אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 12 יולי 2023

 
 
אמריקה מתרחקת

אם יש אתם נפשכם לדעת מה חושבים במסדרונות הממשל בוושינגטון על ההתפתחויות הדרמטיות בישראל, הכתובת הטבעית היא תמיד תום פרידמן, בעל הטור הבכיר ב"ניו יורק טיימס".

כבר עשורים שפרידמן מתווך את הלכי הרוח בישראל לאמריקאים ולהפך – תוך שהוא נהנה מגישה כמעט חופשית למקבלי ההחלטות הבכירים ביותר בשני הצדדים. שם משפחתו מעיד שהוא אינו מנוכר לעם היהודי, וההיסטוריה של הכתיבה שלו מעידה על דאגתו הכנה לעתידה של ישראל ולעתיד הקשרים האסטרטגיים בין ישראל לארצות הברית.

המחאה נגד המהפכה המשפטית מול נציגות ארצות הברית בתל אביב, 11 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)
המחאה נגד המהפכה המשפטית מול נציגות ארצות הברית בתל אביב, 11 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Ohad Zwigenberg)

טור חריף במיוחד שפרידמן מפרסם הבוקר כולל את צירוף המילים שאמור להיות אזעקה עולה ויורדת באוזניהם ואור אדום מהבהב בעיניהם של ישראלים שחרדים לעתיד המקום הזה.

"הגיע הזמן", כותב פרידמן, "להערכה מחודשת של היחסים" בין שתי המדינות.

פרידמן מעריך כי נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יעביר עם נשיא ישראל יצחק הרצוג מסר יוצא דופן בחריפותו לפיו האינטרסים של שתי המדינות התרחקו, ולפיכך יש להעריך מחדש את הקשרים ביניהן.

"הערכה מחדש היא צורך חיוני לפני שישראל תרד ממש מהפסים", מרחיב פרידמן. "העובדה שביידן מוכן לאתגר את נתניהו לפני הבחירות בארצות הברית, מרמזת על כך שהנשיא מאמין שמהלך כזה יהנה לא רק מהתמיכה של רוב האמריקאים, אלא גם של היהודים האמריקאים ואפילו של היהודים בישראל. והוא צודק בכל הנקודות האלה".

"הערכה מחדש היא צורך חיוני לפני שישראל תרד ממש מהפסים", כותב פרידמן

פרידמן מצטט בהרחבה ממאמרו של דויד הורוויץ, העורך הראשי של The Times of Israel – המוציא לאור של זמן ישראל – שכתב ביום שני כי רק ממשלה שמתכננת צעדים בלתי סבירים באופן קיצוני, תעבוד קשה כל כך כדי לבטל את עילת הסבירות.

פרידמן גם מזכיר – בבוז מופגן – את איתמר בן גביר, שאמר ביהירות כי ישראל היא לא עוד כוכב על הדגל האמריקאי, ומזכיר לו ולמי שמריעים לו כי מאז מלחמת העולם השנייה ישראל היא המדינה שקיבלה הכי הרבה סיוע אמריקאי – 146 מיליארד דולר. "זו קצבה יפה", פרידמן כותב בסרקזם, "ומותר לצפות לקצת יותר כבוד מצד בן גביר למי שהעניק לו אותה".

פרידמן מגלה עוד כי בין הדיפלומטים האמריקאים שנמצאים בקשר שוטף עם נתניהו יש "תחושה של הלם" וכי "הם מתקשים להאמין שביבי מרשה לעצמו להיות מובל באף על ידי אנשים כמו בן גביר, שהוא מוכן לסכן את יחסי ישראל עם אמריקה ועם משקיעים בינלאומיים, ושהוא אפילו מוכן להסתכן במלחמת אחים, רק כדי להישאר בשלטון עם חבורה של כלומניקים ולאומנים".

 
חיל האוויר נגד הממשלה
אנשי חיל האוויר מוחים ברחוב קפלן בת
אנשי חיל האוויר מוחים ברחוב קפלן בת"א נגד המהפכה המשפטית, 23 במרץ 2023 (צילום: אור פרבוזניק)

אם יש משהו שמלחיץ את נתניהו אפילו יותר מכתף קרה – שלא לומר כתף קפואה – בוושינגטון, זה מרד גלוי של טייסי חיל האוויר. דבר שלא קרה כמוהו בתולדות המדינה.

עצומה שמתפרסמת הבוקר ועליה חתומים עשרות קצינים בכירים וטייסי קרב לשעבר, בהם מפקדי החיל, מפקדי בסיסים וראשי מטה חיל האוויר – קוראים לחיילי המילואים של החיל לעשות בדיוק את זה:

"אנו החתומים מטה, מתוך היכרות קרובה עם המשמעויות של הפסקת טיסה פעילה, אומרים באופן הברור ביותר לקבוצת המילואים הפעילים: אנו נתמוך ללא סייג בכל פעולת מחאה שלכם, כולל השעיית התנדבות לאלתר".

אתמול התכנסו מאות אנשים מילואים מחיל האוויר כדי לדון במהלכיהם הבאים במחאה, על רקע ההאצה בהליכי החקיקה של ההפיכה המשטרית.

אתמול התכנסו מאות אנשים מילואים מחיל האוויר כדי לדון במהלכיהם הבאים במחאה, על רקע ההאצה בהליכי החקיקה

הם שמעו סקירה משפטית על המהלכים מפי פרופ' סוזי נבות, היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט, מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך ומפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף (מיל') אמיר אשל (שלא חתום על עצומת הקצינים הבכירים המתפרסמת הבוקר). כל הנואמים בכנס כבר הביעו את עמדתם הנחרצת נגד מהלכי הממשלה.

"מחאת הטייסים נותרה הנקודה הרגישה ביותר של נתניהו", כותב הבוקר עמוס הראל ב"הארץ", "והוא חזר אליה כמה פעמים בישיבת הממשלה ביום ראשון".

בכיר בליכוד אומר הבוקר לשלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל: "מחאה אדירה – הרבה יותר מזו שקיימת עכשיו – פגיעה במשק וסרבנות זה אסון. אבל אם כך יקרה, נתניהו דוחה את ההצבעה (על ביטול עילת הסבירות) למושב החורף".

 
הוועדה לבחירת שופטים שוב על הכוונת
ראש הממשלה בנימין נתניהו מצביע בבחירות לוועדה לבחירת שופטים בכנסת, 14 ביוני 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מצביע בבחירות לוועדה לבחירת שופטים בכנסת, 14 ביוני 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הכנסת תבחר היום בבחירות חשאיות את נציגה השני לוועדה לבחירת שופטים, חודש אחרי שנבחרה ח"כ קארין אלהרר בתבוסה צורבת לקואליציה, שרצתה לדחות את הבחירות הללו – ונתקעה עם ח"כ טלי גוטליב כמועמדת היחידה מטעמה.

ח"כ יצחק קרויזר מעוצמה יהודית צפוי להיבחר כנציג הקואליציה, בהתאם להסכם הקואליציוני בין הליכוד לסיעתו של איתמר בן גביר. ח"כ עידן רול מסיעת יש עתיד הגיש אף הוא את מועמדותו, אולי כסוג של הטרלה, אך סיכוייו אפסיים.

השאלה היא האם כל התהליך הזה אינו לשווא. ההערכה היא כי שר המשפטים יריב לוין ממילא יימנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים במתכונתה הנוכחית, שכן על סדר היום בחירת נשיא חדש לבית המשפט העליון ועוד מינוי שני שופטים חדשים לעליון. במבנה הנוכחי, הנשיא הבא – על פי שיטת הסניוריטי – יהיה השופט יצחק עמית, הנחשב ליברלי מדי עבור הממשלה הנוכחית.

ההערכה היא כי שר המשפטים יריב לוין ממילא יימנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים במתכונתה הנוכחית

בנוסף, גובר הלחץ בתוך הקואליציה לקדם את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. החוק עבר את כל השלבים – כולל קריאה ראשונה בכנסת – במושב החורף ומוכן להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. אם ראש הממשלה נתניהו יאפשר זאת, החוק יכול לעבור בתוך שעות ספורות.

אולם אתמול הוציא יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד תמרור אזהרה, כשהודיע כי ההסתדרות לא תתערב במחאה נגד ההפיכה המשטרית כל עוד אין שינוי בוועדה לבחירת שופטים.

"הקו האדום שלי, שעמדנו בו בחודש מרץ האחרון, הוא הוועדה לבחירת שופטים", אמר אתמול בר-דוד. "אני בודק יום-יום עם הצוות שלי את המצב. מתי ההסתדרות תפעיל את כוחה? כשאני אחליט שצריך להכריע".

 
שיטפונות כבדים בהודו
שטפונות במחוז קולו בהימצ’ל פראדש, הודו, 10 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/ Aqil Khan)
שטפונות במחוז קולו בהימצ'ל פראדש, הודו, 10 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/ Aqil Khan)

מאות משפחות בישראל נתונות בשעות האחרונות בחרדה, ומצפות לאות חיים מהילד או הילדה שנסעו לטייל בהודו.

את צפון הודו פוקד בימים האחרונים מזג אוויר סוער במיוחד, כולל שיטפונות ומפולות בוץ, שכבר גבו את חייהם של עשרות הודים. דרכים רבות בצפון המדינה נחסמו ורשת החשמל והסלולר נפלה, כך שלא ניתן ליצור קשר עם העולם שבחוץ.

שגרירות ישראל בניו דלהי דיווחה אתמול כי עד כה ידוע על כ-200 ישראלים שנמצאים באזורי השיטפונות ושעדיין לא חודש איתם הקשר. רובם המכריע – יש לקוות – נמצאים במקום בטוח, רק לא יכולים לעת עתה לשגר אות חיים עקב קריסת כל מערכות התקשורת.

שגרירות ישראל בניו דלהי דיווחה כי עד כה ידוע על כ-200 ישראלים שנמצאים באזורי השיטפונות ושעדיין לא חודש איתם הקשר

בתי הספר בבירת הודו נותרו סגורים השבוע. במדינות הצפוניות של הודו מתבקשים התושבים לא לצאת מהבתים. השירות המטאורולוגי של הודו דיווח כי בניו דלהי ירדו ביממה אחת 153 מילימטרים של גשם. זה היום הגשום ביותר בניו דלהי מאז 1982.

מדינת המחוז הגדולה הימצ'ל פראדש – יעד פופולרי בקרב מטיילים ישראלים, שנוהגים לשהות תקופות ארוכות בעיר המחוז דרמסאלה ובסביבתה – ספגה עד כה את הנזק הקשה ביותר. בניינים וגשרים קרסו בשיטפונות ומכוניות נסחפו בזרם.

באזורים רבים בהימצ'ל פראדש ירדו ביום אחד כמויות משקעים של חודש שלם. הרשויות שם ממתינות להפוגה בגשמים כדי לשלוח מסוקים ולחלץ ממוקדי ההצפות מאות בני אדם שלכודים שם, בהם תיירים רבים.

בהודו מעריכים שהגשמים העזים יימשכו גם בימים הקרובים.

 
 יעקב כהן חולה בפרקינסון
יעקב כהן (צילום: דוד בכר, יח"צ)
יעקב כהן (צילום: דוד בכר, יח"צ)

השחקן והקומיקאי האהוב יעקב כהן מגלה בראיון ליואב בירנברג, שיתפרסם בסוף השבוע במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות", כי הוא חולה בפרקינסון.

כהן, בן 64, מספר שהוא יודע על כך כבר שמונה שנים, וכי עד היום עשה מאמצים גדולים להסתיר את מחלתו מחברים וקולגות.

"קומיקאי נשאר קומיקאי גם ברגעים הקשים", כותב בירנברג, ומצטט את כהן:

"ואז הרופא אמר לי 'יעקב, יש לך פרקינסון. וואלה, לא התחברתי. אמרתי לו, בפינצטה בחרת לי במחלה שפוגעת בדיוק בכל מה ששחקן לא יכול בלעדיו: תנועה, שיווי משקל, יציבות, דיבור… והכי גרוע, הכי גרוע – אני לא אוכל לקפל כביסה יותר. אשתי תהרוג אותי".

כהן מספר שהשקיע מאמצים אדירים בהסתרת המחלה, אבל הוא כבר לא יכול להמשיך בכך. "הייתי כבר גמור מעייפות, גמור מרוב הסתרה", הוא אומר בריאיון. "הרגשתי כאילו אני סוחב עלי שק של מאה טונות ולא מצליח להוריד אותו ממני. עכשיו, כשכולם ידעו, יהיה לי הרבה יותר קל".

"הרגשתי כאילו אני סוחב עלי שק של מאה טונות ולא מצליח להוריד אותו ממני. עכשיו, כשכולם ידעו, יהיה לי הרבה יותר קל"

 
המנון ישראל בסעודיה
מבט אווירי על ריאד, בירת ערב הסעודית (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
מבט אווירי על ריאד, בירת ערב הסעודית (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)

אחרי ההישגים המרשימים של נבחרות הכדורגל הצעירות של ישראל, מגיע הישג נוסף, שהפעם אחראית לו נבחרת ישראל במשחק המחשב הפופולרי פיפ"א.

שחקני נבחרת הגיימרים הישראלית לגמר אליפות העולם בפיפ"א שנפתחה בערב הסעודית נכנסו למדינה עם דרכוניהם הישראלים ושרו שם את "התקווה" בחזרה הגנרלית לקראת פתיחת הטורניר.

שחקני נבחרת הגיימרים הישראלית נכנסו לערב הסעודית עם דרכוניהם הישראלים ושרו את "התקווה" בחזרה הגנרלית

המשלחת הישראלית מאובטחת על ידי מאבטחים מקומיים ולא ישראלים. מנהל הנבחרת אמר בשיחה ל"כאן חדשות", כי הם לא מתכוונים להסתיר את סממניהם הישראליים במהלך הטורניר עצמו, אך מטעמי זהירות לא יבליטו אותם כשיסתובבו ברחובות.

הסעודים השקיעו הרבה כסף בטורניר, כשבכוונתם להפוך את ריאד לבירת הגיימינג העולמית. פרסי הזכייה בטורניר גדלו פי שלוש מהשנה שעברה; כסף הוא לא בעיה בסעודיה.

 
הנה בא עוד גל חום גדול
קיץ חם. אילוסטרציה (צילום: רוני שוצר/פלאש90)
קיץ חם. אילוסטרציה (צילום: רוני שוצר/פלאש90)

אתם יודעים שמזג האוויר הופך לקיצוני כשמישהו מחליט לתת לו שם. היום יגיע לישראל גל החום "קילאון", ובמשך היום תורגש עלייה בטמפרטורות, יובש בהרים ולחות במישור החוף. או כמו שקוראים לזה אצלנו: קיץ.

מחר כבר צפויות הטמפרטורות לעלות ועומס החום צפוי להיות כבד מהרגיל לעונה. השרב יימשך גם לתוך סוף השבוע.

המלצות חשובות: שתו מים, והרבה. שימו קרם הגנה בכל יציאה מהבית. תבדקו מה שלום השכנים המבוגרים. ושימו הרבה מים עבור חיות המחמד. ובקיצור – אל תצאו מהבית.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה