערך בתל אביב (צילום: אדם שולדמן/פלאש90)
אילוסטרציה: הבורסה לניירות ערך בתל אביב (צילום: אדם שולדמן/פלאש90)

עומר שרביט מדווח: בורסת תל אביב איבדה השבוע עוד 3% ביחס למדדים המובילים בעולם – וזה קורה בצמוד לדיווחים המוקדמים ולבסוף גם הצהרתו המפורשת של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונת הממשלה להמשיך בחקיקת המהפכה המשפטית.

אחרי שבמשך שנים הבורסה המקומית היתה צמודה למדדים המובילים בעולם – ובשנה הקודמת אף הייתה עדיפה עליהם – השנה החלה תוכנית ההתנתקות של תל אביב מהעולם.

הצלילה התחילה קצת אחרי נאום המהפכה של שר המשפטים יריב לוין בינואר, ומאז זה רק הולך ומחמיר.

מכניסת השרים ללשכותיהם בתחילת השנה, מדד תל אביב 125 ירד ב-2% ואילו מדד S&P 500 עלה בכ-16%, מדד מניות נאסד"ק התפוצץ בכ-39% עם רוח גבית מחברות הטכנולוגיה הגדולות ומניות הבינה המלאכותית, והמדדים המובילים באירופה עלו בכ-15%.

שוק ההון מביע אי אמון מוחלט בממשלה ובכוונתה לשנות את המשטר בישראל. לחברות מקומיות יש פחות מקורות לגיוס הון, והחוסכים הפסידו הרבה מאוד כסף, כשחלקם מנסים להציל את מה שאפשר בהסטת השקעות לחו"ל.

שוק ההון מביע אי אמון מוחלט בממשלה ובכוונתה לשנות את המשטר בישראל

במקביל, גם בשוק המט"ח השפעת המהפכה בולטת. ביום שישי האחרון הדולר שוב פרץ מחסום ונגע ב-3.73 שקלים – שיא של חמש שנים – וגם האירו נגע ב-4.06 שקלים.

זה אומר שמשקיעים זרים מוציאים כספים מישראל, הייבוא מתייקר וכוח הקנייה של הישראלים נשחק. וככל שהחקיקה תתקדם, המגמה תחריף והמשקולת על כלכלת ישראל תהפוך לכבדה הרבה יותר.

 
הקיץ של הכדורגל הישראלי
נבחרת ישראל עד גיל 21 בכדורגל מעפילה לחצי גמר היורו אחרי ניצחון ברבע הגמר מול גיאורגיה, 1 ביולי 2023 (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)
נבחרת ישראל עד גיל 21 בכדורגל מעפילה לחצי גמר היורו אחרי ניצחון ברבע הגמר מול גיאורגיה, 1 ביולי 2023 (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

היסטוריה, סנסציה, אופוריה: כבר לא נשארו סופרלטיבים להעניק לדור הכדורגלנים הצעיר שגדל כאן לנגד עינינו.

אמש העפילה נבחרת ישראל עד גיל 21 לחצי גמר היורו, אחרי שהביסה את נבחרת גיאורגיה בפנדלים. נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו היו בין הראשונים להתקשר למאמן הנבחרת גיא לוזון ולהעטיר עליו ועל השחקנים ברכות ומחמאות נרגשות.

כזכור, רק לפני חודש העפילה נבחרת ישראל עד גיל 20 לחצי גמר המונדיאליטו בארגנטינה, מה שהופך את ההישג אמש למשמעותי אף יותר ומוכיח שלא מדובר באירוע חד-פעמי או מזל של שיבוצים נוחים. למדינת ישראל, כמה שזה נשמע מדהים לומר בקול, יש כיום סגל כדורגלנים צעיר מהטובים בעולם.

לישראל, כמה שזה נשמע מדהים לומר בקול, יש כיום סגל כדורגלנים צעיר מהטובים בעולם

ההישג במשחק אמש גם מקרב את ישראל לאולימפיאדה בפריז 2024 – כך שאפשר כבר לחלום על עוד מדליה.

ישראל תפגוש בחצי גמר היורו או את אנגליה או את פורטוגל, שתי מעצמות כדורגל לא מבוטלות.

 
באג או פיצ'ר?
אילון מאסק (צילום: AP Photo/John Raoux)
אילון מאסק (צילום: AP Photo/John Raoux)

גולשים בטוויטר החלו לקבל הודעות שגיאה אתמול על כך שהם חרגו ממגבלת המכסה (rate limited) ועל כן לא יכלו להמשיך לגלול בפיד כדי לקרוא ציוצים. המסקנה המיידית הייתה שטוויטר שוב קורס, כפי שקורה תדיר בתשעת החודשים מאז שאילון מאסק רכש את החברה ופיטר כמעט כל מתכנת שעבד בה.

אבל אז הגיעה ההודעה ממאסק עצמו: זה לא באג, זה פיצ'ר. מעתה, יוגבלו המשתמשים במספר הציוצים שהם יכולים לקרוא ביום. משתמשים משלמים, כתב מאסק, יוכלו לצפות ב-6,000 ציוצים, משתמשים לא משלמים ב-600 – ואילו משתמשים חדשים שלא משלמים ב-300 בלבד.

אם המספרים הללו נשמעים גבוהים – הם לא. מספיק היה לגלול על פיד התגובות להודעה של מאסק כדי לעבור על המגבלה הזו.

אם המספרים הללו נשמעים גבוהים – הם לא. מספיק היה לגלול על פיד התגובות להודעה של מאסק כדי לעבור על המגבלה הזו

הביקורת מכל עבר לא אחרה לבוא, וכעבור שעתיים מאסק צייץ כי מספר הציוצים הועלה ל-8,000 למשלמים ו-800 ללא-משלמים. שלוש שעות אחר כך, מאסק כבר עדכן: 10,000 למשלמים ואלף ללא-משלמים.

עם זאת, לא בטוח שהגבלת הקריאה אכן הייתה התוכנית של טוויטר מלכתחילה: מסמכים שנחשפו אתמול מגלים כי החוזה של טוויטר עם גוגל לשירותי ענן הסתיים ביום שישי, ומאחר שמאסק עצר את כל התשלומים לגוגל כדי לחסוך בכסף, טוויטר פשוט לא הייתה מסוגלת לעמוד בעומס.

אמש, מנכ"לית טוויטר כבר הגיע להסדר עם גוגל – כך שלא בטוח שבכלל תהיה איזושהי מגבלת קריאה. מאסק, מצידו, פתח את הבוקר עם הודעה כי הוא מניח את הטלפון והולך לבלות עם משפחה וחברים. אנחנו כולנו מודים לו על כך ומעודדים אותו לא לחזור בהקדם.

 
הפרינט מת
הויינר צייטונג (צילום: Rosa Schmidt-Vierthaler/Die Presse)
הויינר צייטונג (צילום: Rosa Schmidt-Vierthaler/Die Presse)

ה"ויינר צייטונג", העיתון היומי הוותיק בעולם, פרסם ביום שישי את הגיליון האחרון שלו – 320 שנה אחרי הקמתו, ב-1702.

העיתון, שהוקם על ידי השלטונות באוסטריה אבל נחשב עצמאי מערכתית, נתפס באוסטריה כמתעד הרשמי של דברי ימי ההיסטוריה והארכיון שלו עתיר בסיפורים השזורים בתולדות האנושות בכלל. ב-1768, למשל, העיתון דיווח על קונצרט שבו כיכב נער בן 12 "מוכשר במיוחד": וולפגנג אמדאוס מוצרט.

ב-1768, ה"ויינר צייטונג" דיווח על קונצרט שבו כיכב נער בן 12 "מוכשר במיוחד": וולפגנג אמדאוס מוצרט

העיתון איבד מתפוצתו בשני העשורים האחרונים, ובחודש אפריל האחרון הגיעה התפוצה לשפל של 20 אלף עותקים בפרינט בלבד.

"זו תקופה סוערת עבור עיתונות איכותית", נכתב במאמר המערכת של הגיליון האחרון. "על יותר ויותר פלטפורמות, תוכן רציני מתחרה על תשומת הלב של הקוראים מול פייק ניוז, סרטוני חתולים ותאוריות קונספירציה".

במקביל, גם המגזין האגדי "נשיונל ג'אוגרפיק" פיטר השבוע את אחרוני העיתונאים במערכת. המגזין, שיוצא מזה מאה שנה ויותר, בבעלות חברת דיסני כיום ודוברת מטעם החברה הצהירה שהמגזין ימשיך לצאת בפורמט חודשי. רק לא ברור בדיוק מי יכתוב, יערוך ויפיק את הגליונות.

אולי אלזה ("תמונות נדירות מארץ הקרח"), שלגיה ("חיי עם שבט גמדים") ונמו הדג ("בחיפוש אחר שרידי הטיטאן במצולות האטלנטיק") יחליפו את העיתונאים שם.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה