אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום ראשון, 16 יולי 2023

 
 
סחרחורת בבית ראש הממשלה

בהנחה שהאירוע הבריאותי כבר מאחורינו, אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו עבר הבוקר בדיקות נוספות וצפוי להשתחרר בהמשך היום – מפתה לגייס את האירוע כדימוי למצב, וחזקה על פרשני האקטואליה והקריקטוריסטים שהם גם יעשו זאת: מדינה בסחרחורת. מכה בראש. התייבשות. אירוע לב. אובדן הכרה. אשפוז תחת השגחה. האפשרויות רבות ומגוונות.

בצילום שפורסם כדי לגבות את דברי נתניהו כי הוא אכן בילה בכינרת בלי כובע ובלי להקפיד על שתייה, ולכן חטף מכת חום והתייבש, ראש הממשלה נראה יושב נינוח על ספסל עץ של סירה (התברר מהפרטים שפורסמו שזו לא סתם סירה אלא "סירה אקולוגית"). אשתו שרה יושבת לצידו. היא מגינה על פניה בעזרת כובע רחב שוליים. מצחו של נתניהו גלוי לשמש הקופחת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנם אבנר בשייט בכינרת, 14 ביולי 2023 (צילום: מטוויטר, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנם אבנר בשייט בכינרת, 14 ביולי 2023 (צילום: מטוויטר, שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

"בילינו בכינרת בשמש, בלי כובע, בלי מים. לא רעיון טוב", אמר ראש הממשלה בהודעה מצולמת שפרסם אתמול מבית החולים, כדי להרגיע את הרוחות, וגם לעצור את גל השמועות שהחל להתגלגל ברשתות החברתיות.

ובכן – זה לא סתם "לא רעיון טוב". זה רעיון רע ממש, שלא לומר טיפשי, שלא לומר חסר אחריות.

זה לא רק שגבר בן 74 מחליט להעביר את שעות הצהריים באחד הימים החמים ביותר השנה בכינרת בלי כובע ובלי מים (בניגוד – אגב – לקמפיין ממשלתי נרחב שנועד להזכיר לכל האזרחים להגן על בריאותם בימי החום); זו גם העובדה שאיש בסביבתו הקרובה – אשתו, מאבטחיו הרבים, יועציו שנמצאים תמיד לצידו, מארחיו – לא מעז להגיד לו: אדוני ראש הממשלה, אתה חייב לחבוש כובע ולשתות מים. חם היום.

אם אף אחד בפמליה הגדולה של ראש הממשלה לא מעז להעיר לו כשהוא יוצא בשעות הצהריים בלי כובע ובלי מים לשוט בכינרת – על מה הם כן יעזו להעיר לו?

אם אף אחד לא מעז להעיר לראש הממשלה כשהוא יוצא בשעות הצהריים בלי כובע ובלי מים – על מה הם כן יעזו להעיר לו?

וזה בהנחה שהאירוע הבריאותי שבעטיו אושפז ראש הממשלה אכן היה בעקבות התייבשות בכינרת. כי מהפרסומים השונים אתמול אפשר היה לקבל את הרושם שמדובר באירוע חמור הרבה יותר.

ב"וואלה!" ציטטו מקורות בבית החולים שיבא, שסיפרו שראש הממשלה איבד את הכרתו, התעלף, נפל וראשו נחבט בעוצמה ברצפה. עוד פורסם אתמול, כי לבית החולים הגיעו מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב ומנהל מרכז הלב בבית החולים, כדי להשגיח מקרוב אחרי הטיפול בנתניהו.

בכל אופן, ישיבת הממשלה השבועית שהייתה אמורה להיערך היום כבכל יום ראשון, נדחתה למחר (שני) בשל מחלת ראש הממשלה.

 
מרוץ החקיקה והסרבנות
מפגינים נגד המהפכה המשפטית ברחוב קפלן בת
מפגינים נגד המהפכה המשפטית ברחוב קפלן בת"א בצילום מרחפן, 15 ביולי 2023 (צילום: אמיר גולדשטיין)

שתי רכבות דוהרות זו מול זו ונראה שההתנגשות ביניהן בלתי נמנעת.

מצד אחד מגיעה רכבת החקיקה – ראשי הקואליציה נערכים להשלים השבוע את כל הליכי החקיקה לביטול עילת הסבירות, על מנת להעלות את החוק להצבעה שניה ושלישית כבר בשבוע הבא.

מהצד השני דוהרת רכבת המחאה – גם אמש, כמו בכל מוצאי שבת ב-28 השבועות האחרונים, יצאו מאות אלפים להפגין בתל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע ובמקומות רבים נוספים.

הנואם המרכזי בהפגנה השבועית המרכזית ברחוב קפלן בתל אביב היה דן מרידור, שר המשפטים לשעבר מטעם הליכוד, שאמר:

"הם רוצים מדינה אחרת. במקום ציונות – גזענות. במקום שומרי סף ושירות ציבורי איכותי – מינויים פוליטיים. במקום נאמנות למדינה – נאמנות לשרים ולמפלגה".

ארגוני המחאה כבר הודיעו כי בכוונתם לערוך ביום שלישי הקרוב "יום שיבושים" נוסף, שבמסגרתו ייחסמו צירי תנועה מרכזיים. ראשי המחאה הכריזו אתמול, כי השבוע הקרוב הוא "השבוע הדרמטי ביותר להפגנות נגד הדיקטטורה". הם מפעילים לחץ על יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בדרישה שיורה על השבתה כללית של המשק.

ראשי המחאה הכריזו אתמול, כי השבוע הקרוב הוא "השבוע הדרמטי ביותר להפגנות נגד הדיקטטורה"

במקביל, אלפי לוחמים ביחידות המובחרות ביותר של צה"ל כבר הודיעו כי אם הליכי החקיקה לביטול עילת הסבירות יושלמו – הם לא יתייצבו יותר לשירות מילואים.

הבוקר מתפרסמים מכתבי אי-התייצבות שכתבו אנשי מילואים של סיירת מטכ"ל, סיירת הצנחנים ויחידת מורן. הם מצטרפים למכתבי אי-התייצבות של טייסים, שייטת 13, יחידת המודיעין 8200, מערך הסייבר ועוד.

מובילי מחאת המילואימניקים "אחים לנשק" פרסמו אתמול את ההודעה החריפה הבאה:

"הזהרנו ופיללנו שלא נגיע למצב הזה, אבל הצונאמי בדרך. ראש הממשלה בפועל לוין ועושה דברו נתניהו מפרקים את העם ומחסלים את צבא העם. אנו קוראים לשר הביטחון גלנט, שאמר במילותיו שהחקיקה קורעת את העם – בידך לעצור את הדיקטטורה, עשה את המעשה הנכון, עדיין אפשר לשמור על צבא העם מפני הקרע. הדרך היחידה לעצור את מלחמת האחים עוברת בעצירת החקיקה".

ולחשוב שכל זה קורה כשבצפון מתרבים הסימנים לכך שחזבאללה מתכוון ליזום הסלמה במצב, וכשאנחנו מתקרבים לתאריך הסמלי של ט' באב.

 
לזרוק את זרקא
פעיל הליכוד איציק זרקא (צילום: צילום מסך, כאן 11)
פעיל הליכוד איציק זרקא (צילום: צילום מסך, כאן 11)

הוא רדף אחר בני בגין וקילל אותו עם מגאפון, מירר לעידית סילמן את החיים, חגג כשטילים מעזה פגעו בקיבוץ יד מרדכי. ולמרות כל זאת, הוא קיבל משכורת ממרכז הליכוד והפך לאחד הפעילים החזקים בשטח – אחד שנבחרי הליכוד חוששים מפניו ומזמינים לכל ארוע.

אחרי שנים של התנהגות ביריונית, פלילית לעתים, יכול להיות שאיציק זרקא עבר את הגבול אפילו במונחים של הליכוד?

אמש במהלך הפגנה של מתנגדי ההפיכה המשטרית בצומת עין הנצי"ב, בסמוך לבית שאן, התייצב זרקא מנגד, יחד עם כחמישה מפגינים נוספים, במחאה נגד המוחים. בזמן שהוא מקלל רכבים חולפים ויורק עליהם – כששוטר שעומד במקום לא מונע זאת ממנו – זה מה שהיה לזרקא לצעוק לעבר המפגינים:

"קדימה יא שרמוטות (יורק על רכב חולף), טפי עליך יא בן זונה, יא מניאק, אמן תישרף, יא בן זונה, יא בן זונה, יא שרמוטות, תישרפו בגיהינום! תישרפו בגיהינום! לא סתם 6 מיליון הלכו – אני גאה (טופח על כתפו שלו) – גאה! – על 6 מיליון שנשרפו, תצטרפו הלוואי!".

בניגוד לאין-סוף מקרים דומים בעבר, הפעם הוחלט בליכוד לגנות את זרקא. "לא נקבל ולא נכיל אמירות מזעזעות מהסוג הזה", נמסר מהמפלגה. ואילו יריב לוין הוציא הודעה בשעות הקטנות של הלילה:

"אני מגנה בכל לשון את ההתנהגות וההתבטאויות המזעזעות של איציק זרקא הערב. אין מקום להתנהגות ולהתבטאויות כאלה בשום מקום ובשום מצב. אני לא אעבור לסדר היום על התבטאויות אלימות ופוגעניות, אפילו אם הן באות מאיש ימין".

תזכורת לשר המשפטים: סעיף 3 בחוק איסור הכחשת השואה קובע עונש של חמש שנות מאסר למי ש"מפרסם, בכתב או בעל פה, דברים של שבח, אהדה או הזדהות למעשים שנעשו בתקופת השלטון הנאצי ושהם פשעים כלפי העם היהודי או פשעים כלפי האנושות".

זרקא, בכל אופן, מיהר לפרסם "התנצלות" בפייסבוק על דבריו, וכך הוא כותב (לא נגענו):

"איציק זרקה אני מתנצל בשם כל העם היהודי בארץ ובתפוצות אני הותקפתי על ידי 80 עד 100 איש באלימות קשה כתוצאה מכך יצאו לי מילים מהפה שהם לא נכונות והדברים שהיא יצאו מהקשרם כמו כן הסבא שלי ניצול שואה ואנחנו יודעים מה עברו יהודי מדינות אירופה בשואה אני מתנצל בכל נפשיים מעומק נשמתי סליחה אם פגעתי במישהו מכילה".

ולתפארת מדינת ישראל!

 
חם, ויהיה הרבה יותר חם
גברים מתקלחים בחום הלוהט על חום הים בתל אביב, 13 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)
גברים מתקלחים בחום הלוהט על חום הים בתל אביב, 13 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Maya Alleruzzo)

נתחיל בחדשות הטובות: הקיץ הזה הולך להיות הקריר ביותר לשנים קדימה. החדשות הרעות: זה הקיץ החם ביותר מזה מאות, ואולי אלפי שנים אחורה.

גל החום שפוקד את ישראל – ומצטרף למכת החום שוברת השיאים שפוקדת את אירופה וצפון אמריקה בימים אלה – יגיע היום לשיאו וברוב אזורי הארץ ישררו עומסי חום כבדים עד קיצוניים. וזה לא יירגע בהמשך החודש הקרוב.

לפי מחקרים של המשרד להגנת הסביבה, מאות מתים בכל שנה מגלי החום הללו – ובקיץ הנוכחי צפויים למות לפחות כ-300 איש בישראל. באירופה, מעל 60 אלף איש מתו בשנה החולפת כתוצאה מגלי החום שפקדו את היבשת.

לפי מחקרים של המשרד להגנת הסביבה, מאות מתים בכל שנה מגלי החום הללו – ובקיץ הנוכחי צפויים למות כ-300 איש

שום דבר מזה לא אמור להפתיע את מי שעוקב אחר משבר האקלים בעשורים האחרונים: אם אתם לא שייכים לדינוזאורים שהכחישו את המשבר, ידעתם שזה יגיע. חשוב מזה: בממשלת ישראל – שראש הממשלה שלה הנהיג את המדינה כמעט בכל שנות ההכנה לקראת אסון האקלים המתהווה – גם כן ידעו שזה מגיע. ועדיין, לא עשו ולא עושים שם דבר כדי להתכונן ולמנוע זאת.

"אירועי אקלים דרמטיים נרשמים ברחבי הכדור – שטפונות בצפון הודו, גל חום בארצות הברית וקנדה – והקיצון של אתמול הופך לשגרה של היום", כותב אביב לביא, הפרשן לענייני סביבה של זמן ישראל. "אבל את ממשלת ישראל כל זה לא מעניין. שום דבר במצב האקלים לא סביר, אבל כל האנרגיות (המזהמות) של הממשלה מופנות למאבק בעילת הסבירות".

לביא חושף כי מצגת שהוצגה השבוע בישיבת הממשלה לקראת ועידת האקלים בדובאי, כללה מפה שבה מדינות העולם מחולקות לאלה שהתחייבו ליעד המומלץ על ידי האו"ם (איפוס פליטות עד 2050), כאלה שלא התחייבו אבל הצהירו, וכאלה שבהן היעד עדיין "נתון בדיון" – שם קוד למחויבות ברמה הנמוכה ביותר. ישראל נכללת בקטגוריה האחרונה, יחד עם מעצמות ירוקות ודמוקרטיות כמו לוב, אלג'יריה, מונגוליה ואיראן.

וילה בג'ונגל? יותר כמו חושה נוטה ליפול.

 
התחקיר של בן גביר
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במסיבת עיתונאים, 5 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במסיבת עיתונאים, 5 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

האמת? כזה עוד לא היה לנו. הודעה לתקשורת שהוציאה הבוקר דוברות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מאשימה את נציבת שירות בתי הסוהר, גונדר קטי פרי, ב"נקמה" בבן גביר – בעקבות "תחקיר" שערך השר עצמו, ואף כוללת ציטוטים מגורמים עלומי שם "בסביבת השר בן גביר". זו הודעת דובר, או ידיעה בביטאון דרום הר חברון?

אין דרך לפרק את הטקסט המופלא וההזוי הזה, אז אנחנו פשוט מביאים אותו עם קיצורים קלים:

בעקבות תחקיר של השר בן גביר בשב"ס: הנציבה "נוקמת" – והעבירה אסירים יהודים לתא קטן עם פשפשים

נציבת שב"ס "נוקמת" בשר בן גביר בעקבות החלטת השר לזמן לשימוע את בכירי שב"ס, על רקע מחדל של שב"ס וסיכון חיי סוהרים על ידי מחבלים בכלא רימונים … על פי גורמים בסביבת השר "במשמרת שלנו הש"ג לא ישלם על מחדלי המערכת".

בעקבות החלטת השר בן גביר להזמין לשימוע את בכירי הארגון נגד עמדתה של נציבת שב"ס רב גונדר קטי פרי, החליטה הנציבה להעביר אסירים ביטחוניים יהודים מכלא איילון לתא קטן שאינו מתאים לשני אסירים בכלא אשל, זאת במטרה לנקום בשר על השימועים ולאחר שהשר פועל מאז כניסתו לתפקיד לשוויון מוחלט בין כלל האסירים הביטחוניים והשוואת תנאיהם של האסירים הביטחוניים היהודים, לאלו של שאר האסירים הביטחוניים.

גורמים בסביבת השר בן גביר אומרים כי "השר בן גביר נחוש להפסיק את השיטה הפסולה ולפיה במקום למצוא את האשמים האמיתיים ולטפל בבעיות מהשורש, מאשימים את הש"ג הפשוט. מי שבאמת אשם ישלם מחיר על המחדלים שלו והשר נחוש למצות את הבירור, למרות ההתנהלות הפסולה של שב"ס וניסיונם "לנקום" בשר המפוקד על הארגון".

 
שירת הנוער
נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל (צילום: FIBA)
נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל (צילום: FIBA)

נבחרת העתודה של ישראל בכדורסל תתמודד הערב (ב-21:00, שידור ישיר בערוץ הספורט "5 פלוס") בגמר אליפות אירופה בכדורסל עד גיל 20.

הנבחרת הצעירה העפילה לגמר אחרי שניצחה בחצי הגמר את בלגיה 67:46. היא תפגוש בגמר את הנבחרת החזקה של צרפת, שהביסה בחצי הגמר את המארחת יוון 98:51.

"אף אחד לא האמין שנהיה פה", אמר אתמול מאמן הנבחרת אלעד חסין, "הסיפור פה זה נבחרת ישראל, לא אני. השחקנים משחקים בהקרבה, עם כאבים ושרירים תפוסים. זה הדי-אן-איי של הנבחרת".

במדורי הספורט חוגגים הבוקר את העלייה לגמר ומצרפים אותה להישגים הגדולים של הכדורגלנים הצעירים הקיץ. אבל האמת היא שלהבדיל מהכדורגל – שם היו ההישגים חסרי תקדים – בכדורסל יש לישראל הישגי עבר מרשימים בהרבה.

נבחרת העתודה כבר הגיעה בעבר חמש פעמים לגמר האירופי, הפסידה שלוש פעמים וזכתה פעמיים ברציפות (ב-2018 וב-2019).

 
משהו לקרוא
 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה