אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום ראשון, 23 יולי 2023
 
נקודת רתיחה

בשיאם של ימי בין המצרים, כשבבתי הכנסת מבכים את הפורענויות שהובילו לחורבן המקדש, בואכה צום תשעה באב שיחול ביום רביעי השבוע, ובמזג אוויר חם ולח במידה בלתי נסבלת כמעט – מדינת ישראל נקרעת בין התקפי חרדה לפרצי תקווה.

היומיים הקרובים יהיו דרמטיים. אולי אפילו מסוכנים. קשה להעריך עכשיו איך הם יסתיימו ולמה יובילו.

עיר האוהלים שהקימו אנשי המחאה למרגלות הכנסת, 23 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
עיר האוהלים שהקימו אנשי המחאה למרגלות הכנסת, 23 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

יהיה קשה לעקוב היום אחרי הספינים השונים, שיתחרו זה בזה בקצב מסחרר. עוד איומי שביתה. עוד מכתבי בכירים. עוד בלוני ניסוי על מפגשים חשאיים, שאולי התקיימו ואולי פוברקו.

יהיה קשה לעקוב היום אחרי הספינים השונים, שיתחרו זה בזה בקצב מסחרר

שמועות על פיצוץ. ציוצים ארסיים. השמצות. ציוצים ארסיים אפילו יותר. איומים. הדלפות מגמתיות על הבנות של הרגע האחרון, שיוכחשו עוד לפני שייבש הדיו על הציוץ שיבשר עליהן.

וזה רק עד 12 בצהריים.

שבוע חדש מתחיל ומדינת ישראל – בסנכרון מושלם עם הטמפרטורות בחוץ – מתקרבת לנקודת רתיחה.

 
מה שלומו של נתניהו?
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שפרסם משיבא, 15 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך מתוך הסרטון של נתניהו)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שפרסם משיבא, 15 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך מתוך הסרטון של נתניהו)

לפני שבוע אושפז ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית חולים שיבא תל השומר אחרי שהתעלף בביתו בקיסריה. הוא שהה בבית החולים במשך יומיים, במהלכם דיווחה לשכת ראש הממשלה ודיווחו רופאיו של ראש הממשלה כי מצבו מצוין, כי תוצאות הבדיקות שלו מצוינות, וכי נתניהו פשוט סבל מהתייבשות, אחרי טיול בכינרת בלי כובע וללא שתיית מים.

העובדה כי שוחרר מבית החולים רק אחרי שהותקן בחזהו מכשיר הולטר תת-עורי לניטור פעולת הלב, רק הפכו את הגירסה הרשמית לתמוהה אף יותר.

והנה הלילה, דקות ספורות לפני אחת, נתניהו הודיע כי הוא חוזר לשיבא על מנת לעבור הליך התקנת קוצב לב, אחרי שמכשיר ההולטר התריע על אי-סדרים בקצב הלב. שלוש שעות אחר כך, לשכת ראש הממשלה כבר הודיעה כי נתניהו עבר את ההליך בהצלחה. הוא צפוי להשתחרר היום בצהריים.

דקות ספורות לפני אחת, נתניהו בקולו שלו דיווח לאומה כי הוא חוזר לשיבא על מנת לעבור הליך התקנת קוצב לב

האם נתניהו ולשכתו שיקרו לאזרחים בשבוע שעבר? האם רופאיו שיתפו עם זה פעולה? וממתי הליך התקנת קוצב לב בגופו של אדם שנמצא "במצב מצוין" – כדברי רופאיו אך לפני שבוע – כל כך דחוף שהוא מתבצע מעכשיו לעכשיו, באמצע הלילה?

למשל, דרוש צום של שמונה שעות קודם לפרוצדורה. בהינתן שנתניהו הודיע על הניתוח באחת בלילה, ובארבע כבר נמסר שהוא נגמר – האם נתניהו לא צם, או שמא ידע על הניתוח כמה שעות קודם להודעתו?

בסופו של דבר, קשה להשתחרר מההרגשה שגם כעת מסתירים מאיתנו את מצבו הרפואי האמיתי של נתניהו. נאחל לו, כמובן, רק בריאות.

 
משבר חסר תקדים בצה"ל
נציגי "אחים לנשק" במסיבת עיתונאים בבית חיל האוויר בהרצליה, 22 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
נציגי "אחים לנשק" במסיבת עיתונאים בבית חיל האוויר בהרצליה, 22 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

כעשרת אלפים משרתי מילואים יפסיקו את התנדבותם אם החקיקה לביטול עילת הסבירות תמשיך השבוע, כך הודיעו אמש נציגי "אחים לנשק" במסיבת עיתונאים בבית חיל האוויר בהרצליה.

ההודעה מגיעה אחרי שמעל אלף משרתי מילואים בחיל האוויר – בהם 235 טייסי קרב ובסך הכל כחמש מאות טייסים – הודיעו ביום שישי כי לא יתייצבו יותר למילואים.

ואם המספרים הללו לא מסמנים לבדם אסון של ממש, "ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי המחאה בחיל האוויר זולגת גם לאנשי הקבע, אשר חלקם שוקלים הפסקת שירות.

המחאה בחיל האוויר זולגת גם לאנשי הקבע, אשר חלקם שוקלים הפסקת שירות

אם אכן יתממשו כל האיומים הללו, צה"ל יאבד מכשירותו באופן מיידי. לא יהיו אימונים, קורסים שאמורים להתחיל בימים הקרובים יוקפאו בהעדר הדרכה (למשל, קורס טיס שמיועד להתחיל בשבוע הבא), ותוכניות מבצעיות שלמות יעמדו בספק.

לא בכדי, שר הביטחון יואב גלנט החליט שוב להתערב ולנסות לדחות או למנוע את החקיקה המיועדת למחר.

בדיווח בחדשות 12 ביום שישי בערב, חשפה דנה ויס כי שר הביטחון מנסה כעת להאריך את מושב הכנסת – שצפוי להסתיים בסוף השבוע – על מנת לאפשר דחייה של ההצבעה לצורך מציאת פשרה על נוסח מרוכך יותר.

הבוקר דווח ב"כאן ב" כי גלנט אף מאיים לא להשתתף בהצבעה מחר, אם לא יהיו מאמצים כנים לדחות את ההצבעה או לרכך את נוסח החוק. ואילו בקואליציה כבר נשמעים קולות המאיימים בחזרה כי יפוטר אם לא יופיע להצבעה מחר.

 
הקואליציה לא מתקפלת
ראש המוסד לשעבר יוסי כהן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
ראש המוסד לשעבר יוסי כהן (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

למרות מאות האלפים שיוצאים לרחובות, על אף האזהרות מכיוון ארצות הברית – וגם לנוכח התפרקות מוחלטת של צה"ל והחברה הישראלית, הקואליציה נחושה להעביר את התיקון לחוק יסוד השפיטה לביטול עילת הסבירות עוד השבוע.

היום תעלה הצעת החוק לדיון במליאת הכנסת ומחר היא צפויה לעלות להצבעה בשעות אחר הצהריים. האפשרות לשנות את נוסח ההצעה כמעט לא קיימת, אך עדיין אפשרית. בדוחק. גם הסיכוי שלקואליציה לא יהיה רוב בהצבעה נראה דמיוני כרגע.

אתמול השמיע את קולו יו"ר ש"ס אריה דרעי, והבהיר כי החוק יעבור ויהי מה. "אני עם ראש הממשלה נתניהו יד ביד", מסר דרעי בהודעה, "אנו עושים כל מאמץ לנסות להגיע לאיזושהי הבנה – כי אין דבר טוב יותר מהבנה והסכמה בימים האלו. אולם אנו נחושים בדעתנו שעד סוף המושב צמצום עילת הסבירות יחוקק בהסכמה או, למרבה הצער, ללא הסכמה".

"אנו נחושים בדעתנו שעד סוף המושב צמצום עילת הסבירות יחוקק בהסכמה או, למרבה הצער, ללא הסכמה"

מנגד, קול חדש ומפתיע יוצא נגד המשך החקיקה: ראש המוסד לשעבר יוסי כהן, מקורבו של נתניהו ומי שרבים רואים כיורשו הטבעי בליכוד, קורא הבוקר ב"ידיעות אחרונות" לעצור את החקיקה.

"בימים האחרונים גואה בי בעוצמה תחושת האחריות הלאומית הנובעת מהיותי בן לעם ישראל, אזרח במדינת ישראל ואיש ביטחון", כותב כהן. "השקעתי את כל ימיי, לילותיי ומרצי בכל ארבעת העשורים האחרונים לחיזוק ביטחונה וביצורה של מדינת ישראל, ומילים אלה הנכתבות כאן ועכשיו יוצאות מליבי הדואג והדואב, ומעיניי הרואות את המתחולל במדינת ישראל, בינינו הישראלים כולם".

לכן, כותב כהן, "אני קורא בזאת לעצירת מהלכי החקיקה ולהגעה באופן מיידי ודחוף להידברות בין הקבוצות השונות, המייצגות דעות שונות, במטרה להגיע לאותו קונצנזוס לאומי שהיה לאורך שנות קיומה של מדינת ישראל נר לרגליה".

אם לשפוט לפי הקולות העולים מקרב חברי הליכוד ושותפיהם לקואליציה, אין עם מי לדבר שם.

 
בר-דוד נכנס לאירוע
יו"ר ההסתדרות ארנון בר־דוד מכריז על שביתה כללית מיידית בעקבות המהפכה המשפטית, 27 במרץ 2023 (צילום: אבבשלום ששוני/פלאש90)
יו"ר ההסתדרות ארנון בר־דוד מכריז על שביתה כללית מיידית בעקבות המהפכה המשפטית, 27 במרץ 2023 (צילום: אבבשלום ששוני/פלאש90)

ואולי מי שיכניע בסופו של דבר את הממשלה ויוביל לעצירת החקיקה הוא יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד?

בשבוע שעבר בר-דוד התעקש כי ההסתדרות לא תצטרף למחאה נגד המהפכה המשפטית כל עוד לא נעשה שינוי במבנה הוועדה לבחירת שופטים. "הקו האדום שלי, שעמדנו בו בחודש מרץ האחרון, הוא הוועדה לבחירת שופטים – ובזה הצלחנו", אמר אז. "אני בודק יום-יום עם הצוות שלי את המצב. מתי ההסתדרות תפעיל את כוחה? כשאני אחליט שצריך להכריע".

ובכן, נראה כי בר-דוד קרוב להכרעה.

הלילה נפגש יו"ר ההסתדרות עם יו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי לשיחה שארכה מספר שעות בבית ההסתדרות בתל אביב. בסיומה של הפגישה, השניים הודיעו כי הגישו מתווה לראש הממשלה בנימין נתניהו לצמצום עילת הסבירות וכי הם ממתינים כעת לתגובת נתניהו וכן ראשי האופוזיציה.

"אם הצדדים לא יגיעו לפתרון מוסכם על פי הצעתנו, נתכנס היום בשעה 16:00 לקבלת החלטות בדבר המשך הצעדים", הצהירו השניים.

 
אפשר גם אחרת
צעדת המחאה לירושלים בשבת בבוקר, 22 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
צעדת המחאה לירושלים בשבת בבוקר, 22 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

"השבוע יוכרע גורלה של ישראל כמדינה דמוקרטית", כותב הבוקר הסופר דויד גרוסמן בעיתון "הארץ", ומקדיש מילים יפות למה שיירשם כנראה כרגע השיא של המחאה נגד ההפיכה המשטרית: הצעדה לירושלים.

מה שהחל ביום שלישי בלילה, כש-250 מפגינים ובראשם שקמה שוורצמן ברסלר, משה רדמן ורן הר נבו יצאו את תל אביב, הסתיים אתמול אחר הצהריים כשמאות אלפים הגיעו לירושלים בשיירת הולכי רגל שכמותה לא ראינו בישראל אולי אי פעם.

"מאות אלפי הישראלים שיצאו מבתיהם בתנאים בלתי אפשריים עשו זאת כדי למחות ולהתריע, אבל גם כדי להיות שרויים ולו לזמן קצר, בהוויה מתוקנת, באווירה מיטיבה", כותב גרוסמן. "אין להקל ראש בצורך הזה. במשך עשרות שנים הוא נגזל מאיתנו. המדינה הפכה למציאות אלימה, גסה, מזהמת.

"כמה גדול הצימאון להיות אפילו יומיים־שלושה באקלים מוסרי אחר, במציאות צלולה, במשב חזק של תקווה. כמה מרענן היה לראות את הנחשול ההוא יורד לאטו מראש ההר, עשוי ממאות אלפי ישראלים, בני כל העדות, כל הגילים, תומכי מפלגות שונות, אנשים שהם או אבותיהם ואימותיהם הקימו את המדינה, והם לא־לא־לא יסכימו לוותר על החלום, שאם יסולף ויושחת לא יהיה טעם לחייהם, פשוט כך".

"כמה גדול הצימאון להיות אפילו יומיים־שלושה באקלים מוסרי אחר, במציאות צלולה, במשב חזק של תקווה"

הצעדה הזו הזכירה לנו שאפשר גם אחרת: שיש ערך לערבות הדדית, לקהילה, לתחושת השייכות. ביומיים הקרובים, אל תישארו בבית: יש כאן מדינה ששווה להילחם עליה.

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה