אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 30 יולי 2023
 
מרד הכפילים

בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב להתחייב שיכבד כל החלטה של בג"ץ בעניין חוק הסבירות, כמה מבכירי הליכוד שעד היום עשו קולות של שטיח, מנסים לשכנע את האופוזיציה, את התקשורת, את תנועת המחאה ואת הציבור, שהם גידלו עמוד שדרה בימים שחלפו מאז ההצבעה על ביטול עילת הסבירות – וכעת הם בעיצומו של מרד, לא פחות.

יולי אדלשטיין (צילום: פלאש90)
יולי אדלשטיין (צילום: פלאש90)

נחום ברנע פרסם בסוף השבוע ב"ידיעות אחרונות" ששר הביטחון יואב גלנט דוחף לממשלת אחדות בלי בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר. שמעון שיפר, עמיתו של ברנע, כותב הבוקר:

"כמה מבכירי הליכוד שיתפו אותנו בווידויים מרגשים שבהם הודו שטעו בתמיכתם הגורפת ברפורמה המשפטית … תרשו לי לקלקל את המחזה הנלעג הזה: אחרי הפגרה תמשיך ממשלת נתניהו בכל הכוח ביישום המהפכה המשטרית".

מי ומה במורדים, לכאורה?

  • יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין, שאמר בראיון אמש ב"פגוש את העיתונות": "נרדמנו בשמירה, לא מפחד להודות בטעות";
  • שר החקלאות אבי דיכטר, שכתב בפייסבוק פוסט כאחרון המפגינים בקפלן על "בריונים שמסכנים את המדינה בחקיקה קיצונית";
  • שר המדע, אופיר אקוניס, שתוקף את יריב לוין וטוען שאין מניעה לכנס את הוועדה לבחירת שופטים;
  • שר התרבות והספורט מיקי זוהר, שאמר לחדשות 12 "ברור לכולנו, כולל לוין, כי את המשך החקיקה נצטרך לעשות בהסכמה רחבה".

במעגלי המחאה ובאופוזיציה מתייחסים בביטול, שלא לומר בזלזול, להצהרות החדשות, ומשוכנעים שמדובר בתרגיל מתואם של נתניהו, כדי לנסות ולהחליש את תנועת המחאה.

במעגלי המחאה ובאופוזיציה מתייחסים בביטול, שלא לומר בזלזול, להצהרות החדשות, ומשוכנעים שמדובר בתרגיל מתואם של נתניהו

"מופע ההלקאה העצמית והחזרה בתשובה של כמה מח"כי ושרי הליכוד הגיע בתזמון מושלם מבחינתם", כותב הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ", "רגע לאחר שעילת הסבירות הועפה בפועל מספר החוקים – בתמיכת כל אחד ואחת מהם – ורגע לפני צאת הכנסת לפגרה… מסגור האמירות האלה כ'מרד' הוא מגוחך".

ככה זה כשמנהיגים משטר שמבוסס על ספינים ציניים. האמון מת.

 
אסף צלאל אינו יכול עוד
אסף צלאל ויואב קיש בוועדת החינוך של הכנסת, 22 במרץ 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אסף צלאל ויואב קיש בוועדת החינוך של הכנסת, 22 במרץ 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

חובבי הסדרות הבריטיות המשובחות "כן אדוני השר" ו"כן אדוני ראש הממשלה" ודאי זוכרים, שהן נשענו על המתח המובנה שבין הפוליטיקאים שנבחרים לתקופה קצרה ולא תמיד בקיאים בנושאי משרדם, לבין הפקידות הבכירה.

אחת המטרות המרכזיות של ההפיכה המשטרית היא להיפטר אחת ולתמיד מהמתח הזה, ולשעבד את המגזר הציבורי לשירות המערכת הפוליטית. עניין שאפשר להכניס תחת הכותרת "מה שווה השירות הציבורי אם אנחנו לא שולטים בו?"

המגמה הזו עולה בבירור משורה של הצעות חוק שהוגשו לאחרונה, ובהן – לדוגמה – תיקון לחוק החברות הממשלתיות, שקובע כי מועמד לתפקיד בחברה ממשלתית בעל זיקה פוליטית, לא ייפסל גם אם אין לו כישורים מיוחדים. הגדלת הסמכויות של שרים בפיקוח על הדרג המקצועי במשרדם. הפיכת הוועדה למינוי בכירים בשירות הציבורי לפוליטית, כך שבראשה יעמדו חברי כנסת ולא שופט עליון ועוד.

הלחץ הזה על השירות הציבורי מורגש היטב כבר עכשיו. בסוף השבוע הודיע מנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל על התפטרותו, כמחאה על קידום ההפיכה המשטרית.

בסוף השבוע הודיע מנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל על התפטרותו, כמחאה על קידום ההפיכה המשטרית

בהודעה שפרסם ביום שישי הוא כתב "הקרע שאליו הגענו אינו מאפשר לי להמשיך ולממש את אחריותי כהלכה". שר החינוך יואב קיש כבר הודיע כי מנהל מחוז ירושלים במשרד, מאיר שמעוני, יחליף את צלאל.

צלאל מונה לתפקיד רק לפני שבעה חודשים, על ידי השר קיש עצמו. לבקשתו של קיש – שהיה חברו הקרוב – צלאל השתחרר מצה"ל, שם כיהן בתפקידו האחרון כראש חטיבת התקיפה הרב-זרועית, בדרגת תת אלוף, ומיד נכנס למשרד החינוך.

הוא התחרט על המהלך הזה מהר מאוד. במהלך החודשים האחרונים עמד פעמיים על סף התפטרות, בגלל התערבות של השר קיש ואנשי לשכתו במינויים במשרד. במקביל, הופעלו עליו לחצים כבדים מצד חבריו, טייסים בחיל האוויר.

"הם אמרו לי 'מה אתה עושה בממשלה ההזויה הזו'", צלאל מצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" מתוך "שיחות סגורות" עם בכירי משרד החינוך, "אני והילדים שלי חטפנו נאצות, אבל לא מצמצתי. אני לא אדם לחיץ ולא עניין אותי מה אומרים עליי. אבל עם חקיקת עילת הסבירות, חצו את הקו שהצבתי לעצמי והחלטתי שאני לא יכול להמשיך".

"התפטרותו של אסף צלאל, חודש לפני תחילת שנת הלימודים ובעיצומו של משבר חסר תקדים במערכת החינוך, משקפת דילמה המשותפת לרבים בשירות הציבורי: מה לעשות לנוכח הקו האדום ההולך ומתקרב, שממנו והלאה יהפכו למכשירי שרץ בדמות שלטון סמכותני", כותב הבוקר אור קשתי, הכתב לענייני חינוך של "הארץ".

 
בוקר טוב לאברכים
אברכים לומדים בישיבת פונוביץ בבני ברק. אילוסטרציה (צילום: פלאש90)
אברכים לומדים בישיבת פונוביץ בבני ברק. אילוסטרציה (צילום: פלאש90)

הממשלה תתכנס הבוקר לישיבתה השבועית וצפויה – בין היתר – לאשר הצעה שנוספה ברגע האחרון לסדר היום: להגדיל את התמיכה הציבורית במוסדות תורניים.

בהצעה המקורית להחלטה – שעליה חתום שר האוצר בצלאל סמוטריץ' – נכתב כי התוספת למימון המוסדות התורניים תגיע מקיצוץ רוחבי שווה בכל משרדי הממשלה, אולם מייד לאחר מכן פורסם תיקון על ידי משרד ראש הממשלה, שבו נטען כי התוספת כבר הופיעה בהסכמים הקואליציוניים, וכי הקיצוץ הרוחבי כבר נעשה.

מדובר בתוספת תקציב של 164.5 מיליון שקל, שתגדיל את התקציב השנתי של הישיבות החרדיות לשנת 2023 למיליארד שקל.

מדובר בתוספת תקציב של 164.5 מיליון שקל, שתגדיל את התקציב השנתי של הישיבות החרדיות לשנת 2023 למיליארד שקל

במקור תכנן שר האוצר סמוטריץ' לממן את התוספת על ידי קיצוץ בתוכנית לצמצום פערים בחברה הערבית, אבל חזר בו בעקבות הביקורת הציבורית שנמתחה על התוכנית.

 
בוקר רע לנשים מוכות
אישה במחאה לציון יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, 24 בנובמבר 2022 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
אישה במחאה לציון יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים, 24 בנובמבר 2022 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

הכנסת צפויה לאשר היום בקריאה שנייה ושלישית את חוק האיזוק האלקטרוני לגברים אלימים.

על פי התנאים הנקובים בחוק, שאותו קידם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, בתי המשפט יוכלו לכפות איזוק אלקטרוני המאפשר לעקוב אחרי מיקומו של גבר מכה – אולם רק כלפי מי שהורשע בעבירות אלימות או הוגש נגדו כתב אישום על הפרת צו הגנה קודם. תנאי נוסף להפעלת אמצעי הפיקוח והמעקב הזה, יהיה דוח הערכת מסוכנות.

באיגוד העובדים הסוציאליים – שמטבע הדברים מכירים את עולם האלימות המשפחתית מקרוב – חוששים שגורל החוק הזה יהיה דומה לגורלו של החוק המפנה גברים מכים לטיפול: אות מתה בספר החוקים.

מנהלת החטיבה הארצית באיגוד העו"סים, עו"ד אפרת רותם, אומרת הבוקר ל"הארץ":

"ההתעקשות של השר בן גביר שבכל מקרה ומקרה תידרש הערכת מסוכנות בידי עו"סית, לצד הסירוב של משרד האוצר להוסיף תקנים לביצוע הערכות המסוכנות, תביא לתוצאה הזויה שבה אפילו גברים שהורשעו בעבר בעבירות אלימות במשפחה, או שהפרו צווי הגנה קודמים, לא יוכלו לקבל איזוק אלקטרוני רק בגלל המחסור במעריכי מסוכנות".

 
כטב"מים אוקראינים במוסקבה
בניין במוסקבה שנפגע מכטב"ם אוקראיני, 30 ביולי 2023 (צילום: AP Photo)
בניין במוסקבה שנפגע מכטב"ם אוקראיני, 30 ביולי 2023 (צילום: AP Photo)

ראש עיריית מוסקבה סרגיי סוביאנין אמר לפנות בוקר כי עירו עמדה הלילה תחת מתקפת כטב"מים מאוקראינה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרוסית "טאס" לא היו נפגעים בנפש בתקרית.

ארבעה נמלי תעופה באזור מוסקבה – כולל שדה התעופה הבינלאומי ונקובו – נסגרו לזמן קצר להמראות ולנחיתות.

משרד ההגנה במוסקבה התייחס לתקרית כ"ניסיון לפיגוע טרור של המשטר בקייב" ואישר כי נגרמו נזקים למבנים בעיר.

 
טראמפ דוהר קדימה
דונלד טראמפ באירוע של המפלגה הרפובליקאית בדה מיון, איווה, 28 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall)
דונלד טראמפ באירוע של המפלגה הרפובליקאית בדה מיון, איווה, 28 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Charlie Neibergall)

התביעה הפדרלית בארה"ב הוסיפה בסוף השבוע שלושה סעיפי אישום חמורים נגד נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ, בפרשת המסמכים המסווגים שהחזיק שלא כחוק.

האישומים החדשים כוללים ניסיון לשיבוש ראיות, שידול אדם אחר לבצע שיבוש ראיות והפרה של חוק הריגול, בגין הצגת מסמך מסווג למבקרים במועדון הגולף שבבעלותו של טראמפ בניו ג'רזי.

במקביל, טרמאפ ממשיך לבסס את אחיזתו במפלגה הרפובליקאית. ביום שישי הוא השתתף באירוע גדול באיווה שבו קיבלו 13 המתמודדים בפריימריז של המפלגה עשר דקות לנאום, במעין אודישן ראשון לקראת הבחירות. טראמפ היה היחיד מבין המתמודדים שזכה למחיאות כפיים סוערות עוד לפני שפצה את פיו.

באירוע גדול באיווה, טראמפ היה היחיד מבין המתמודדים שזכה למחיאות כפיים סוערות עוד לפני שפצה את פיו

טראמפ מוביל כרגע ביתרון עצום בסקרים לקראת הפריימריז. "אם לא הייתי רץ לנשיאות, אף אחד לא היה רודף אחריי", הוא אמר באיווה לקהל הנלהב, במה שיישמע מוכר עד מאוד לאוזניים ישראליות.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה