אמיר בן-דוד
 
סדר יום חדש

יום רביעי, 19 יולי 2023

 
 
מאבק על נשמתה של האומה

נשיא המדינה יצחק הרצוג נחת בארצות הברית על תקן מרכך ההפיכה. הוא נפגש אתמול בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, והיום הוא ייפגש עם סגנית הנשיא קמלה האריס, וינאם בפני שני בתי הקונגרס.

"לא שמענו שום אמירה נחרצת של הנשיא נגד המהפכה המשפטית ממנה הזהיר בעבר", כותב הבוקר שלום ירושלמי, המתלווה לביקורו של הנשיא, "אולי הרצוג נרתע קצת מהמתקפה של אנשי נתניהו על עצם הביקור ונגד אחיו השגריר באמריקה, מייק הרצוג".

הנשיא יצחק הרצוג ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן, 18 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
הנשיא יצחק הרצוג ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן, 18 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

הרצוג, כותב ירושלמי, חרד מפני הבאות, בטוח שח"כ שמחה רוטמן הולך עם הראש בקיר ומוביל את החקיקה לכיוונים קיצוניים, והוא גם "זועק מדם ליבו לנתניהו שיעצור את החקיקה, אבל אף אחד לא שומע אותו, כי הוא לא יוצא עדיין בפומבי, בכל הכוח. אולי הוא בונה על התקפלות של ראש הממשלה ברגע האחרון".

ביידן, מתברר, כבר לא סומך יותר על נתניהו, וגם אין לו שום בעיה לבטא את עמדתו הנחרצת בפומבי.

בישראל עסקו בשבוע האחרון בפרשנות ברמת חקר התלמוד של כל פסיק ותג במאמרו הקודם של תום פרידמן ב"ניו יורק טיימס", שממנו עלתה האפשרות שארה"ב עומדת "להעריך מחדש" את היחסים עם ישראל. הבוקר מפרסם פרידמן מאמר חריף נוסף המוקדש לישראל.

פרידמן מספר שביידן זימן אותו אתמול לבית הלבן בתום הפגישה עם הרצוג, במיוחד כדי להעביר באמצעותו מסר ברור ותקיף לציבור בישראל (כלומר לכולנו).

ביידן זימן את פרידמן לבית הלבן בתום הפגישה עם הרצוג, במיוחד כדי להעביר באמצעותו מסר ברור ותקיף לציבור בישראל

נשיא ארה"ב, כותב פרידמן, מודאג מאוד מיציבותה ומעתידה של ישראל, והמסר שלו לא יכול להיות ברור ונחרץ יותר: "עצרו עכשיו, אל תעבירו משהו בעל חשיבות כה גדולה בלי הסכמה כי אתם תהרסו משהו בדמוקרטיה הישראלית ומשהו בקשר עם ארה"ב שאולי לא תוכלו לתקן".

דוברי ושופרות הקואליציה בישראל מרבים לתקוף את אנשי המחאה על שהם "אנרכיסטים" שמערערים את היציבות בישראל. אבל בשיחת הטלפון של נתניהו עם ביידן ביום שני, ובפגישה עם הרצוג אתמול, גם ראש הממשלה וגם הנשיא התייחסו למחאה כאל ראייה לכך שישראל היא דמוקרטיה תוססת, שמתקיים בה ויכוח נוקב על השקפות עולם.

נשיא ארצות הברית רואה את הדברים אחרת. "היחס יוצא הדופן של ביידן לתנועת המחאה בישראל", כותב הבוקר תום פרידמן, "מוכיח שהממשל בארה"ב מבין שמה שקורה בישראל הוא הרבה יותר מוויכוח בין ממשלה לאופוזיציה. זהו מאבק על נשמתה של האומה".

 
המחאה עולה לרגל לירושלים
שקמה ברסלר (במרכז) ומשה רדמן (משמאל, עם המגאפון) מובילים את צעדת המחאה מתל אביב לירושלים, 18 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)
שקמה ברסלר (במרכז) ומשה רדמן (משמאל, עם המגאפון) מובילים את צעדת המחאה מתל אביב לירושלים, 18 ביולי 2023 (צילום: אבשלום ששוני/פלאש90)

אנשי המחאה נגד ההפיכה המשטרית כבר החזירו לעצמם את דגל המדינה ואת ההמנון הלאומי, כסמלים מייצגים. ועכשיו הם גם מחזירים לעצמם את הבעלות על הטקס היהודי הקדום של העלייה לרגל לירושלים.

אמש לקראת חצות החלו מאות מפגינים לצעוד מתל אביב לירושלים, במה שאמור להתפתח לאורך הימים הקרובים למסע לעלייה לרגל שיסחוף בשיאו רבבות מפגינים, אשר יגיעו להפגין מול הכנסת במוצאי שבת, לקראת ההצבעה הצפויה במליאה על ביטול עילת הסבירות ביום ראשון.

"נגיע לכנסת לאם כל ההפגנות במוצאי שבת ונישן שם. אנחנו זקוקים לכולם", הודיע מטה ההפגנות. המטרה היא לבטל את ההפגנות המקומיות, כולל זו שהתקיימה בקפלן בחצי שנה האחרונה, לטובת הפגנה אחת גדולה בירושלים.

"נגיע לכנסת לאם כל ההפגנות במוצאי שבת ונישן שם. אנחנו זקוקים לכולם"

הצועדים – ובהם שקמה ברסלר, משה רדמן, רן הר נבו, עמי דרור ופרופ' קרין נהון – ישנו הלילה בפארק אריאל שרון בתל אביב, ומשם הם ימשיכו הבוקר לצעוד לעבר ירושלים.

המפגינים יצאו לדרכם בתום יום סוער במיוחד של הפגנות ושיבושים בכל רחבי הארץ, שבשיאו נחסמו נתיבי איילון לשעתיים. רפ"ק מאיר סוויסה, שנחקר על ידי מח"ש אחרי שהשליך רימון הלם על המפגינים בחודש מרץ, תועד אתמול בערב כשהוא מוביל את המפגינים בצעדה ושומר על ביטחונם.

משה רדמן, ממוביל המחאה, מצוטט הבוקר ב-ynet:

"העם היהודי במשך אלפי שנים עלה לרגל לירושלים. אנחנו מבינים שהמדינה סטתה מאיזון אז אנחנו חוזרים לבסיס. הצטרפו אלינו. המטרה שלנו היא להגיע לירושלים מאות אלפי אזרחים, בתמונה שלא נראתה כדוגמתה בהיסטוריה. נגיע לכנסת ונישן שם. אני מקווה שהמהלך הזה יעיר את ממשלת החורבן מהטנטרום שהיא נכנסה אליו".

 
חיל האוויר במשבר החמור בתולדותיו
מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, במאי 2023 (צילום: פלאש90)
מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, במאי 2023 (צילום: פלאש90)

קשה להגזים בעוצמת הדרמה שמתחוללת בימים אלה בחיל האוויר. אתמול חתמו 161 קציני מילואים מהמטה המבצעי של חיל האוויר על הפסקת שירות המילואים אם ההפיכה המשטרית לא תעצור.

קצין בכיר בחיל המצוטט הבוקר ב"ידיעות אחרונות" אומר כי לרבים מבין הקצינים החתומים על מכתב ה-161 אין למעשה תחליף וכי "ההיעדרות שלהם ממילואים עשויה להוריד באופן משמעותי את מספר המבצעים שחיל האוויר יכול להוציא".

אתמול נפגשו 50 קציני מילואים בכירים, בהם מפקדי בסיסים וטייסות, עם מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, והזהירו אותו: "אנחנו נקרעים מבפנים, האמון נשבר. הבור עלול להתרוקן. האיום אמיתי. אנשים לא יבואו למילואים. אתה חייב להעיר את ראש הממשלה".

"אנחנו נקרעים מבפנים, האמון נשבר. הבור עלול להתרוקן. האיום אמיתי. אנשים לא יבואו למילואים. חייבים להעיר את רה"מ"

הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות" יוסי יהושוע מדווח הבוקר כי באחד הרגעים הדרמטיים בפגישה המתוחה אתמול, מפקד בסיס לשעבר נכנס לעימות קשה עם האלוף בר, "שהוגדר על ידי אחד הנוכחים כאובדן שליטה, המחייב התנצלות של מפקד הבסיס לשעבר, כי מפקד חיל האוויר הוא לא הכתובת, אלא נתניהו".

הקצינים הבכירים, מספר יהושוע, נחלקו ביניהם לכמה גישות פעולה: חלק אמרו כי יעזבו את החיל לגמרי אם החוק יעבור. אחרים אמרו שהם נקרעים ויתלבטו עד הרגע האחרון.

 
גם הרופאים מצטרפים למחאה
רופאים משתתפים במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 בפברואר 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
רופאים משתתפים במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 25 בפברואר 2023 (צילום: גילי יערי/פלאש90)

גם זה תקדים: ההסתדרות הרפואית הודיעה אתמול שהיא מצטרפת למחאה ותשבית הבוקר את מערכת הבריאות לשעתיים, במחאה על התקדמות החקיקה לביטול עילת הסבירות.

ההחלטה חוללה בלגן של ממש במערכת. קופות החולים כללית ולאומית הודיעו שיפעלו לפי הנחיות ההסתדרות הרפואית וישביתו היום את שירותי הבריאות למשך שעתיים, עד לשעה 10:30. רופאי מכבי והמאוחדת שיצטרפו להשבתה – אך לא יקבלו שכר על שעות השביתה.

ההשבתה תפגע במי שהוזמנו הבוקר לבדיקות בבתי החולים, רוב המכונים הרפואיים יהיו סגורים בשעות הבוקר, ניתוחים אלקטיביים לא ייערכו. אם מתוכננת לכם הבוקר פגישה עם רופא – כדאי לוודא שהיא אכן תתקיים.

ההשבתה תפגע במי שהוזמנו הבוקר לבדיקות, רוב המכונים הרפואיים יהיו סגורים בשעות הבוקר, ניתוחים אלקטיביים לא ייערכו

יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס), תקף אתמול בחריפות את ההסתדרות הרפואית:

"לא ייתכן שתרכבו ותנהלו את המחאה על גבם של אזרחי ישראל בדגש על המוחלשים. כיו"ר ועדת הבריאות, אני מודיע שמי שישחק פוליטיקה ברפואה הציבורית ובמטופלים הזקוקים לה, ימצא מולו את כל חברי הוועדה".

בררר… מפחיד.

 
ינון מגל מתהפך
ינון מגל מגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים להעיד במשפט נתניהו, 18 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ינון מגל מגיע לבית המשפט המחוזי בירושלים להעיד במשפט נתניהו, 18 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

ינון מגל, עורך וואלה לשעבר ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהווה, הגיע אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי להעיד במשפטו של נתניהו במסגרת האישומים בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק).

באופן שספק אם הפתיע מישהו – לא כל שכן את התביעה שזימנה את מגל – מנחה תוכנית הדגל של ערוץ 14 כיום יצא מגדרו להגן על נתניהו, לבטל את הטענות נגד ראש הממשלה בתיק, ואף סתר את עדותו שלו עצמו במשטרה לפני מספר שנים.

"העמדה שלו היום היא שונה מהעמדה בחקירה שלו. אני מבקשת לומר שיש כאן סתירה חזיתית", פנתה התובעת יהודית תירוש אל השופטים, באחת הבקשות החוזרות ונשנות שלה להכריז על מגל כעל עד עוין. נאמנים לדרכם מתחילת שלב העדויות, השופטים דחו גם הבקשה הזו.

ועדיין, בין אם רצה בכך ובין אם לא, מגל למעשה אישר את חלקו בפאזל. "הייתה אווירה של חוסר עבודה עיתונאית. זה התנהל ברמה מאוד לא מקצועית", אמר על ההתערבויות בתכנים בתקופתו בוואלה. "זה היה פשוט דבר נוראי ודורסני ומגעיל שאי אפשר לעבוד איתו".

"הייתה אווירה של חוסר עבודה עיתונאית. זה התנהל ברמה מאוד לא מקצועית. זה היה פשוט דבר מגעיל שאי אפשר לעבוד איתו"

 
אירופה בוערת
חום אימים ברומא, איטליה, 18 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)
חום אימים ברומא, איטליה, 18 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Gregorio Borgia)

ישראל מרוכזת כולה בהפיכה המשטרית ובמחאה חסרת התקדים מולה. בשאר העולם – שרובו אינו ממוזג כמו אצלנו – ממוקדים במזג האוויר, שהופך את הקיץ הנוכחי לסיוט בכל רחבי אירופה.

הטמפרטורות במקומות רבים עוברות את רף ה-40 מעלות צלזיוס. בסיציליה נרשמו אתמול 46 מעלות והוכרז על "רמת סיכון גבוהה", מאחר שהטמפרטורות צפויות היום להתקרב ל-50 מעלות.

בסיציליה נרשמו אתמול 46 מעלות והוכרז על "רמת סיכון גבוהה", מאחר שהטמפרטורות צפויות היום להתקרב ל-50 מעלות

ביוון משתוללות כרגע שתי שריפות ענק. אלפי חיילים וכוחות כיבוי מנסים לבלום אותן מלהגיע לאתונה. ברומא נשבר אתמול שיא החום של כל הזמנים: 41.8 מעלות. באיים הקנרים פונו אלפי אנשים מבתיהם בעקבות שריפת ענק שכילתה אלפי דונמים של חורש.

והבשורה הרעה באמת: החזאים לא צופים הקלה בעומס החום לפחות בעשרת הימים הקרובים.

 
טיילור סוויפט לוהטת
טיילור סוויפט בהופעה בנאשוויל, טנסי, ב-5 במאי 2023 (צילום: AP Photo/George Walker IV)
טיילור סוויפט בהופעה בנאשוויל, טנסי, ב-5 במאי 2023 (צילום: AP Photo/George Walker IV)

טיילור סוויפט ממשיכה במסעה להקליט ולהוציא מחדש את אלבומיה הראשונים, ובכך להחזיר לעצמה את הבעלות עליהם.

לפני עשרה ימים סוויפט הוציאה מחדש את Speak Now (אלבומה השלישי, מ-2010) ואתמול הוא הגיע לראש מצעד הבילבורד האמריקאי והפך לאלבום ה-12 של סוויפט שמגיע לפסגה – יותר מכל אישה אחרת עד כה. השיא הקודם היה שייך לברברה סטרייסנד, ש-11 מאלבומיה הגיעו לפסגת המצעד האמריקאי.

סוויפט מופיעה בימים אלה בארה"ב עם The Eras Tour, שמתוכנן להגיע בהמשך לדרום אמריקה, אוסטרליה, אסיה ואירופה. ההערכות הן כי זה יהפוך להיות סיבוב ההופעות הרווחי בהיסטוריה, שיחצה את רף המיליארד דולר הכנסות כבר בתחילת השנה הבאה.

ההערכות הן כי זה יהפוך להיות סיבוב ההופעות הרווחי בהיסטוריה, שיחצה את רף המיליארד דולר הכנסות

אפילו הבנק הפדרלי באמריקה לא יכול להתעלם מהתופעה. האנליסטים של הבנק הבחינו כי בכל מקום שאליו מגיעה סוויפט, נרשמת התאוששות ניכרת בהכנסות בתי המלון, המסעדות, התחבורה הציבורית ומרכזי הקניות.

לתופעה הכלכלית הזו כבר יש כינוי: "The swift lift". חברה למחקרים כלכליים שבדקה את התופעה מעריכה כי סיבוב ההופעות של סוויפט יוביל ללא פחות מ-4.6 מיליארד דולר בהוצאות צרכנים.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה