אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום חמישי, 20 יולי 2023

 
 
לדיראון עולם

אחרי שוועדת החוקה אישרה אתמול להעביר את החוק לביטול עילת הסבירות לקריאה שניה ושלישית בכנסת, התפרצו חברי האופוזיציה שהשתתפו בדיון לעברו של יו"ר הוועדה, ח"כ שמחה רוטמן, וזעקו לעברו "היום הזה ייזכר לדיראון עולם".

זו אמירה קשה, שמהדהדת את נאומו המפורסם של פרנקלין ד' רוזוולט אחרי המתקפה היפנית על פרל הארבור. האם סיום ההצבעות המרתוניות אתמול בוועדה על 27 אלף ההסתייגויות שהוגשו להצעת החוק באמת ייזכרו בדברי ימי האומה כמו פרל הארבור? סביר להניח שלא. אף אחד לא זוכר את הסגן של בר כוכבא ואף אחד לא זוכר מי היה יו"ר ועדת החוקה.

שמחה רוטמן ואופיר כ"ץ חוגגים עם סלפי, עם מירב בן-ארי כועסת לצדם, אחרי שוועדת החוקה אישרה את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות לקריאה שנייה ושלישית, 19 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
שמחה רוטמן ואופיר כ"ץ חוגגים עם סלפי, עם מירב בן-ארי כועסת לצדם, אחרי שוועדת החוקה אישרה את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות לקריאה שנייה ושלישית, 19 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אבל הימים, השבועות והחודשים הסוערים האחרונים עלולים גם עלולים להיזכר לדיראון עולם בדברי ימי ישראל, כתקופה שבה נקרעו באגרסיביות החישוקים העדינים שחיברו את החברה הישראלית והחזיקו אותה במשך 75 שנים, למרות פערים והבדלים גדולים בין הקבוצות השונות שממנה היא בנויה.

את שמחה רוטמן ההיסטוריה אולי לא תזכור לדיראון עולם, אבל לבנימין נתניהו יש סיכוי טוב להיזכר כך. תלוי, כמובן, מי יכתוב את ההיסטוריה.

הצעת החוק לביטול עילת הסבירות צפויה לעלות בתחילת השבוע הבא להצבעה במליאת הכנסת לקריאה שניה ושלישית. זו תהיה אחת ההצבעות הדרמטיות בתולדות כנסת ישראל. עשרות אלפי אזרחים – ואולי אף יותר – צפויים למחות מחוץ לבניין, וכנראה גם להתעמת עם כוחות המשטרה שסרים למרותו של הכהניסט חסר המעצורים איתמר בן גביר.

אם הצעת החוק תאושר סופית על ידי הכנסת, בית המשפט לא יהיה רשאי יותר לפסול בעילת הסבירות שום החלטה של הממשלה ושל נבחרי הציבור – ראש הממשלה, שרים או חברי כנסת – ובכלל זה החלטות על מינויים ועל פיטורים.

זהו אירוע מכונן – או אולי נכון יותר: אירוע הרסני – שמשנה לחלוטין את מבנה הדמוקרטיה הישראלית, ומעניק לממשלה כוח חסר תקדים. הוא מתרחש על רקע התנגדות שלא זכורה כמוה בחברה הישראלית, כולל איומים של ממש של פגיעה בכשירות צה"ל, וכולל אזהרות מפורשות מצד נשיא ארצות הברית.

זהו אירוע מכונן – או אולי נכון יותר: אירוע הרסני – שמשנה לחלוטין את מדינת ישראל, ומעניק לממשלה כוח חסר תקדים

אפילו העיתון "יתד נאמן", ביטאונה של "דגל התורה" החרדית, מפרסם הבוקר מאמר מערכת חריג, שקורא לשקול מחדש את תמיכת המפלגות החרדיות במהלכי הממשלה:

"עלינו לחשב מסלול מחדש ולשאול את עצמנו האם בכל מחיר? הן זהו דבר שאנו איננו בעלי עניין ישיר בו. האם צריכים אנו לשאת בנטל תוצאות המלחמה הזו?"

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ עוד ניסה אתמול להציל את המצב. הוא כינס מסיבת עיתונאים ובעיניים עגומות הושיט שוב את ידו לעבר נתניהו וקרא לו להיפגש איתו בהקדם בבית הנשיא כדי להגיע יחד למתווה מוסכם לעילת הסבירות, באופן שלא יפתח פתח לשחיתות וישמור על עקרונות הדמוקרטיה.

"ישראל נמצאת בסכנת חורבן", הזהיר גנץ, וגם הוסיף: "המצב הבטחוני הוא המאתגר ביותר שידענו מאז מלחמת יום כיפור".

בליכוד כינו את ההצעה בלעג "תרגיל סרק" והמליצו לגנץ "לדרוש מחבריו לאופוזיציה להתייצב עוד הערב באופן נחרץ נגד הסרבנות".

כנראה שההתנגשות בלתי נמנעת. תחזיקו חזק, כי זה הולך להיות כואב.

 
דברים שרואים מוושינגטון
הנשיא יצחק הרצוג נואם בפני הקונגרס האמריקאי מול סגנית הנשיא האמריקאי קמלה האריס ויו"ר בית הנבחרים קווין מקארת'י. 19 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
הנשיא יצחק הרצוג נואם בפני הקונגרס האמריקאי מול סגנית הנשיא האמריקאי קמלה האריס ויו"ר בית הנבחרים קווין מקארת'י. 19 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)

לא פחות מ-26 פעם נעמדו אתמול חברי הקונגרס והסנטורים והריעו לנשיא המדינה יצחק הרצוג שנשא לפניהם נאום שארך 40 דקות. "הוויכוח בישראל כואב", אמר הרצוג את המובן מאליו, והוסיף מהרהורי ליבו: "אבל הדמוקרטיה שלנו איתנה ויציבה".

זה לא מקרי שראש הממשלה בנימין נתניהו – שלא מצא לנכון לברך את הנשיא כשהוא יצא לוושינגטון – הזדרז לברך את הרצוג אחרי הנאום אתמול. "נתניהו", כותב הבוקר שלום ירושלמי, שמלווה את הנשיא בוושינגטון, "הבין כי הרצוג עשה לו עבודת יח"צ לא רעה".

זה לא מקרי שנתניהו – שלא מצא לנכון לברך את הנשיא כשהוא יצא לוושינגטון – הזדרז לברך את הרצוג אחרי הנאום אתמול

הנשיא האמריקאי התרשם הרבה פחות. אחרי שהרצוג עזב שלשום את הבית הלבן, ג'ו ביידן זימן אליו את העיתונאי תום פרידמן מ"הניו יורק טיימס", על מנת להבהיר באמצעותו לציבור הישראלי, שנשיא ארצות הברית מתנגד לחקיקה החד-צדדית ולשינוי המשטר בישראל ללא הסכמה רחבה, ואף הביע הערכה למפגינים שגודשים את רחובות ישראל בחודשים האחרונים.

בשעות הערב הבית הלבן אישר כי הדיווח של פרידמן מדויק, וכי הדברים אף נאמרו לנתניהו בשיחת הטלפון בין שני המנהיגים, שהייתה כנראה קשה בהרבה ממה שתואר בהודעה שהוציאה לשכת ראש הממשלה עם סיום השיחה.

 
ובינתיים בקבר יוסף
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי עם ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בתפילה בקבר יוסף, 20 ביולי 2023 (צילום: מועצה אזורית שומרון)
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי עם ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן בתפילה בקבר יוסף, 20 ביולי 2023 (צילום: מועצה אזורית שומרון)

נבואות החורבן והאיומים במלחמת אחים מתמזגים עכשיו עם תשעת ימי האבלות בשיאו של קיץ מהביל, שמובילים אותנו לא רק להצבעה הדרמטית בכנסת, אלא גם לתשעה באב, יום חורבן הבית, שיחול בשבוע הבא. כאילו מציאות חיינו נכתבת עכשיו על ידי תסריטאי חובב סמליות וקיטש היסטורי.

לציון המועד הגיעו אתמול בערב 40 אוטובוסים עם מאות מתפללים לקבר יוסף, מלווים באבטחה צה"לית כבדה. בין המתפללים הרבים שהגיעו לאירוע היה גם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב קובי שבתאי, מלווה בראש מטה השר לביטחון לאומי חנמאל דורפמן. זו הפעם הראשונה שמפכ"ל מכהן של משטרת ישראל מבקר באתר.

בין המתפללים הרבים שהגיעו לאירוע היה גם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, מלווה בראש מטה השר לביטחון לאומי חנמאל דורפמן

"למען אחדות עם ישראל, למען בטחון עם ישראל", אמר שבתאי למתפללים, "שיהיה לנו רק בריאות והצלחה ביום הקדוש הזה".

האירוע הסתיים בעימותים קשים עם הפלסטינים, שהשליכו לעבר המתחם אבנים ובקבוקי תבערה. כוחות צה"ל השיבו בירי. על פי משרד הבריאות הפלסטיני, בעימות הזה נהרג בדר אל-מסרי, בן 19 המזוהה עם ארגון "גוב האריות", ונפצעו שלושה פלסטינים – שניים מהם במצב קשה.

 
מערכת המשפט לא נרתעת
שלט תמיכה ביועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בהפגנה בחיפה נגד ההפיכה המשטרית, 20 ביולי 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)
שלט תמיכה ביועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בהפגנה בחיפה נגד ההפיכה המשטרית, 20 ביולי 2023 (צילום: שיר טורם/פלאש90)

צריך להעריך את העובדה כי אל מול האיומים והסתה ההולכת וגוברת, ראשי מערכת המשפט בישראל ממשיכים לעשות את עבודתם ללא מורא.

אתמול הצהיר השר דוד אמסלם מעל דוכן הכנסת כי היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה היא "הבן אדם המסוכן ביותר למדינה".

מאוחר יותר בהמשך היום, הודיעה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות כי הרכב בראשותה – עם המשנה לנשיאה עוזי פוגלמן ומי שעתיד להיות הנשיא אחריה יצחק עמית – ידון בספטמבר בעתירה נגד המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה, אחרי שהפר את הסכם ניגוד העניינים שנקבע לו.

על כך הגיב מייד שר המשפטים יריב לוין:

"התערבות בג"ץ, בחוסר סמכות, היא ניסיון מסוכן לרמוס את בחירתם הדמוקרטית של כ-2.5 מיליון אזרחי ישראל שבחרו רק לפני מספר חודשים בנתניהו לראשות הממשלה".

אלא שלא בהרב-מיארה ולא חיות יירתעו מהמתקפה המתמשכת על המוסדות שהן עומדות בראשן. ולמען האמת, לא היועמ"שית ולא נשיאת העליון מראות כל סימן שבכוונתן לתמוך בעתירה לסילוק נתניהו ממשרד ראש הממשלה.

 
נתניהו יתנחם במרוקו
 מלך מרוקו מוחמד השישי (צילום: Moroccan Royal Palace via AP)
 מלך מרוקו מוחמד השישי (צילום: Moroccan Royal Palace via AP)

זה היה צפוי כמו התקף צרבת אחרי חגיגת מימונה.

מלך מרוקו מוחמד השישי הזמין אתמול את ראש הממשלה בנימין נתניהו לביקור רשמי ברבאט. זה קרה יומיים אחרי ההחלטה בישראל להכיר בריבונות מרוקו על סהרה המערבית.

נתניהו, תמיד שחקן שחמט פוליטי מתוחכם, יודע שהוא יזדקק בקרוב לאירוע מפנק ומנחם, שירכך מעט את הרושם הקשה של אירועי הקיץ סביב ההפיכה המשטרית.

ומה יהיה מנחם יותר, מאחד יותר ומרגש יותר מטקסים ממלכתיים במרוקו, עם כל המשמעות הרבה שתהיה להם בעיני יוצאי מרוקו, שרבים מהם בוודאי יתרגשו עד דמעות.

 
קורין אלאל חולה
קורין אלאל בריאיון ליונתן ריגר בערוץ 12, 19 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)
קורין אלאל בריאיון ליונתן ריגר בערוץ 12, 19 ביולי 2023 (צילום: צילום מסך, ערוץ 12)

המוזיקאית האהובה קורין אלאל חשפה אתמול בראיון לערוץ 12, כי ייתכן שתעבור בקרוב ניתוח בלבלב, וכי יש חשד שיש לה גידול סרטני בלבלב.

"אני למעלה ולמטה, עוברת ימים מטורפים", אמרה אלאל והוסיפה, כי תוצאות הבדיקות שעברה עדיין לא חד-משמעיות וכי היא מקווה שתוכל לחזור ולהופיע בספטמבר, אחרי שתסיים את הטיפול.

"אני למעלה ולמטה, עוברת ימים מטורפים", אמרה אלאל והוסיפה, כי תוצאות הבדיקות שעברה עדיין לא חד-משמעיות

ביום ראשון פרסמה אלאל בת ה-68 בעמוד הפייסבוק שלה, כי החליטה לבטל את כל הופעותיה המתוכננות כדי "לתת לגוף זמן להחלים".

שירה של קורין אלאל "אין לי ארץ אחרת", הפך בחודשים האחרונים שוב לאחד מהמנוני המחאה נגד ההפיכה המשטרית, והיא אף שרה אותו באחת ההפגנות הגדולות שנערכו ברחוב קפלן בתל אביב.

 
"ברבנהיימר" היום בקולנוע
פוסטר שהופץ באינטרנט לקראת צאת הסרטים "בארבי" ו"אופנהיימר" (צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
פוסטר שהופץ באינטרנט לקראת צאת הסרטים "בארבי" ו"אופנהיימר" (צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)

מזמן לא הצליח הקולנוע האמריקאי לייצר כזה באזז: שני הסרטים המדוברים של השנה – "אופנהיימר" של כריסטופר נולאן ו"בארבי" של גרטה גרוויג – יעלו היום בו-זמנית למסכים ברחבי העולם, ובאינטרנט כבר נתנו לתופעה את השם "ברבנהיימר".

אפשר, כמובן, לראות את שני הסרטים – האחד הוא אפוס קולנועי מרשים על אבי פצצת האטום, השני הוא ממתק בוורוד שחותר תחת תרבות הקפיטליזם עם הרבה הומור נפלא וארט נהדר.

אם בכל זאת אתם מעקשים לבחור רק אחד, "הניו יורק טיימס" יצר חידון שיעזור לכם להחליט איזה מהשניים לראות.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה