אמיר בן-דוד  
 
9 בתשע: סדר יום חדש עם אמיר בן-דוד
יום שלישי, 4 יולי 2023
 
הבריחה מג'נין

המראות והקולות שמגיעים הבוקר מג'נין הן של מוות, הרס, סבל וייאוש. ברשתות הפלסטיניות מפיצים תמונות וסרטונים עם מסך מפוצל – בצד אחד שיירות פליטים מ-1948, בצד השני שיירות פליטים שנמלטים מג'נין ב-2023.

הפלסטינים מנסים למתג את מה שמתרחש בג'נין ביממה האחרונה כ"נכבה" חדשה. בישראל מתאמצים לגמד את האירוע ואפילו לא לקרוא לו בשם. הכתב הצבאי של "כאן 11" רועי שרון אמר אתמול שדובר צה"ל הכחיש שמדובר במבצע שנושא את השם הפיוטי "בית וגן", שם שצץ למגינת לב מפקדי הצבא במסר שהפיץ מפקד אוגדת יהודה ושומרון.

אם וילדיה תושבי ג’נין בורחים מהעיר בעקבות פעולת צה”ל בעיר, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
אם וילדיה תושבי ג'נין בורחים מהעיר בעקבות פעולת צה"ל בעיר, 3 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)

הפער הזה – שבין אסון לאומי למין "פרוצדורה" צבאית – משקף את מאזן הכוחות האמיתי בין הצדדים.

את ההתחסדות והצביעות הישראלית ביחס למה שמתרחש שם משקף הבוקר בצורה מושלמת בן-דרור ימיני שפונה מתחת לכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" אל תושבי "בירת הטרור" ומפציר בהם:

"תושבי ג'נין, הלב כואב כאשר רואים מה עובר עליכם. ברגע שתחשבו קצת יותר על טובתכם ותבינו מי האויב האמיתי שלכם, יהיה לכם ולנו קצת יותר טוב".

או כמו שסטינג היה שר את זה: אני מקווה שגם הפלסטינים אוהבים את הילדים שלהם.

הפרשן הצבאי של "זמן ישראל" אמיר בר-שלום כותב הבוקר כי בשונה ממבצע 'חומת מגן' בג'נין לפני 21 שנה, הפעם צה"ל נכנס למחנה הפליטים לא במטרה לכבוש אותו, אלא כדי לשחוק עד כמה שניתן את תשתיות הטרור שצמחו בו, ולהעביר מסר כי ישראל לא תאפשר אקס-טריטוריה של טרור בצמוד לגבולה.

בר-שלום מעריך כי בצה"ל לא מתכוונים לשהות בשטח זמן ממושך, מה שיכול להוביל להסתבכות ולהסלמה בלתי רצויים, בוודאי כשמדובר במחנה פליטים צפוף.

בצה"ל לא מתכוונים לשהות בשטח זמן ממושך, מה שיכול להוביל להסתבכות ולהסלמה בלתי רצויים, בוודאי כשמדובר במחנה פליטים צפוף

"בישראל היו מי שהרבו לדבר ביממה האחרונה על הרתעה", הוא כותב, "זו טעות נפוצה, מאחר שהרתעה היא מונח אמורפי הפועל בדרך כלל על ארגונים גדולים או מדינות, לא על חבורת צעירים שהתאגדו תחת שם זמני והחליטו כי הם ריבוניים בשטח".

 
המצור על נתב"ג
מפגינים מוחים בנמל התעופה בן-גוריון, 3 ביולי 2023 (צילום: אמיר גולדשטיין)
מפגינים מוחים בנמל התעופה בן-גוריון, 3 ביולי 2023 (צילום: אמיר גולדשטיין)

על רקע תמונות החורבן והסבל שהגיעו אתמול בערב מג'נין, היה קצת קשה להכיל את קולות הצהלה של ארגוני המחאה נגד ההפיכה המשטרית שחסמו אתמול את נתב"ג.

ראשי המחאה מצאו עצמם בין הפטיש הפטריוטי מימין (איך אתם מעיזים להפגין כשחיילינו האמיצים מסכנים את חייהם בג'נין?) לבין הסדן המוסרי משמאל (איך אתם מעיזים להפגין נגד החקיקה המשפטית, כשהכיבוש נמשך לנגד עיניכם במלוא עוצמתו?).

אלפי מפגינים נענו לקריאה להתייצב בנתב"ג וכוחות המשטרה התקשו לפנות את האלפים שחסמו את הכניסה לטרמינל 3. כ-200 מפגינים מחו בתוך אולם מקבלי הפנים, לתדהמת התיירים שנחתו בישראל ומצאו עצמם בלב הסערה.

52 מהמפגינים נעצרו במהלך העימותים עם השוטרים, ופעילי המחאה הפיצו ברשתות החברתיות תיעוד של מפגינים מדממים אחרי עימותים אלימים עם שוטרים. ההפגנות נמשכו בלילה מול תחנת המשטרה ברמלה, לשם הובלו עשרות מהעצורים בנתב"ג.

52 מהמפגינים נעצרו במהלך העימותים עם השוטרים. ההפגנות נמשכו בלילה מול תחנת המשטרה ברמלה, לשם הובלו עשרות עצורים

כל העצורים שוחררו אחרי חקירה, והתקבלו מחוץ לתחנה על ידי חבריהם בשירת "התקווה".

 
צביעות בלתי סבירה
ח”כ שמחה רוטמן מנהל את ישיבת ועדה החוקה של הכנסת בדיון על ביטול עילת הסבירות, 3 ביולי 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ח"כ שמחה רוטמן מנהל את ישיבת ועדה החוקה של הכנסת בדיון על ביטול עילת הסבירות, 3 ביולי 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ח"כ שמחה רוטמן מתכוון להעלות הבוקר בוועדה את הצעת החוק לביטול עילת הסבירות, לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה בכנסת.

בזמן שחברי כנסת מהקואליציה תקפו בתקשורת את המפגינים בנתב"ג על שהם מעזים להפגין במהלך מבצע צבאי, רוטמן התעלם מפניות האופוזיציה לדחות את הדיונים על עילת הסבירות עד תום המבצע. כלומר: להפגין זה לא בסדר, להמשיך לחוקק זה בסדר גמור.

רוטמן התעלם מבקשות לדחות את הדיון על עילת הסבירות עד תום המבצע. כלומר: להפגין זה לא בסדר, להמשיך לחוקק זה בסדר גמור

"הלוואי שהיה לנו בית משפט שלא צריך להגבילו כי הוא משתמש בחוסר סבירות רק כשהיא קיצונית, אבל זה לא כך", אמר אתמול רוטמן בדיון, "אני מחוקק כי זה הדבר הנכון והדמוקרטי לעשות. למרות ההתנגדות באופוזיציה, זה לא מוריד את הרצון או הצורך בחוק".

במערכת הפוליטית מעריכים כי בין הקריאה הראשונה לקריאה השנייה והשלישית יוכנסו בחוק החדש שינויים, כך שהוא לא יחול על ראשי רשויות.

ראשי המחאה מצידם מבטיחים להגביר בצורה משמעותית את פעולות ההתנגדות.

 
רוח חדשה הגיעה
טורבינות ברמת הגולן, 23 בפברואר 2021 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)
טורבינות ברמת הגולן, 23 בפברואר 2021 (צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90)

היום היו אמורות להתחדש העבודות של בניית טורבינות הרוח בצפון רמת הגולן. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (שלא זומן אתמול לישיבות הערכת המצב הביטחוניות על המבצע בג'נין) הנחה את המשטרה להיערך בכוחות מתוגברים כדי להתמודד עם מחאת הדרוזים בגולן.

אבל מאחורי הקלעים, וככל הידוע בלי להתייעץ כלל עם השר הממונה על המשטרה, הורה ראש הממשלה בנימין נתניהו ברגע האחרון לדחות את העבודות בחודש לפחות.

מאחורי הקלעים, וככל הידוע בלי להתייעץ כלל עם בן גביר, הורה נתניהו ברגע האחרון לדחות את העבודות בחודש לפחות

נתניהו מבין שהפגנות סוערות בגולן הן חזית אחת יותר מדי עבורו, ולכן "נכנס לאירוע" בעצמו, קיים שיחות אישיות עם ראשי חברת אנרג'יקס שבונה את טורבינות הרוח ולחץ עליהם להסכים לדחיית העבודות.

מה יקרה בהמשך? בוודאי תופתעו לשמוע שלצורך העניין הוקמה ועדה. היא תבחן את הנושא ותגיש בהקדם את מסקנותיה איך לקדם את הפרויקט ולהקטין את החיכוך עם התושבים הדרוזים בגולן.

בתגובה להחלטה מסר אתמול השייח הדרוזי מוואפק טריף כי הוא שמח על ההחלטה אבל הזהיר כי הדרוזים לא יסתפקו בהקפאת העבודות אלא דורשים שנתניהו יורה על ביטול כל הקנסות שהוטלו על הכפרים הדרוזים בעקבות חוק קמיניץ, וכי הממשלה תפעל להכשרת כל הבנייה למגורים בכפרים הדרוזים, שהוגדרה בלתי חוקית.

כנראה שגם הדרוזים בגולן מרגישים שראש הממשלה לחיץ, ואפשר לדחוק אותו לפינה.

 
מילצ'ן ממשיך להעיד
ארנון מילצ’ן משוחח עם העיתונאים במלון The Old Ship בברייטון, 26 ביוני 2023 (צילום: שאול אדר)
ארנון מילצ'ן משוחח עם העיתונאים במלון The Old Ship בברייטון, 26 ביוני 2023 (צילום: שאול אדר)

יש משהו מעט מוזר, שמעורר אפילו עקצוץ קל של אי נוחות, למראה ארנון מילצ'ן – האיש שנתפס במשך עשורים בישראל כסמל של הצלחה, עוצמה ועושר – מדדה במעלה המדרגות של המלון המרוט בברייטון, לבוש ג'ינס וחולצת טריקו ארוכה, ונראה כמעט מוזנח ברגליו היחפות.

אתמול המשיך מילצ'ן למסור את עדותו בתיק 1000 במשפטו הפלילי של ראש הממשלה נתניהו. הוא אישר בעדות כי העוזרת האישית שלו הדס קליין והנהג שלו יונתן חסון קיבלו הוראה מפורשת "לתת כל מה שהזוג נתניהו מבקש".

בפתח הדיון אתמול אמרה התובעת, עו"ד ליאת בן-ארי: "הבוקר, כשנכנסנו, אני והתובע אלון גילדין, העד ישב פה ופנה אלינו, וביקש לומר שהוא מרגיש מאוד לא נוח בסיטואציה שנוצרה, שגברת נתניהו יושבת באולם בברייטון וראש הממשלה בירושלים. העד מבקש שבית המשפט יבין את תחושותיו. הוא ביקש מאיתנו לומר זאת".

עו"ד עמית חדד, סניגורו של נתניהו, השיב: "שאלתי את העד האם הוא מבקש שגברת נתניהו תצא מהחדר והוא אמר 'לא'. זה ניסיון זול".

השופטת רבקה פרידמן-פלדמן פנתה למילצ'ן ושאלה: "מר מילצ'ן, אתה רוצה לומר לנו משהו?" ומילצ'ן מלמל בתגובה: "אין לי עורך דין שלוחש לי באוזן איך לזוז".

השופטת פנתה למילצ'ן ושאלה: "אתה רוצה לומר לנו משהו?" ומילצ'ן מלמל בתגובה: "אין לי עורך דין שלוחש לי באוזן איך לזוז"

כל זה נשמע קצת כמו סצנה כתובה היטב מתוך הסרט "תיק המתנות", שארנון מילצ'ן אולי היה שוקל להפיק בימים יפים יותר.

 
נפרדים מג'קי ומחופני
איור מיוחד של יהושע (ג’קי) ג’קסון לרגל 60 שנה למדור הציור השבועי לילד, ביוני 2022 (צילום: מתוך מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות")
איור מיוחד של יהושע (ג'קי) ג'קסון לרגל 60 שנה למדור הציור השבועי לילד, ביוני 2022 (צילום: מתוך מוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות")

יש מעט מאוד דברים בישראל שמתקיימים באותה צורה כל כך הרבה זמן, עד שסבא יכול לשבת עם הנכד שלו ולומר לו "גם אני עשיתי את זה כשהייתי בגילך".

הציור השבועי לילד שאייר יהושע (ג'קי) ג'קסון ב"ידיעות אחרונות" היה מין מוסד כזה, שמאות אלפי ישראלים הכירו, בזכות העובדה שהוא הופיע מדי שבוע במשך יותר משישים שנה בעיתון הנפוץ במדינה.

ג'קסון החביב והצנוע החביא פרפר בציור הראשון שפרסם באחד בפברואר 1963 והחביא את ג'וני המדריך בציור האחרון שפרסם ב-30 ביוני 2023. בין לבין הוא צייר ופרסם אלפי מדורים, שרבים מהם הוקדשו לאנשים שפגש במהלך השבוע והזדהו כמעריצי הציור השבועי לילד. ג'קסון מת אתמול בגיל 87.

גם הזמר חופני כהן, שכונה "סולימאן הקטן", מת אתמול, בגיל 76. הוא היה מחלוצי המוזיקה המזרחית בארץ, בן דורם של זוהר ארגוב ואהובה עוזרי, שזכה בפרס אמ"י על מפעל חייו. בהודעה על מותו שפרסמה אתמול משפחתו נכתב: "איבדנו את היהלום שבכתר המשפחה".

בהודעה על מותו של חופני כהן שפרסמה אתמול משפחתו נכתב: "איבדנו את היהלום שבכתר המשפחה"

 
Happy Fourth of July
זיקוקים בחגיגות ה-4 ביולי בארצות הברית. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Julio Cortez)
זיקוקים בחגיגות ה-4 ביולי בארצות הברית. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Julio Cortez)

ארצות הברית חוגגת היום 247 שנה לעצמאותה, באחת התקופות המתאגרות בתולדותיה.

ולמרות זאת, מספר שיא של כ-3 מיליון אמריקאים טסו לקראת החג כדי לחגוג עם משפחותיהם, החנויות הכריזו על סיילים שווים, והברביקיו מוכן בכל בית ובית למנגל השנתי המסורתי. נאחל לדמוקרטיה הוותיקה בעולם ימים יפים וחזרה להיותה מקור השראה לליברלים ושוחרי חופש בכל העולם.

לרגל החג, המלצת צפייה: הסיפור מאחורי "4 ביולי" של סופיאן סטיבנס – השיר הכי יפה והכי עצוב שנכתב על הארבעה ביולי, ואחד השירים הכי יפים שנכתבו אי פעם. שיר שאיכשהו מתחבר למצב הרוח העגמומי של הלילה.

 
למקרה שפספסת
 
זירת הבלוגים
 
 
סגירה
בחזרה לכתבה